· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Generatii de copii parinti.com >Generatia 2010 > Minunile anului 2010!! Cap.233
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
subiect nou  raspunde
autor Minunile anului 2010!! Cap.233     
Manucrissa

Copii
Nathan: 10 ani, 6 luni
Jacob: 10 ani, 6 luni

27.01.2012 2:14     citat 

Mi-e rau !!! Am terminat munca la 11am , am ajuns acasa si m-am culcat un pic inainte sa ii iau pe pitici de la cresa si am avut un vis scarbos rau de tot : am visat ca mancam creier...de om biacssssssss. Numai cand ma gandesc acum imi vine sa vomit prostit

Nathan face febra iar....sa imi dau palme si mai multe nu.

Noapte buna !!!

sus

Denunta
claudis

Copii
M: 10 ani, 9 luni

27.01.2012 8:13     citat 

Neata

Doamne ce baiat mare si scump am ...nu ma mai satur de el...devine tot mai intelegator ..plus ca are seri cu doar o trezire desi vad un canin la interval scot limba

biencut ms. pt. idee ..am sa iau si un covor din ala zambet

ana sper sa iii treaca repede nervii lui D.

byu superb nume ati ales sarut

Manu off ce chin si pe voi...imi pare rau....cred ca iar tb. sa mergi la doctor sa fi sigura ca e tot o viroza si nu ceva mai grav trist

sus

Denunta
claudis

Copii

27.01.2012 8:14     citat 

----------
ciurdoi a scris:
----------
citat:
Ieri pt . ca era viscol si de iesit afara nu se putea pune problema am ales sa ii fac baita lui Matei in timpul zilei ( mama denaturata ce sunt care vrea sa il mai tina treaz desi el o tinea cu nana nana..)..Vroiam sa il culc la 3 ca plecam la doctor si sa il las in siguranta cu tati sau pe tati dupa caz
II pun apa in cada...Mereu stau langa el..mai putin ieri cand zic stau pe pat uitandu-ma la el ( cada in dreptul patului) ascult si eu stiri...Sotul ma vede si zice ca sunt cam departe dar mie mi se parea aproape..
Matei nu a alunecat niciodata sub apa desi e f .activ in cada...am avut incredere...si uite cum ii vad eu doar picioarele deasupra apei...Am zis ca mor...cei cinci pasi pana la cada au parut o eternitate....el nu s-a bazat pe mine..a iesit de sub apa singur inainte sa ajung eu ( nici nu era multa apa ce-i drept dar suficienta cred) ..Acum ce sa fac ca prosopul era pe pat ..il pun cu mainile pe cada..ii zic sa se tina bine si fug sa iau prospul ..cand ma intorc el iar sub apa..si tot singur a iesit pana sa ajung eu...
Nu am simtit in viata mea ce am simtit ieri... iar el dragul de el imi arata apoi ca vrea iar in cada..
Si tot ieri se juca la intrerupator care e pe a treia treapta si a cazut de acolo...Bine ca s-a terminat cu bine ziua pana la urma..cu o vanataie la buza doar ...Iar cu ocazia asta am hotarat sa ma fac nesi. si sa cer ajutor cand fac curatenie chiar daca nu mi se ofera...Ca eu ma mai apuc cu Matei dupa mine si imi e frica de scarile astea
...Si m-am hotarat sa iau televizor in baie...ca sa nu imi mai vina vreodata o idee stupida
----------

claudis ce sa zic............ma uimesti ! bine ca s-a terminat ziua ca alt fel ajungeai cu copilul la urgente nervos
----------

Eu te uimesc pe tine iar tu uimesti pe restul dupa cum vezi...nu te alta de ascunzi dupa un nume fals,,,,

sus

Denunta
claudis

Copii

27.01.2012 8:22     citat 

----------
ciurdoi a scris:
----------
citat:
oo a aparut ciurdoi...bine ai aparut pe aici.. Vezi ca se poarta udatura in lapte. Sau preferi altceva?!
Ma mir ca nu ai comentat de faptul ca are scari Claudis... si baie destul de mare ca sa isi puna tv acolo.
Chiar ..Claudis..nu iti pui o plasma ?
Sa stii ca V a alunecat in baie cu mine langa el asa ca...
----------

da ce sa zic ai fost very soft foarte fericit foarte fericit ....pe mine nu mai intereseaza de baia,scarile si plasma lu' Claudis foarte fericit foarte fericit ,sincer(a)sa fiu nu ma intereseaza avutia ei .....dar avand in vedere ca tu le-ai mentionat se poate sa te intereseze pe tine. socat
----------

avand in vedere ca esti cu capsa pusa pe mine ,nu pot sa te cred....si se pare ca tu nu ai crescut nici macar o pisica in viata ta daca poti spune despre un parinte cu 2 copii si multe griji ca ii pasa de lucrurile materiale ..

Si asculta un sfat bun...daca nu o udatura in lapte...macar o acadea ceva stii tu......sa te mai relaxezi un pic prostit

sus

Denunta
Christa

Copii
Mona Julia: 14 ani, 6 luni

27.01.2012 9:34     citat 

----------
ralucutza15 a scris:
daca habar n-aveam despre ce vorbesc crede-ma ca nu mi-as fi dat asa degeaba cu parerea ca nu imi place.
----------

N-am zis ca n-ai habar, doar ca pentru mine scrisesei in contradictoriu, dupa cum citasem in mesajul anterior. zambet

Manu, si mie mi se face destul lehamite, dar deh, asta-i viata!

sus

Denunta
DANONINO

Copii
Sara Andreea: 12 ani, 5 luni
Luca Daniel: 10 ani, 7 luni

27.01.2012 9:57     citat 

Simo, Sara cand era mica cred ca pe la 11 luni ii spuneam ca ursul face morrrrrrrr, si ea repta dupa mine cu un R foarte corect, acum nu mai il mai zice pe R. Oricum sunt hotarata sa merg si eu cu ea la logoped sa vad ce imi zice. Oricum multumesc pentru sfaturi zambet

sus

Denunta
krmnn

Copii
S: 10 ani, 10 luni
T: 8 ani, 6 luni

27.01.2012 11:29     citat 

neatza trag cu ochiul

sus

Denunta
luara

Copii
Lucas Daniel: 9 ani, 4 luni
Ana Leia: 10 ani, 7 luni

27.01.2012 12:12     citat 

----------
Christa a scris:
----------
luara a scris:
Aici am o intrebare la Christa, dupa ce am citi de vaccinuri: chiar nu mai e obligatoriu la voi cu vaccinarea?
----------

Ce inseamna nu "mai"? Nu stiu sa fi fost vreodata. rad Exista o lista de vaccinuri recomandate de Ständige Impfkommission (STIKO) beim Robert Koch-Institut (RKI) (comisia permanenta de vaccinari la Institutul Robert Koch - un institut federal care tine de ministerul federal al sanatatii, si care este institutia centrala a statului in domeniul supravegherii si prevenirii bolilor), dar daca nu vrei, nu te obliga nimeni sa le faci. Din cand in cand se cere carnetul de vaccinari, dar f. rar, eu cred ca acum l-am aratat prima oara cand am fost la controlul pentru inceperea scolii, la gradinita fusesem doar intrebata daca are vaccinul ROR parca, si cum il lavea, nu stiu ce s-ar fi intamplat daca nu l-ar fi avut, dar acum din lista aia de ex. nu are nici vaccinul impotriva meningococilor, nici pe cel impotriva hepatitei B, si la controlul medical de care ziceam nu m-a intrebat nimeni nimic referitor la asta.
----------

Uite mai jos citat din linkul dat de Ralu Mada.
De aia am scris "mai"
"In Germania nu mai este obligatorie vaccinarea la copii de cativa ani, intrucat s-au raportat anual invaliditati grave postvaccin 1995-2004 dintre care 60% au fost despagubite."

sus

Denunta
Sweety_Karina

Copii
David: 12 ani, 5 luni
Eduard: 10 ani, 8 luni

27.01.2012 6:14     citat 

David , cand era mic, spunea perfect, dar PERFECT, toate literele din alfabet, si nu luate singular, ci si in cuvinte...insa acu chiar sunt uimita ca le poceste pe R, pe S..si cand se grabeste le poceste asa comic, insa cand vorbeste calm zice bine, chiar si pe R...
Simo, si eu as face exact ca tine..mai bine sa-ti para rau ptr ceva ce ai facut decat pt ceva ce nu ai facut trag cu ochiul . Asta e motto-ul meu! Asa cum nu ma mai uit la nimic in urma in leg cu deciziile luate in leg cu copii, inclusiv vaccinurile. Ce rost mai are? La vremea lor erau o decizie buna...

sus

Denunta
Christa

Copii

27.01.2012 6:25     citat 

----------
luara a scris:
Uite mai jos citat din linkul dat de Ralu Mada.
De aia am scris "mai"
"In Germania nu mai este obligatorie vaccinarea la copii de cativa ani, intrucat s-au raportat anual invaliditati grave postvaccin 1995-2004 dintre care 60% au fost despagubite."
----------

Nu am urmarit linkul, nici nu stiu cine a scris acolo, insa uite aici de la Wikipedia:
http://de.wikipedia.org/wiki/Impfpflicht
Acolo scrie ca pana in 1983 (deci mult inainte de 1995) era obligatoriu doar vaccinul contra variolei (nu varicelei!). In fosta RDG fusesera obligatorii vaccinurile (dar nu stiu care) pana la reunificare (1990).

sus

Denunta
luara

Copii

27.01.2012 9:25     citat 

Christa eu m-am bazat strict pe ce scria acolo, n-am stat sa caut in alte parti. Timpul liber pentru mine acum este foarte pretios, ca sint singura cu picii. De aia te-am intrebat direct, ca esti acolo si stii mai bine. Si am mai intrebat, pentru ca foarte des la noi pe aici scrie lumea articole in care e plin de informatie neverificata. De aia am intrebat. Acum mi-ai clarificat situatia.

sus

Denunta
ana_348

Copii
M: 15 ani, 4 luni
D: 10 ani, 10 luni

27.01.2012 10:42     citat 

simo...si cum rezisti?? Maia e terminata, nu are un moment de liniste, atat ii urla asta mica in cap, nu mai stie ca se inventeze sa o faca sa taca. Si eu la fel.
Daca ar fi daor o faza ar fi perfect, ca daca ramane asa mereu o luam razna amandoua. Posibil frustrarea ei sa fie si ca nu poate vorbi si nu o intelegem. Uneori daca nu o intelegi din prima, se infurie maxim si chiar daca din 2-3 incercari iti dai seama ce vrea, e incapatanata si nu mai accepta. Vrea sa intelegi din prima ce vrea prostit
In schimb maia e in perioada ei super, dar e si ciudat de matura...

sus

Denunta
Christa

Copii

27.01.2012 10:43     citat 

----------
luara a scris:
De aia te-am intrebat direct, ca esti acolo si stii mai bine. Si am mai intrebat, pentru ca foarte des la noi pe aici scrie lumea articole in care e plin de informatie neverificata.
----------

Pai de aia ti-am si scris. zambet Cam rusinos articolul, dupa ce am vazut ca e scris si de un dr. O fi dr. in altceva, nu in medicina. prostit

sus

Denunta
luara

Copii

27.01.2012 10:50     citat 

Exact, ca a dat atat de multe surse, dar pana la urma tot prostii a scris.

sus

Denunta
claudis

Copii

28.01.2012 9:27     citat 

Neata

Matei a avut doua treziri dar a dormit pana la 8.15 ....wow ce tare.....Ce frumos ar fi acum cand creste sa iubeasca somnul....si la pranz doarme cate 3 ore...si ar mai dormi dar acum imi permit sa nu il mai adorm ca isi revine repede..

Ana daca lui Matei i-a trecut sunt convinsa ca ii va trece si ei. zambet ..Ce descrii tu acolo este ce am experimentat noi sa zicem de cand avea Matei 9 luni ( de cand a inceput sa se ridice in picioare) pana acum cateva saptamani sa zic..Bine...Nu chiar urla...plangea pana faceam ca el.. prostit si era mereu nemultumit..mereu tb . sa ii gasesc ceva de facut sa il linistesc...Avea si cate o zi ,doua mai bune dar se acumula atata stres si tensiune ca nu se mai simteau prostit
Acum este alt copil...este vesel tot timpul...s-au inversat rolurile..el ma distreaza pe mine si imi face chef de joaca...
Si mie Matei imi lasa impresia ca si-a revenit pentru ca acum se poate exprima...acum se odihneste...acum intelege jocurile...are multe de facut si nu se mai plictiseste... zambet
Si in general...am sesizat ca tot ceea ce ma ingrijora pe mine la el s-a rezolvat de la sine...cat era mic ziceam ca fac ceva gresit pt. ca era mereu agitat.chiar si la san.....usor usor s-a linistit ..
Apoi cu muscatul...ma musca cu sau fara motiv....a cam trecut si asta....si de aruncat arunca tot mai rar...
Cu mancarea...de pe la 10 luni nu a mai vrut in scaunel...m-am conformat ..a mancat pe jos..." alergat" ..abia acum sta intr-un loc ( pe masa) dar vad ca acum cand zic papa uneori se aseara pe scaun..nu se mai urca pe masa foarte fericit ...Mananca cu lingurita desi eu l-am lasat sa aleaga....
Zice nana si cere nani...cand inainte oricat era de obosit ...nu vroia sa doarma,..adormea greu...
Deci sunt etape si etape...trebuie doar rabdare...eu nu am facut decat sa ii fac pe plac ...si restul s-au rezolvat de la sine..
Acum e perioada cu mama...mama in sus ..mama in jos...nici sa mananc nu ma lasa...sta pe masa ..si se apleaca peste farfuri a mea si se uita la mine... rad sau cand fac ceva vine si ma iubeste iar eu tb. sa las totul balta normal...uneori reusesc sa ii dau si lui de lucru...
Am scapat si de tinut in brate in casa..insa la Mall vad ca tot in brate prefera..probabil ca de acolo vede el totul mai bine foarte fericit ..Sper cand mai creste sa ii convina inaltimea rad
Nu imi mai fac griji nici ca va fi baiat mare la mama in brate..desi nu imi placea cand vedeam asta la alti copii foarte fericit ..dar ce conteaza ce zic restul daca noi o sa fim fericiti...iar eu profit cand il am in brate sa il pup mai des foarte fericit

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: