· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Generatii de copii parinti.com >Generatia 2010 > Minunile anului 2010! Cap. 230
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
subiect nou  raspunde
autor Minunile anului 2010! Cap. 230     
dincamsimona

Copii
Matei Alexandru: 13 ani
Victor Adrian: 10 ani, 7 luni

23.12.2011 12:59     citat 

So...
Hermine si eu o sa ma duc cu V la un homeopat dupa sarbatori ca sa vad ce imi zice.
Eu am fost putin in dilema cu aceasta homeopatie.
Cu Matei, asta vara cand a tusit fff rau am rezolvat-o cu granule si siropuri homeopate. Asta dupa ce timp de o luna nu rezolvasem nimic cu medicamente recomandate de medici.
Cu V, cand i-a iesit infectia urinara cu e-coli am incercat sa o rezolv cu homeopate la indemnul acelui homeopat de la vremea respectiva dar dupa 3 sapt tot avea. Stiu ca tb sa ai rabdare, dar in situatia lui parca nu era ..cazul sa am rabdare.
Mai ales ca atunci cand i-am spus pediatrei m-a facut cu ou si cu otet ca..
se poate trata cu homeopate cand nu exista o problema la aparatul urinar asa cum o are el. Ca aceasta problema nu se poate rezolva cu homeopate ca e altceva si pot da in altele..ceva de genul sa nu ii afecteze si celalalt rinichi. Nu prea am fost eu lamurita, dar cert e ca am trecut pe antibiotic. Deja aveam antibiograma facuta. El doar asa a luat antibiotic, cu antibiograma.
Mai putin acel sumetrolim ...profilactic... care practic nu m-a ferit de infectii (parca au fost 3 la nr)
Dar l-am dat (cu toate ca oscilam sa nu) pentru ca avea sonditele.. Deci iar alt caz..

Manu..ziceai ca e inacceptabila treaba cu antibioticul unui nounascut. Corect de acord.
Dar eu fiind trecuta prin asta, iti pot spune ca preferi antibioticul decat grija ca se poate intampla ceva mai rau.
La mine cel putin nu cred ca se putea altfel..fara riscuri.

Eu vreau sa ma duc acum la un alt homeopat (si la cel vechi concomitent) ca pe viitor, daca mai face ceva sa tratez totul cu homeopate. Ca acum se poate.

Claudis.. eu dc ii dau iaurt lui V sau M cand sunt stricati la stomacel, mai mult rau le fac. Eu prefer sa le dau doar radacinoase si de rontait diverse chestii si apoi bag iaurtul treptat. Lor cel putin nu le-a facut bine iaurtul bagat imediat dupa..stricaciune
Si tot legat de pastilute, siropele, imunitati..
Eu le-am dat catina (culeasa de mine de la tara foarte fericit ) sirop cu miere.
Le mai ung feliile de paine cu usturoi
Pun mai mult patrunjel la ciorbe si supe
Bag multe citrice in ei (in fine..in Matei ca V nu prea vrea)
Ma gandeam la ceva pt imunitate dar m-am gandit ca ar fi mai bine sa se dezvolte ei usor usor.. cu riscurile tuturor acestor raceli..
Si mai vroiam sa zic ceva dar a zburat trist

sus

Denunta
claudis

Copii
M: 10 ani, 9 luni

23.12.2011 3:36     citat 

Simona racelile astea cica ar fi oricum binevenite..ajuta la crearea sistemului imunitar...
Stiu o fetita a carei mamica imi spunea ca pana la 3 ani nu a prea racit...si odata dusa la gradi a inceput " distractia" ...
Cu asta ma consolez eu ca Matei mi-a racit de vreo 5-6 ori deja.. desi..un doctor spunea ca pana la 18 ani tb. sa aibe vreo 100 de raceli la activ...si sa " ne bucuram" cu alte cuvinte cand racesc si cand fac febra prostit
Te auzeam pe tine ca le-ai facut aerosoli cu Dexametazona...Asta l-ai dat tot dupa antibiograma? La noi mai e.si " Ncomicina" ca atat pot descifra de pe reteta...

Referitor la iaurtel...Matei isi revenise la stomacel cam acum o luna..si dupa ce am introdus cartoful, fructe crude,rosia rand pe rand am introdus branzica o saptamana...apoi untul...si la iaurtel am patit-o...( se pare ca jumatate de borcanel ar fi fost ok)...
Tind sa cred ca are o problema ca si la incercarea esuata de a ii introduce lapte de vaca tot dupa 100 ml au inceput reactiile...
Tu cat astepti dupa rezolvarea" sticaciunii" pana sa revii la lactate si cat de lent le introduci?

Matei este deja mai bine...a mancat banana si mar copt..painica prajita cu masline...orez cu carnita...a baut smecta...sper diseara deja sa fie legat....Uff si astept iar o saptamana si o luam de la capat...cartof...rosie...fructe...branzica...unt...si ma opresc pentru o vreme...Apoi poate mai incerc cu laptele praf cum a zis doctora...cu o masura pe saptamana... si las iaurtul,smantana si cascavalul pentru mai tarziu...

Eu am facut curatenia de craciun..parca mi-am revenit caci dimineata aveam depresii...
Diseara iesim 2 ore ... avem de impartit unii altora cadouri ..Mama nu poate sta cu Matei si mi-am facut curaj sa il las pe baiat cu soacra ( dupa tentativa esuata de la 7 luni...doar asta vara l-am mai lasat o data si i-am gasit pe strada veneau de la o nunta pe la 12 noaptea rad )..Poate acum nu se mai trezeste intre 10 si 12..sper..

sus

Denunta
corina2007

Copii
ADRIANA-IOANA: 13 ani
AURA MARIA: 10 ani, 5 luni

23.12.2011 7:52     citat 

ce faceti?gata treaba?eu am facut numai racitura si sarmale azi iar ieri 3 feluri de prajituri.am renuntat la salata beouf.o s-o fac de craciun.nici nu am avut cand..Adriana imi face febra de vre-o 3 zile fara nici un alt simptom,nici doc nu i-a gasit nimik...si n-am avut parca chef de nimik...iar Aura a stat numai agatata de mine,am stricat 2 creme de prajituri din cauza ei..
nu stiu daca mai pot intra pana de Craciun asa ca va urez de pe acum:SANATATE MULTA la puiuti si voua si un Craciun cat mai fericit.sa va aduca Mosul de toate!

sus

Denunta
dincamsimona

Copii

24.12.2011 12:29     citat 

Claudis.. nu mi-a dat cu antibiograma. Amandoua pediatrele mi-au spus ca in cazul bronsitelor/ laring..etc se foloseste combinatia de ser cu dexa sau ser cu flixotide parca. Vad ca la ei a mers combinatia de dexa..
Sa dea DD sa nu mai recidiveze..
Apropo-s de fructe, cand se strica eu ii mai dau mar copt cu gutuie coapta..vreo cateva zile la rand.
Si cartoful, dovlecelul..le scot total vreo cateva zile. El mai mult de 5 zile nu a avut probleme.
Aa ca mi-am adus aminte. In spital dupa ce a iesit de la terapie intensiva a avit adenovirus ce s-a lasat cu cacaeala ca lumea. Si in 2 zile nu a mai avut nimic , dar tratamentul a fost: supa de morcovi dimineata la pranz si seara plus lapte fara lactoza. Asta pt 2 zile. Am trecut treptat pe mancare normala (fara cartof, dovlecel, rosie) - doar radacinoase si carne rosie (de vitel) si dupa vreo 4 zile am inceput sa fac combinatia si de lapte fara lactoza plus lapte normal (tot praf ca eu inca nu l-am trecut pe ala de vaca/ capra si mai astept oricum)
Intr-adevar atunci il mai si alaptam dar..nu f mult.

Sweety.. asta e a 3-a noapte cand astia mici dorm in aceasi camera. Maine o sa testez si somnul de pranz de care mi-e teama surprins
Si pana acum merge de minune. Chiuielile de la o ora (in prima seara) au ajuns la 20 min. zambet

Corina..uff... eu te stiu pe tine ca treci numai prin raceli..febre..Cand trece perioada asta?! Multa sanatate
Si bravo ca ai si facut ceva prin casa. Eu nu am facut absolut NIMIC special de Craciun. Doar curatenie in casa. Si bradul cu SM. Atat! foarte fericit
Poate maine spal perdelele..ca sa se simta un iz de sarbatoare rad

Gata si bradul, la noi in noaptea asta vine Mos Craciun . Acasa la noi ..ca maine si poimaine prin alte case rad

Nb ca ma culc cu emotii pt maine dimineata cand se vor trezi piticii si vor vedea ce e in casa...
zambet

sus

Denunta
Manucrissa

Copii
Nathan: 10 ani, 6 luni
Jacob: 10 ani, 6 luni

24.12.2011 2:26     citat 

Hello foarte fericit

simo tu si Victor sunteti o exceptie avand in vedere problemele pe care le-ati avut. Eu ma refer strict la bebelusii care sunt fara probleme si care totusi la primul rosu in gat iau antibiotic. zambet

Eu nu m-am pregatit deloc dar deloc de Craciun...am asa impresia ca anul asta nu am avut timp de nimic. Nici macar cadourile nu le-am cumparat trist sper sa mai gasesc maine ceva ...... offfffff parca nu astept sarbatorile astea la fel de entuziasmata ca in alti ani

Noapte buna !!!

sus

Denunta
ana_348

Copii
M: 15 ani, 4 luni
D: 10 ani, 10 luni

24.12.2011 8:17     citat 

Buna! Eu iar nu pot dormi... Ma ingrozesc sarbatorile astea. Macar avem un brad f frumos.
Ce mult ati pov de antibiotice.... Nu ma bag in discutie...

Se aud unii cu ursul pe-afara. Eu ma simt f naspa. Uf.

sus

Denunta
dincamsimona

Copii

24.12.2011 11:03     citat 

La noi a venit Mos Craciun ast-noapte. Copii au fost super incantati, e de nedescris reactia lor... sarut

Iar eu..o sa va dau acum o veste trista trist
Alina, mama lui Marius, stiti ca a avut o gramada de probleme cu Marius cu rinichiutul...
Acum trece prin alte greutati.
De Marti este internata la Budimex cu Miruna fetita ei. Tocmai a aflat ca are asta mica..diabet plang sau sunt foarte trist
Si deja a inceput sa ii dea insulina. Si va fi dependenta de insulina toata viata..
Era terminata Alina...
Si puternica in acelasi timp..
Imi pare atat de rau ca trece prin toate aceste greutati...

Este Craciunul...ne bucuram de familie, de Sarbatori..incercam sa fim mai buni, mai omenosi, mai ...linistiti
Dar oamenii care au probleme ..si de bani, si de sanatate..oare cum pot merge mai departe? Cum se pot bucura de toate clipele care ar tb sa fie minunate pt toti?
Cand vezi ca puiul tau are probleme..cum poti sa te bucuri si sa reusesti sa fii puternica ca sa faci fata la tot?
Ce va doriti de Craciun?
Pentru voi, pentru ceilalti...
Eu, am acum tot ce imi doresc. De fapt nu am, dar nu conteaza. Nu am casa pe care o vreau? Nu am masina pe care o doresc? Nu am bani decat de supravietuire?
Chiar nu conteaza in acest moment.
Am 2 copii care sunt sanatosi , fericiti, multumiti de ce-i inconjoara. Am un sot care ii iubeste, ma iubeste, impreuna facem tot posibilul sa le oferim o copilarie frumoasa, si o viata linistita..
Si cred ca e destul. E deja peste asteptarile mele...
Multumesc mult ca am ...ce am zambet
Si doresc ca toata lumea sa aiba ..sanatate in primul rand..

Imi doresc eu de Craciun, anul asta...sa reuseasca Alina sa fie puternica si optimista si problemele pe care le are sa se diminueze...sa scape de ele si sa fie si ei linistiti.

Voi ce va doriti de Craciun?!?

sus

Denunta
cry_styna

Copii
Miruna Maria: 10 ani, 2 luni
Karina-Ioana: 7 ani, 11 luni

24.12.2011 11:27     citat 

Simo...citind ce ai scris mi-au dat lacrimile...printre randuri m-am regasit total...si am realizat inca o data cat de bogati suntem si nu ne dam seama...
de Craciun vreau sa-i multumesc lui Dumnezeu pentru ca mi-a dat in viata daruri de nepretuit... parintii mei...ingeri pe pamant, un frate si o sora pe care-i iubesc si care mi-au facut zilele minunate mereu...si mai apoi sotul si fetita mea iubita...si bonus niste socrii minunati! am avut parte numai de oameni buni in viata... din familie sau prieteni dragi...ceea ce e mare lucru!
nu zic toate astea pentru ca vin sarbatorile...lucrurile astea le simt zi de zi...si le apreciez mult de tot...mai ales de cand vad cata suferinta...si boala...si greutati au oamenii din jur trist

Alina...draga noastra...tare greu trebuie sa-ti fie...si stim astea cu toate...pentru ca noi ne "ingrozim" de o raceala...si tu ai trecut cu amandoi copiii prin mari greutati...Dumnezeu sa-ti dea putere multa si puilor sanatate!
sarut sarut

nu-mi doresc nimic altceva de craciun...decat sa fim sanatosi si la fel si pentru cei dinjur...pentru ca daca esti sanatos...le poti face pe toate si esti cel mai bogat!

un Craciun fericit si binecuvantat sa aveti! sarut sarut

sus

Denunta
bilutza

Copii
Maria Daria: 14 ani, 9 luni
Andra Diana: 10 ani, 5 luni

24.12.2011 12:24     citat 

Simona, te rog mult sa-i transmiti Alinei ca ne gandim la ea si ca-i trimtem energie de la noi. Ii dorim putere multa si ...suntem cu sufletul langa ea. Trebuie sa fie puternica si sa razbeasca.

sus

Denunta
angelll

Copii
Annamaria: 10 ani, 11 luni

24.12.2011 3:36     citat 

Dragi mamici si scumpi pitici/piticute!! eu si Annamaria va dorim un Craciun Fericit alaturi de cei dragi,multa liniste sufleteasca si un Mos cat mai darnic !

sus

Denunta
ana_348

Copii
M: 15 ani, 4 luni
D: 10 ani, 10 luni

24.12.2011 3:58     citat 

simo, ce veste urata ne dai trist. Imi pare tare rau pentru Alina trist. II doresc si eu multa putere si sa treaca cu bine si peste asta...

Eu chiar nu stiu ce sa imi mai doresc de Craciun ochi peste cap... sa treaca repede scot limba

sus

Denunta
bebezola

Copii
Rada Beatrice: 10 ani, 9 luni

24.12.2011 6:29     citat 

craciun fericit tuturor

sus

Denunta
0911

Copii
Brianna: 10 ani, 10 luni

24.12.2011 9:22     citat 

va doresc un Craciun fericit plin cu bucurii , impliniri si multa sanatate tuturor.

sus

Denunta
ralucutza15

Copii
Dragos Andrei: 10 ani, 7 luni

24.12.2011 11:48     citat 

sarbatori luminate alaturi de cei dragi!nasterea Domnului sa o intampinam cu calm si bucurie. Sanatate!
Alina te sustinem

sus

Denunta
Manucrissa

Copii
Nathan: 10 ani, 6 luni
Jacob: 10 ani, 6 luni

25.12.2011 5:48     citat 

Craciun fericit alaturi de cei dragi si plin de liniste si pace !!!!

alina multa putere !!!

ana zambet te inteleg...sunt cam la fel..asta imi doresc si eu...sa treaca repede zambet

Va pup fetele !!! Sa aveti o duminica linistita !!!

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: