· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Generatii de copii parinti.com >Generatia 2010 > Minunile anului 2010!! Cap.233
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
subiect nou  raspunde
autor Minunile anului 2010!! Cap.233     
luara

Copii
Lucas Daniel: 9 ani, 4 luni
Ana Leia: 10 ani, 7 luni

24.01.2012 12:25     citat 

Karina sa stii ca ma mir cateodata ce fata intelegatoare am. Daca este acasa si SM se comporta mai isteric, tipa, fuge, cauta atentie de la el. Daca e numai cu mine sta mereu pe linga mine, e cuminte, cand il adorm pe Lucas ii vorbesc in soapta "hai Ana incetisor ca Lucas trebuie sa doarma" si ea incepe sa-mi vorbeasca in pasareasca ei tot in soapta. Azi il adormeam pe el si ea dadea la fel semne de somn si i-am spus sa mearga la ea in dormitor sa ma astepte in pat ca eu vin imediat s-o adorm. Si asa a si facut. oricum intelege practic tot ce-i spun. Incep si eu sa deslusesc unele cuvinte care le spune. Cand e asa intelegatoare parca ma simt vinovata ca o fac sa se maturizeze mai repede decat trebuie. Dar pe de alta parte si pe Lucas ikil iubesc de nu mai pot. Am niste copii tare dulci. Am gasit o solutie cum sa ma joc cu ei in acelasi timp si e foarte bine. Lucas o recunoaste deja pe Ana. Ea nu prea e pupacioasa cu noi, in schimb pe Lucas il pupa mereu. Si ala ii zambeste si ii gungureste. Iti vine sa-i mananci in asa momente.

sus

Denunta
Manucrissa

Copii
Nathan: 10 ani, 6 luni
Jacob: 10 ani, 6 luni

24.01.2012 3:12     citat 

Hello fetele !!!

Si eu sunt de parere ca e mai greu sa ai doi copii de varste diferite, din aceleasi motive pe care le-a zis sweety. Dar intr-adevar doi, sau mai multi copiii iti pun nervii pe bigudiuri de orice varste ar fi foarte fericit

luara bafta....muuuultaaaa rabdare zambet

Va vine sa credeti ca au febra amandoi?????? iar trist imi vine sa urlu ... aseara nu am inchis ochii nici macar o ora, iar acum au adormit, iar eu va scriu repede si chiar daca e abia 8 ma duc sa dorm, poate prind macar vreo 2 ore de somn. Nu mai stiu ce sa mai fac, in afara de febra care vine si pleaca (greu) si creste iar la nici o ora dupa ce le-am dat picaturi de ferbra, nu au nici un alt simptom. Isi mananca suzetele ca disperatii amandoi si au gingiile umflate dar sa faca febra 40 si sa scada asa de greu de la dinti ?! Nu mai stiu....ar trebui sa ma duc la doctor...dar pentru ce ?! sa imi dea iar din umeri si sa ma umple de nervi...ca de data asta daca ma duc mi-e ca zbier la ei si ma dau afara din spital..m-am saturat de sistemul asta medical de kkt...nu le pasa pur si simplu........daca ati sti de cate ori le-am zis sa le faca analize si refuza pur si simplu, poate analizele nu arata nimic dar macar pentru linistea mea, sa vad eu ca sunt ok. Si ma enerveaza asa de tare ca doar platim, nu e nimic gratis si ma trateaza de parca imi fac totul pe gratis....nu mai pot pur si simplu..imi vine sa plang intr-una....oare cand o sa se termine odata???? ma doare sufletul cand ii vad ca zac in canapea, ei care sunt nebunatici si umbla peste tot. Bun, gata, m-am descarcat nitel zambet ma duc sa imi refac patul pe jos la ei in camera..aseara am incercat, iar sa dormim cu amandoi in pat la noi dar nu a functionat, e prea mic patul pentru toti 4, asa ca pe la 4:30 al meu l-a luat pe Nathan si au dormit pe jos la pitici in camera intr-un pat improvizat zambet. Azi e randul meu.

V-am pupat, noapte buna !!!

sus

Denunta
claudis

Copii
M: 10 ani, 9 luni

24.01.2012 8:42     citat 

Neata si de la noi

Am cam umblat haihui zilele astea...duminica seara am iesit lasand baiatul la mama ....L-am pregatit intai pt. ca nu a mai vrut la ea de cand l-am lasat acolo intr-o seara inainte de nani...Toata ziua i-am spus ca mergem la buni care i-a luat multe jucarii ( incercam sa ii facem loc de joaca si acolo)
Dar de data asta a fost super..nu a mai plans cand am intrat in casa..a cautat-o pe buni chiar...si cand l-am culcat i-am spus ca buni il iubeste si o sa aibe grija de el pana dimineata cand vin mami cu tati...sa stea linistit ca nu il lasam acolo..Par nebuna dar imi pare ca ajuta ...poate intelege mai mult decat cred eu foarte fericit pentru ca a dormit chiar toata noaptea...si dimineata a fost fericit acolo..cand am ajuns la 11 numai vroia sa plece prostit
Acum seara ii spun mereu sa doarma pana vede lumina afara rad ..si sa doarma linistit ca mami cu tati sunt alaturi...vreau sa zic ca se trezeste mai rar...Coincidenta sau nu dar eu ii tot spun chestiile astea inainte de culcare daca vad ca au loc schimbari in bine scot limba

Luara ce fata intelegatoare ai...si Matei vad ca a inceput sa inteleaga unele chestii atat cat sa se si comporte ca atare...Pasta de dinti stie ca e pt. dinti...nu ma mai terorizeaza sa o tina pe post de jucarie pt. dentitie prostit ...numai se duce la farduri..stie ca alea sunt pt fata lui mami..insa tot vrea sa arunce cu lucruri de la etaj..probabil inca nu intelege de ce il las sa arunce lucruri usoare si pe altele grele nu..desi ii tot explic...sper curand sa scapam si de asta..
Stie de " nana" in sfarsit si asta e un pas mare,,,,.a inceput sa raspunda cu da sau nu si acum stiu cand ii e somn...
Mai astept sa imi spuna cand ii e foame si cand face kk rad ..Dar cel mai greu imi e la drum inca.....nu vrea sa inteleaga ca face buba daca nu sta in scaun...nu are rabdare si este foarte greu sa mergem cu masina( nu atat de greu ca inainte intradevar)... dar ma tot solicita foarte fericit ...tb.mai tot timpul sa ii gasesc ocupatie si daca vine ora de somn el vrea sa adoarma pe umarul meu nu in scaun ca sa numai zic ca parca ii e somn mai mereu..nu atat cat sa doarma...dar atat cat sa fie pretentios...si solicitant prostit ( acum realizez ca are aceleasi comportament ca atunci cand era bebelus..o ora statea cuminte dupa somn si masa....apoi alte doua de agitatie pana venea din nou ora de somn...) prostit

Manu ce rau imi pare sa aud ca sunt cei mici bolnaviori.sanatate multa.si ma bucur ca te descarci aici...am sesizat ca de cand m-am descarcat la voi m-am mai linistit in viata de zi cu zi..si daca povestesc ceva o fac asa destinsa ca pe ceva funny...desi eu stiu ce am simtit la fiecare chestie in parte scot limba
Acum ma chinui sa o fac pe o bunica sa mearga si ea mai departe..tot in conflict se vede si se supara in continuare daca spun ceva,.,.o ia ca pe un repros...eu o las mai moale..zic ce am de zis si merg mai departe fara sa pun la suflet...Nu m-am mai revoltat ca a vrut sa ii dea din inghetata ei dar i-am zis mai bine nu....si am rugat-o sa nu il mai stearga la gura cu prospul ei plin de transpiratie...fara sa ma mai enervez cand apar asa idei.. rad
Oricum creste si va fi din ce in ce mai usor...curand o sa spuna singur " yuck" si scap definitiv de griji rad

In alta ordine de idei..toate bune si frumoase la noi...Iesim la Mall zilnic pt Matei ca prea se salbaticise in casa ..ne plimbam...incercam si shopping dar cam greu...
Nu stiu ce sa fac ca el tot kk moale face de la lactate..adica nu diaree,...cum facea cand era bebelus.. ...desi analizele au iesit bune...Sau poate asa e nromal lactatele sa schimbe un pic consistenta la kk confuz
Ma gandesc sa fac pauza cateva luni...asa am auzit ca ar fi trebuit...3 luni pauza de la reactie...eu nu am stiut trist

sus

Denunta
luara

Copii

24.01.2012 10:48     citat 

Manu te inteleg, dar la febra mare ar putea chiar fara analize sa verifice macar in gat, urechile si ganglionii limfatici la urechi. IN plus sa le asculte plamanii Pentru asta nu trebuie sa-ti faca analize, decat trebuie un pic sa se implice. Roaga-i atat macar sa faca. Ca mi-a spus doctorita noastra si am mai citit prin carti de specialitate ca asa febra mare se foace de la dinti destul de rar.

sus

Denunta
dincamsimona

Copii
Matei Alexandru: 13 ani
Victor Adrian: 10 ani, 7 luni

24.01.2012 1:26     citat 

----------
Sweety_Karina a scris:
Crede-ma ca e un pic mai simplu cand sunt exact de aceeasi varsta copii si , implicit, acelasi program de masa, somn, joaca, decat daca sunt de alte varste..si atunci sa incerci sa faci asta cu amandoi odata e nebunie. Ma refer ca la Manu e greu, dar mai simplu cand incearca sa faca acelasi lucru cu amandoi, decat acele mamici cu copii cu oarece diferenta de varsta intre ei, fìe mica, fie mai mare...caci , in timp ce trebuie culcat unul, celalalt sa fie suficient de i ntelegator si cuminte sa faca liniste ca sa poti culca pe cel mititel, etc...eu, in primul an am fost cu nervii la pamant, ptr ca nu reuseam , oricat ma chinuiam, sa ma organizez. ochi peste cap !
----------

idem
eu imi fac probleme legate de educatie. Ca M exact atunci cand avea mai multa nevoie, a aparut rac-su. Cred ca diferenta ideala e un an sau peste 4 ani
Pentru a se dezvolta ok amandoi
Asa, ca la mine 2,5 ani...e mai greu. Si sigura fara ajutor.
D-aia ma gandesc ca poate are probleme cu limbajul si tb sa il duc la logoped
V-am zis ca am inceput cu M? A facut deja 3 sedinte. Inca nu se vede mare lucru, dar se simte putin
Mi-a zis logopeda ca ar fi fost ideal sa vin cu el acum jumatate de an..
Da, parca v-am zis foarte fericit
Si azi i-am facut si vaccinul de 4 ani

sus

Denunta
0911

Copii
Brianna: 10 ani, 10 luni

24.01.2012 2:11     citat 

buna
Manu, imi pare rau sa aud ca iar sunt bolnaviori mititeii, dar parca prea des iti fac febra, macar insista ce a zis si Luara, sau daca nu sa le faci doar urina, sa nu aiba cumva infectie urinara ca si de acolo poate fi febra asa mare, oricum de la dinti nici intr-un caz .nu poti tu sa le recoltezi urina si sa o duci direct la laborator, caci la noi se poate fara nici o trimitere de la dr. insista totusi, nu te lasa dusa de ei cu vorba.

sus

Denunta
DANONINO

Copii
Sara Andreea: 12 ani, 5 luni
Luca Daniel: 10 ani, 7 luni

24.01.2012 2:57     citat 

Simo, mie si doctora si educatoare imi spun sa o las pe Sara pana la 4 ani, si daca tot nu isi da drumul corect la vorbire atunci sa ma duc la logoped.

sus

Denunta
biencut

Copii
Capsunica Prajiturica
Iedut

24.01.2012 3:12     citat 

Bilutza, ma bucur ca ai reusit sa rezolvi toate asa usor. O idee super geniala cu buba facuta cu carioca. Si eu imi doresc uneori ca M sa renunte la alaptat dar tot sper sa o faca el fara sa intervin eu cumva.
Daca intru acum in somaj sper sa am timp sa ma ocup mai bine de el si poate renunta singur caci ma gandesc ca daca ar primi laptic de vacuta pe saturate poate ar renunta la tzatzi singurel. Cu toate ca nu visez prea mult caci el si dupa o cana de lapte cere tzatzi. scot limba
In fine, nici eu nu sunt prea pregatita sa renunt la alaptat asa ca ne complacem amandoi in situatia asta.

Cayia, eu vorbeam de concediu medical luat imediat dupa CIC. Concediul medical luat in timpul unui an de lucru stiu ca se plateste 75 -100% din brut - CAS-ul.

Simo, nici Bia nu vorbeste f corect si face la gradi cu un logoped. Eu zic ca nu tine de cat ai putut tu sa te ocupi de copil ci in general asta e problema copiilor la varsta asta.
Eu chiar daca am incercat sa o invat pe Bia corect nu prindea repede. Mai repede de la un strain chiar daca foloseste aceeasi metoda.
Oricum mustrari de constiinta am pentru ca de M nu m-am ocupat de loc.

Claudis, nu cred ca te inseli. Si Mihai de la 1 an si ceva am vazut ca intelegea fantastic de bine. Nic acum la 2 ani nu spune nici macar cuvinte pocite dar il inteleg f bine si el intelege si stie enorm de multe. Si are o tinere de minte....

Luara, concediu de odihna ti se da proportional cu lunile din an lucrate. Daca 6 luni esti in diverse concedii primesti doar jumatate de concediu din cele 21 zile.

Cristina, Carmen, Adriana, sarcina usoara in continuare!

Fetelor de Ancutza ce mai stiti ca n-am mai vazut-o pe-aici? Dar de Roxy?
Painici mai face cineva? rad scot limba rad sarut sarut sarut

sus

Denunta
luara

Copii

24.01.2012 4:04     citat 

Biencuts eu am concediul de anul trecut neefectuat si pe ala pot sa-l iau integral deodata in acest an. Apoi concediul pe anul asta. Regula de care spui tu se aplica la marile societati si numai daca vrea tare angajatorul. Daca el e dispus sa te lase in ceoncediu cand ai tu nevoie nimeni n-are ce sa zica.

sus

Denunta
Sweety_Karina

Copii
David: 12 ani, 5 luni
Eduard: 10 ani, 8 luni

24.01.2012 4:11     citat 

Painici nu stiu, dar cate doua paini marui la tava mai face, inca, Bianca, asa cu copil mic si cu burtica , cu examene si o casa de intretinut prostit

Eu l-am lasat 2 sapt pe David la mama si am inceput sa ma ocup mai mult de Edi, iar mama se ocupa intenisv de David. Ii tin separat de o saptamana ptr ca Edi mi-a facut rubeola..de-aia facuse atunci febra..si a treia zi au aparut petele. Deci i-am dat degeaba antibiotic, chioar daca numai 3 zile. Ma oftic ca m-am luat dupa sotz de data asta, care mi-a facut capul mare sa i-l dau ca nu stiu eu medicina, bla bla si ca sa-l las in pace sa nu-l mai intep degeaba, ca dr stie mai bine. Si de o saptamana ii tot scot ochii cu asta, caci m-am saturat ca se baga prosteste cand vine vb de sanatatea lor, caci el nu stie mai nimic despre boli si tratamente, cat stiu eu cat de cat de pe-aici.
Cjiar e ultima oara cand il mai ascult, Numai nervi mi-am facut de cateva zile incoace din cauza asta pe el.

DEci ii dusesem pe amandoi la mama de lunea trecita pt ca ma imbolnavisem eu...doua zile am stat la pat, miercuri a trebuit sa-l duc la dr pe David pt ca respira greu noaptea. Verdict: polipi inflamati, nimic altceva, deci tratament vibrocil si colargol ptr a dezinflama polipii. Joi dim ma suna mama ca are Edi febra. Il duc si pe el la dr. Verdict: gat f rosu, amigdale inflamate, antibiotic, discutii aprinse cu sotul, pana la urma i-l dau...sambata apar si bubitele..imi descarc sacul pe sotz. Zic merci ca nu era racit...acu e bine Edi,..nu mai are nici macar o bubita, insa tot trebuie sa-l tin in casa pana vineri. offfffff

Si David e la mama..sper sa nu faca si el rubeola, caci incerc sa-l tin sanatos pt operatia de polipi de pe 9 febr. Sa vedem.
Ma linisteste faptul ca el nu vrea acasa, ca ii e bine la mamaia, asa macar stiu ca nu plange ca vrea la noi. Oricum niciodata nu a plans dupa noi, cat a plans dupa mama mea cand era la noi. zambet

Edi e asa fericit ca suntem numai pentru el..si e tarre cuminte si adorabil, Mi-e drag rau de tot de el..ma ajuta peste tot, Sa intind rufe, sa curat cartofi, sa fac curat in casa, Tot ce-i cer face si o face atat de incantat si ma pupa incantat ca il las sa ma ajute. Uf..de-abia acum ma simt vinovata ca nu ma ocup indeajuns de copii mei, mai ales de Edi.
trist

Azi iar are David programare la dr, de data asta la pediatru, sa vad cum se prezinta gatutul lui....Mama mi-a zis ca el respira f greu noaptea, aproape ca se sufoca, iar ziua e ok, respira bine.
Nu e racit, nu are secretii, nu febra, nu tuseste, dar sa il vada totusi dr in gat sa nu cumva sa fi aparut ceva pe amigdale, caci sta mereu cu gura deschisa si mi-a zis dr orlist ca e ;posibil sa-i apara puroi pe amigdale din cauza asta sau sa se inflameze urat.

sus

Denunta
Cayia

Copii
V mare: 15 ani, 3 luni
V mic: 10 ani, 2 luni

24.01.2012 8:24     citat 

----------
biencut a scris:

Cayia, eu vorbeam de concediu medical luat imediat dupa CIC. Concediul medical luat in timpul unui an de lucru stiu ca se plateste 75 -100% din brut - CAS-ul.

----------

mda, nu ma gandisem la asta. Dar poate exista varianta de a merge o fractie de luna la serviciu si apoi concediu medical. Cred ca daca se da decizia de incadrare in munca cu un anumit salariu, concediu medical se calculeaza la salariul ala. Doar cred, nu sunt sigura.

sus

Denunta
biencut

Copii
Capsunica Prajiturica
Iedut

25.01.2012 8:45     citat 

----------
Cayia a scris:
----------
biencut a scris:

----------

mda, nu ma gandisem la asta. Dar poate exista varianta de a merge o fractie de luna la serviciu si apoi concediu medical. Cred ca daca se da decizia de incadrare in munca cu un anumit salariu, concediu medical se calculeaza la salariul ala. Doar cred, nu sunt sigura.
----------

Nu se poate nici asa. Indemnizatia pentru concediu medical se calculeaza ca media aveniturilor brute pe ultimele 6 luni. Deci ar tb sa aibe 6 luni lucrate ca sa-i ia salariul in calcul. Altfel ii va lua salariul pe luna lucrata si pe urmatoarele 5 luni salariul minim pe economie.

sus

Denunta
corina2007

Copii
ADRIANA-IOANA: 13 ani
AURA MARIA: 10 ani, 5 luni

25.01.2012 12:11     citat 

Fetelor noi am reusit sa facem in sfarsit sa facem vaccinul de 1 an.Dar totodata i-am facut si Adrianei vaccinul de 4 ani.Docttoritza mi-a zis sa le pun comprese cu apa la intepatura.SE POATE PUNE SI ALTCEVA?

sus

Denunta
dincamsimona

Copii
Matei Alexandru: 13 ani
Victor Adrian: 10 ani, 7 luni

25.01.2012 12:19     citat 

----------
corina2007 a scris:
Fetelor noi am reusit sa facem in sfarsit sa facem vaccinul de 1 an.Dar totodata i-am facut si Adrianei vaccinul de 4 ani.Docttoritza mi-a zis sa le pun comprese cu apa la intepatura.SE POATE PUNE SI ALTCEVA?
----------

Exact asta am facut si eu ieri zambet
Mie mi-a zis ca lui Matei (deci la vaccinul de 4 ani foarte fericit ) sa ii dau cu lioton gel si sa ii dau 5 ml de nurofen
Eu nu i-am dat cu nimic...
Cealalta pediatra mi-a zis sa il las in pace si doar dc apare ceva sa intervin
Vad ca azi dimineata nu se plangea de durere dar manuta sus unde l-a intepat e putin umflata... si parca s-a inrosit putin

In alta ordine de idei (care la mine se ingramadesc toate prin mansarda.. surprins ) am venit de la genetician cu Victor
In afara de faptul ca are sternul infundat (dar e chestie ereditara, toata linia masculina din fam SM o are) si ca e musculatura cam flasca nu mai am ce cauta acolo zambet
Dupa multe discutii cu dr si pareri mi-a zis ca el acum are nevoie de: masaj, gimnastica si inot.
Si mult optimism din partea noastra.
Ei (dr) ii era frica ca aceasta malformatie congenitala sa nu fie legata si de altceva. Ca de obicei cica sunt in stransa leg cu ceva..
Dar se pare ca e totul ok..
Asa ca gata..m-am scuturt de aproape tot foarte fericit

sus

Denunta
luara

Copii

25.01.2012 12:58     citat 

Simo ma bucur ca nu avezi nimic grav, adica altceva decat stiati. Gimnastica si innotul intr-adevar o sa faca minuni, dar si asta costa niste bani.
Legat de vaccin, noua pediatra ne-a spus cand facusem vaccinul sa nu punem acolo nimic si fara baie 3 zile, doar dus. Nurofen ne-a prescris doar in cazul in care face febra peste 38,5 in fundulet. Altfel nimic.

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: