· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Sanatatea copiilor >Imunizare > ce stiti despre vaccinul de la un an si cateva luni-ROR?
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina 1, 2, 3  »
subiect nou  raspunde
autor ce stiti despre vaccinul de la un an si cateva luni-ROR?     
catelutza77

02.03.2011 3:59   ce stiti despre vaccinul de la un an si cateva luni-ROR?  citat 

ce stiti despre vaccinul de la un an si cateva luni-ROR? m-am ingrozit cate efecte adverse are...voi l-ati facut la bebeii vostri? puiul meu are 14 luni si 2 sapt si ar cam trebui sa-l facem... m-am ingrozit cate efecte adverse are...voi l-ati facut la bebeii vostri? puiul meu are 14 luni si 2 sapt si ar cam trebui sa-l facem...

sus

Denunta
ralu-mada

Copii
D
S
E

02.03.2011 6:14     citat 

Vaccinarea ROR (rujeola, oreion, rubeola) constitue un act de solidaritate in lupta pentru eradicarea acestor boli cu consecinte grave !
In Fr, nu este obligatoriu, dar e foarte recomandat!

Eu l-am administrat copiilor, in dubla doza (una la varsta de 1an, cealalta, la 2 ani)..pana in prezent nu am vazut nici un efect secundar!

----------
catelutza77 a scris:

m-am ingrozit cate efecte adverse are...
----------

riscul este minim comparat bolii zambet

sus

Denunta
catelutza77

02.03.2011 7:00     citat 

multumesc frumos de raspuns...dar aminteles de la unele mamici ca au avut probleme mari cu bebeii dupa ce i-au vaccinat cu acest vaccin...mi-e f teama...

sus

Denunta
Lorikay

Copii
Erica Maria: 12 ani, 6 luni

03.03.2011 9:22     citat 

Fiica-mea a facut febra destul de mare (39,5) in noaptea care a urmat administrarii vaccinului dar, la sfatul pediatrei, i-am pus un supozitor cu novocalmin si de dimineata era OK. Nu a mai avut nici o alta reactie dupa aceea.
Fetita prietenei mele a facut o forma usoara de rubeola la o saptamana dupa administrare.

sus

Denunta
catelutza77

03.03.2011 12:01     citat 

merci de raspuns...asta am mai auzit si de la alte mamici...chiar efecte secundare mult mai nasoale...de aceea mi-e atat de teama de el...culmea e ca medicul de familie ne spune sa-l facem iar medicul nostru homeopat ne-a spus ca nu prea ni-l recomanda...m-au bagat in ceatza rau trist

sus

Denunta
puimihai

03.03.2011 12:35     citat 

----------
catelutza77 a scris:
merci de raspuns...asta am mai auzit si de la alte mamici...chiar efecte secundare mult mai nasoale...de aceea mi-e atat de teama de el...culmea e ca medicul de familie ne spune sa-l facem iar medicul nostru homeopat ne-a spus ca nu prea ni-l recomanda...m-au bagat in ceatza rau trist
----------

1. care sunt efectele alea "mult mai nasoale", tot vorbesti de ele, exemplifica.
2. un medic homeopat nu cred ca va zice cu inima deschisa : "da" oricarui vaccin, nu neaparat ROR socat
3. asa cum ai acceptat celelalte vaccinuri carora le recunosti implicit eficienta cred ca va fi o alegere corecta sa-l accepti si pe acesta. asa cum spunea ralu-mada, consecintele bolilor acestea sunt cu muuult mai grave si bolile in sine se manifesta tare urat, oreionul de ex. este f.f. dureros si vorbesti despre puiul tau (nespecificand fata/ baiat) de aceea mai adaug "sterilitate ireversibila" ca urmare a oreionului la baieti ....deci ma intorc la punctul 1, chiar iti este atat de frica de posibilitatea de a face febra / diaree? ca alte efecte adverse eu nu cunosc la acest vaccin. daca stii ceva in plus, spune-ne!

sus

Denunta
allamarine1979

Copii
Alla: 12 ani, 2 luni

03.03.2011 1:02     citat 

Eu am decis sa nu i-l fac. Foarte sincer spun ca as prefera sa faca bolile astea acum, cat e mica, si nu la 20 si... de ani, cand dispare imunitatea indusa de vaccin, dupa toate rapelurile. As fi mult mai linistita de ex. sa stiu c-a avut rubeola acum si nu tre' sa se streseze candva, in timpul sarcinii (if any). Oreionul, iarasi mi se pare ca se poate gestiona bine. Trebuie doar atentie, si din partea parintelui si din partea pediatrului. Daca fac vaccinul cine-mi spune ca n-o sa faca oreion la 30 de ani? In cazul baietilor atunci sunt problemele mai mari. Ca oreionul nu duce automat la sterilitate, exista o sansa foarte mica de complicatii (sansa de complicatii exista cred la orice boala, si la o banala raceala).

sus

Denunta
puimihai

03.03.2011 1:14     citat 

----------
allamarine1979 a scris:
Eu am decis sa nu i-l fac. Foarte sincer spun ca as prefera sa faca bolile astea acum, cat e mica, si nu la 20 si... de ani, cand dispare imunitatea indusa de vaccin, dupa toate rapelurile. As fi mult mai linistita de ex. sa stiu c-a avut rubeola acum si nu tre' sa se streseze candva, in timpul sarcinii (if any). Oreionul, iarasi mi se pare ca se poate gestiona bine. Trebuie doar atentie, si din partea parintelui si din partea pediatrului. Daca fac vaccinul cine-mi spune ca n-o sa faca oreion la 30 de ani? In cazul baietilor atunci sunt problemele mai mari. Ca oreionul nu duce automat la sterilitate, exista o sansa foarte mica de complicatii (sansa de complicatii exista cred la orice boala, si la o banala raceala).
----------

dispare imunitatea? cum crezi asa ceva? odata ce un organism a castigat imunitate asupra unei boli, aceasta nu poate sa dispara! daca ai facut varsat de vant (exemplu) nu il mai faci, niciodata!
atentie? cum? verifici aerul pe care il respira??? cum? chiar vreau sa stiu...atunci cred ca multe mame ar fi f. atente si niciodata n-ar mai exista boli transmisibile...

accept opinia ta de a nu ii face vaccinul, asta sau oricare altul, e dreptul fiecaruia, dar argumenteaza-l corect. eu de ex. nu sunt de acord cu vacc.antigripal , cel impotriva cancerului de col uterin facut fetitelor de 12-14 ani....dar nu cred ca se compara cu ror. parerea mea socat

sus

Denunta
ralu-mada

Copii
D
S
E

03.03.2011 3:13     citat 

----------
puimihai a scris:

accept opinia ta de a nu ii face vaccinul, asta sau oricare altul, e dreptul fiecaruia, dar argumenteaza-l corect. eu de ex. nu sunt de acord cu vacc.antigripal , cel impotriva cancerului de col uterin facut fetitelor de 12-14 ani....dar nu cred ca se compara cu ror. parerea mea socat
----------

intru totul de acord!

Consider ca rolul oricarui parinte este de a fi cat mai bine informat inainte de luarea unei decizii privitoare la sanatatea copilului sau!
Este de asteptat sa cunoastem diferenta intre vaccinurile cu rol de a proteja viata impotriva unor boli mortale (rubeola, polio, etc), si cele care ajuta doar la reducerea frecventei imbolnavirilor sau ameliorarii simptomelor (gripa, varicela, etc )..

decizia iti apartine, dar zic sa te informezi cat mai bine inainte ! trag cu ochiul

sus

Denunta
catelutza77

03.03.2011 3:28     citat 

multumesc draga puimihai pt raspuns...dar de ce oare sesizez o oarecare agresivitate in raspunsurile tale? eu am initiat un subiect pt a afla pareri despre acest vaccin de la mamici care si-au vaccinat sa nu copii, iar tu am impresia ca, prin raspunsurile tale, ne cam certi...atat pe mine, care sunt indecisa in ceea ce priveste acest vaccin cat si pe allamarine care a decis sa nu il faca copilului ei, pe buna dreptate de altfel, doar ea este mama copilului si sunt sigura ca s-a informat f bine inainte sa aleaga acest lucru...ok, sunt de acord cu absolut toate parerile voaste dar spuse intr-un mod in care sa nu sesizam agresivitate...asta pt a avea o discutie frumoasa despre acest subiect, pt a ne informa mai bine in ceea ce priveste acest vaccin. Asa este, toate vaccinurile au efecte secundare dar eu m-am interesat mai mult despre acesta deoarece fara sa vreau , am auzit niste povesti de la alte mamici , povesti care m-au cam ingrozit.
Efectele secundare mai,,nasoale'' de care vb.ale acestui vaccin, le-am auzit de la o vecina care se plangea in parc ca in urma acestui vaccin, fetita ei a facut convulsii febrile si a ajuns cu ea la spital in stare grava...de la altcineva am auzit ca bebele a facut in urma vaccinului,o eruptie cutanata urata si febra f mare timp de o saptamana, iar ciitind pe alte forumuri , cineva spunea ca vaccinul i-a provocat copilului retard mintal...ei bine, aceste lucruri m-au cam speriat...E adevarat ca sunt si ff multi copii care nu au avut parte de nici un efect secundar in urma administrarii vaccinului, dar ce sa fac, eu sunt o mamica nu f curajoasa mai ales daca aud povesti de genul celor relatate mai sus.
Acum eu nu am de unde sa stiu ca acele persoane care au relatat aceste cazuri mai putzin fericite au spus sau nu adevarul, desi cu astfel de lucruri nu cred ca se glumeste mai ales cand e vb de copii...
Asa ca am citit si pe prospectul vaccinului unde se spune ca vaccinul poate da efecte secundare precum encefalita, limfadenopatie, convulsii febrile, reactii anafilactice, purpura trombocitopenica, sindrom Kawasaki, eritem multiform, artrite, meningita, nevrite periferice, mielite, bronsita, laringita, conjunctivite, otita, diaree, anorexie, febra, voma, insomnie (cf. prospectului vaccinuluiROR
Dar da, asa este, complicatiile oreionului, spre exemplu, pot fi grave la adultul de gen masculin, ducand la infertilitate prin orheita urliana.
Din pacate, oricat s-ar face publica aceasta problema cu vaccinarea, intotdeauna vor exista pareri pro si contra. Eu cred ca fiecare parinte hotaraste ce stie si ce simte ca e mai bine pentru copilul lui.
Insa doctorii ar trebuie sa fie cei care informeaza parintii asupra aspectelor pro/contra vaccinarii... Ceea ce nu fac, sau fac foarte putin.
Oricum ar fi, este dreptul meu ca parinte sa aleg sa fiu informat...
Nu am ales acest subiect pentru a primi raspunsuri agresive, nu am ales acest topic pt a convinge pe cineva sa vaccineze sau nu copilul, deoarece decizia este a noastra, a parintilor! Ideea este insa ca trebuie sa invatam sa nu luam totul de-a gata ci sa ne informam inainte de a hotara ceea ce este mai bine pentru copilul nostru!
Eu asta am vrut cu initierea acestui subiect,sa aflu de la voi dragi mamici ce ati ales pt copii vostri...Eu inca nu am ales desi cica sunt obligata sa decid pro pt acest vaccin! asta mi se pare o mizerie!
Deci, repet, nu vreau sa fiu pusa la zid pt initierea acestui subiect si nu vreau ca acest subiect sa reduca discutia noastra doar la atacuri la persoana! Vreau doar sa aflu si parerile voastre chiar daca ele sunt pro sau contra:)
Multumesc!

sus

Denunta
catelutza77

03.03.2011 3:36     citat 

multumesc Lorikay si Allamarine pt raspunsuri! zambet

sus

Denunta
allamarine1979

Copii
Alla: 12 ani, 2 luni

03.03.2011 3:58     citat 

----------
puimihai a scris:
Trebuie doar atentie, si din partea parintelui si din partea pediatrului. .
----------

atentie? cum? verifici aerul pe care il respira??? cum? chiar vreau sa stiu...atunci cred ca multe mame ar fi f. atente si niciodata n-ar mai exista boli transmisibile...

[/quote]

Nu m-am exprimat foarte detaliat si uite ca nu ai inteles ce am vrut sa spun (lasand asta la o parte, cred ca se puteau cere lamuriri suplimentare si pe un altfel de ton scot limba. Sunt sigura ca n-ai crezut nici macar o clipa ca as putea avea pretentia sa verific aerului pe care-l respira copilul....)
Cand vorbesc de atentie ma refer la atentie in tratarea bolilor atunci cand au aparut deja. Atentie la simptome si atentie la tratamente. Sunt foarte convinsa ca daca atat medicii cat si parintii ar acorda atentia cuvenita simptomelor bolilor si ar urmari copilul in loc sa sara cu medicamente la intamplare, bolile ar trece mai usor si cu mai putine urmari (in majoritatea cazurilor, ca sa nu cumva sa crezi ca m-am referit la cine stie ce scot limba).

Cat despre imunitate: ai dreptate, daca ai facut varsat de vant nu-l mai faci niciodata; daca ai facut vaccinul contra v.v., ai totusi sanse sa-l faci, candva rad Daca vaccinurile confera imunitate (ceea ce nu este adevarat 100%), de ce sunt necesare rapelurile? Ca doar organismul are deja imunitatea, nu?

sus

Denunta
puimihai

03.03.2011 4:07     citat 

parerea mea am spus-o deja si da, ai simtit bine tonul pentru ca deschiderea de subiecte duble si aruncarea de idei "efecte grave" fara sa le si sustii nu sunt pe gustul meu, ele dau "tonul" discutiei trag cu ochiul
- febra este efectul de care orice medic te avertizeaza si iti spune sa folosesti supozitorul preventiv la 8 ore, tocmai pt a nu se ajunge la convulsia febrila! si da, in urma convulsiilor este posibil ca un copil sa ramana cu sechele grave gen retard, dar pana la febre 40 cred ca ai timp ca mama sa faci ceva, orice ...ca sa eviti ....
- ai insiruit multe posibile complicatii si reactii adverse posibil, da, ai dreptate ! orice medicament are zeci de astfel de efecte, daca stai sa citesti prospectul banalului paracetamol te ingrozesti, cu toate astea sunt convinsa ca il folosesti....
-
----------
citat:
Eu inca nu am ales desi cica sunt obligata sa decid pro pt acest vaccin! asta mi se pare o mizerie!
----------
NU, nu esti obligata, nu exista text de lege in acest sens ochi peste cap
-
cod:
Deci, repet, nu vreau sa fiu pusa la zid pt initierea acestui subiect si nu vreau ca acest subiect sa reduca discutia noastra doar la atacuri la persoana!
atac la persoana ai facut tu prin acest intreg mesaj dedicat mie foarte fericit care, dealtfel imi expusesem parerea si chiar am mentionat ca fiecare isi sustine hotararea asa cum crede de cuviinta, dar sa nu emitem supozitii fara fundament. in afara de tine si mine sunt multe alte utilizatoare ale forumului care isi vor forma o parere din ce gasesc aici, nu e corect sa argumentam?

sus

Denunta
catelutza77

03.03.2011 4:19     citat 

asa este, Allamarine ,din pacate multi medici administreaza si recomanda vaccinul, de obicei fara sa avertizeze parintii asupra riscurilor, care din pacate exista...iar unii parinti cred orbeste in ceea ce spun medicii si considera aceste vaccinari un ,, miracol" care inlatura unele boli ale copilariei( asta ca am vb despre ROR). Mie medicul de familie mi-a spus ca nu o sa-mi primeasca copilul la scoala daca nu-l vaccinez cu ROR, adica cu alte cuvinte, nu am ce sa fac...sunt obligata sa fac asta...mi se pare o mizerie...

sus

Denunta
ralu-mada

Copii
D
S
E

03.03.2011 4:24     citat 

----------
allamarine1979 a scris:
... de ce sunt necesare rapelurile? Ca doar organismul are deja imunitatea, nu?
----------

Tocmai, rapelul vaccinului permite re-stimularea corpului uman de a isi aminti inainte de a-si organiza apararea....
Daca nu facem rapelul, organismul isi spune: "...hi, daca nu intalnesc aceasta boala, ce rost are sa imi amintesc cum trebuie sa ma protejez? !...mai exact, este un antrenament, in caz de atac!
Odata ce corpul tau a inteles cum sa se apere, esti linistita...

O precizare doar, in prezent exista vaccinuri tip ADN, si anume se injecteaza doar gena care provoaca boala si nu boala in sine! zambet

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina 1, 2, 3  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: