· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Comunitate >Grupuri de interese, reuniuni > Lista Gravidutelor (546)
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
subiect nou  raspunde
autor Lista Gravidutelor (546)     
Crispy

Copii
Aky: 11 ani, 5 luni
Naty: 8 ani, 8 luni

02.01.2012 7:52     citat 

----------
cristina_ro a scris:
.....dar eu daca am facut cezariana dupa cat timp am voie sa raman gravida iar???Eu vreau bb2 si as vrea sa raman daca imi ajjuta Dumnezeu dupa 1 si 6 luni!!!
----------

Cris, nu mai zice ca esti nebuna....este normal sa vrei si bb 2, mai ales ca ai trecut prin atatea....mie mi-a spus dr. ca si dupa 6-7 luni este ok daca raman iar.....si tot cezariana am facut....asa ca dupa 1,5 ani, cum ai vrea tu este mai mult decat ok... sarut sarut sarut

La multi ani, dragi burtici si mamici! sarut Sa aveti un an plin de bucurii si realizari!!! sarut sarut sarut sarut

Tuturell, am vazut ca vb. de scurgere....si eu am avut din ziua in care mi-a iesit testul pozitiv si pana am nascut....mi-a dat si dr. trat. cu ovule....in 2 transe si tot nu mi-a trecut, dar asa cum spun si fetele, atat timp cat nu deranjeaza ( nu isi schimba culoarea si nu miroase) este in regula....poti vb. si cu dr. sa vezi ce itzi recomanda! Sarcina usoara sa ai si un bb sanatos! sarut

sus

Denunta
Tania3

Copii
Claudia -Teodora: 13 ani, 11 luni
Matei-Daniel
Filip-Andrei: 10 ani, 1 luna

02.01.2012 9:17     citat 

Sunt deacord cu Crispy! Din cate stiu eu orice cicatrice interna se vindeca binisor de tot in 6 luni, oricum trebe consultat ginecologu, dar sunt si din aia fixisti care zic numa dupa carte si e clar cartea zice 2 ani, parerea mea e ca trupul fiecareia e unic, daca sunt sau nu alte boli asociate care ar putea impiedica cicatrizare si vindecare ( ca diabetul de ex....)
Dumnezeu sa ne dea putere tuturor in noul an sa ducem cu toate pana la capat, cu bine, ce am inceput si sa ne bucuram de tot efortul pe care l-am depus si il depunem !

sus

Denunta
lord_lesy

Copii
B. A. E.: 16 ani, 9 luni
Denis Costin: 10 ani, 2 luni

03.01.2012 10:05     citat 

Depinde de la caz la caz. Eu cand am nascut dr a zis : ai grija 2 ani sa nu ramai. Daca mai vrei un bebe abia dupa 2 ani sa il faci, altfel nu garantez ca va rezista. Normal ca eu sunt cu problemele de malformatie si deaceea.
Apoi am facut operatie la san si sincer am asteptat sa treaca un an si de la ea pentru ca riscam sa fac un al 3-lea nodul.
Asa ca depinde de femeie si de medic.
La o eco buna sa vede cicatricea de pe uter! asa ca mergi si fa un control de rutina si te vei lamuri.

Azi intram in trim 3.

sus

Denunta
Christa

Copii
Mona Julia: 15 ani, 10 luni

03.01.2012 10:16     citat 

----------
Tania3 a scris:
Cunosc o tipa care a ramas la 3 luni dupa prima ceza si are al 2-lea bebe deja si e sanatoasa toata lumea si mama si bebele!
----------

Cunosti O tipa. Sigur exista si altele. Eu sunt sigura ca daca ma pun sa caut pe net gasesc si destule cazuri in care nu s-a terminat cu bine.

----------
Tania3 a scris:
Deci depinde foarte mult de ficare organism in parte , e bine de discutat cu medicul in orice caz!
----------

Aia da!

sus

Denunta
BMel

03.01.2012 11:58     citat 

La multi Ani! tuturor,
Cris si mie la fel mi-a spus dr, sa reluam proiectul bb2 abia dupa un an de la ceza, adica pana nu a implinit Paula un anisor nici nu ne-a dat voie sa discutam despre alta sarcina, plus ca eu alaptam si organismul meu era pe repaus total.
Precum a spus o burtica totul depinde de organism, sunt femei care raman insarcinate alaptand, eu una, n-am ovulat deloc un an jumate iar primul ciclu dupa ceza mi-a venit abia dupa zece luni. Am facut si o reactie urata la fir, se considera ca la fel am facut si pe uter deci ideea mea de "poate, poate ma lasa natural dupa ceza" s-a dus de tot, mi s-a spus de catre trei medici deja ca nu exista unul care sa se riste in asa un caz. Deci...

sus

Denunta
cristina_ro

Copii
Vlad - Minunea vieti
10 ani, 6 luni
Tudor: 8 ani, 6 luni

03.01.2012 3:42     citat 

Buna si multumesc de raspunsuri,cel mai bine va fii sa mergla dr dupa un an sa vad cum arata pe interior uterul si apoi daca am ok ma pun pe treaba si daca o sa ma ajure Dumnezeu o sa am si bb 2,fug la pitic va pup

sus

Denunta
tuturell

Copii
Rares-Andrei: 16 ani, 5 luni

03.01.2012 6:22     citat 

Buna seara !

Eu vin cu vesti proaste ,pe data de 1 ianuarie dupa ce am pus cateva intrebari pe aici ,am plecat de la servici direct la spitalul Filantropia unde am aflat ca am sarcina gemelara ,dar oprita in evolutie si in nici 20 de minute m-au si programat de urgenta pentru chiuretaj .....
Nu am cuvinte sa exprim durerea ce-o simt ,nu stim de ce sa intamplat asa ceva ,asteptam analizele care ies abea peste 3 saptamani .
Va doresc numai bine si sper ca data viitoare sa fie bine si pentru noi si sa ne alaturam din nou acestui grup.....sarcini si nasteri usoare va doresc la toate ! pupici

sus

Denunta
Tania3

Copii
Claudia -Teodora: 13 ani, 11 luni
Matei-Daniel
Filip-Andrei: 10 ani, 1 luna

03.01.2012 6:46     citat 

trist imi pare rau tuturell! plang sau sunt foarte trist

sus

Denunta
somnorici

Copii
maimutza bengaleza
bolfosica

03.01.2012 7:52     citat 

Oh, Turturell, inteleg cat iti e de greu... Plange, descarca-te si apoi ridica-te. Ca tine am fost multe de aici, am avut de strabatut acelasi drum al durerii sufletesti... Noi suntem aici, daca simti nevoia sa mai vorbesti. sarut

Eu am programat amniocenteza vineri, pe 6, la ora 8.

sus

Denunta
adrianaBuc

03.01.2012 9:46     citat 

tuturell, trist e tare greu cand pierzi o sarcina, dar o sa vezi ca pana la urma o sa fie bine si o sa vina si bebele mult visat. Daca ai nevoie de sprijin, suntem aici. Cum spunea si somnorici, suntem mai multe care am trecut prin asta si te intelegem perfect.

Somno, deci vineri tinem pumnii stransi sa fie bine. Sa ne spui cand vin rezultatele alea rapide cum sunt.

sus

Denunta
adrianaBuc

04.01.2012 11:19     citat 

mai fetelor, am inteles ca de sarbatori ati avut treaba, dar acum?! Hai la apel! Cum sunteti?

sus

Denunta
lord_lesy

Copii

04.01.2012 11:28     citat 

prezent ... obosita sunt desi am dormit pana a 10 rad
Eu am fata la mama toata saptamana si e super, e asa liniste si pot iesi cand vreau din casa fara sa ma rog de ea, fara sa tin cont de programul ei .... ah ce bine e.... dar desigur imi e dor de ea rad si abia astept sa o iau sambata rad
Dar si linistea asta imi face bine, ma plimb, dorm, mananc .... desi ma plimb cam mult pe jos si ma resimt prostit vremea e superba asa ca nu prea stau la calculator deloc.

Ieri am fost la medic familie si am tensiune 9 (cu cafea bauta cu tot) .... probabil deaceea ametesc, am nasul plin de cheaguri de sange si simt ca ma sufoc, nu pot respira bine ... cica nu stie de ce. In fine folosesc apa de mare ca sa scot cheagurile si sa desfund nasul cat de cat. Azi vreau sa ma vopsesc ca se vad firele albe si ma deprima, am luat o vopsea fara amoniac pe baza de fructe vedem ce o sa iasa rad rad deseara.

O zi buna la toate fetele.

Tuturel sarut

sus

Denunta
adrianaBuc

04.01.2012 11:32     citat 

----------
lord_lesy a scris:

Ieri am fost la medic familie si am tensiune 9 (cu cafea bauta cu tot) .... probabil deaceea ametesc, am nasul plin de cheaguri de sange si simt ca ma sufoc, nu pot respira bine ... cica nu stie de ce. In fine folosesc apa de mare ca sa scot cheagurile si sa desfund nasul cat de cat.

----------

si eu sunt cu cheaguri pe nari, iar de sufocat ... ehe! am momente in care simt ca nu am aer deloc. Deci, eu zic ca e normal in sarcina.

sus

Denunta
lord_lesy

Copii

04.01.2012 11:36     citat 

Da asa stiam si eu Adriana ... insa am fluctuatii mari de tensiune. Adica ba am 11 ba am 9. In mod normal am tensiune mica de felul meu si cand sar de 10 organismul meu se resimte.
La medic am fost defapt sa imi ridic medicalul da daca tot eram acolo zic hai sa si vb.
Mai este putin si gata scapam si de asta.

sus

Denunta
ksde2000

Copii
Ema Nicoleta-minunea mica: 13 ani, 10 luni
Ana Lorena-bebelina: 9 ani, 11 luni

04.01.2012 11:53     citat 

prezent si eu.....ma simt biner....doar obosita....sincer nu mai stiu ce inseamna sa dormi...mi-e somn non stop si gaza mea n-a auzit de trezit mai trziu de 7 nici in zilele cat am stat acasa si de-acu din nou la munca treaza de la 6

in rest cu cheaguri ma laud si eu///si tot asa mereu nasul infundat dar incep sa ma obisnuiesc.....cand iau vit c parca e mai bine cu sangerarile din nas si la gingii..

turturel imi pare rau ca trebuie sa treci prin asa ceva

somno bafta pe vineri.....

noi saptamana viitoare mai mergem la medic.....sa vedem ce face minunea de data asta poate merge si tati...voiam sa iau gaza dar e in vacanta si ramane la tara n-am ce face cu ea o zi intreaga in oras...

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: