· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Generatii de copii parinti.com >Generatia 2010 > Minunile anului 2010!! Cap.232
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3 ... , 9, 10, 11  »
subiect nou  raspunde
autor Minunile anului 2010!! Cap.232     
claudis

Copii
M: 10 ani, 7 luni

20.01.2012 5:12     citat 

----------
Sweety_Karina a scris:
Claudia, si se poate da mai multe zile oare? adica asa 3-4 zile. Multumesc pt rasp.
Faza cu tatuajul ai dreptate...eu m-as tatua in podul palmei scot limba
----------

am modificat prea tarziu foarte fericit ....da 3-4 zile e ok... zambet ..

hehe asta cu podul palmei suna interesant... scot limba

sus

Denunta
Sweety_Karina

Copii
David: 12 ani, 3 luni
Eduard: 10 ani, 7 luni

20.01.2012 5:17     citat 

bun, merci!

ma bate un gand sa fac ceva dulce azi..ceva idei?

sus

Denunta
biencut

Copii
Capsunica Prajiturica
Iedut

20.01.2012 5:21     citat 

----------
dincamsimona a scris:
Bilu rad
Sa stii ca si eu am unul foarte fericit
Acum o saptamana a aparut..de nu stiam ce e. Ca nu am avut in viata mea.
Si vad ca de 2 zile nu ma mai deranjeaza. Nu i-am facut nimic.
Dar stiu eu.. il simt eu ca mai e acolo foarte fericit
Eu am o intrebare. De fapt vreo 2-3
Deci:
1) noi tb sa ne intoarcem la serv cand face copilul 2 ani nu? Nu cand se termina stagiul de indemnizatie ?!?
2) dupa ce ma intorc la serv mai pot sa imi iau concedii medicale de 1-2 luni? Ca nu mai stiu pe unde citisem ca pana la 3 ani ai copilului poti sa iti iei oricand...
3) imi raspundeti la intrebari?
foarte fericit
Multam zambet
----------

Simo, poti sa-ti ei medical. Eu la Bia am stat aproape 3 luni in medical caci ea se imbolnavea rau si nu vroiam sa o mai duc la cresa. Deci eu din CIC am intrat din medical in medical. Problema e ca e chinuitor asa. Ori ai pe cineva in spital sa-ti faca internare si apoi si cu concediu plus chipurile pt externare ori nu stiu. Med de familie nu poate da mai mult de 14 zile calendaristice odata si bate apoi la ochi sa-ti dea mereu. Eu mai combinam concediu pt copil 12 zile, concediu pt mine 12 zile, zile fara plata, apoi iar pt copil, iar pt mine...
Alta problema e ca cei 75 respectiv 85 % din venitul brut, indemnizatia de concediu, se acorda din minimum pe economie. Nu cred sa se fi schimbat lucrul asta de pe vremea mea. Asa ca ei 250-350 roni. Ar fi bine sa se dea din media indemnizatiilor sau media veniturilor pe ultimele 6 luni anteriaore nasterii daca aveai sal mai mare. Dar nu cred ca s-a schimbat sa se dea asa.

Karina, multa sanatate! sarut

Bilutza, inteleg ca ai inceut munca...De mult? Cum e? Cam in ce domenii lucrezi?
Curiozitatea asta...
Aaaa...Si cu alaptatul cum ai procedat pana la urma? Bafta! sarut

sus

Denunta
Cayia

Copii
V mare: 15 ani, 2 luni
V mic: 10 ani

20.01.2012 6:23     citat 

----------
citat:
Alta problema e ca cei 75 respectiv 85 % din venitul brut, indemnizatia de concediu, se acorda din minimum pe economie. Nu cred sa se fi schimbat lucrul asta de pe vremea mea. Asa ca ei 250-350 roni.
----------

Am luat si eu multe medicale, tot pentru copil si niciodata nu am primit procent din minim pe economie, ci procent din salariul meu. Cand aveam 75% luam cam salariul intreg, la 85% luam chiar mai mult, din cauza ca fiind in medical nu se retin nush ce taxe.
Si SM a stat foarte mult in medical, cu internari, comisii si a avut procent din salariul lui.
Si nu cred ca s-a modificat ceva.

Simona, pana la 3 ani ai copilului iti poti lua concediu medical pentru tine sau concediu medical pentru copil. Le poti alterna, ca sa nu ai nevoie de internari. Iei 10 zile pentru tine, apoi 10 zile pentru copil si tot asa pana faci 90 zile pentru fiecare, deci in total 180 zile. Dupa cele 90 zile trebuie sa intri la comisie si devine complicat.

sus

Denunta
geo_narcisa

Copii
Iuri Vladimir: 10 ani, 8 luni
Natalia Maria: 8 ani, 1 luna

20.01.2012 8:43     citat 

Era: Casian "La Multi Ani, scuze! jenat
Claudis nu numai cu casa, mai e de munca la ea, aparentele inseala uneori cool
Pupici la toata lumea! sarut sarut sarut sarut

sus

Denunta
dincamsimona

Copii
Matei Alexandru: 12 ani, 10 luni
Victor Adrian: 10 ani, 5 luni

20.01.2012 10:07     citat 

Multumesc mult fetelor.
M-am cam lamurit eu asa in mare...
Dar mai am o intrebare foarte fericit
Concediul asta medical il plateste firma sau statul?
Adica..Eu pe 1 iunie ma pot duce la serv si apoi sa intru de pe 2 iunie in medical?

sus

Denunta
Cayia

Copii
V mare: 15 ani, 2 luni
V mic: 10 ani

20.01.2012 10:10     citat 

Primele 3 zile parca, le plateste firma, pe urma plateste statul.
Cred ca mai devreme ti-am spus si o prostie. tu, ca adult stiu sigur ca ai dreptul la 90 zile intr-un an, dar la copii nu sunt sigura ca sunt tot 90 zile, trebuie sa te interesezi.
Si intereseaza-te daca se mai fac controale la domiciliu, ca era prostia aia cu doar 2 ore pe zi cand ai voie sa iesi. daca inca e valabila e cam nasol.

sus

Denunta
dincamsimona

Copii

20.01.2012 10:27     citat 

Da, la asta ma gandeam si eu.
Ok, merci mult de tot..
Se invart o gramada de rotite in capul meu.. surprins
sarut

sus

Denunta
krmnn

Copii
S: 10 ani, 8 luni
T: 8 ani, 4 luni

21.01.2012 2:14     citat 

nu se mai fac controale la domiciliu...eu stiu ca s-a abrogat prostia asta....

sus

Denunta
bilutza

Copii
Maria Daria: 14 ani, 7 luni
Andra Diana: 10 ani, 3 luni

21.01.2012 2:29     citat 

Heloo, everybody!

Biencut, mi-am gasit servici acum si mi-a fost frica sa mai stau pana in august si apoi sa ma trezesc ca nu gasesc nimic...convenabil... Lucrez la o multinationala care poduce diverse chestii din fier/tabla (utilaje adica) pentru companii din toata lumea asta. Sunt secretara dir gen (francez) si ca atare incerc sa-mi reamintesc franceza studiata muuuulti ani si uitata rapid din cauza de neutilizare. rad

Cu alaptatul a fost asa: astia m-au anuntat ca ma angajeaza in decembrie, cam pe 20. Urma sa incep serv pe 5 ianuarie. Pe 21, cand am semnat cu ei, am anuntat-o pe Di ca am buba la sani. rad Ea n-a parut asa convinsa, deci m-am dat cu marker negru (idee de aici de pe undeva) si s-a convins. foarte fericit N-a plans deloc, ma verifica in primele 2-3 zile sa vada daca mai am. O invitam sa incerce tzitzi, dar imi tragea maieul in jos si dadea din cap ca nu - probabil zicea sa incerc eu cu mama mea asa ceva, ca ea nu vrea. rad La somn a fost mai greu, ca nu adormea nicicum, asa ca a trecut soacra-mea la aparat si o adormea in timpul record de 5 minute. nervos Eu nici cu tzitzi nu reuseam asa ceva. Si de atunci doarme doar cu mamaia. Eu m-am mutat cu Daria, care e in al 9-lea cer. Si cam asta a fost. Nu vrea biberon, nu bea lapte dar mananca lapte cu cereale, iaurt, branzica, unt.... din astea.

Simona, dar de ce nu iei tu direct inca un an de concediu? rezolvi asta cu medicii de prin spitale, fara nici cea mai mica problema. Mai ales ca cel mic chiar a avut probleme, nu cred sa te refuze vreun medic. Ce rost are sa te complici cu medicale pe cateva zile? Eu am o verisoara care a avut fata mai bolnavicioasa si mai lipita de maica-sa si nu era chip sa se-ntorca la serv. si a rezolvat cu un medic din spital si a stat linistita inca un an. Merita macar sa incerci.

sus

Denunta
dincamsimona

Copii

21.01.2012 2:55     citat 

Bilu..stiu, la asta m-am gandit si eu ca as mai putea lua un an. Dar problema e ca am o vecina a carei fetita a avut grave probleme de inima si chiar necesita atentie suplimentara si nu a primit acel an trist
Si ma gandesc ca eu, care practic nu mai am probleme vizibile cu V (sondite, operatii din astea..) ce sanse am?! Si am cam lasat-o pagubasa.
Dar cred ca o sa ma agit putin totusi ca ..sunt in mare dilea pana in septembrie cu ai mei copii.. trist

sus

Denunta
hermine

Copii
Alexandru Ionut: 14 ani, 1 luna
Dominic Nicholas: 10 ani, 9 luni

21.01.2012 7:46     citat 

dincamsimona nu te lua dupa altii ce au facut si ce nu au reusit. V s.a nascut cu o malformatie congenitala si a suferit o operatie . Legal se incadreaza , insista la mediucul care l.a operat sau cauta un nefrolog pediatru care sa va ia in evidenta sa va dea hartiuta pentru comisie. Noi saptamana viitoare suntem programati la comisie . Ideea e ca nici un medic nu vine de la sine sa iti propuna. Daca tu nu stii legea si nu iti ceri dreptul si nu insisti nu o sa iti zica nimeni ca poti. E mult de umblat pentru acte ,dar eu nu am ce sa fac cu el , si nici in colectivitate nu pot sa il bag .

sus

Denunta
dincamsimona

Copii

21.01.2012 11:44     citat 

Hermine..stiu.. m-am gandit deseori la asta si...
A trecut...
Intr-adevar dupa operatie nu am fost in stare sa ma gandesc la nimic, dar acum ca m-am mai linistit cred ca o sa ma apuc de drumuri
Dar acu' eu iar te intreb.. de ce nu poti sa il bagi in colectivitate?
Ca nu vrei tu sau ai..interdictie de la medic ca e prea devreme?

sus

Denunta
Sweety_Karina

Copii
David: 12 ani, 3 luni
Eduard: 10 ani, 7 luni

22.01.2012 12:57     citat 

Tre sa fie un dr, Simo, care sa faca asta pe bani fara nici o intrebare trag cu ochiul

sus

Denunta
dincamsimona

Copii

22.01.2012 1:07     citat 

oo sweety..eu niciodata nu am mers pe calea asta din pacate trist
si nici nu cred ca as putea.. trist

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3 ... , 9, 10, 11  »