· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Generatii de copii parinti.com >Generatia 2010 > Minunile anului 2010!! Cap.232
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4 ... 9, 10, 11  »
subiect nou  raspunde
autor Minunile anului 2010!! Cap.232     
ralucutza15

Copii
Dragos Andrei: 10 ani, 7 luni

11.01.2012 1:56     citat 

salutare

manu sanatate tie si puiutilor....eu zic sa ii mai duci la cresa pentru ca indiferent la ce varsta ii vei duce la fel va fi...si e mai bine acuma decat la 4-5 ani...atunci te va lasa mai greu de la servici sa stai cate o saptamana acasa
claudis sa nu te superi pe mine, dar cred ca ai mult prea mare grija cu alimentatia lui Matei, care deja e marisor, eu zic ca incet sa ii dai de toate, chiar si lactate, mie mi-au zis mai multi medici sa nu il privez pe copil de lapte si de lactate chiar daca are diaree, eventual nu asa de mult dar sa il las, de multe ori organismul lor isi revine singur mai repede decat am crede
luara bine ati revenit. felicitari pentru micul crestin
byu chiar si eu sunt curioasa daca vei fi la fel de agitata si sa faci atatea si la bebe 2
simo pe unde umbli?tot la filmari?

azi dimineata i-am dat si eu prima data paine prajita cu unt si sunca de curcan (sunca era noutatea) si a mancat, nu a zis nimic...maine incerc iar sa ii fac "ou in pahar", asa incetul sa ajunga si el sa manance mai mult ou si mai multa carne si poate ii mai creste nivelul de fier...si mancare i-am facut azi ceva cu carne, sper sa ii placa, ieri i-am facut spanac si nu l-a vrut decat amestecat cu fff mult smantana si pana la urma a mancat biscuiti cu dulceata facuti sandvis si cu lapte

sus

Denunta
luara

Copii
Lucas Daniel: 9 ani, 4 luni
Ana Leia: 10 ani, 7 luni

11.01.2012 3:03     citat 

Buna dragelor. Avem poze, astept sa vina SM de la birou, ca sint pe hardul lui.
Carmen nu stiu acolo pe la voi, dar in Bucuresti exista kineto pentru bebe, doar ca au niste preturi mama draga. oricum se vede rezultatul. La a treea zi de masaj Lucas incerca sa se intoarca pe o parte. La a 7 deja se intorcea pe o parte fara nici o problema si ii place foarte tare. Ca le face masaj pe tot corpul.
Sanatate multa si si bebelusului si sarcina usoara in continuare.

Byu sanatate multa si tie si aveti grija. La voi chiar e curaj mare, la cat de greu va vine. Dar stiu ca o sa treceti si peste asta. Parintilor nostri le-a fost si mai greu, dar ne-au crescut. Deci se poate.

Manu eu zic sa va tineti de cresa. E intr-adevar o perioada grea, dar o sa treaca. medicii ii zic perioada de socializare, pana cand isi fac imunitatea necesara si sint ok. Si noi o sa incercam sa o dam pe Ana la cresa. Acum cand am fost acasa erau si nepotii mei si s-a distrat la maxim. Acum o vad ca cauta copii, vrea afara, mereu imi aduce cizmulitele. Cred ca se va integra repede. Ma rog, incercam de la 1 martie, ca sa mai treaca perioada asta mai dificila.

Legat de dinti, nici eu nu pun pasta, m-a avertizat si tata, ca nu-s tocmai ceea ce trebuie pastele astea pentru copii. Mi-a zis ca e important sa aiba deprinderea de a spala, dar la pasta mai avem timp sa trecem.

sus

Denunta
alina25

Copii
miruna alexandra: 15 ani, 5 luni
Marius Adrian: 10 ani, 8 luni

11.01.2012 4:00     citat 

Buna fetelor....
Cu lacrimi in ochi am citit mesajele voastre,si vreau sa va multumesc din suflet la toate ,sa va dea Dumnezeu voua si copiilor vostri sanatate multa,nimic nu-i mai dureros pt o mama sa-si vada amandoi copiii cu probleme de sanatate,eu sunt distrusa nu mai vreu nimic de la viata,dar in acelasi timp stiu ca trebuie sa fiu puternica pt ei, nu vreau sa ne vada tristi,chiar daca sufletul nostru arde prin interior de durere,la noi in casa este bucurie, totul este ca si inainte,vreau ca copiii mei sa aibe o copilarie frumoasa.
Miruna acum este bine,e un copil cuminte si ascultator,are voie sa manance orice dar totul cantarit -,exclus dulciurile doar din alea dietetice ocazional,are 6 mese pe zi trei principale si trei gustari.
Deja a pus la loc kilogramele ce le-a pierdut in numai doua saptamani 3kg,face trei injecti de insulina pe zi plus glicemia luata la fiecare masa....Este greu dar multumesc lui Dumnezeu ca nu a fost ce ma gandeam eu o boala mult mai grea,pt ca se topea pe picioare facea pipi foarte des ,si bea apa foarte multa,sincer va spun am crezut ca copilul meu are leucemie.
Dumnezeu este Mare iar eu nu-mi pierd speranta si am incredere in el ca o sa fie bine....
SIMONA iti multumesc din suflet pt tot.....
Va pup si va doresc numai bine sarut sarut sarut sarut sarut sarut sarut

sus

Denunta
bilutza

Copii
Maria Daria: 14 ani, 9 luni
Andra Diana: 10 ani, 5 luni

11.01.2012 4:42     citat 

Alina, Dumnezeu sa va intareasca sa treceti cu bine prin toate problemele! sarut O mare imbratisare de la mine!

sus

Denunta
luara

Copii

11.01.2012 4:58     citat 

Alina imi pare tare rau ca Miruna trebuie sa treaca prin toate astea. Dumnezeu e mare si o sa va ajute.

sus

Denunta
danutzagreierash81

Copii
EDUARD CONSTANTIN: 17 ani, 11 luni
DAVID NICOLAE - BEBE TERO=))
10 ani, 4 luni

11.01.2012 7:46     citat 

Buna fetele:)
alina25 mami nici nu sti cat d erau imi pare sa citesc prin ce trece micuta ta:( sincer iti doresc multa sanatate mai ales copilasilor,sa ai parte de multa putere mami sa poti trece peste aceste greutati
luara vreau si eu sa l vad pe pici:) cred ca ai mai pus poze dar eu le am ratat din pacate:(
Byu te pup si ti doresc in continuare sarcina usoara si multa forta;zambet te vei descurca de minune bat pariu
cry_styna daca voi credeti ca aveti probleme cu mancarea la copii sa vedeti la mine cum e ce manaca Edi nu mananca bebe,ce mananca bebe nu mananca tasu si tot asa; rad bn ca ti au venit banutii:)

manu eu zic ca totusi cresa e cea mai buna solutie acum totul ramane la alegerea voastra doar voi sunteti parintii:)
claudis pupic si incearca sa te mai relaxezi un piculet:)
va pup fug la bebe ca are de cateva zile atat de multi nervisori de l a terminat pe frasu;)) implicit si pe mine....imi adoarme seara abia pe la 12-1 ,cand el la 9 era caput......deci nu stiu ce sa mai zic probabil trece printr o perioada rea....sotul meu rade ca zice ca seamana cu mine cand sunt in perioada aceea a lunii rad nb v am pupat:)

sus

Denunta
Sweety_Karina

Copii
David: 12 ani, 5 luni
Eduard: 10 ani, 8 luni

11.01.2012 11:11     citat 

Alina, ma bucur ca nu ti-ai pierdut optimismul! Mi se pare groaznic ce ai povestit de Miruna trist . E puternica, draga de ea, puternica esti si tu mami. Soarele a rasarit de ceva vreme pe strada voastra, prima data ,acum 6 ani si ceva si a doua oara si mai puternic, acum un an si ceva, chiar daca din cand in cand a stralucit mai putin.

Claudia..nici eu nu cred ca a facut de la gutuia in sine..cel mult de la puful de pe gutuie sau chimicalele stropite. Urmarind emisiunea dr Oz, am aflat ca atunci cand spalam fructele, tot nu se duce de pe coaja odata cu apa, toate impuritatile, ci atunci a sfatuit ca la o cana cu apa sa punem jumate de lingurita de bicarbonat si o lingura de zeama de lamaie ca efectul sa fie garantat.si cu aceasta solutie sa se spele fructul respectiv si clatit apoi cu apa simpla fiarta! eu zic ca pt ei se merita sa spalam astfel trag cu ochiul, mai ales cele care isi stiu copilul mai sensibil.
Cu smantana...eu as renunta definitiv..pana va mai creste. Cand eram mica mereu faceam diaree dupa ce mancam smantana, dar mama mea tot imi dadea sa mananc pt ca aveam spasmofilie si era disperata caci eu nu ma atingeam nici de bz nici de iaurt nici de lapte.,.,,doar smantana cu paine si sare.
Iaurtul inlocuieste cu succes smantana trag cu ochiul
Cand le fac branza cu smantana, de fapt le pun iaurt mai gras :avem la noi in oras iaurt grecesc care zici ca e smantana ca aspect si gust sau le pun iaurt napolact, ma rog..iaurt.

Bianca, ai poze sau filmulet cu finutza mea?? Si eu am fost la dr Lazar, un medic competent in ecografii si f atent la detalii. Ma bucur tare tare mult ca sunteti bine!
Si Iulian..mi-a ramas in minte cum vorbea el pe limba lui cu mine..off ca drag imi mai era. abia astept sa "vb"si Edi...el e mai mult asa tacut...ne uimeste asa dintr-o data..apoi iar liniste o perioada scot limba

noapte bunaaa

sus

Denunta
Manucrissa

Copii
Nathan: 10 ani, 6 luni
Jacob: 10 ani, 6 luni

12.01.2012 3:15     citat 

Hello fetele !!!

Va multumesc din suflet pentru sustinere !!! Cred ca ii vom duce la cresa, oricum nu avem de ales, ca trebuie sa muncesc . Iar babysitter ar fi prea scump, macar de la cresa ne da guvernul o parte din bani. Ma intristeaza faptul ca tre sa ma gandesc mereu la bani dar ce sa facem daca fara ei nu putem trai trist

alina plang sau sunt foarte trist imi vine sa plang numai cand te citesc. Imi imaginez ce greu trebuie sa fie, dar slava Domnului ca e mai bine micuta, si va doresc multa sanatate, si putere si cu ajutorul lui Doamne Doamne o sa treceti peste toate. sarut

Despre ai mei nici nu stiu ce sa va zic. Azi au zacut toata ziua, pe seara ii apucase energia si cheful de joaca cu masinile. I-am obligat sa manance supa, adica le-am bagat pe gat la propriu, si lichide si supa. Pai Jacob nu mai manca de joi. Acum dorm, sper din tot sufletul sa fie bine maine.

Eu incerc mereu sa va citesc dar nu apuca sa va scriu la fiecare in parte, imi cer scuze, poate o sa mai prind din urma mai incolo, dar va multumesc din suflet pentru incurajari zambet . Va minteati cand vb de alt copil???? Nu imi mai trebuie rad

Noapte buna !!!

sus

Denunta
krmnn

Copii
S: 10 ani, 10 luni
T: 8 ani, 6 luni

12.01.2012 11:44     citat 

Alina, acum am vazut mesajul postat de tine si inteleg ca Miruna are diabet...stiu ca e greu pt tine si pentru ea acum, dar nu e chiar o boala imposibila...
Sora mea a facut diabet la 9 ani...si de atunci sta cu 4 injectii zilnic...a fost invatata de mica sa si le faca singura si a maturizat-o inainte devreme, dar a invatat sa se descurce...
nu stiu din ce zona a tarii esti, insa exista la Buzias, jud. Timis, un centru pentru copiii cu diabet si hemofilie sub indrumarea d-nei prof Serban ( e o dr f buna, gasesti referinte extraordinare despre ea pe net ), unde sunt foarte bine invatati sa-si controleze boala, sa-si stabileasca meniul zilei, sa faca sport cat pot, si sa se integreze in cercul cotidian asa cum sunt ei, un pic mai speciali...taberele sunt gratuite, sunt foarte utile, copiii vin de acolo schimbati si inteleg ca ce li s-a intamplat nu-i final de lume...sunt copii de toate varstele...ar trebui sa suni la centru, cred ca gasesti pe net date contact, daca nu, spune-mi si ii cer sorei mele informatii suplimentare. Sora mea are acum 30 de ani, deci 21 de ani de boala, si e ok, nu are complicatii pentru ca reuseste sa-si tina boala sub control...au ajutat-o mult taberele de la Buzias, unde mergea in copilarie in fiecare vara... Taberele sunt pe toata durata anului....Conditiile sunt de foarte buna calitate...
uite si link-ul :
http://www.ccserban.ro/

Nu e usor pentru voi, stiu ca parintii mei pe vremea aia erau distrusi, mergeau plangand pe strada, erau sa o piarda, pentru ca atunci cand i-au depistat boala, unii medici au spus ca poate are apendicita, si daca o operau, riscau sa moara pe masa de operatie... pe vremea ei isi facea injectiile cu injectie normala cu ac mic, acum macar exista pen-ul acela care are acul foarte subtire....
Va doresc sa va gasiti resursele interne sa acceptati ce s-a intamplat si sa treceti peste moment pentru a va putea intari unul pe altul, si pentru a-i putea da putere celei mici....
Singurul aspect mai greu de controlat si de acceptat pentru ea ca fetita va fi abia la maturitate cand va fi pusa in situatia de a decide daca doreste sau nu copii...sora mea a decis sa nu aiba copii, tocmai datorita faptului ca exista sanse foarte mari ca sa transmita boala, si n-ar vrea pt nimic in lume sa faca asta in mod constient...e o decizie ce o va lua si ea cand va fi matura si care ii va umbri un pic viata, dar va trebui sa-si gaseasca un echilibru in altceva...
Va doresc toate cele bune...

sus

Denunta
adrianaBuc

12.01.2012 11:48     citat 

Am fost si noi la doctor, are rinofaringita. M-am enervat ca i-a prescris FLixotide Nebunes care e un cortizon (din cate am citit pe net) si i-am specificat ca nu vreau nimic agresiv. In concluzie o da ii fac aerosoli doar cu ser fiziologic. nervos In rest avem vibrocil si colargol (pentru nas), Prospan (pentru tuse) si tantum (pentru gat).

sus

Denunta
luara

Copii

12.01.2012 12:22     citat 

Adriana din experienta proprie, daca ai colargol vibrocilul e in plus. E apa de ploaie.

sus

Denunta
ionelita

am nascut deja!

12.01.2012 12:29     citat 

alina, suntem alaturi de voi, trebuie sa fiti puternici pt copii vostri..va pup si aveti grija de voi sarut sarut

byu, pupam bebelina....eu am nascut cu Dr Lazar si intradevar e un super doctor.

karina,stam tot la socri..l-am inchiriat pt un an.Nu ne-am vazut noi cand am stat la 2 pasi...acum ochi peste cap .cred ca ne vedem la vara in copou rad

sus

Denunta
Byu

Copii
Iulian Gabriel: 10 ani, 9 luni
Irina Maria: 8 ani, 8 luni

12.01.2012 2:25     citat 

Fetelor nu stiu cum voi fi cand va veni si Irina, dar stiu ca imi va fi mai greu, o sa tb sa aleg ori intre odihna ori intre curatenie si totul pus la punct prin casa.
O sa fie dificil pt ca odihna o sa-mi tb din plin, iar cum o sa fie si Iulian care are doar un somn pe zi e mai dificil. Dar stiu ca asta dureaza cateva lunu, pana mai creste Irina, pana ne invatam noi in formula de 4, dar va fi minunat sunt convinsa.
Tb sa ma apuc sa ma calc cateva hainute inchise pt Irina apoi din nou la faculta. Ieri am trecut cu bine peste colocviu, cu 9, dar am stat mult, deja incepea sa imi fie putin rau.
Iulian e cu tuse productiva care persista cand doarme. Suntem pe aerosoli, eurespal, ibalgin.Dimineata avea si o stare subfebrila.

ione asa e, ai dreptate, e scump dr?intreb de curiozitate.

alina suntem si noi alaturi de tine, fi puternica mami, imi imaginez cat poate fi de greu, dar citind ce a scris carmen am speranta ca totul va fi bine si la voi si ca se poate trai normal cu asta.

sweety am uitat sa iti spun ca imi place mult ce le pregatesti de papa baietilor. Oricum am vazut ca sunt mancaciosi. Iulian nu mai mananca demult orice.
Azi nu mai stiam ce sa-i fac sa manance, aseara a mancat putina pizza, azi nu a mai vrut. Asa ca i-am facut un pilaf cu brocolli,conopida, morcov, ardei rosu, masline si ulei de masline si a mancat cu pofta.
Poze si filmulet nu am cu Irina ca nu mi-a dat in schimb mi-a scris pe vreo 3 pagini totate organele prezente si in stare normala.
O sa am din nou pozici in februarie cand merg la doctora mea.

Va pup merg sa apuc sa calc cate ceva!!!

sus

Denunta
dincamsimona

Copii
Matei Alexandru: 13 ani
Victor Adrian: 10 ani, 7 luni

12.01.2012 3:49     citat 

Multumesc pentru urari.
Ralu..gata, ieri s-au terminat filmarile foarte fericit
Alina... eu te stiu f puternica si sunt sigura ca vei gasi in tine absolut tot ce ai nevoie ca sa reusesti sa treci peste situatia asta si sa faci tot ce e mai bine pt voi

sus

Denunta
Myosothys

Copii
Sebastian: 15 ani, 9 luni
Anastasia-Elena: 10 ani, 8 luni

12.01.2012 8:43     citat 

Alina bravo tie mami pentru asa atitudine ...eu m-as fi pierdut de mult ..sanatate la amandoi si sa treceti cu bine peste toate aceste incercari la care va supune viata trist

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4 ... 9, 10, 11  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: