· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Generatii de copii parinti.com >Generatia 2010 > Minunile anului 2010! Cap. 230
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
subiect nou  raspunde
autor Minunile anului 2010! Cap. 230     
madalinacret

Copii
Bogdan Cristian: 16 ani, 8 luni
Casian Radu: 11 ani - La Multi Ani!

21.12.2011 8:46     citat 

scot limba

sus

Denunta
Cayia

Copii
V mare: 15 ani, 3 luni
V mic: 10 ani, 2 luni

21.12.2011 10:43     citat 

----------
hermine a scris:

De ieri seara D e cu febra , prima noastra febra mare ..imi pare rau ca e bolnav dar ma bucur ca face in sfarsit febra , inseamna ca sistemul lui imunitar incepe sa lucreze , ceea ce pana acum nu prea a fost cazul.
----------

Mi s-a parut interesant ceea ce ai scris si de folos asa ca iti multumesc.
Si poate imi explici ce ai vrut sa spui cu chestia cu febra...adica un copil care nu face febra inseamna ca are un sistem imunitar deficitar? Sau la voi pana acum nu a fost cazul de febra...
Te intreb pentru ca piticul meu a facut de curand o otita urata cu puroi mult in ureche, cu timpan perforat si tot tacamul si nu a avut dureri si nici febra nu a facut. Iar explicatiile medicilor mie mi s-au parut vagi si...degeaba.

sus

Denunta
madalinacret

Copii
Bogdan Cristian: 16 ani, 8 luni
Casian Radu: 11 ani - La Multi Ani!

21.12.2011 10:50     citat 

Cayia, din cate stiu eu, faptul ca face febra inseamna ca organismul lupta impotriva bolii, ca isi pune sistemul imunitar la "treaba" sa "atace" infectia.

sus

Denunta
Sweety_Karina

Copii
David: 12 ani, 5 luni
Eduard: 10 ani, 8 luni

22.12.2011 1:49     citat 

Si totusi daca nu face febra, oare ce ar putea sa faca sa ii...produca febra...
Suna aiurea intrebarea mea, stiu, dar daca s-a inteles..deci ce se intampla?
Chiar mi se pare si mie interesant asta

Cayia, si cum ati scapat de asa ceva? trist tratamente, operatie..ce s-a intamplat cu mititelul? si ai mei au trecut prin asta, dar cu febra maare si dureri. Imi pare rau! stiu eu ce inseamna sa ii stii astfel pe puiutii tai trist

sus

Denunta
claudis

Copii
M: 10 ani, 9 luni

22.12.2011 7:18     citat 

----------
Sweety_Karina a scris:
Claudia..am uitat cum se chema planta din care ii dadeai lui Matei pt febra..tinctura aia de la DaciaPlantextract parca..sa am in casa in caz de febra la ei..am un lapsus maaaaare si ma oftic..si cum se administreaza daca mai stii.
Multumesc in avans!
----------

Extract din scoarta de salcie.....Si ca tot ai adus vorba de probiotice...am inteles ca si conopida murata de preferat fara otet ( eu am inceput sa ii dau)...stafidele si fructele uscate ..uleiul de floarea soarelui..pot fi folosite ca si probiotice zambet

sus

Denunta
claudis

Copii

22.12.2011 8:01     citat 

Si neata..

Matei e treaz de la 6..implicit si noi..Nu inteleg de ce nu are nevoie copilul asta de mai multe ore de somn...Macar daca s-ar fi culcat devreme...dar abia la 10 l-am adormit...
Si multe treziri..aiurea asa...fara nevoie de lapte..apa,,,sau dureri. ..Abia astept sa terminam tratamentul sa vad ca numai face febra..Insa dilema mea ar fi cat sa tin tratamentul 7 sau 9 zile in conditiile in care el e bine acum... prostit
Antibioticul dupa cum am mai spus este un preparat la farmacie,nu o firma anume.. sper eu unul usor , prostit ..

Nu m-am asteptat ca de la " un muc" pe langa febra pe care o face la fiecare raceala sa ajungem la antibiotic...Data viitoare sper sa fiu vigilenta si sa ii fac o analiza inainte de a ii administra antibiotic...Ca tare ustura morcovul asta foarte fericit
Numai eu pot face din astea...sa dau antibiotic si sa nu stiu ca il dau prostit ..Dar am zis si eu ca mi se atrage atentia.de catre medic...chiar daca eram acolo cu o alta problema si pe fuga nervos

Sa merg doar pe homeopate nu as avea curajul...felicitari cui il are...insa asa nu ma deranjeaza sa dau extra pt.raceala...pofta de mancare...durere de dinti foarte fericit
Doctorul care imi trateaza nepotelul nu prea crede in ele si sustin in continuare ca este un medic f. bun....iar asta nu inseamna ca ma deranjeaza sa le incerc...homeopatele zambet

sus

Denunta
Cayia

Copii

22.12.2011 8:49     citat 

----------
Sweety_Karina a scris:

Cayia, si cum ati scapat de asa ceva? trist tratamente, operatie..ce s-a intamplat cu mititelul? si ai mei au trecut prin asta, dar cu febra maare si dureri. Imi pare rau! stiu eu ce inseamna sa ii stii astfel pe puiutii tai trist
----------

Luat secretie, adica puroi, facut antibiograma si apoi administrat antibiotic si curatat urechea si nasul foarte bine de cat mai multe ori pe zi. Am scapat repede de infectie, nu asta-i problema mea. Pe mine ma ingrozeste faptul ca nefacand febra ma astept oricand sa-l vad iar ca-i curge puroiul din ureche...e preferabil totusi un pic de febra ca sa stiu si eu ca se intampla ceva. Asa, eu m-am prins ca are otita cand mi-a lasat dara pe bluza cum il tineam la alaptat trist
Si acum citind ce a scris Hermine, ma intreb daca el oare nu a luptat deloc cu infectia aia nefacand febra?

sus

Denunta
bilutza

Copii
Maria Daria: 14 ani, 9 luni
Andra Diana: 10 ani, 5 luni

22.12.2011 9:50     citat 

Cayia, am cautat si eu pe google de ce infectie fara febra si ce inseamna. Am gasit ca multe infectii serioase pot sa nu cauzeze febra, mai ales daca sunt bine localizate (exact cazul tau). Am cautat in engleza ca in ro nu am gasit cine stie ce info : why do some infections cause no fever.
http://www.medicinenet.com/ear_infectio...m#symptoms - aici spune ca POATE face febra, deci nu obligatoriu.

Azi se implineste o saptamana de cand Diana nu mai e alaptata. Nu-i motiv de sarbatoare sau de mandrie, inca nu ma simt comfortabil cu asta, dar ma simt mai bine, fizic si psihic. Pentru ca de ieri suntem singure, am reusit si eu sa o adorm, si la pranz si noaptea. Pana acum a facut-o soacra-mea, pt ca la mine cauta tzitzi. Dar acum am reusit.
In 2 zile plecam la Sinaia. Din nou balamuc.

sus

Denunta
Sweety_Karina

Copii

22.12.2011 3:49     citat 

Doamne, ce zici tu acolo Cayia? Lor nu le-a curs puroiul..aveau puroiul in urcehe dar nu era perforat timpanul, dar nu cred ca as fi avut puterea sa ii curat in ureche plang sau sunt foarte trist.
Ce antibiotic a luat pana la urma si cate zile? cum l-ai curatat in ureche, cu ce? imi poti spune , te rog, daca nu iti cer prea mult, tratamentul dat?
Uite ca nu stiam ca nu e neapart cu febra otita...mhmmm...deja mi-am pus in gand sa-i duc la un control dupa sarbatori sa-i mai verifice dr sa nu recidiveze. Si eu am un morocbv de cand i-am avut cu otita si li s-a dat antibiotice fara sa se fi recoltat ceva, ptr ca nu au avut ce sa recolteze trist , se stia ca e bacteriana dupa analize, insa antib s-a dat fara antibiograma, caci nu am avut ce cultura sa iau, caci din nasuc si gat a iesit negativ, iar din ureche daca nu curgea nimic, nu a avut ce sa ia/ Oare in cazul asta cum ar fi treb sa procedeze corect un dr? confuz
Lui Edi i-a trecut cu 7 zile injectabil (cu perfuzor) cu Cefort, dupa ce , initial luase 7 zile Augmentin, dar recidivase dupa o sapt. trist
David a avut Augmentin 10 zile...dupa doua sapt recedivase, a luat Zinnat 7 zile ( a fost apa de ploaie!! ), apoi dupa 2 zile iar a recidivat rau de tot, a luat iar Augmentin 7 zile..si acu au trecut 2 sapt de acnd a terminat ultimul antib si nu il mai doare urechea.
Doamne ajuta sa nu ami recidiveze ca nu mai suport sa ii vad asa.
In ianuarie e programat pt operatie de polipi si operatie pt aeratoare la urechiuse trist, cel mare ma refer.

sus

Denunta
Cayia

Copii

22.12.2011 4:22     citat 

Klacid a luat, 7 zile.
In ureche initial l-am curatat cu bat de ureche si apoi picurat betabioptal. Apoi tratamentul s-a schimbat, in sensul ca il curatam in ureche cu niste fuioare de vata, confectionate de noi, daca nu stii cum o sa-ti explic. Astea ajung foarte adanc si fiind moi nu e pericol sa se raneasca. Si curatam pana nu mai iesea puroi. Apoi cu un fuior din asta inmuiat in rivanol ungeam pe-acolo. In doua zile nu a mai colectat puroi.
Si in tot timpul asta curatat nasul foarte bine, cu ser fiziologic cu presiune, batista bebelusului si apoi picurat colargol.
De polipi ne-a propus si noua sa-l operam, dar eu deocamdata am refuzat. Si la cel mare am refuzat si in timp s-a dovedit ca am facut bine.
Eu stiu ca diagnosticul de polipi se pune dupa ce macar 6 luni copilul nu a avut nici o raceala. Deci numai atunci se considera vegetatii, pentru ca asa, in timpul unei raceli este firesc ca polipii sa fie inflamati.
Fug ca ma asteapta cozonacii.

sus

Denunta
hermine

Copii
Alexandru Ionut: 14 ani, 3 luni
Dominic Nicholas: 10 ani, 11 luni

22.12.2011 9:59     citat 

Noi am luat antibiotic în primele zile de viata , am avut o anestezie totala , transfuzie de sânge, antibiotic după operație și trebuia sa ii dau preventiv 6 luni după operație antibiotic , ceea ce am refuza după ce m-am sfătuit cu homeopata și medicul de familie. Am preferat sa ii fac analize săptămânale la urina decât sa ii dau antibiotic preventiv (Zinat , ne-a fost prescris )
Toate infecțiile apărute le-am tratat homeopat.
Am avut 2 pneumonii , plus diferite infecții urinare asimptomatice .... fără febra sau alte semne .... le-am descoperit făcând analize. Inclusiv stafilococul auriu descoperit la exsudat l-am tratat homeopat .
Febra este un semn ca , corpul lupta cu boala. Febra nu e asa de periculoasa , de aceea eu nu intervin la febra decât dacă trece de 38,5 pana la aceasta temperatura las corpul sa își facă treaba .Tot ce e sub 38,5 o consider subfebrilitate. Imunitatea copilului creste cu fiecare boala făcuta și cu cat lăsam corpul sa lupte mai mult fără sa intervenim invaziv , sau daca intervenim alopat sa o facem după analize respectiv antibiograma. Dacia nu dam antibioticul bun , boala recidivează, și mai mult rău face corpului .

Periculos este dacă temperatura urca brusc , asta poate duce la convulsii. Exista o analiza Imunograma cred ca se numește , care ne zice cat de bine stam cu imunitatea.
Creșterea artificiala a imunității prin diverse preparate nu e buna , corpul trebuie sa își facă singur imunitate. În cazul nostru am întrebat de nenumărate ori homeopata precum și medicul de familie dacă nu ar trebui sa ii dau ceva pentru imunitate lui D și ambele mi.au spus ca mai rău i-as face și ca trebuie sa am răbdare și ca ele îmi promit ca într-o zi o sa facă și febra, ca trebuie sa am răbdare. Ziua aceea a venit.

Sweety_Karina
da știu ca toate preparatele sunt nocive , și i-am dat o singura doza de nurofen, deoarece febra ii crescuse brusc și era mare, trebuia scăzuta măcar un pic. Nu aveam timp la dispoziție sa iau o hotărâre despre un remediu homeopat pe care sa îl administrez atunci imediat. Aproape toate siropelele aste de febra sunt contraindicate în afecțiuni de rinichi , apoi ca sa țin febra în frâu i-am dat remediu homeopat toată noaptea , din ora în ora plus șosetele înmuiate în apa cu oțet. Dimineața am sunat homeopata i-am zis ce am făcut inclusiv de administrarea nurofenului. Mi.a zis ca a fost bine , ca îmi trebuie alt remediu, pe care nu îl aveam în casa , dar mi-a zis sa continui cu ce i-am dat pana la ora 15 , când poate sa ne primească la cabinet. Febra nu i-a scăzut de tot , decât după ce am schimbat remediu , dar important a fost sa o ținem în frâu. De ieri după ce am schimbat remediu febra a cedat de tot , azi este vesel și "obraznic" ca de obicei ca și când nimic nu s-ar fi întâmplat , dar noi continuam tratamentul încă 5 zile și ținem legătura telefonic cu homeopata, chiar dacă crăciunul bate la ușa. Știu ca nu e ușor , și ca de obicei te panichezi ca părinte când copilul e bolnav.

Alex a făcut multe bronșite și laringite cu insuficienta respiratorie , cu internări în spital, tratate cu antibiotic , după care îmi făcea stomatita cu febra mare . Medicii alopați îmi spuneam ca poate avea astm bronhic. De când am trecut pe tratament homeopat și nu a mai primit antibiotic , nu a mai făcut stomatita , nici bronșite , iar acum face doar forme ușoare de viroza , care trec în maxim 24 de ore. Tocmai ca nu mi se părea normal sa ii dau atâta antibiotic , și sa avem nenumărate recidive , am încercat sa găsesc soluții , sa schimb ceva , am început sa citesc , sa ma documentez , și am schimbat 3 medici de familie și 2 homeopați pana sa găsesc medicul potrivit.

Sunt conștienta ca homeopatia nu poate trata orice și de aceea avem 2 medici , care se completează reciproc . Medicul de familie știe ca noi mergem la homeopat sa ne tratam și nu are nimic împotriva , din contra ea ni la recomandat pe actualul medic homeopat și ma întreabă de fiecare data ce remediu am primit, este deschis la minte. Iar medicul homeopat a cerut de fiecare data și analize când a fost cazul , gen infecție urinara ,sau la exsudat , ca sa știe cu ce germen avem de luptat și sa dea remediul potrivit.

Am o cunoștința cu care tot asa ca tine , avea copilul cu otite și i sa recomandat operația , dupa nenumărate tratamente cu antibiotic , copilul își pierdea si auzul în timpul episoadelor de boala si a scapăt de operație după ce i-am recomandat medicul homeopat la care mergem noi.

sus

Denunta
Sweety_Karina

Copii

23.12.2011 12:13     citat 

M-ai convins sa mai aman operatia. In ianuarie voi cauta medic homeopat, chiar de-ar fi sa merg si la Bucuresti pt asta! Daca imi garanteaza un medic homeopat ca nu trebuie operat de polipi voi renunta. Nici eu nu vreau sa-l operez..deja ma lupt cu toata lumea din cauza "ideii" mele cretze, cica trist , ca as fi inconstienta...dar eu..eu am doar simtul asta care mereu ma bate pe umeri cand ceva nu trebuie facut sau invers in ceea ce priveste copii mei, si chiar am incredere in el.
Multumesc frumos de tot Hermine si Cayia, pt raspunsuri!

La gradinita nu l-am mai dus de doua luni aproape..si nici nu o sa-l duc pana nu il vede un medic homeopat. Nu pierde el mare lucru la gradinita acum, adica nu ceva mai de pret decat sanatatea lui trag cu ochiul . Din primavara il voi duce din nou, asa prin febr ca sa ii las ceva timp sa-si revina dupa atatea antibiotice, caci sunt convinsa ca are sistemul imunitar la pamant
In momentul asta le dau la amandoi catina cu miere facuta de mine in casa 5 ml , o data pe zi si vitamina c picaturi pana se termina sticla, apoi fac pauza o luna si reiau inca o sticluta sa le dau la amandoi pana se termina. Vit C pic de la Fiterman.
aaa si Cavit...in loc de ceva dulce scot limba ..si nah..poate le creste si pofta de mancare sau la ce altceva o mai fi bun.

ma duc sa vad un film cu sotzul meu..am pregatit pt asta tortilla chips de la chio cu sos salsa si bere heineken..abia astept!!
puup, noapte buna

sus

Denunta
Manucrissa

Copii
Nathan: 10 ani, 6 luni
Jacob: 10 ani, 6 luni

23.12.2011 2:54     citat 

Hello fetele !!!

Eu va tot citesc si nu vreau sa par in nici un fel, dar nu inteleg un lucru. Aici m-am dus la farmacie sa le iau la astia mici ceva de raceala si singurul lucru care mi s-a dat a fost un sirop pe baza de plante cu miere, si uitandu-ma asa prin farmacie am observat ca toate medicamentele pentru copii, de raceala, sunt numai de la 2 ani in sus. In plus cand m-am dus la spital cu Nathan, nu mi-a dat antibiotic ci doar i-a facut aerosoli acolo pentru cateva ore si apoi mi-a dat tratamentul acolo, dar nimic pe baza de antibiotic. Acum ma scuzati ca ma bag, eu inteleg ca daca are infectie (si asta daca se da seama pe baza de analize nu ca asa i se pare pediatrului ca s-a uitat in gatul lui un pic prostit ) trebuie sa dai antibiotic, dar in afara de asta nu ii inteleg rostul. Si nici nu inteleg cum in Ro sunt atatea medicamente pentru raceala pentru copii asa mici iar aici toate sunt de la 2 ani. Medicamentele din Ro sunt intr-adevar recomandate copiilor asa mici sau sunt date fara sa se tine cont de asta. Si mai inteleg si faptul ca sunt copii mai bolnaviciosi si se imbolnavesc mai mereu si ca mame e normal sa ne ingrijoram, dar mi se pare un pic aiurea sa sarim cu tot felul de medicamente la prima febra pe care o face fara sa mergem sa facem analize sa vedem de la ce provine febra aceasta.

Pentru mine o chestie e inacceptabila : sa dai antibiotic unui nou nascut !!!! Exceptia ar fi daca este 100% nevoie si repet sa fie pe baza de analize nu doar parerea medicului.

Si cam atat foarte fericit ma scuzati ca m-am bagat dar nu ma mai puteam abtine zambet

Noapte buna !!!

sus

Denunta
hermine

Copii
Alexandru Ionut: 14 ani, 3 luni
Dominic Nicholas: 10 ani, 11 luni

23.12.2011 6:21     citat 

Sweety_Karina - dacă vrei sa mergi pe mana unui homeopat , încearcă sa te informezi , sa fie un homeopat bun , care doar asta face , nu un medic care se joaca de-a homeopatia , ca sunt muti și din ăștia, care doar au făcut un curs de homeopatie au dat un examen și scriu pe cabinet ca oferă și homeopatie ca sa atragă clienți ( am fost sie eu la astfel de medici )
Doctorița noastră și acum pleacă la congrese , cursuri și se formează continuu. Ideal ar fi sa găsești homeopatul aproape de casa , deoarece vei face mai multe drumuri. În Iași nu este un homeopat bun ? O sa o întreb și pe doctorița noastră, după sărbători dacă nu îmi poate recomanda pe cineva acolo, ca ei se știu intre ei , se întâlnesc la cursuri, etc .

Manucrissa ai mare dreptate. Noua ne-au dat antibiotic pe motiv ca la urocultura a ieșit ca are infecție urinara cu e coli , asociata cu hidronefroza cu care sa născut , urocultura la care eu am contestat modul de recoltare prostit 3 neonatoloage m-au convins ca e mai bine sa ii dau antibiotic , decât sa nu ii dau , ... eu tot ziceam , dar bine dacă are infecție nu ar trebui sa aibă disconfort , sa facă febra. Mi.au spus ca nou născuții rar fac febra , ca sistemul lor imun nu e format .
Iar în Ro nu doar ca se da antibiotic la orice răceala , dar pe lângă iți mai dau încă alte 3-4 sirop-ele , și pentru un rosu în gat trebuie sa ii administrezi copilului o grămada de lucruri.

sus

Denunta
claudis

Copii

23.12.2011 6:53     citat 

Fetelor..neata

Va admir pentru cata putere aveti si cum vorbiti avand in vedere prin cate ati trecut si mai treceti..Doresc multa sanatate puilor vostri..

Mie imi vine sa urlu doar pt. ca Matei mi-a facut diaree din nou de la lactate...I-am intrudus cu succes branzica si untul...ajunsesem la iaurtel inainte de raceala...si am continuat cu el in cantitati mici..si mai ales cand mi-ati adus aminte ca si el e pansament pt. stomac...cresteam si eu usor cantitatea de la o zi la alta..ajunsesem la jumatate de borcanel...3 sferturi...totul a fost ok si ieri cand a primit un borcanel intreg iar s-a stricat la burta...

Si ca vorbeati de miere...Eu cumparasem sa ii dau dar dupa ce m-am consultat cu o prietena care il creste pe al doilea dupa americani unde e recomandata dupa 3 ani fiind alergena m-am razgandit....mai ales avand in vedere problemele pe care am inceput sa le avem cu lactatele...( poate pentru ca am intrudus iaurtul la 7 luni 1/2 ....si laptele de vaca la 1 an) ....poate copilul a capatat sensibilitate in timp...

Sunt asa nervoasa ca am sa le dau si eu nervos de vitamine pe care i le-am dat intr-o perioada si vroiam sa le reiau...si sirop pt cresterea imunitatii pe care tocmai l-am cumparat..Le arunc pe toate direct la cos...

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: