· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Generatii de copii parinti.com >Generatia 2010 > Minunile anului 2010!!! Cap.231
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3 ... 9, 10, 11, 12  »
subiect nou  raspunde
autor Minunile anului 2010!!! Cap.231     
ralucutza15

Copii
Dragos Andrei: 10 ani, 5 luni

06.01.2012 3:18     citat 

fetelor ajutooorr!

Dragos imi vomita orice sirop ii dau si mai nou isi face greata si la aerosoli..si nu vrea sa manance decat iaurt si lapte.....ce sa fac cu el...ca pana maine mai avem tratament injectabil la spital si pana luni aerosol si de azi dimineata a inceput sa tuseasca urat si a zis doctorul sa ii dau sirop cel putin 5 zile...am incercat azi si a vomat tot ce mancase...plus dupa 1 minut a vomat iar....

sus

Denunta
bebezola

Copii
Rada Beatrice: 10 ani, 8 luni

06.01.2012 3:36     citat 

----------
ralucutza15 a scris:
fetelor ajutooorr!

Dragos imi vomita orice sirop ii dau si mai nou isi face greata si la aerosoli..si nu vrea sa manance decat iaurt si lapte.....ce sa fac cu el...ca pana maine mai avem tratament injectabil la spital si pana luni aerosol si de azi dimineata a inceput sa tuseasca urat si a zis doctorul sa ii dau sirop cel putin 5 zile...am incercat azi si a vomat tot ce mancase...plus dupa 1 minut a vomat iar....
----------

ralu scumpa .........eu zic sa mergi inpoi
asa era si rada imi dadea siropul afara si doar lapte vroia...............uite unde am fost cu ea.....................parerea mea............stiu ca e greu....................sanatate

sus

Denunta
ralucutza15

Copii

06.01.2012 3:45     citat 

bebe noi mergem inca dimineata si seara la tratament prin branula....altceva ce pot sa ii faca mai mult acolo? sa il puna la perfuzii? nu stiu ce sa zic, ca el nu a vrut sa ia sirop niciodata, si nurofenul il dau greu...macar de la ala nu a vomat...inca

sus

Denunta
bebezola

Copii
Rada Beatrice: 10 ani, 8 luni

06.01.2012 3:59     citat 

of doamne
chiar nu stiu ce sa zic....eventual deseara cand mergeti la tratament le spui si ei vor sti ce sa faca.................pupici de la Rada sa se faca bine

sus

Denunta
biencut

Copii
Capsunica Prajiturica
Iedut

06.01.2012 4:34     citat 

Buna dragele mele va pupic pe toate cu drag si va doresc un an nou linistit, sa fiti sanatoase si cei dragi de-asemenea, si sa fie un an cat mai prosper si incununat de succese! sarut sarut sarut

De noi ce sa va mai spunem...In sfarsit parca incepem sa mai scoatem si alte sunete. Inainte de Craciun am avut sedere de o zi in spital apoi veneam la 12 ore la tratament caci ne-a rapus o pneumonie pe care acasa cu siropuri o tratasem timp de vrem 2 saptamani pana atunci dar fara succes. Cadouri am primit peste tot: mami si tati, bunici 1 si 2, la spital de la o fundatie, pe la cresa, gradi, etc.
Am incheiat anul f frumos si sper sa continue tot asa. Cand am sa am timp o sa mai pun poze.

Cristina felicitari pt sarcina! sarut

Byu, sarcina usoara in continuare! sarut

Raluca, imi pare rau. Poate n-a primit tratamentul potrivit?! Trebuia sa se faca bine...Cu mancatul poate trebuie sa-l lasi sa pape ce vrea pana isi revine.
Noua ne-a prins f bine si ne-a linistit tusea romerganul. Poate are secretii pe gat si de-asta vomita de fapt siropurile... Oricum trebuiesc date cu acceptul lui ca sa fie linistit, altfel le vomita.
Cu mancarea lasal cum vrea pana se face bine oricat de greu iti e. Important e sa manance ceva. Pe noi ne-a ajutat f f mult faptul ca inca il alaptez. Daca se putea ar fi stat non stop la san.
De respirat cum respira? Care e diagnosticul? La noi s-a vazut care e situatia reala pe radiografie si a iesit prost cand s-a dorit sa se vada saturatia de oxigen din sange..

sus

Denunta
0911

Copii
Brianna: 10 ani, 9 luni

06.01.2012 8:25     citat 

buna seara.
asa sa va raspund si eu, in cazul nostru, cand Bria arunca cu toate prin camera, sotul o pedepseste punand-o in patut, bineinteles cand eu nu sunt cu ei, de obicei cand eu lipsesc el o pedepseste, iar cand ma intorc in camera ea plange si imi spune pe limba ei: mama, ...tata...pat., atat stie sa zica, adica tata a pus-o in pat. Eu , din mila, o iau din pat in brate, stiu ca nu fac bine, dar nu-mi place sa o vad suferind.
si vorba lui Claudis si a Anei, eu sunt foarte sensibila si am fost, daca cineva striga la mine plang, asa ca nu imi place sa se simta si Bria la fel.
iar cu mine, ii spun ca nu are voie sa puna mana pe ceva interzis, gen foarfeca, si ea cand o vede imi zice: "mama, nu voie"sau "voie nu".deci stie ca nu are voie.
Carmen, eu i-am dat cremvursti lui Bria ocazional, dar ei ii plac foarte mult , ar manca la greu, si eu i-am dat doar ce e natural si nu de prin magazine, dar vede la nepoatele mele ca mananca si cere. ea cere "checa", asa le zice.nu cred ca e o tragedie sa le dam din cand in cand, eu consider ca a trecut deja de o varsta si mai merge uneori si altceva, oricum cand cresc nu ii vom mai putea opri in a nu manca.
Of , Ralu, imi pare rau de Dragos, si Bria mai vomita , dar ea de la secretii si nu de fiecare data cand lua siropul.
Biencut, si Mihaita a fost bolnavior?, cred ca acum de sarbatori multi copilasi au avut probleme.am vazut si pe la dr o gramada.
noi am fost ieri la control si Bria e bine. pe masina tot casac gurita si imi zicea " mama , dr. a...tic.", sa va traduc,...,adica dr. o pune sa caste gura si sa faca a..
ea e foarte cuminte la dr. casca singura gurita si sta si la cosultat, cred ca are experienta de acasa cu trusa ei de dr. ca toata ziulica ne consulta si ma pune sa o consult si sa-i fac tic, adica injectie in fundic.
v-am inebunit, dar mi-e asa de draga cate stie si zice.
va pup, noapte buna.

sus

Denunta
ralucutza15

Copii

06.01.2012 10:42     citat 

gata...de fapt eu gresisem. ca o mama rea ce sunt. i-am dat siropul dupa masa si de aia si-a facut greata. si cu aerosolul la fel. am mai incercat cu sirop dupa ce s-a trezit si cumva l-am convins de a luat putin...si in seara asta la aerosol doar a plans nu si-a mai facut si greata.
diagnosticul lui a fost laringita acuta subglotica...care a debutat brusc si cu febrra 40 rectal...acuma se pare ca suntem la faza in care iese la suprafata ce era acolo....adica tusea si mucii apar rand pe rand...

sus

Denunta
Christa

Copii
Mona Julia: 14 ani, 4 luni

06.01.2012 11:13     citat 

----------
ralucutza15 a scris:
gata...de fapt eu gresisem. ca o mama rea ce sunt. i-am dat siropul dupa masa si de aia si-a facut greata.
----------

Nu stiu daca ai fost o mama rea, prospectul l-ai citit? Multe medicamente se administreaza dupa masa si nu mai mult sau mai putin pe stomacul gol. Nu direct dupa masa, ci cam la 30 minute dupa ce a mancat. Asa ca ar trebui sa te uiti in prospect ce scrie la ceea ce are el de luat.

sus

Denunta
Sweety_Karina

Copii
David: 12 ani, 3 luni
Eduard: 10 ani, 7 luni

06.01.2012 11:44     citat 

Nici eu nu le-am dat mezeluri, ca atare....cel mult cand mananca pizza si mai pun in ea, dar ma consolez ca nu e mult si nu e chiar pe fiecare patratica din care mananca scot limba .
Insa carnea de pui... trist si eu stiu Simo, ce s-a mai zis de ea..dar le dau...fiarta bine ( o ora juma- doua)- nu stiu cu ce ajuta, insa nu am de unde lua de la tara,,,curcan nu le place caci e cam aspra carnea. iar carnea de vitzel la fel trist, alea le mananca cu chiu cu vai, insa pestele il mananca cu mare placere (le dau doar salau).
deci doua zile pe saptamana, cam asa, ei mananca carne de pui.
de sarbatori a reusit sa ia mama de la o vecina de-a ei de la tara doua gaini si din ele o sa le dau pana se termina, dar dupa , tot de la Avicola le dau (am eu un fix sa iau de la ferma asta, daca tot iau din comert.
asta e trist

sus

Denunta
dincamsimona

Copii
Matei Alexandru: 12 ani, 10 luni
Victor Adrian: 10 ani, 6 luni

06.01.2012 11:58     citat 

ref pui..sweety stii ca exista si pui bio in comert nu? Imi tot zic prietenele mele ca prefera sa ia din aia. Si oua la fel. Nu stiu cum sunt, nu stiu cat costa (am inteles ca sunt mai scumpi) ...
Eu prefer sa nu le dau pui din comert sau deloc pui dc nu am alta varianta
Lui Matei cand a fost mic i-am dat. Nu stiam chiar atatea.. Noi am scos puiul din comert din meniul nostru anul trecut . Mai scapam noi adultii..ca deh, dar lor,..
Hai poate ..lui Matei ii mai dau dc e sit de asa natura.
Dar lui Victor nu . Mi-e frica.
Si am avut mari certuri pe tema asta cu pediatra. Parca v-am mai spus.. ea sustinea ca are nevoie de proteine, eu sustineam ca are nevoie de altceva si nu de hormoni de crestere . Vb de puii din comert.
Iar crenvustii..mi se par cei mai nocivi... Dc pot sa evit sa le dau fac tot posibilul.
In loc de mezeluri folosesc branzica, cascaval, prajituri facute de mine sau mama... Sau chiar nu stiu cum se numesc alea..felii de paine inmuiate in lapte, ou si apoi prajite.
Lu' ala micu' inca nu foarte fericit

Ralucutza, Bebe..multa sanatate

Mai vroiam sa scriu, dar nu stiu..am asa o stare..simt ca gresesc cu V si nu imi dau seama.. Tb sa fac ceva...

sus

Denunta
ana_348

Copii
M: 15 ani, 2 luni
D: 10 ani, 8 luni

07.01.2012 12:14     citat 

friganele?
eu asa le zic. dar cred ca am facut cam de...7 ori in viata mea zambet

si eu mezeluri mai cumpar. Si niste cremvursti. Am lucrat in domeniu si cam stiu ce sa aleg. Oricum mezelurile in general nu-s chiar ok ...totusi sunt mari diferente intre ele. Eu am alte conceptii despre mancare oricum si despre ce e sanatos si ce nu

sus

Denunta
dincamsimona

Copii
Matei Alexandru: 12 ani, 10 luni
Victor Adrian: 10 ani, 6 luni

07.01.2012 12:23     citat 

----------
ana_348 a scris:
friganele?
eu asa le zic. dar cred ca am facut cam de...7 ori in viata mea zambet

si eu mezeluri mai cumpar. Si niste cremvursti. Am lucrat in domeniu si cam stiu ce sa aleg. Oricum mezelurile in general nu-s chiar ok ...totusi sunt mari diferente intre ele. Eu am alte conceptii despre mancare oricum si despre ce e sanatos si ce nu
----------

Da, asa le zic si eu
..
asta e buba mea.. ca eu le aleg doar dupa cum arata trist

sus

Denunta
claudis

Copii
M: 10 ani, 7 luni

07.01.2012 8:36     citat 

Neata..Ce noapte buna am avut..daca nu s-ar fi oprit curentul...si nu ar fi misunat sotul prin casa ar fi fost perfect.. foarte fericit
Si am avut un vis..dar nu pot sa il spun rad .

Ieri am fost la control ..ne-a chemat la spital doctorul pt. ca i s-a parut ceva ciudat in mesajul meu...a crezut ca e nevoie de investigatii...iarasi discutii cu sotul ca atat imi tb. sa ia copilul ceva de acolo..ca ce fac eu sunt fitze ,..ca e bine baiatul..
Dar eu m-am lecuit ca poate nu ar fi dat-o in amigdalita daca ajungeam la control dupa rinofaringita aia netratata la timp sau netratata cum trebuie ca daca si-a revenit nu m-am gandit sa mergem la doctor.. si banuiesc ca nu l-am tratat eu cum tb. pt ca picaturile alea cica s-ar fi tinut la frigider dar noua farmacista nu ne-a zis iar pe flacon spunea doar ca se agita inainte trist ..nu zicea nimik si de temp. la care ar tb. tinut...Am ramas cu sensibilitate..avem de facut imunograma ( parca se numeste) acolo vom afla si daca avem intoleranta la lactate...sper sa nu ca a primit ok barnzica,unt si cascaval de cand ii dau in cantitati mici..

Asa si la doctor erau bebelusi care dormeau iar Matei are un tignal...imi tot arata luminite..oameni..iar eu ca sa fie cuminte si sa stea in brate vb cu el...si se uitau 2 mamici la noi si radeau.. nervos ..ar fi tb sa il las sa le trezeasca bebelusii poate...Ce m-au enervat...
Eu vb. cu Matei de regula...ca cu un om mare...si vb. mereu...il pup si ii zic ca il iubesc de 10000*n ori pe zi...si mie nu mi se pare aiurea... foarte fericit

Karina asta a inceput sa mi se intample mie noaptea..si se pare de o luna ,doua de cand toate au revenit la normal..pt ca inainte imi varsam nervii pe altii rad iar Matei era alinarea mea ..zi ,noapte.. foarte fericit .Acum daca numai am cu cine sa ma cert...mai rabufnesc pe el se pare...dar doar noaptea mi se mai intampla...ziua nu prea..Ziua ca si tine ..il las sa faca de toate...cu pagubele de rigoare...Dar daca ar fi pe interzis...ar tb. sa ii zic non stop " nu ai voie" ..l-as teroriza..pt. ca el tot ce vrea e un lucru cu care in mod normal nu ar tb. sa se joace..

krmnn cremvusti...yuck...mie nu mi-au placut niciodata ...si tarziu am aflat de ce...in ei se gasesc numai resturi din cate am inteles...iar eu cum nu suport grasimea...am simtit de mic copil....
Eu nu mananc mezeluri decat f.rar.. pe langa euri..nu aduc nimik bun in organism...implicit ingrasa...Daca as avea fetita..cu atat mai mult as feri-o de mezeluri si grasimi foarte fericit Cand luam pizza ..ii arat maslinele lui Matei si asa evita sunca...ce ma mai boscorodesc unii ca de aia e slab ca nu ii dau de toate sa manance foarte fericit
Cred ca sunca va manca la un moment dat...ca din aia mai mananc si eu...si salam de sibiu ocazional...
Noi pui mancam doar daca il luam sa il facem la punga...deci de cand a aparut punga... rad ..desi ultima data am bagat curcan la punga si a iesit ok...Am noroc ca Matei mananca vita ,curcan,peste si nu tb sa ii dau pui...

ralucutza15 sananate multa lui Dragos..Vb. cu un doctor..poate iti recoamda sa " indoi" siropul cu ceva...poate e prea dulce..

biencut si noi va dorim un an bun si multa sanatate..Asteptam pozici sarut

Alina si o pune sotul in pat iar ea chiar sta pana vii tu sa o iei..Asta e tare...Pai eu ca sa il pedepsesc pe Matei ar tb. sa il pun in patut si poate il escaladeaza si pe ala.....Si cum zicea manu ca plang un pic si apoi se iau cu joaca...La noi nu exista asa ceva... prostit
Cred ca totul tine si de copil..cat de tolerant si intelegator e....
Iar la faza cu aruncatul...Am obs. ca Matei are nervi...sau energie prea multa...Inainte ma musca...imi faceam eu griji ca ar putea fi nemultumit de ceva...dar nu...si acum musca...asa din senin...tb. sa fim mereu in garda...ma ia in brate si ma iubeste..apoi ma musca de umar/.....iar cu aruncatul ...cred ca in joaca si testeaza terenul..sa vada cum reactionez eu cand face el ceva ce nu are voie...impresia asta mi-o lasa Matei mie......Cand loveste parchetul il cert...cand e pe gresie stie ca are voie...si el ia la rand gresia..parchetul..peretele.. prostit

sus

Denunta
cristina79

Copii
Claudia: 15 ani, 9 luni
Sebastian : 10 ani, 6 luni
Sabrina Petronela: 8 ani, 5 luni

07.01.2012 12:27     citat 

buna,fetelor!
Crenvusti nu i-am dat nici eu niciodata lui Sebi, desi Claudia a gustat de cateva ori...acum nici ei nu ii olac ...si ma bucur, ca am inteles ca-s facuti din resturi si zgarciuri...am vazut odata o emisiune si nu-mi mai trebuie
si la pizza pun suncade pui si multe legume,branzica si ketchup si iese ok...
oricum sunt atatea mancaruri mai sanatoase care pot fi date la copii in loc de mezeluri...
eu sunt norocoasa ca am parintii la tara si pe bunica sotului, care ma aprovizioneaza constant cu pui si oua si produse proaspete de la tara..
Krmn, chiar asa, suntem cam la acelasi nr de saptamani, ma bucur ca parcurgem impreuna lunile de sarcina....eu nu am facut teste la nici un copil, doar ecografii si controale la ginecolog..
si de vreo 2 saptamani mi se infunda tare urechile, si imi da o stare de disconfort....la Sebi am patit la fel prin luna a 5-a, am facut tot felul de controale la ORL si analize, toate erau OK...cica de la tensiunea mica...uneori 9 cu 5...asa ca beau si eu cate o gura de cafea
am fost ieri si am luat aghiasma mare de la biserica, azi am impartasit amandoi copiii....ma simt bine sufleteste cand merg la biserica...desi ar trebui mai des
o zi frumoasa sa aveti!

sus

Denunta
Sweety_Karina

Copii
David: 12 ani, 3 luni
Eduard: 10 ani, 7 luni

07.01.2012 1:48     citat 

Ana, te rog sa imi zici viziunea ta asupra alimentatiei, alimentelor...poate imi largesc si eu orizontul scot limba

Cu puiul am decis , convinsa de tine Simo, sa o raresc..o data pe sapt la copii..apoi sa scot de tot treptat, dar pana atunci o sa caut pe cineva de incredere de la tara sa-mi trimita contracost, bineinteles.

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3 ... 9, 10, 11, 12  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: