· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Generatii de copii parinti.com >Generatia 2010 > Minunile anului 2010!!! Cap.231
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3 ... , 10, 11, 12  »
subiect nou  raspunde
autor Minunile anului 2010!!! Cap.231     
Byu

Copii
Iulian Gabriel: 10 ani, 7 luni
Irina Maria: 8 ani, 6 luni

07.01.2012 2:30     citat 

cristina asa e, e de la tensiunea mica, si eu patesc la fel, in sarcina asta mai ales prostit

Eu nu ii dau mezeluri lu Iulian, nici noi nu prea mancam, decat la pizza, paste.

sus

Denunta
dincamsimona

Copii
Matei Alexandru: 12 ani, 10 luni
Victor Adrian: 10 ani, 5 luni

07.01.2012 2:51     citat 

Chiar.. daca ai mei copii nu mananca ficatel are ceva? Ca M nu il suporta, V il scuipa si nu am mereu ..
Oare e ok sa nu le dau decat...de 3-4 ori pe an?!?

Ana ..si eu vreau sa zici 2 -3 cuvinte ca e a 2-a oara cand zici..
Si eu ca Sweety vreau sa mi le largesc zambet
Orizonturile rad

Plus ca ..in fiecare zi mai aflu cateceva nou de ma da pe spate..ma culca la pamant de fapt si iar ma intreb dc fac bine sau nu..
Asa ca... baga:D

sus

Denunta
0911

Copii
Brianna: 10 ani, 8 luni

07.01.2012 2:59     citat 

buna ,La multi ani! de Sf. Ion, si mai ales fiicei mele care e si Ioana.
Azi am 3 sarbatoriti in familie, e ziua de nastere a nepoatei mele si de nume, e ziua tatalui si a Briannei de nume, asa ca sarbatorim, inca nu am ajuns la ei , de acuma mergem.
mai fetelor, si eu sunt faorte strica cu mancarea la bria, dar ocazional ii dau, ca cere si ii e pofta. eu mezeluri nu ii dau, in afara de sunca presata de curcan, nu stiu cum o fi si din ce o fi, dar de atsa ii mai dau, ca nu prea am altceva la micul dejun,decat paine cu unt si gem, mamaliga cu iaurt sau sunca presata.
asa i-am dat de vreo 2 ori clisa de la porcul nostru cu ceapa si branza, dar i-am taiat foarte subtiri si micute feliutele, mai multa paine, dar a papat, acum nu stiu daca a si simtit-o .
eu tind sa cred ca nici cele de la tara nu mai sunt ce au fost, deoarece nu mai e nici pamantul natural, totul e poluat, ploile acide si etc.
Da, Claudis, Bria sta frumos in patut cand o pune sotul si nu se misca pana vin eu, plange acolo, acum imi vin sa ma rad, saracuta.
acum e la mami, am lasat-o de aseara acolo, si , uimitor ca nu m-a pomenit deloc, pana acum plangea dupa mine. abia astept sa merg la ea, mi-e un dor de ea de numa, aseara ii miroseam hainutele, e goala casa fara ea.
eu invat Limba Germana , ce-mi place, curs la distanta pe calculator. vreau sa ma pregatesc pt. cand merge Bria la scoala sa pot sa o ajut daca trebuie, desi stiu socrii si sotul meu, vreau si eu., sper ca pana atunci sa invat.oricum de cand vorbeste cu Bria, am inceput sa inteleg si eu multe.
BRia intelege in germana absolut tot ce i se spune, dar raspunde in romaneste, nu stie sau nu vrea inca in germana. daca o intreaba cum o cheama sau cati ani are, ea raspunde in romaneste. si noi am fost ieri la Biserica dupa apa sfintita si s-a luat curentul, iar bria striga in biserica: " mama, ...mina,..., hai cata", adica , mama , lumina, hai acasa.
nu schimba nimeni cap, eu nu stiu ca m-as baga sa-l schimb.
va pupam

sus

Denunta
0911

Copii

07.01.2012 3:03     citat 

a, Simo, nici Bria nu papa ficatel , chiar zilele astea i-am dat fiert cu cartofi si a papat nepasat, il tinea cu furculita si musca din el,pana acum ii mai dadeam , rar pasat cu legume si nu il placea.si eu i-am dat cam rar ficatel, ei nici carnea nu prea ii place, si ii dau cam de 2ori pe sapt.in schimb, peste ar manca la greu, din ala ii dau destul de des.
ii place mult supa de rosii, ei nici pireul gol nu ii placea, dar vad ca acum a inceput sa pape, manca doar cartofi natur.

sus

Denunta
Manucrissa

Copii
Nathan: 10 ani, 4 luni
Jacob: 10 ani, 4 luni

07.01.2012 6:53     citat 

Hello fetele !!!

sweety chiar nu vroiam sa creez certuri , chiar daca era liniste pe aici foarte fericit asa ca ma bucur ca nu s-a transformat in cearta.

Oricum fiecare cu felul lui de asi creste copiii.

Eu le dau la ai mei sa manance orice. Consider ca sunt destul de mari trag cu ochiul . Parerea mea zambet

Jacob imi face febra in continuare, 39, 40. Nu prea scade dar e interna, pentru ca el cald nu prea e. Are un ochisor umflat si rosu si ii curge un pic, dar mi s-a spus ca de la infectie la ochi nu ar face febra. Am inceput sa il spal cu ceai de musetel, sper sa ii treaca ochisorul. Cat despre febra, ohhhh nu stiu, si mi-e groaza sa ma intorc la doctor degeaba. Asa nu am incredere in nici un doctor. Dar in fara de febra si ca nu vrea sa manance nimic, si apa bea doar foarte putina e ok, e energic, nici nu stiu de unde are energie daca nici macar nu mananca. In fine, sper sa se faca bine repede.

O zi buna fetele !!!

sus

Denunta
0911

Copii

07.01.2012 8:28     citat 

nu stiu Manu, faci cum crezi, dar ceaiul de musetel e otrava pt.ochi. la noi se stie asta si orice dr. iti spune ca e interzis spalaturi la ochi cu ceai de musetel, ii face mai rau.

sus

Denunta
Christa

Copii
Mona Julia: 14 ani, 4 luni

07.01.2012 9:05     citat 

----------
0911 a scris:
eu invat Limba Germana , ce-mi place, curs la distanta pe calculator. vreau sa ma pregatesc pt. cand merge Bria la scoala sa pot sa o ajut daca trebuie, desi stiu socrii si sotul meu, vreau si eu
----------

Eu ti-as recomanda sa profiti de ocazie, daca zici ca si sotul si socrii stiu germana, si sa inveti de la ei. Conversatia directa n-o inlocuieste niciun curs la distanta. trag cu ochiul

sus

Denunta
bilutza

Copii
Maria Daria: 14 ani, 7 luni
Andra Diana: 10 ani, 3 luni

08.01.2012 12:58     citat 

Si eu vreau sa ma apuc de invatat germana. Eu nu stiu deloc, iar Daria va avea germana ca prima limba de studiu la scoala. Aveti ceva idei cum sa incep? Vreun curs pe net? Ceva probat? Alina, tu ce curs faci?

sus

Denunta
Christa

Copii

08.01.2012 1:01     citat 

----------
bilutza a scris:
Vreun curs pe net?
----------

http://www.dw-world.de/dw/0,,2702,00.html
Eu doar pe asta il stiu si am auzit ca ar fi destul de bun. Nu pot sa spun cat e de bun, ca eu am invatat germana cu profesor. foarte fericit

sus

Denunta
0911

Copii

08.01.2012 3:57     citat 

Bilutza, eu de pe Eurocor.ro invat.
da, Christa , stiu ce zici si ai dreptate, dar ei nu vorbesc literar , ci svabeste intre ei,eu ma gandeam ca totusi sa am o baza ca apoi mi-e mai usor sa prind de la ei.
la noi a nins azi pt. prima data, a Fost sotul cu Bria la sanius si au facut un om mare de zapada, ce i-a mai placut, statea in genunchi in zapada, acum stau cu morcovul sa nu raceasca , sper sa nu, ca numai ce i-a trecut, oricum era echipata cu fas intreg si gros, abia am bagat-o in casa, asa a plans, dar a stat vreo 1ora jumate pe afara, toata era rosie la fata.

sus

Denunta
Christa

Copii

08.01.2012 5:37     citat 

----------
0911 a scris:
da, Christa , stiu ce zici si ai dreptate, dar ei nu vorbesc literar , ci svabeste intre ei
----------

Aia nu e germana, aia e bataie de joc. foarte fericit Dar recunosc ca din svabeasca am inteles mai mult decat din saseasca! Ai dreptate, asa baza o poti invata, dar apoi cat de repede conversatie-conversatie-conversatie, nimic n-o inlocuieste. Sotul si socrii stiu si germana literara sau doar svaba? Ca ai putea de ex. sa-l rogi pe sot sa vorbeasca germana cu tine acasa.

Cursul tau vad ca e contra cost, bilu, inainte sa dai bani, poate incepi cu ala de la Deutsche Welle. Nu tot ce e gratis e si prost. zambet

sus

Denunta
Sweety_Karina

Copii
David: 12 ani, 3 luni
Eduard: 10 ani, 7 luni

08.01.2012 7:23     citat 

Simo, pt linistea ta ..si a mea, ca nu sunt singura rad, eu nu le-am dat never ficatel la baieti. Nu ptr ca nu au vrut, dar nici nu am incercat si nici nu vreau..... Mama mea mi-a zis ca a incercat sa le dea in lipsa mea (stiind ca nu sunt de acord nervos si si-au facut o greata teribila, desi se laudase ca noua ne-a dat cand eram mititele ca stia cum sa faca si sa nu se simta la gust..degeaba, baietii mei sunt unici!! foarte fericit rad

In schimb, eu mananc de rup asa pe gratar...apoi pun sare peste si , cateodata usturoi si mananc mai bine de o caserola cu paine...ce pofta am acuma de asa ceva prostit

sus

Denunta
Sweety_Karina

Copii
David: 12 ani, 3 luni
Eduard: 10 ani, 7 luni

08.01.2012 7:24     citat 

Manu, e de ajuns sa speli ochiul cu ser fiziologic sau cu apa plata fiarta.

sus

Denunta
bilutza

Copii
Maria Daria: 14 ani, 7 luni
Andra Diana: 10 ani, 3 luni

08.01.2012 10:02     citat 

M-am inscris deja intr-o clasa pe DW. Multumesc, Christa! Azi am invatat pronumele personale si sa conjug a fi, sa salut...ceva culori si ceva obiecte... Sa vad cand oi mai avea timp, acu'! La serv daca am timp, caut de franceza, ca vesnic apare ceva ce nu stiu, sau vreau sa spun ceva si nu-s sigura daca e ok asa.... Germana va ramane pt weekend.

sus

Denunta
Christa

Copii

08.01.2012 10:18     citat 

----------
bilutza a scris:
La serv daca am timp, caut de franceza, ca vesnic apare ceva ce nu stiu, sau vreau sa spun ceva si nu-s sigura daca e ok asa....
----------

http://www.internetpolyglot.com/romanian/lessons-fr-ro
http://limbafranceza.ro/
http://www.franceza-gratuit.com/index.php?view=1 (aici daca te grabesti cica poti comanda gratis un cd, dar vezi sa nu fie vreo chichita, ca n-am studiat!)

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3 ... , 10, 11, 12  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: