· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Alimentatia copiilor >Diversificarea > Ceai facut de noi in casa sau ceai instant din comert?
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina 1, 2, 3  »
subiect nou  raspunde
autor Ceai facut de noi in casa sau ceai instant din comert?     
CDR

20.07.2010 8:29   Ceai facut de noi in casa sau ceai instant din comert?  citat 

Inca din prima luna i-am dat fetitei mele ceai Baby Drink la indicatia medicului. E dulce, e usor de preparat, ii placea.
Treptat i-am dat copilului ceai facut in casa de tei, Babycalm, etc.....l-a acceptat si pe acestea treptat. Problema e ca daca il las in biberon si dupa maxim o ora incepe sa se acreasca pentru e vara. Sunt nevoita sa ii prepar ceai din ora in ora.........e fffffff cald la mine acum. Am incercat sa il racesc imediat dupa ce il prepar si tine mai mult un pic.
Mi s-a spus ca e indicat sa ii cumpar ceai instant de la Hipp pentru ca el nu se acreste indiferent de temperatura.
Sfatuiti-ma ce sa fac, va rog.

sus

Denunta
dodosasha

Copii
S
P

20.07.2010 8:34     citat 

1. de ce trebuie sa-i dai ceai copilului? daca ii este sete APA este cea mai buna. Ceaiul se da pt diverse afectiuni nu pentru sete!

2. ceaiul instatnt, din punctul meu de vedere, este o porcarie, contine indulcitori si ... e chimic cum ar zice pustiul meu

3. in caz de boala, diverse simptome sau afectiuni, as da /dau ceai natural, facut pe loc din diverse fructe / plante si apa clocotita.

(vb generic de ceai, mai exact ar trebui sa vb de infuzii din plante sau fructe!)

sus

Denunta
Christa

Copii
Mona Julia: 13 ani, 3 luni

20.07.2010 8:49     citat 

----------
dodosasha a scris:
2. ceaiul instatnt, din punctul meu de vedere, este o porcarie, contine indulcitori si ... e chimic cum ar zice pustiul meu
----------

Mona spune de ceva (in special bomboanele alea frumos colorate prostit ca "hat chimicale" foarte fericit[/quote]

Pe langa ce a scris dodosasha m-as intreba si de ce ceaiul din casa se acreste, in timp ce ala de la Hipp (sau altele) n-o face!

Si nu ma mir ca trebuie sa prepari ceai din ora in ora, normal ca nu tine de sete.

In concediu in Romania m-a exasperat bunavointa celor la care am fost in vizita (fostul meu prof de romana, respectiv sotia, si vara-mea), care se mirau ca de ce nu bea Mona nu stiu ce porcarii de suc si ca vrea apa. ochi peste cap

sus

Denunta
CDR

20.07.2010 8:50     citat 

de ce trebuie sa-i dai ceai copilului? daca ii este sete APA este cea mai buna. Ceaiul se da pt diverse afectiuni nu pentru sete!

II dadeam Baby drink pentru ca e bun cand copilul are colici...asta mi-a zis medicul. Apoi am facut ceai/infuzie de chimen+anason tot pt colici.

sus

Denunta
CDR

20.07.2010 8:54     citat 

Si nu ma mir ca trebuie sa prepari ceai din ora in ora, normal ca nu tine de sete.

In concediu in Romania m-a exasperat bunavointa celor la care am fost in vizita (fostul meu prof de romana, respectiv sotia, si vara-mea), care se mirau ca de ce nu bea Mona nu stiu ce porcarii de suc si ca vrea apa.

Apa bea fff putina, cateva inghitituri zilnic. Acum, de curand, nu ii mai dau ceai indulcit.

sus

Denunta
dodosasha

Copii
S
P

20.07.2010 8:59     citat 

daca ii dadeai pt colici ( confuz ) ii dadeai din cand in cand.

ce varsta are copilasul acum?
am vazut in urma ca fetita ta are 9 luni. cam mult ceai contra colicilor a primit.
am mai inteles ca de o perioada f scurta nu ii mai dai ceai indulcit. gustul / preferinta ei pentru dulce deja s-a format. poate ar trebui sa ii diluezi de acum fff mult ceaiul pana ajunge apa chioara!

Christa nici Sasha nu serveste nici un fel de bomboane. Vazuse niste copilasi, chiar mai mici ca el, care intindeau pe o bancuta jeleuri din alea (ma ingretosesz doar la amintirea imaginii) fff frumos colorate si cu diverse forme de viermi (cel putin eu asa le percep) si ma intreba cum de sunt asa colorate ca nici zmerura nu e chiar asa roz/rosie! Concluzia ... e culoare chimica.

sus

Denunta
carmenus_1981

Copii
Sara - o frumusete de fata
10 ani, 7 luni

20.07.2010 10:39     citat 

nici eu nu sunt adepta ceaiurilor pt cei mici; mie mi se par inutile chiar si cele pt colici; iar pt colici se pot da picaturi gen grapewater si sunt mult mai bune;dar pt sete se da apa apa si iar apa
iar ceiul fiind mai dulce poate scadea apetitul si copilul va manca mai putin sau din contra in loc de mancare va cere ceai (asta din cate am auzit eu ca n-am incercat sa-i dau fetei ceai pana acuma)

sus

Denunta
CDR

20.07.2010 1:33     citat 

I-am dat copilului cam 5 luni baby drink, apoi ceai de chimen+anason, acum ii dau ceai de tei noaptea si ziua bea ceai babycalm. Asa m-a sfatuit medicul.

Apetitul pentru mancare a crescut, a fost micsorat doar in perioada cand i-a dat dintisorii....acum a inceput sa manance din ce in ce mai bine (de o luna de zile).

Apa bea de cateva ori pe zi, doar cateva inghitituri....sunt multuminta ca vrea apa pentru ca inainte nu voia deloc.

Am intrebat medicul daca e bine asa, mi-a raspuns ca da.....asa cum doua sarcini nu sunt deloc lla fel/identice, asa doi copii nu sunt deloc la fel, chiar daca sunt gemeni si nici dupa carte nu poti sa ii hranesti.....Asta a fost replica d-lui doctor.

Eu nu sunt doctor si nu prea mai stiu cum sa pocedez , parerile sunt impartite nu numai intre parinti/mame dar si intre doctori.

sus

Denunta
dodosasha

Copii
S
P

20.07.2010 2:08   Re: Ceai facut de noi in casa sau ceai instant din comert?  citat 

----------
CDR a scris:
Inca din prima luna i-am dat fetitei mele ceai Baby Drink la indicatia medicului. E dulce, e usor de preparat, ii placea.
Treptat i-am dat copilului ceai facut in casa de tei, Babycalm, etc.....l-a acceptat si pe acestea treptat. Problema e ca daca il las in biberon si dupa maxim o ora incepe sa se acreasca pentru e vara. Sunt nevoita sa ii prepar ceai din ora in ora.........e fffffff cald la mine acum. Am incercat sa il racesc imediat dupa ce il prepar si tine mai mult un pic.
Mi s-a spus ca e indicat sa ii cumpar ceai instant de la Hipp pentru ca el nu se acreste indiferent de temperatura.
Sfatuiti-ma ce sa fac, va rog.
----------

in concluzie, dupa ultimul post al tau si fata de primul (citat aici) ce sfaturi astepti?

sus

Denunta
flish

Copii
Ben: 11 ani, 11 luni

20.07.2010 2:52     citat 

Da-i orice ca nu conteaza. Tu ai un fix cu ceaiul si cu zaharul. Asa ca da-i inainte cu incredere ca orice ceai e bun pentru copii, mai ales daca pui o cantitate adecvata de zahar.
Dar sincer iti spun ca mie nu mi se acreste apa.

sus

Denunta
Christa

Copii

20.07.2010 8:43     citat 

----------
flish a scris:
----------

Incearca sa pui niste lamaie in ea. foarte fericit

sus

Denunta
CDR

20.07.2010 9:56     citat 

flish a scris
Da-i orice ca nu conteaza. Tu ai un fix cu ceaiul si cu zaharul. Asa ca da-i inainte cu incredere ca orice ceai e bun pentru copii, mai ales daca pui o cantitate adecvata de zahar.

Ii dau copilului meu ce cred eu de cuvinta, eu am cerut sfat nu sa ma judece fetele ca am fixuri....cred ca are toate lumea vrabiute la creier.
Nu a fost niciodata copilul meu bonav pt ca i-am dat ceaiuri cu/fara zahar alb/brun.
Sincer ceaiul se acreste daca daca il tii la caldura....fa o incercare....apa se acreste daca pui lamaie.........unele fete sunt lamai.

sus

Denunta
Christa

Copii

20.07.2010 10:01     citat 

----------
CDR a scris:
Ii dau copilului meu ce cred eu de cuvinta, eu am cerut sfat nu sa ma judece fetele ca am fixuri....
----------

Sigur, dar atunci nu te mai osteni sa scrii pe forum ca si cum ai cere sfaturi, daca alea tot nu te intereseaza, sa-si mai piarda lumea vremea sa-ti raspunda.

----------
CDR a scris:
Nu a fost niciodata copilul meu bonav pt ca i-am dat ceaiuri cu/fara zahar alb/brun.
----------

Poate INCA nu, unele efecte nu se vad imediat ci doar in timp exclamatie

sus

Denunta
CDR

20.07.2010 10:15     citat 

Christa a scris
Poate INCA nu, unele efecte nu se vad imediat ci doar in timp

Poate ai dreptate, dar de ce copiii de doctori care au crescut cu ceaiuri preparate la fel ca mine cu/fara zahar si sunt mari si sanatosi?
Crezi ca ei nu mi-au dat sfaturi bune?
Nu vreau sa insinuez ca ceea ce imi spun fetele e o greseala, dar sincer chiar aplic spusele lor.....zaharul l-am scos definitiv, ceaiul e fara zahar, apa a inceput copilul sa bea zilnic din ce in ce mai mult, etc.
Daca ceea ce spun acei doctori e o greseala, de ce au aplica-o in familia lor si nu au nimic acei copii?

sus

Denunta
Christa

Copii

20.07.2010 10:48     citat 

----------
CDR a scris:
Daca ceea ce spun acei doctori e o greseala, de ce au aplica-o in familia lor si nu au nimic acei copii?
----------

Ai vazut tu toti copiii si stii ca nu au nimic? Ma indoiesc. Tot asa sunt boli, simptome sau mai stiu eu ce care apar dupa multi ani, tu crezi ca cineva mai sta sa caute cauzele in frageda pruncie? Cu siguranta nu!

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina 1, 2, 3  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: