· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Generatii de copii parinti.com >Generatia 2010 > Minunile anului 2010!! Cap.233
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
subiect nou  raspunde
autor Minunile anului 2010!! Cap.233     
corina2007

Copii
ADRIANA-IOANA: 13 ani, 8 luni
AURA MARIA: 11 ani, 1 luna

25.01.2012 1:03     citat 

ok.atunci le las in pace.multumesc de raspunsuri.

sus

Denunta
bilutza

Copii
Maria Daria: 15 ani, 5 luni
Andra Diana: 11 ani, 1 luna

25.01.2012 1:16     citat 

Hello!
Si eu in pauza de masa!

Simona, Karina, eu nici acum nu i-am facut Dianei vaccinul de un an. Si acum a avut ceva mucisori....dar nici doc nu se grabeste. A zis ca nu-i problema sa-l facem si mai tarziu.

Aseara am fost la dentist. am scapat de niste nervi si merg vineri la plombat canalele.

Eu fac paine in continuare, dar la masina. Se pune? foarte fericit Sambata a stabilit Daria ca facem biscuiti impreuna. Sa vedem ce-o iesi.

Diana mea a inceput sa vorbeasca. In afara de mama, tata, papa, pa pa, apa, caca a inceput sa spuna si: Daia (Daria), maia (mamaia), taia (tataia), bai (baie), nanu (nani) , coco (cocosul), buf (atunci cand e in pericol sa cada), bubi (buba),Au!, aide (haide), una si doo (unu si doi), aia, ata (alta sau asta, dupa caz) sa faca si ea ca pisica, cainele, calul, rata. Imita tot. Aseara a reusit sa se strambe exact ca Daria: sa traga de ochi in jos si sa ridice in sus colturile gurii. Mi s-a parut super!!!! si rade tot timpul. Si sta numai in bratele mele cand ajung acasa. Si in fiecare seara vrea sa facem baie in cada. zambet

sus

Denunta
ralucutza15

Copii
Dragos Andrei: 11 ani, 3 luni

25.01.2012 2:31     citat 

ma bag ca musca in lapte la discutia cau vaccinurile. voi de ce la faceti la pediatru? eu am facut tot la medicul de familie, nu a patit nimic, si nici nu mi-a zis sa ii pun ceva pe acolo, doar eventual supozitor pentru febra dar nici ala a zis ca nu e musai. asa ca nu inteleg ce e cu pediatri astia de va dau atatea. mergeti si voi la cel de familie, sunt mai intelegatori, zic eu.

si inca ceva legat de logopedie, Simo , nu stiu cine face logopedie cu matei la varsta lui, dar conform a ceea ce am invatat in scoala inainte de 4, chiar 5 ani uneori, nu este recomandat tratamentul logopedic decat la copiii cu dizabilitati, limbajul se dezvolta diferit la fiecare copil si pana la 5 ani, cand ar trebui sa apara ultimul sunet (si anume R) nu este necesar sa faci logopedie cu copiii. eventual asa la gradi sa mai faca exercitii de terapie in grup da merge, dar nu individual si mai ales nu platiti

sus

Denunta
dincamsimona

Copii
Matei Alexandru: 13 ani, 8 luni
Victor Adrian: 11 ani, 3 luni

25.01.2012 3:18     citat 

----------
ralucutza15 a scris:
ma bag ca musca in lapte la discutia cau vaccinurile. voi de ce la faceti la pediatru? eu am facut tot la medicul de familie, nu a patit nimic, si nici nu mi-a zis sa ii pun ceva pe acolo, doar eventual supozitor pentru febra dar nici ala a zis ca nu e musai. asa ca nu inteleg ce e cu pediatri astia de va dau atatea. mergeti si voi la cel de familie, sunt mai intelegatori, zic eu.

si inca ceva legat de logopedie, Simo , nu stiu cine face logopedie cu matei la varsta lui, dar conform a ceea ce am invatat in scoala inainte de 4, chiar 5 ani uneori, nu este recomandat tratamentul logopedic decat la copiii cu dizabilitati, limbajul se dezvolta diferit la fiecare copil si pana la 5 ani, cand ar trebui sa apara ultimul sunet (si anume R) nu este necesar sa faci logopedie cu copiii. eventual asa la gradi sa mai faca exercitii de terapie in grup da merge, dar nu individual si mai ales nu platiti
----------

Exact ca musca te-ai bagat rad
Deci, din al meu punct de vedere
1) e prima oara cand fac vaccinul la medicul de familie, pana acum venea pediatra acasa. (eu am 2 pediatre din care una e si medic de fam pt copii ochi peste cap )
Oricum sunt 2 pediatre cu pareri diferite. Ca si pediatrie si ca...medic de familie foarte fericit
Prin "intelegatori" eu mai inteleg si uneori delasatori. Asa ca.... trist

2) Daca citesti tot ce se scrie despre logopedie, da, mai tb sa astepti ..
Dar tu ca mama, ca persoana adulta care isi aude copilul si uneori nu si-l intelege.. reactionezi altfel.
Daca vezi si ca cei din jur nu il inteleg (pt ca tu stand in fiecare zi cu el inveti sa il intelegi) atunci iei masuri.
Matei are dislalie polimorfa: http://www.logopedics.info/dislalia.php
De ce sa astept??? Ca asa scrie in carte ??
Copilul meu are nevoie de ajutor. Eu nu i-l pot oferi. Eu pot suplimenta ajutorul care i se da.
In mesajele anterioare vorbeam de cauzele care au dus la aceasta problema. Gandeste-te ca el , exact la varsta cand avea mai mare nevoie de sustinere (si dpdv al limbajului, poate si al afectivitatii..) s-a trezit cu un alt copil acasa. Care pe deasupra avea si alte probleme si necesita mai multa atentie. Faptul ca eu plecam mereu cu el (ma refer la V) la spital,. dormeam cu el, il alaptam..etc sigur au lucrat la psihicul lui Matei.
Nu s-a vazut pana acum in actiuni (nu asa grav cum ne asteptam noi) ..dar nu pot sa ignor ca poate fi o cauza a vorbirii lui mai putin corecte.

La gradinita se face logopedie. Gratis si in grup. Dar DOAR cu acei copii mai mari care tb sa mearga la scoala . Adica din gr pregatitoare.

Copii la varsta lui Matei pot fi rautaciosi. Adica..brutal de sinceri.
Asta toamna o fetita a spus ca nu se joaca cu Matei ca nu intelege ce spune.
Copilul meu nu a parut afectat. Dar pot eu garanta acest lucru? Crezi oare ca nu il supara faptul ca acel copil nu s-a jucat cu el ca nu intelege? Si ca poate in viitor se poate inchide in el? Nu vreau sa exagerez acum , dar sunt mama si am tendinta asta.. Mai ales pe termen lung..
Nu stiu si nu vreau sa risc..
Daca iti trimit filmuletul cu poezia spusa la gradi de Craciun, in afara de mosh si cioc cioc nu intelegi nimic. Nu am inteles eu care sunt mama lui si il stiu

Si aici nu este vorba de R. Problema mea nu este si nici nu va fi R. Problema este ca el in afara de faptul ca inlocuieste anumite litere (c, f, v, m, d) si nu in mod constant, ca uneori mai si lipsesc sau se schimba in combinatie cu alta consoana..stalceste cuvintele pe care deja nu le pronunta corect.
Si pentru ce sa astept??
De anul trecut de cand am observat eu, adica din vara cand avea 3,5 ani si pana luna asta cand a implinit 4 ani nu s-a intamplat nimic imbucurator. Din contra, parca mai stricat vorbeste. Si crede-ma ca incercam sa fac ce mi-a spus prima pediatra de anul trecut cand avea 3 ani si ceva si mi-a zis sa nu mai aman (imi era prietena de fam..nu era vb de bani ca sa poti spune ca era..."motivata"). Si cu toate exercitiile mele..pas..
Si iar te intreb: de ce sa astept? Ca asa scrie la carte? Sa faca 5 ani?

Nu poti sincer acum sa comentezi apropo-s de deciziile pe care le ia un parinte cand nu stii exact problema.
Crede-ma ca nu imi place sa arunc cu banii in stanga si in dreapta si nici sa ies pe vremea asta afara (ca in 2 ore ma duc la logopedie cu amandoi dupa mine ca nu am ce sa fac si ninge de rupe..) ..
Si cred ca din cate ai citit despre ce fac eu apropo-s cu si pentru copii mei, ai vazut ca incerc intotdeauna sa ma gandesc de cel putin jde ori daca iau o decizie buna pentru ei.
F rar m-am aruncat ca asa a zis cineva/ careva / de undeva..

ps:..nu m-ai prins bine azi..

sus

Denunta
ralucutza15

Copii

25.01.2012 3:33     citat 

Simo degeaba te-ai enervat pe mine, dislalie polimorfa au toti copiii, si da , la toate mamele care au apelat la mine inainte de 4 ani le-am explicat frumos despre ce e vorba si le-am rugat sa astepte ca limbajul sa se dezvolte singur si natural. e la fel ca si cum mersul. de ce nu ii punem in premergator de la 4 luni? de ce nu ii tinem sa mearga de la 6 luni? e la fel si cu limbajul, fiecare are ritmul lui de dezvoltare. dar na, daca tu vrei sa faca logopedie e strict alegerea ta, parerea mea, ca acele exercitii in grup sunt mai mult decat suficiente la varsta lui. si asta nu doar ca citesc din carti si ca lucrez in domeniu, si stiu ce inseamna o problema adevarata crede-ma. am lucrat cu copii cu reale probleme logopedice, nu cu usoare intarzieri sau cu acea polimorifa normala pana la o anuminta varsta.

sus

Denunta
dincamsimona

Copii

25.01.2012 4:19     citat 

zi-mi si mie atunci te rog, ca lucrezi in domeniu si poti fi obiectiva:
http://www.youtube.com/watch?v=jo46ckvz...e=youtu.be
este de asteptat?
daca da atunci scrie-mi si mie poezia ca eu pe cuvant daca o inteleg toata. (dar la prima "auzire" )
Si explica-mi te rog cum se poate imbunatati limbajul, de fapt..fonetica sau cum s-o zice in conditiile in care in ultima jumatate de an el a dat inapoi , nu s-a corectat nimic. Si cat sa mai astept? Pana cand il ia logopedul de la gradi ca nu vorbeste bine?

sunt in toata discutia asta si exceptii. Pentru tine si pentru mine. Asta era ideea de fapt.

ps: ai picat in momentul nepotrivit mie.. Nu e personal, dar m-am cam saturat ca toti sa isi dea cu parerea despre ce tb sa fac..sa astept mai ales in unele privinte cu copii dar in acelasi timp sa vad ca nu e bine. M-am cam saturat de problemele care cica se rezolva de la sine in timp.
Nu prea cred chestia asta si nu vreau sa astept sa fie prea tarziu (am o lista cam lunga cu asta).. cum am mai facut pana acum si nu a fost bine.
Si simt ca tb sa fac ceva..

sus

Denunta
cristina79

Copii
Claudia: 16 ani, 7 luni
Sebastian : 11 ani, 4 luni
Sabrina Petronela: 9 ani, 2 luni

25.01.2012 6:32     citat 

buna, fetelor!
Corina, eu la vaccin mai puneam compresa cu putina zeama de lamaie sau cartof crud, dar doar in prima zi
Simo, fa cum iti dicteaza instinctul de mama si o sa fie bine..

La noi ninge, frate, de abia am ajuns la gradi si inapoi...noroc ca Sebi a stat cuminte in carut sub husa de ploaie, dar am facut febra musculara la maini de la impins carutul prin zapada multa si nebatatorita
dar ce bucurie pe copii, pe fii-mea...ca are din ce face om de zapada...in weekend mergem la tara sa ne dam cu sania si sa facem oameni de zapada

sus

Denunta
krmnn

Copii
S: 11 ani, 6 luni
T: 9 ani, 2 luni

25.01.2012 9:38     citat 

Simona, a face ce e mai bine pentru copilul tau , n-are cum sa fie gresit..
cartile, studiile si toate analizele, sunt facute pentru a se adresa majoritatii, exista exceptii de la toate si nu sunt universal valabile...
in plus , sunt o multime de chestii si in cartile de specialitate pe care alegem constient sa nu le respectam, intrucat avem alte convingeri...
eu una , de ex,, n-am putut sa o las pe S sa manance cu mana ca un porcusor si sa se murdareasca toata si sa faca locul mesei un dezastru, contrar cartilor de specialitate care -mi spun ca ii blochez practiv nu stiu ce dezvoltare psihica, independenta si mai stiu eu ce alte bazaconii.... stiu ca exemplul meu nu se suprapune cu al tau, insa eu am considerat ca trebuie sa invete de mica o disciplina la locul de masa.. nu spun ca-mi iese total, ca nu se mai intampla sa vrea sa manance anumite bucati cu mana, sau ca nu se intampla sa murdareasca in jur, dar spun ca debutul invatarii la a manca, a fost pentru noi ca ea sa deschida gurita cand vine mami si tati cu mancarea, si nu a-si baga mainile in cereale si alte minuni....
deci instinctul fiecareia dintre noi, ca mame, poate sa bata orice carte, orice studiu si orice analize....parerea mea trag cu ochiul)

sus

Denunta
luara

Copii
Lucas Daniel: 10 ani
Ana Leia: 11 ani, 3 luni

25.01.2012 10:16     citat 

Carmen subscriu la tot ce ai scris. Si eu fac la fel. Copilul meu se devolta normal, nu e limitata in dorinte, dat un minim de disciplina tot trebuie sa existe. Eu n-o las sa imble cu mainile in mancare, desi se mai intampla. La noi se mananca cu 2 lingurite. Cu una ii dau eu, cu a doua ea incearca sa imite ce fac eu, uneori o mai da in bara, dar asa stie si ea ce e lingura, ce e furculita si cum mananca oamenii civlizati.
Ralucutza, apropo de discutia cu pediatrii. eu n-am facut la copiii mei nici un vaccin la doctora de familie din mai multe considerente:
1. nu le vreau pe cele gratuite, nu-mi inspira incredere, mereu le cumpar. Multumesc Doamne ca am cu ce.
2. doctora noastra de familie la orice boala are un singur remediu universal - vitaminele de la un anumit producator si apa plata cu lamaie. Eu o tin numai ca-mi convine centrul medical la care lucreaza ca pot face multe analize si faptul ca pot lua de la ea trimiteri ori de cate ori am nevoie. N-as duce la ea copilul pentru nimic in lume.
3. nu se compara cu pediatra noastra care are ani buni in domeniu din care majoritatea la IOMC.
Asa ca nu te supara, dar daca ne ducem la pediatri, nu ca e moda sau fitsa, dar de cat sa ma duc la cea de familie, sa ma enervez si pana la urma tot la pediatra sa ajung, mai bine merg direct.

Simo chiar te-a prins in pasa proasta. Mergi inainte si fa cum simti tu ca e mai bine. Si miroase niste panselutse ca ai maaaaare nevoie. sarut sarut sarut sarut sarut sarut sarut

sus

Denunta
ralucutza15

Copii

25.01.2012 10:37     citat 

no ok, m-am prins de idee...o sa ma uit si la link probabil maine ca acuma doarme asta micu si nu pot da sonor....si na. scuze ca mi-am dat si eu cu parerea...contra a ceea ce spune majoritatea de pe aici...e greu sa fi contra ca iti sare lumea in cap :d

cu pediatri eu nu am avut de a face, in schimb am o doctorita de familie foarte buna...si nu as schimba-o decat daca ar fi musai. are si foarte multi copii inscrisi la ea, si lumea are incredere in ea. dar in afara de aici pe forum eu nu am mai auzit lumea pe aici pe la noi pe la tara sa isi duca copiii la pediatru, toti merg la cel de familie.

sus

Denunta
dincamsimona

Copii

25.01.2012 11:28     citat 

Corina.. ce face Adriana? Are vreo reactie adversa de la vaccin? Ca Matei are mana umflata si tare dar nu il doare.
Nu i-am dat cu nimic dar..parca e atlet asa are brendul

sus

Denunta
Christa

Copii
Mona Julia: 15 ani, 2 luni

26.01.2012 1:27     citat 

Ma scuzati ca ma bag si eu ca musca-n lapte. scot limba

----------
ralucutza15 a scris:
nu stiu cine face logopedie cu matei la varsta lui, dar conform a ceea ce am invatat in scoala inainte de 4, chiar 5 ani uneori, nu este recomandat tratamentul logopedic decat la copiii cu dizabilitati, limbajul se dezvolta diferit la fiecare copil si pana la 5 ani, cand ar trebui sa apara ultimul sunet (si anume R) nu este necesar sa faci logopedie cu copiii.
----------

Pana la urma totusi cand e indicat? Intai zici ca inainte de 4 ani, UNEORI 5 nu este recomandat, apoi totusi ca pana la 5 ani nu e necesar ... Matei, ca de el e vorba, are totusi 4 ani, asa ca indiferent de ce considera Simona necesar, si dupa ce zici ca ai invatat tu la scoala de fapt ar avea varsta potrivita.

Iar referitor la asta:
----------
dincamsimona a scris:
Asta toamna o fetita a spus ca nu se joaca cu Matei ca nu intelege ce spune.
----------

Mona are un coleg la gradinita, a implinit in noiembrie 6 ani si merge la scoala din toamna, ca si Mona , si pe mine copilul ala m-a dus la exasperare. Vorbea asa de neclar ca nu intelegeam absolut nimic din ce spunea, si dom'le, tot cu mine se gasea sa stea de vorba, ca nu mai stiam ce sa fac sa-l evit. prostit Nici acum nu vorbeste foarte clar, dar asa in mare il inteleg ce spune. Copilul ala a ramas foarte devreme fara cativa dinti din fata (probabil cariati, macinati, nu stiu exact), posibil sa fi avut probleme si din cauza aia, dupa parerea mea parintii nu se prea ocupa de el, mai are si un frate mai mic sau sora mai mica, nici nu stiu exact, ca maica-sa tot cu copilul in carucior si cu potaia dupa ea umbla, si am impresia ca potaia aia e mai importanta decat copiii. Si atunci prefer un parinte care poate merge prea devreme, dar a constientizat problema si se ocupa de ea, decat un parinte care zice "las' ca-i trece". Si nu-s logopeda, nici macar n-am avut de a face cu vreunul, dar totusi nu cred ca se pot compara exercitiile de logopedie la 4 ani cu pusul in premergator la 4 luni.

Ah, si inca una, ca tot m-am pus pe scris. scot limba Mie una mi se pare absolut normal sa mergi cu COPILUL la un PEDIATRU si nu la medicul de familie, si mi s-a parut foarte fain afisul pe care l-am vazut intr-un cabinet de pediatrie la noi "Copiii nu-s mici adulti." Presupun ca si tu daca ai avea probleme cu inima sa zicem, te-ai duce la cardiolog si nu la ortoped sau la ORL-ist, nu?

sus

Denunta
Manucrissa

Copii
Nathan: 11 ani, 2 luni
Jacob: 11 ani, 2 luni

26.01.2012 4:07     citat 

Hello fetele !!!

Inteleg ca a prins-o ralucutza pe simo nu in cea mai buna pasa dar totusi nu consider ca trebuie sa ii sara chiar toata lumea in cap. Si-a spus si ea parerea cum facem toate de altfel.
Bun, mi-am zis parerea foarte fericit

simo consider ca faci bine sa iti asculti instinctul. Tu stii cel mai bine cum sunt copiii tai, iar eu probabil as proceda exact la fel ca tine. Asa ca daca tu consideri ca Matei are nevoie, inseamna ca are zambet dar ralucutza nu cred ca a zis in nume de rau ceea ce a scris. scot limba

Legat de mancat singuri, nici eu nu ii lasam pe ai mei sa manance singuri inainte. Acum la cresa insa ii aseaza la masa si le pune farfuria in fata la fiecare ca nu are nimeni timp sa stea acolo sa le dea in gura la fiecare. Au fost tare surprinse fetele astea de la cresa noua ca ai mei nu stiau sa duca lingura la gura, dar in astea aproape 4 saptm de cand se duc acolo au invatat sa pape singuri trag cu ochiul. Da, se murdaresc, si baga mainile in mancare, si se fac ca purcelusii de apoi tre sa ii bag direct in baie, dar mananca tot din farfurie. Singuri. Lucru care pe mine una ma face sa ma simt mandra de ei, caci imi dau seama ca este o alta etapa din viata lor. Eu una nu consider ca faptul ca se murdaresc copiii la masa, sau ca baga mana in mancare inseamna ca sunt necivilizati zambet ci sunt : copii care invata.

Legat de pediatra, eu nu am mai fost sa o vad de cand aveau astia mici 6 luni. Unu la mana pentru ca a plecat in concediu de maternitate rad iar doi la mana oricum nu ma mai duceam pentru ca face si ea ca toti ceilalti : se uita rapid la ei, le compara curbele de crestere si gata, ma trimite acasa. Iar vaccinele nu le-am facut niciodata la ea, ci le-am facut cu o infirmiera la o clinica. Legat de vaccine nu cred ca e musai sa le faca pediatra, pentru ca tot aia e. Si nu stiu cum e in Ro dar aici la fiecare vaccin iti dau o hartie pe care scrie pentru ce sunt bune vaccinele, care sunt reactiile adverse si ce sa faci in caz de reactii adverse asa ca nu stiu ce altceva ar putea sa adauge pediatra. Probabil ca fac asa pentru ca nu am intalnit pana acum nici un doctor, pediatru sau nu in care sa pot spune ca am incredere, de multe ori imi vine sa dau ochiii peste cap la tot ce imi zic ca se vede pe fata lor ca ma aburesc sa scape mai repede de mine.

In alta ordine de idei....noi suntem bine. Nu mai fac febra piticii, in schimb rod ca disperatii tot ce prind...sa fi fost de la dinti, nu stiu...om vedea zambet

Noapte buna fetele !!!

sus

Denunta
Christa

Copii
Mona Julia: 15 ani, 2 luni

26.01.2012 8:51     citat 

Nici eu nu consider ca toata lumea trebuie sa exagereze, cu atat mai putin sa generalizeze. prostit rad

sus

Denunta
claudis

Copii
M: 11 ani, 5 luni

26.01.2012 8:57     citat 

Neata fetele...

Sunt chiauna...ce noapte.. prostit ..bine ca baiatul a dormit macar zambet

Karina eu credeam ca numai al meu e asa..dar vad ca se poarta rad Dar acum incerc la alt medic care e mai pe gustul meu si incerc sa fac cum zice el mereu.. foarte fericit E adeptul analizelor si daca nu le da voi incerca sa ma bazez pe siguranta lui de a pune diagnosticul corect

Simona eu mi-am dat seama din start ca tu de fapt te-ai racorit avand probabil multe discutii cu multa lume referitor la acest subiect pana ce sa ne impartasesti noua...Eu zic ca si Ralucutza a intele asta zambet
Apoi...intrebarea mea ar fi...are ceva daca te duci prea devreme sa zicem ? In afara de " bani aruncati" ?...daca nu...eu nu as sta pe ganduri...e ca atunci cand faci analize desi banuiesti ca e in regula copilul ma gandesc scot limba

Carmen e bine ca tu si poti pune in practica ...dar eu cand am vazut ca desi il las flamand nu vrea sa stea in scaunel am zis ca o dau naibi de disciplina rad ..Mananca pe masa...se face ca porcusorul ba ia cu mana ba cu lingurita.. ....dar observ ca asa a invatat sa manance cu lingurita din ce in ce mai bine , o prefera...si mai nou sta pe scaun...vazandu-ma pe mine...norocul meu prostit

Manu bravo ca sunt bine baietii...eu una sunt convinsa ca nu au fost dintisorii ci o viroza ceva...Am mai spus si ma repet..eu cand am crezut ca au fost dintii am aflat ca a fost viroza printr-o intamplare cand am ajuns la controlul de rutina dupa ce baiatul era bine deja....
Apoi eu am prins incredere in doctorul asta care zice ca febra nu are nici o legatura cu dintii asa ca de cate ori apare febra " ma alarmez" si mai nou am hotarat ca si daca trece in 2-3 zile tot ma duc la control sa ma asigur ca nu revine sau o da in altceva cum am patit ultima data..

biencut cum tin minte tot ma uimeste cel mai tare...sa nu incerc sa ascund ceva de el ce a vazut deja..isi aduce aminte si peste cateva zile rad

Ana e bine fata? ...si fetelor...cand ne vedem si noi...Biencut tu cand ajungi in bucuresti?

Si hai sa va spun si eu ceva ca apoi sa aruncati cu borcane..

Ieri pt . ca era viscol si de iesit afara nu se putea pune problema am ales sa ii fac baita lui Matei in timpul zilei ( mama denaturata ce sunt care vrea sa il mai tina treaz desi el o tinea cu nana nana..)..Vroiam sa il culc la 3 ca plecam la doctor si sa il las in siguranta cu tati foarte fericit sau pe tati dupa caz rad
II pun apa in cada...Mereu stau langa el..mai putin ieri cand zic stau pe pat uitandu-ma la el ( cada in dreptul patului) ascult si eu stiri...Sotul ma vede si zice ca sunt cam departe dar mie mi se parea aproape..
Matei nu a alunecat niciodata sub apa desi e f .activ in cada...am avut incredere...si uite cum ii vad eu doar picioarele deasupra apei...Am zis ca mor...cei cinci pasi pana la cada au parut o eternitate....el nu s-a bazat pe mine..a iesit de sub apa singur inainte sa ajung eu ( nici nu era multa apa ce-i drept dar suficienta cred) trist ..Acum ce sa fac ca prosopul era pe pat ..il pun cu mainile pe cada..ii zic sa se tina bine si fug sa iau prospul ..cand ma intorc el iar sub apa..si tot singur a iesit pana sa ajung eu... plang sau sunt foarte trist
Nu am simtit in viata mea ce am simtit ieri... trist iar el dragul de el imi arata apoi ca vrea iar in cada.. surprins
Si tot ieri se juca la intrerupator care e pe a treia treapta si a cazut de acolo...Bine ca s-a terminat cu bine ziua pana la urma..cu o vanataie la buza doar ...Iar cu ocazia asta am hotarat sa ma fac nesi. si sa cer ajutor cand fac curatenie chiar daca nu mi se ofera...Ca eu ma mai apuc cu Matei dupa mine si imi e frica de scarile astea prostit
...Si m-am hotarat sa iau televizor in baie...ca sa nu imi mai vina vreodata o idee stupida

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: