· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Generatii de copii parinti.com >Generatia 2011 > Generatia bebelusilor nemaipomeniti din 2011 - 41
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3 ... , 9, 10, 11  »
subiect nou  raspunde
autor Generatia bebelusilor nemaipomeniti din 2011 - 41     
KiKilinis

Copii
JR: 14 ani, 9 luni
MICA: 10 ani, 5 luni

04.01.2012 2:52     citat 

----------
dodosasha a scris:
Daca se joaca de ex, lasa vine si toncane de 2 ori si revine la jucarie. Dupa 20 min iar.
----------

E, uite asta eu n-o s-o fac niciodata. Am mai auzit si vazut video la mamici, dar nu inteleg rostul. Poate si de asta se trezeste des noaptea? Alintat, pupacit, iubit samd la modul (chiar) exagerat, da, dar tzitzi non-stop nu-i de mine.

Deci, doamnelor sportive, invidiile mele sincere pt ca mergeti la sala. Lasand la o parte faptul ca noi avem sala amenajata in subsol (chiar bine dotata, numai banda de alergare ne lipseste), eu nu ma pot urni sa merg, pt ca transpir rau. Adica ar trebui sa fac baie la cap si dupa fiecare 5 minute de bicicleta, de exemplu. Luati copiii cu voi sau ii lasati cu cineva? La mine asta e de fapt marea problema, ca n-am cu cine o lasa pe Timeea.

Oana, ce tare esti cu portocalele. Exact asta ii spusesem si eu sotului, ca ma masam cu ulei esential de portocale si ma intreba la ce imi trebuie. Apropos, citeste un pic despre el, poate iti foloseste si tie. Si cica, cel mai bun gel anticelulitic este Supliform. Romanesc si best quality. trag cu ochiul Poate fi folosit cu succes in alaptare.

sus

Denunta
Happy_mami2007

Copii
Ema: 14 ani
Gabi: 10 ani, 7 luni

04.01.2012 3:15     citat 

----------
dincamsimona a scris:

Daca e ca fi-miu mare poti folosi mavala stop cat vrei..
Asta sugea si mai abitir deshtu' cand era mavala pe el.
De-abia acum, dc doarme cu noi (asta e conditia..sa nu isi foloseasca degetul) adoarme pur si simplu, fara supt..dar mai greu foarte fericit
Cred ca pe masura ce cresc..inteleg si renunta ei usor usor, daca au si alt alint (in cazul meu, dormitul cu noi in pat de cateva zile )
----------

M-am gandit si eu la varianta c-ar fi din lipsa de atentie , chestii .. dar ea nu-si suge degetul , pur si simplu sta cu el sau cu ele in gura .. ca nimereste unul , ca 3 , se pierde cu degetele in gura , orice ar face plang sau sunt foarte trist . Si de asta mi-e ciuda , e tot timpul pe jos , ba pe cine stie ce mai pune mana , una-doua linge de pe maini tot !
De dormit e ca si cum ar dormi langa mine , o pot chiar imbratisa , intre patul nostru si fotoliu e doar o palma distanta .. ba cand e sotu' plecat doarme chiar langa mine , si asta e des , macar tot a 2-a noapte .. nu stiu de ce obiceiul asta , si doar de-o vreme .. cam 2 luni .

Kiki , eu mi-am convins sotu' sa vina cu mine foarte fericit .. lasam fetele la bunici , ca ne tine mai bine de-o ora doar drumul pana acolo ... si macar o data pe saptamana ma duc sarut . Abia astept ! Si abia astept sa reiau cura , a disparut atata amar de tentatie culinara , gata , nu mai am scuza ! foarte fericit rad

Oana , sa vezi ce fain te ambitionezi cand incepi sa vezi rezultatele sarut . La mine si dupa 1 kil jos deja era alta atmosfera sarut rad .

sus

Denunta
ocrisu

Copii
Paul: 14 ani, 1 luna
Antonia: 10 ani, 7 luni

04.01.2012 4:05     citat 

Eu ii las acasa pe copii, cu taxo si ma duc repejor, ca sala e foarte aproape de noi, la 5 minute. Mi-am luat gel anticelulitic de la Elmiplant, ca asta mi-a picat in mana, n-am apucat sa ma dau cu el.

sus

Denunta
mihaela_ct

Copii
bubulina: 10 ani, 6 luni

04.01.2012 6:23     citat 

Salutare!
Imi dau basca jos si ma inclin in fata sportivelor. Si eu as vrea la sala, dar deocamdata nu reuesc sa imi fac timp.
Referitor la mancatul fortat: eu nu o fortez pe fi-mea sa manance, ca daca nu vrea, stie sa se faca inteleasa. Treaba e la noi ca ea nu casca gura sa bag mancarea decat daca adora pur si simplu ce ii dau. Altfel, doar crapa putin buzele si pe acolo trebuie sa intre lingurita. zambet odata ajunsa mancarea in gura insa, o mesteca si o inghite. daca nu mai vrea, inclesteaza gura si sanatate!... Sau incepe sa scuipe. Kiki, cu nepotul tau ce s-a intamplat?

sus

Denunta
furnicutza26

Copii
Lucasosaurus: 14 ani, 10 luni
Pufarina: 10 ani, 8 luni

04.01.2012 9:10     citat 

bai si eu zic ca sint impotriva hranitului copilului cu fortza.... fraaateee ... da ma scoate fimiu din minti intr-un hal... imi vine sa ii pun mancarea in cap nu sa i-o bag pe gat.... nu mananca nimic, dar absolut nimic... si face niste fitze si niste figuri... aoleo ce imi vine sa ii fac.... ieri am avut pui cu ceva legume gratinate... catamai circu ca lui nu ii place... bon, nu a mancat... azi fasole cu carnat... vede fasolea, zice vreau din asta.. bon, ii pun in farfurie, se uita la ea.... eu vreau pui! nu avem pui, ieri ai zis ca nu iti place... nuu io vreau pui si incepe sa se maraie si sa planga-urle.... il trimiti de la masa, urla, el nu pleaca de la masa... daca sta la masa cu toata lumea face mutre, impinge mancarea, se stramba... vrea apa, ii dai apa, nuuuu vreau suc.... ii zici nu, zbiara, ii dai suc vrea altceva...
bon, nu a mancat nici azi... pe seara sa ii dau andreei un iaurt.. vrea si el iaurt.. ii dau iaurtu preferat, unu cu musli, il desface, ia o data juma de lingurita, nu mai mananca... aruncam si iaurtu, bon. vede niste stafide in dulap, sa ii desfac cutia.. mananca 3 stafide apoi incepe sa se joace cu ele... pe urma imi cere carnat de ala de la masa de seara.. i dau.... sa ii pun ketchup...da sa nu fie asa mic, sa fie mare ketchupu... bon, facem si asta... linge ketchupu cam 1 cm, nu mai vrea... ca lui nu ii mai e foame, e satul... in 5 min vrea pesmete din ala wasa cu pateu...ii faci unul, vrea doua.. sa fie doua.... ai de ales , ori te certi cu el la cutite sa il manance pe ala si i-l faci pe al doilea pe urma, ori i-l faci si pe al doilea pe care il arunci...
si uite asa o tinem lant toata ziua... domnu goe era nimic pe langa fimiu....
am icnercat si sa nu ii dau nimica de mancare.. asta e mancare la masa, nu mananci la revedere.... maraiala si plansete non stop ca lui ii e foame.. el vrea nu stiu ce.. si iar o ia de la capat, ii dai nu mananca, nu ii dai urla ca vrea...
uneori imi e mila de el, da uneori l-as omori cu singe rece si i-as pune capu in protzap cu dintii ranjiti, cum a pus lupu pe cei doi iezi, la fereastra
deci aia ca nu deschide copilu gura la lingurita e parfum.... foarte fericit nervos

sus

Denunta
furnicutza26

Copii

04.01.2012 9:21     citat 

in alta ordine de idei eu m-am lasat de sala, si acu de craciun am si mancat in nestire.. evident am pus niste kile, nu vreau sa stiu cate foarte fericit
tre sa ma reapuc de regim si de zumba, da eu am alta problema.. eu am ramas socata de cand mi-a taiat ala cauciucul si am stat in pana in creierii padurii in frig si intuneric... si nu mai am curaj sa conduc.. acu ca e si intuneric si alunecus, mi-e frica de mor sa ma mai urc la volan, am ramas socata... si nu ma duc la sala ca tre sa ma duc cu masina si mi-e frica sa conduc...
ce sa fac sa ies din soc, aveti sugestii? prostit

sus

Denunta
Happy_mami2007

Copii
Ema: 14 ani
Gabi: 10 ani, 7 luni

04.01.2012 9:21     citat 

Furni , ce povestesti tu e de plans , dar ai un stil de-a le zice de rad cu lacrimi rad) .. you just made my day ! scot limba rad

Doamne , eu m-am stresat acum 3 zile la maxim , ca nu au mancat mai nimic trist .. imi inchipui cum e pt tine , ca e obisnuinta trist ochi peste cap

sus

Denunta
furnicutza26

Copii

04.01.2012 9:33     citat 

hai luati aici un articol care pe mine m-a facut sa ma simt mai bine pe ziua de azi...
http://www.nastecumsimti.org/2009/08/06...-e-acesta/

poate l-ati vazut, ca e o pretenara de-a noastra, nu dau nume care a pus linkul....

sus

Denunta
furnicutza26

Copii

04.01.2012 9:33     citat 

hai luati aici un articol care pe mine m-a facut sa ma simt mai bine pe ziua de azi...
http://www.nastecumsimti.org/2009/08/06...-e-acesta/

poate l-ati vazut, ca e o pretenara de-a noastra, nu dau nume care a pus linkul....

sus

Denunta
Christa

Copii
Mona Julia: 15 ani

04.01.2012 9:46     citat 

----------
furnicutza26 a scris:
bai si eu zic ca sint impotriva hranitului copilului cu fortza.... fraaateee ... da ma scoate fimiu din minti intr-un hal...
----------

La noi nu e chiar asa rau ca la voi, dar si mie imi vine cateodata sa o fac afis. Bine dom'ne, nu mananci, la revedere, da' trebuie sa inghitim si noi doar cu noduri mancarea? nervos
Sa nu mai spun ca de cate ori am zis si eu "aleluia, azi a mancat ceva mai bine", nu dura mult si urla dupa mine de la WC sa merg sa o sterg la fund ... cu ce a bagat pe sus a impins altceva in jos ... prostit Nu stiu nici eu de unde-si ia energia.

sus

Denunta
KiKilinis

Copii
JR: 14 ani, 9 luni
MICA: 10 ani, 5 luni

04.01.2012 10:35     citat 

----------
mihaela_ct a scris:
Kiki, cu nepotul tau ce s-a intamplat?
----------

Nu mananca ni-mic. Bine... dulciuri ar inghiti cu roaba, dar legume nu, fructe din cand in cand, dar rar. laptele si cerealele sunt in top de aproape un an. Asta mananca dimineata, la pranz si seara.

Furnico, asa e si fi-miu. Aia nu ca are sos, ailalta nu ca e pe stanga, cealalta e pe dreapta. Prin urmare, il intreb seara ce-si doreste sa manance seara urmatoare. Si aia primeste. Nu mananci? Mergi nemancat la somn. Daca e fitos, ii expun un meniu din care sa aleaga. Eu gatesc in fiecare seara, ca nu ma agit cu chestii complicate. Cred ca am mai scris meniul lui. Nu e greu deloc de multumit. scot limba rad rad rad rad rad rad

sus

Denunta
elsycutza

Copii
Elisa: 25 ani, 5 luni
Josefine: 16 ani, 5 luni
Lucas: 10 ani, 3 luni

05.01.2012 12:54     citat 

ce talent aveti !!!
oi oi oi , furni tu esti in top!!

fimea mijlocia face si ea mutre la mancare , mai nou doar la tv serveste nu la masa ca omu, daca vrea bine daca nu asta e, are perioade cand o apuca foamea cand e in pat la culcare .

acum e socrela aici, ma streseaza toata ziua ca e fata bolnava, sa o duc la dr, sa i dau vitamine , ca are viermisori, ca e anemica, ca o sa lesine ca nu a mancat nimic azi rad fimea baga in ea iaurturi la greu .

nu mi fac griji...cand ii e foame mananca ea , ma intreb ce mi o zice soacra cand o sa inceapa fimea iar sa mi ceara la culcare ciorba rad

cu puradelu e mai simplu , casca gura la orice, nu i place -incerc altceva, nu vrea -ii dau lapte ...mai tarziu vedem..

o dr mi a zis o data , (cand o zapaceam ca fimea aia mare e schiloada rau si nu manca) cica: draga copilu tau e perefect sanatos, copil mor de foame nu am vazut , cand e foame mananca sigur !
Aia mare pana acum 3 ani era amabulanta , fix niste bete avea , pana asta toamna cand iesea afara din casa isi punea 2 colanti sub blug sa mai ingroase betele. jenat

furni lasa le naibi de kg, si eu am basculat in nestire, nu ma cantaresc curand ca inca le duc bine, inca nu s-au terminat sarbatorile zambet

sus

Denunta
Cafelutza

Copii
E S: 14 ani, 2 luni
A M: 10 ani, 3 luni

05.01.2012 9:43     citat 

' Neata!

Aoleu Furni, zau ca iti trebuie nervi de otel. Oricum esti tare, daca n-ai avea asa o fire glumeata cred ca pana acum ai fi bagat tratament de calmare la greu.
Foarte fain articolul, chiar mi-a placut!

Si Edutzu al meu face mutre la mancare, poti sa numeri ce alimente mananca dar oricum, ceva ceva mananca el. A avut o perioada in care nu manca mai nimic toata ziua si apoi a slabit si la analize i-a iesit si lipsa de fier. Acum dupa ce a luat trei luni supliment de fier s-a intremat bine. El e mare fan ciorbe, asta mananca in fiecare zi la pranz cu mici exceptii. Si in fiecare dimineata de cel putin 2 ani si ceva mananca cereale integrale cu lapte, nu se plictiseste de ele.

Si vorbiuti de kg in plus, careee ceeee....Aoleu nici nu vreau sa ma gandesc cat oi fii pus pe mine. trist
Sa aveti o zi superbaaaa! sarut Va las micul dejun si cafeua desigur !
foarte fericit

sus

Denunta
Kurai_Lucy

Copii
cea mare: 13 ani, 11 luni
cea mica: 10 ani, 3 luni

05.01.2012 11:00     citat 

ma bag si eu la micul dejun!!desi am servit deja, la mine e nelipsit, chiar daca e doar o felie de paine cu unt, nu il sar niciodata si asa ma roade stomacul de groaza cand ma trezesc
acuma sorb la cafea zambet
felicitari doamnele care mergeti la sala sarut vai ce m-as duce si eu, la aerobic, la inot, la ceva!dar mi-e f peste mana , nu am cum...dupa prima nastere am facut acasa pilates (Aveam un filmulet de 20 minute cu pilates pt trunchi, fund, abdomen -ca aia ma interesa pe mine mai mult), a fost chiar ok.regim nu am tinut niciodata pt slabit doar am avut grija sa ma mai abtin de la dulciuri si prajituri si junkfood...si daca chiar imi era pofta de dulce mancam dimineata foarte fericit
de mancare ce sa zic, si fii-mea cea mare face figuri...sunt f multe chestii pe care nu vrea sa le manance desi nu a gustat niciodata prostit ochi peste cap ...in general incerc sa ma orientez...de ex daca vreau sa fac paste ii las ei separat asa fierte fara nimic si daca vrea ii pun putina smanatana pe ele (nu vrea branza de niciun fel), e in stare sa le manance si goale zice ca sunt bune. ochi peste cap la gradinita nu prea face mofturi, (la pranz ma refer), in niciun caz nu face figuri ca acasa, mananca de toate (din unele doar gusta, alteori daca e ceva ce ii place rade tot din farfurie..nu conteaza, important e ca mananca foarte fericit o sg data am intrebat la gradi cum mananca si mi s-a spus: nu mananca ea mult dar nu e un copil care sa aiba probleme cu mancarea".
asa ca, pt mine e ok.

sus

Denunta
furnicutza26

Copii

05.01.2012 11:16     citat 

neata.
gata, sint la servici... trist
cu faza cu mancarea, nu ma deranjeaza ca fimiu nu mananca, sa stea sa faca foamea pana nu mai poate, ma deranjeaza ca ma freaca si ca imi intra si mie cu noduri....
maine dimineata devreme pleaca barbatu-meu, e rau de tot soacra-mea, au sunat de la spital-camin de batrani unde e ea sa vina copiii sa o mai vada in viata...asa ca-s singura cu copiii de vineri pana duminica noaptea, ca luni incepe si el serviciul... cat de curand ne paste mersul la inmormantare... poate par cinica da asa mi-e groaza de mers acolo, soacra sta in nord de tot, acolo e intuneric si frig acuma, avionul costa mai scump ca pana in romania... la cumnatu de acolo nu o sa aibe toata lumea loc sa stea, ca mai sunt si altii din familie, toti cu copii...o sa ma rupa la portofel rau de tot, plus zile de concediu... stiu ca suna aiurea,da io am vazut-o pe soacra-mea in 7 ani de cand sunt cu barbatu-meu fix de 4 ori... dintre care o singura data am stat vreo saptamana la ea... restul au fost vizite de cateva ore...

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3 ... , 9, 10, 11  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: