· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Generatii de copii parinti.com >Generatia 2010 > Minunile anului 2010!! Cap.233
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
subiect nou  raspunde
autor Minunile anului 2010!! Cap.233     
biencut

Copii
Capsunica Prajiturica
Iedut

26.01.2012 10:17     citat 

Claudis, eu intentionez sambata sau duminica. Dar sa vedem cum reusesc daca drumurile nu vor fi tot blocate...
Referitor la patania ta...Lui Mihai i s-a intamplat de multe ori si de-aia am cumparat covoras special pt cada. Eu il spal in cada. Eu poate sunt mai denaturata si il las constient nesupravegheat dar cu Bianca in cada sa se joace cateva minute apoi merg sa-i spal. Mai trec doar din cand in cand sa-i verific si dau sonorul incet la tv daca merge ca sa-i pot auzi. Daca e liniste in baie e suspect si ma duc repede sa vad. Daca nu eu cat timp ei se joaca eu pregatesc hainutele in care sa-i imbrac.

sus

Denunta
ralu-mada

Copii
D
S
E

26.01.2012 10:18     citat 

Ce nu stim despre vaccinuri… Patologia societatii vaccinate

sus

Denunta
luara

Copii
Lucas Daniel: 9 ani, 4 luni
Ana Leia: 10 ani, 7 luni

26.01.2012 1:21     citat 

Aici am o intrebare la Christa, dupa ce am citi de vaccinuri: chiar nu mai e obligatoriu la voi cu vaccinarea?

In alta ordine de idei. Stiti cu totii de poliomelita. Boala care n-a mai aparut demult prin zona. Ei, anul trecut a fost epidemie de poliomelita in Afganistan, de acolo a trecut in Tadjikistan (fosta republica din URSS) si a ajuna si in Romania. A fost un caz, daca nu ma insel, dar uite ca s-a intamplat. Asa ca citind tot ce scrie sintem mereu in dilema cu vaccinurile, dar pana la urma fiecare parinte ia decizia pentru copilul sau.

sus

Denunta
Christa

Copii
Mona Julia: 14 ani, 6 luni

26.01.2012 1:46     citat 

----------
luara a scris:
Aici am o intrebare la Christa, dupa ce am citi de vaccinuri: chiar nu mai e obligatoriu la voi cu vaccinarea?
----------

Ce inseamna nu "mai"? Nu stiu sa fi fost vreodata. foarte fericit Exista o lista de vaccinuri recomandate de Ständige Impfkommission (STIKO) beim Robert Koch-Institut (RKI) (comisia permanenta de vaccinari la Institutul Robert Koch - un institut federal care tine de ministerul federal al sanatatii, si care este institutia centrala a statului in domeniul supravegherii si prevenirii bolilor), dar daca nu vrei, nu te obliga nimeni sa le faci. Din cand in cand se cere carnetul de vaccinari, dar f. rar, eu cred ca acum l-am aratat prima oara cand am fost la controlul pentru inceperea scolii, la gradinita fusesem doar intrebata daca are vaccinul ROR parca, si cum il lavea, nu stiu ce s-ar fi intamplat daca nu l-ar fi avut, dar acum din lista aia de ex. nu are nici vaccinul impotriva meningococilor, nici pe cel impotriva hepatitei B, si la controlul medical de care ziceam nu m-a intrebat nimeni nimic referitor la asta.

sus

Denunta
ralucutza15

Copii
Dragos Andrei: 10 ani, 7 luni

26.01.2012 2:33     citat 

Christa ideea e ca totul depunde de copil, sunt copii care au nevoie de la 1 an de tratament daca au afectiuni ce il impiedica sa formeze sunetele, la cei care nu au afectiuni sau dizabilitati nu este recomandat inainte de 4-5 ani (nu se specifica exact). Ideea de baza e ca pana la 5 ani se formeaza toate suntele, ultimul care apare ontogenetic vorbind fiind R. De aceea se recomanda asteptarea pana la aceasta varsta, pentru a fi sigur ca nu e o problema temporara.
In cazul lui Simo, i-am zis si ei, fiecare decide ce si cum face, am reusit sa vad si filmuletul, si da nu am ineles nimic. Exact cu un copil care vorbea asa am lucrat, insa nu neaparat pe probleme de corectare a sunetelor (dislalia insemnand o tulburare de pronuntie), deoarece unele inca nu erau aparute natural, ci am lucrat cu el pe exercitii de motricitate a aparatului fonoarticulator, pe exercitii de respiratie, si diverse jocuri pentru a-i capta atentia si a-l tine motivat pe sarcina (copilul era si foarte activ si ii era greu sa isi mentina atentia.). tot cazul acestui copil l-am prezentat la masterat si profa mi-a dat dreptate in ceea ce faceam, spunand ca el e prea mic pentru a face efectiv etapele de corectare a dislaliei, si ca daca parintii doresc atunci sa continui cu exersarea mobilitatii si de-abia dupa ce se stabilizeaza limbajului lui sa incepem corectare (asta daca va mai finevoie). din pacate, am renuntat la caz deoarce am nascut si nu am mai putut lucra cu el, asa ca nu stiu ce s-a mai intamplat cu copilul respectiv.
si in alta ordine de idei, eu nu m-am suparat sau enervat, doar ca lucrand in domeniu am vrut sa imi zic punctul de vedere, daca habar n-aveam despre ce vorbesc crede-ma ca nu mi-as fi dat asa degeaba cu parerea ca nu imi place.

sus

Denunta
ciurdoi

26.01.2012 2:33     citat 

----------
citat:
Ieri pt . ca era viscol si de iesit afara nu se putea pune problema am ales sa ii fac baita lui Matei in timpul zilei ( mama denaturata ce sunt care vrea sa il mai tina treaz desi el o tinea cu nana nana..)..Vroiam sa il culc la 3 ca plecam la doctor si sa il las in siguranta cu tati sau pe tati dupa caz
II pun apa in cada...Mereu stau langa el..mai putin ieri cand zic stau pe pat uitandu-ma la el ( cada in dreptul patului) ascult si eu stiri...Sotul ma vede si zice ca sunt cam departe dar mie mi se parea aproape..
Matei nu a alunecat niciodata sub apa desi e f .activ in cada...am avut incredere...si uite cum ii vad eu doar picioarele deasupra apei...Am zis ca mor...cei cinci pasi pana la cada au parut o eternitate....el nu s-a bazat pe mine..a iesit de sub apa singur inainte sa ajung eu ( nici nu era multa apa ce-i drept dar suficienta cred) ..Acum ce sa fac ca prosopul era pe pat ..il pun cu mainile pe cada..ii zic sa se tina bine si fug sa iau prospul ..cand ma intorc el iar sub apa..si tot singur a iesit pana sa ajung eu...
Nu am simtit in viata mea ce am simtit ieri... iar el dragul de el imi arata apoi ca vrea iar in cada..
Si tot ieri se juca la intrerupator care e pe a treia treapta si a cazut de acolo...Bine ca s-a terminat cu bine ziua pana la urma..cu o vanataie la buza doar ...Iar cu ocazia asta am hotarat sa ma fac nesi. si sa cer ajutor cand fac curatenie chiar daca nu mi se ofera...Ca eu ma mai apuc cu Matei dupa mine si imi e frica de scarile astea
...Si m-am hotarat sa iau televizor in baie...ca sa nu imi mai vina vreodata o idee stupida
----------

claudis ce sa zic............ma uimesti ! bine ca s-a terminat ziua ca alt fel ajungeai cu copilul la urgente nervos

sus

Denunta
dincamsimona

Copii
Matei Alexandru: 13 ani
Victor Adrian: 10 ani, 7 luni

26.01.2012 2:57     citat 

oo a aparut ciurdoi...bine ai aparut pe aici.. Vezi ca se poarta udatura in lapte. Sau preferi altceva?!
Ma mir ca nu ai comentat de faptul ca are scari Claudis... si baie destul de mare ca sa isi puna tv acolo.
Chiar ..Claudis..nu iti pui o plasma ? rad trag cu ochiul
Sa stii ca V a alunecat in baie cu mine langa el asa ca...
La fel si eu ca Biencut am luat un covoras din ala si vad ca e ok pana acum..
Ralucutza..repet inca o data.. ca nu a fost nimic personal.
(manu..am avut si vreo 2 ps-uri cu toanele mele si momente nepotrivite trag cu ochiul )
Apreciez mult ca ai fost de buna credinta si ca ai venit cu suplimentari dar din pacate nu se pupau cu ce simteam eu rad
Ai vazut acum si tu filmuletul si intelegi frustrarile mele. trist Si ieri..chiar nu mai puteam. Ca stii ca de obicei evit polemicile.. rad

Aaa sa va zic faza de azi (ca sunt in toane mai bune ) rad
Faceam exercitii cu Matei de dimi: eco, aca, ica.., tatatata, cacacaca, pepepepe...etc (de logo bineinteles rad ) si il aud pe Victor: rarararara ..cu un r atat de clar.. Si apoi cucucucucu..
Chiar m-a bufnit rasul.. nu spune decat cateva cuvinte (mama, tata, tataie, maie, apa, baie, nani, da-i, pa) dar repeta (si corect) ce fac eu cu frac-su..
Deci practic am impuscat 2 iepuri..fac cu Matei si invata si ast mic zambet rad

Claudis..ziceai de analize ..in context.. pai d-aia m-am dus cu V la genetician. Ca pe saracu' copil (dupa ce mi-am luat-o cu ortopedul) l-am cautat si ..acolo unde trebuia.
Dar sa stii ca e muuuult mai bine asa..

Acum de ex am o mustrare ca lui Matei nu i-am facut nici o echo abdominala sa vad cum ii stau si lui organele pe acolo.. Si mereu zic ca ii fac si niciodata nu am banii necesari.. trist
Asa ca eu personal recomand tuturor mamelor/tatilor sa faca cu ai lor copii ce cred ei ca ar fi bine, chiar daca nu se incadreaza in tipare si poate nu e cazul..
Dar sa stea linistiti psihic ca au facut-o.

ps: multumesc pt panselute. aroma e imbietoare trag cu ochiul

sus

Denunta
ciurdoi

26.01.2012 3:52     citat 

----------
citat:
oo a aparut ciurdoi...bine ai aparut pe aici.. Vezi ca se poarta udatura in lapte. Sau preferi altceva?!
Ma mir ca nu ai comentat de faptul ca are scari Claudis... si baie destul de mare ca sa isi puna tv acolo.
Chiar ..Claudis..nu iti pui o plasma ?
Sa stii ca V a alunecat in baie cu mine langa el asa ca...
----------

da ce sa zic ai fost very soft foarte fericit foarte fericit ....pe mine nu mai intereseaza de baia,scarile si plasma lu' Claudis foarte fericit foarte fericit ,sincer(a)sa fiu nu ma intereseaza avutia ei .....dar avand in vedere ca tu le-ai mentionat se poate sa te intereseze pe tine. socat

sus

Denunta
ana_348

Copii
M: 15 ani, 4 luni
D: 10 ani, 10 luni

26.01.2012 4:39     citat 

buna!
mi-e un somn...dar uite ca am apucat puti nsa citesc.
claudis rad. Si eu ca biencut, le mai las pe fete singure in cada.
simo...cu mersul la logoped...am vazut si filmuletul...nu prea am inteles dar nici nu se aude clar...nu-mi amitnesc cum vorbea maia la 4 ani, dar daca e o diferenta intre el si colegi probabil si eu as merge...A, Maia la zis pe R abia acum cateva luni.

claudis sunt bine ambele fete, nu mai stiu la ce te referi. Chestia aia...gastroenterita sau ce a fost a trecut de mult.
Doar ca micutza asta e f f nervoasa, ulra cate 15-30 de minute rau de tot, ca nebuna, daca nu faci ce vrea ea. Efectiv urla si se zbate pana nu mai poate. Nu m-am mai intalnit cu asta...si nu a mce sa fac decat sa o las sa urle dar ma cam..termina psihic cand face asa.

sus

Denunta
Byu

Copii
Iulian Gabriel: 10 ani, 9 luni
Irina Maria: 8 ani, 8 luni

26.01.2012 6:54     citat 

Buna dragelor,

Scriu cam rar dar sunt intr-o perioada destul de aglomerata si incep sa resimt sarcina tot mai mult. MA simt grea si ma misc mai greu, nu ma mai pot indoi. Au reinceput durerile de bazin, care sunt foarte neplacute si e nasol ca Irina ma loveste mai mult jos, chiar in vezica, aseara am avut ceva intepaturi in vagin.
Pe langa asta mai am si o casa de intretinut, ca voi toate, dar mai am si examenele pe cap.
PAna acum totul merge ca pe roate in toate privintele. Ma bucur ca sotul mi-e in concediu de cateva zile si e altfel cu el acasa.
In rest am senzatia ca tb sa gatesc mereu. Nici nu mai am idei. Cred ca am sa fac niste mazare cu carnaciori, ieri am facut niste pui cu smantana si supica de pui, azi normal ca s-a terminat.
Pofta de dulce mi-e mereu la activ. Nu am luat mult n greutate inca, vreo 6-7 kg.
Am ajuns la un comun acord cu sotul in ceea ce priveste numele fetitei: Irina Maria.

V-am citit mereu dar nu prea mai apucam sa si scriu.
VA pup!!!

sus

Denunta
Manucrissa

Copii
Nathan: 10 ani, 6 luni
Jacob: 10 ani, 6 luni

26.01.2012 9:32     citat 

christa pai nu...pentru ca toata lumea nu are de ce sa comenteze, doar tu poti comenta pentru toata lumea...si doar studiile si experienta ta au valoare..in rest, restul lumii vai de capul nostru........mi se face rau si lehamite.

Imi sunteti tare dragi majoritatea dar cand apar chestii din astea asa parca ma apuca rau de la stomac !!!

ciur una, ciur doi....mama vad ca nu ai alta ocupatie decat sa comentezi ca prostul/a , ca alt cuvant nu imi vine in minte..ai si tu o problema...nu ai si tu datorii???? job???? de facut mancare, curat????? na ca m-am facut si avocatul claudiei dar tu chiar nu ai altceva mai bun de facut decat sa comentezi aiurea????

Doamne ca mare iti e gradina.....da.....sunt intr-o pasa proasta si ma enerveaza atata bataie de joc

sus

Denunta
ralucutza15

Copii

26.01.2012 10:45     citat 

sunteti cele mai tari rad rad rad

cu fazele proaste foarte fericit foarte fericit sarut sarut sarut

sus

Denunta
dincamsimona

Copii

26.01.2012 11:06     citat 

Manu..eu eram cu pasele proaste rad Treaca de la mine..te las azi, dar vezi ca maine dc iar sunt intr-o pasa proasta..sa nu te bagi peste mine da? zambet
Aaa si vezi ca prima eu am fost..apropo-s de avocat trag cu ochiul
Ralucutza..ca imi esti mai la indemana..avand in vedere ca ai vazut filmuletul cu Matei. Cam in cat timp crezi ca se rezolva problemele? De fapt..intrebare gresita ca nu stii cum reactioneaza el.. rad Sa o reformulez.. cu cei care veneau la tine, cu dislalia asta accentuata ..in cat timp ii rezolvai? Cazuri minime si maxime.. Oare dureaza un an?
Ana..sa stii ca si ai mei (amandoi ) au acum o faza din asta urata. In afara de urlete si tavaliri pe jos din partea celui mic) ala mare vad ca mai si arunca cu obiecte prin camera. Cand l-am intrebat ce are a zis ca se descarca ochi peste cap
Chiar nu stiu unde a putut sa vada asta
Asa ca te inteleg perfect..

sus

Denunta
ralucutza15

Copii

26.01.2012 11:09     citat 

simo imi pare rau dar nu as putea sa iti raspund foarte clar, se poate sa dureze chiar mai mult de un an, insa intr-un an ar trebui ca vorbirea sa fie inteligibila, si sa fie de corectat doar sunetele razlete, care nu sunt pronuntate corect. depinde mult de copil, de logoped, de cooperarea copilului si de evolutia limbajului.

sus

Denunta
dincamsimona

Copii

26.01.2012 11:10     citat 

ok..merci mult

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: