· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Generatii de copii parinti.com >Generatia 2010 > Minunile anului 2010!! Cap.233
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
subiect nou  raspunde
autor Minunile anului 2010!! Cap.233     
luara

Copii
Lucas Daniel: 9 ani, 3 luni
Ana Leia: 10 ani, 5 luni

31.01.2012 2:11     citat 

CArmen eu fac salata cu ceapa verde, rosii cherry, ardei, salata verde si mereu pun ulei de masline si otel balsamic. Ana la fel mananca salata cu maina, sta la masa si ia din farfurie cu maina si mai da s i pe la ochi, dar n-a fost niciodata nimic. Nu cred ca e de la bagat oin ochi, mai degraba a facut la ceva alrgie din mancare. Iar ceapa verde nu cred ca e crescuta cu ceva, dar daca ti-e frica de ceapa verde, inainte sa o pui in mancare pune-o intr-un bol cu apa cu suc de lamaie si las-o asa vreo 15 minute apoi toac-o. Asta e sfat primit de la un medic, asa se disrug multe din prostiile bagate in verdeata. La fel se face cu patrungelul, mararul si alte legume si verdeturi.

Noi o sa facem cu Lucas aerosoli. I-a ramas de la ultima raceala o tuse, rara dar este. IN plus uneori cand respira zici ca sforaie. Am vorbit cu pediatra, mi-a spus ca asa ceva ramane adesea dupa raceli si am doua solutii. Fie astept sa treaca de la sine, dar dureaza, fie ii fac aerosoli cu ser fiziologic si dexametazona. a mai avut asa ceva cineva. Ea mi-a spus ca mai e si Flexotide, dar e acelasi lucru cu dexametozona si e muuuult mai scumpa. Cine a facut, mai spuneti-mi cum e, ca eu o sa fac prima oara.

sus

Denunta
Byu

Copii
Iulian Gabriel: 10 ani, 7 luni
Irina Maria: 8 ani, 7 luni

31.01.2012 2:50     citat 

Fetelor va multumesc frumos pt complimente.

claudis incerc sa ma descurc asa cum pot cu toate, ca nu am de ales si nici ajutor de la cineva in afara de sot. Aseara mi-a fost foarte rau pt ca nu am prea mancat in timpul zilei si el m-a ajutat cu mancarea. Mai dificil e cu Iulian care nu intelege cand mami trebuie sa se intinda si daca nu e sotul acasa e si mai aiurea. Dar mai rar se intampla sa faca f urat daca nu ma joc cu el.
Iar studiul pt facultate e rezervat pe noapte dupa ce adoarme Iulian, sau la amiaza tot la somnul lui ca altfel nu ma lasa.

luara aerosol cu dexametazona si ser fiziologic i-am facut si eu la Iulian la ultima raceala debutata cu tuse produtiva. Dupa 5 zile tusea lui a devenit f frecventa si f seaca. Astfel pediatra ne-a recomandat aerosol u Flixotide si ser fiziologic ina 5 zile. Asa am scapat de tot de tuse.
Eu as face in loul tau cu ser si dexa momentan. Aerosolii fac minuni la raceli, eu numai asa l-am tratat pe Iulian, fara antibiotice.
Flixotide-le intr-adevar sunt sumpe, noua ni le-a dat pe reteta si tot am mai platit diferenta de 25 lei la 5 fiole a cate 2 ml.
Multa sanatate lui Lucas.

sus

Denunta
dincamsimona

Copii
Matei Alexandru: 12 ani, 10 luni
Victor Adrian: 10 ani, 6 luni

31.01.2012 4:06     citat 

Luara, si eu le-am facut la amandoi aerosoli
Lui V acum vreo 3 luni parca cu 4 ml ser si 1 ml dexametazona. A avut faringo laringo bronsita si mai avea putin si ramanea fara glas.
I-am facut ori 5 ori 7 zile..nu mai stiu exact
Stiu sigur ca dupa 5 zile nu mai avea nimic
Eu ii faceam noaptea ca nu vroia sa stea. Stiu ca Sweety spunea ca ar fi bine in timp ce e treaz ca dup-aia sa cureti nasu' dc are mucozitati
I-am mai facut vreo 3 zile acum 1 luna dar doar cu ser si in timpul zilei ca il vedea pe frac-su si vroia si el si apoi ii aspiram nasucu'..
Si iesea ca lumea si mi se parea ca si respira mai bine
Dar avea si muci pe langa tuse de data asta

sus

Denunta
luara

Copii

31.01.2012 5:47     citat 

Byu asa mi-a spus si ea ca o cutie de Flixotide e vreo 100 lei, iar dexa e 5-6 lei cutia, deci diferenta e imensa. Mi-a mai spus ca s-ar putea sa nu-i placa mirosul la dexa.
Merci si tie, si Simonei de info. si inca o intrebare :aparatele sint toate identice sau trebuie sa fiu atenta la ceva anume? Merci inca o data.

sus

Denunta
Sweety_Karina

Copii
David: 12 ani, 3 luni
Eduard: 10 ani, 7 luni

31.01.2012 5:50     citat 

Biancaaaa..ce-ai tinut-o flamanda pe finutza mea?? cate examene mai ai? spor la invatat..chiar ca ai multa energie, ptiu nu fi deochi!

Claudia..nici eu nu cred in faza cu oglinzile sparte, dar tot asa, ca si tine....imi fugea gandul, fara sa vreau..ca daca totusi e adevarat prostit
Eu ma plang cand ma apuc sa fac curat doar un apartament cu 3 camere...si tu deretici o casa valeuu prostit . Nu o sa ma mai plang! foarte fericit

sus

Denunta
dincamsimona

Copii

31.01.2012 7:43     citat 

Luara, stiu persoane care au aparat omron: http://www.aparat-aerosoli.ro/aparate-a...zAodHBaBrw
Eu am de la joycare: http://www.aparat-aerosoli.ro/aparate-a...unete.html
Personal, prefer asta al meu pt ca solutia se pune jos la aparat si masca poate sta pe fata copilului in orice pozitie (deci si cand doarme). PLus ca e super silentios, nu se aude nimic. Deci..iar..poti face in somn
Ala de la Omron e mai greu, mai zgomotos si mai ieftin intr-adevar

sus

Denunta
luara

Copii

31.01.2012 10:34     citat 

Simo nu pretul ma sperie. Mi-i important sa fie bun si usor de folosit. Doctorita imi zicea ca mamicile is multumite de omron. Dar e bine de stiut ca ala de la joycare e mai silentios, ca eu, probabil, o sa i-l pun la pranz cand doarme.

sus

Denunta
ralucutza15

Copii
Dragos Andrei: 10 ani, 5 luni

31.01.2012 10:49     citat 

luara eu am de la Laica, tot cu ultrasunete, nu se aude nimic.

sus

Denunta
Manucrissa

Copii
Nathan: 10 ani, 4 luni
Jacob: 10 ani, 4 luni

01.02.2012 4:23     citat 

Buna fetele !!!

byu esti foarte tare mami....insarcinata, copil mic, casa, scoala...ce sa mai...nu am cuvinte zambet bafta la examene. Burtica e superba, se vede ca e bine bebelina ta sarut

luara sanatate micutului trist sper sa ii treaca repede...ma uitam acum cate luni are...waw 5 luni...au trecut repede asa-i??? cum te impaci cu amandoi ?

krmnn foarte aiurea ce a patit micuta trist si mai aiurea e ca nici nu stii la ce a facut reactia alergica, macar asa ai fi evitat doar acel lucru trist ma bucur ca e bine acum si nu a fost nimic grav

Waw ce aparate de aerosoli super marfa zambet Al meu e simplu rau, e ca o masca de oxixen si la capat are o chestie unde bagi un tub si e ca un spray pe care il inhaleaza prin masca aceea. Dar nu e nici pe departe asa misto ca alea pe care le-a aratat simo. Ce mi-ar placea si mie sa imi dea astia aerolosi din asta cu ser pentru piticii mei cand sunt raciti. Dar parca sunt speriati de bombe...v-am zis ca am intrebat o data si mai mai si-au facut cruce ca cica nu se da asa ceva la copii, decat in caz de bronsite sau chestii mai complicate. Dar in fine, la ce sistem medial au astia aici nici nu e de mirare prostit

V-am pupat, noapte buna !!!

sus

Denunta
claudis

Copii
M: 10 ani, 7 luni

01.02.2012 8:15     citat 

Neata

Carmen sper ca e mai bine fata deja.....Noi nu mancam salate iarna...Mi se pare ca le mananc degeaba scot limba ..Mai bine muraturi ca alea sunt din legumele noastre...mai sunt si probiotice am inteles mai nou...

luara super sfatul cu apa si lamaia doar la salata verde nu m-as mai baga decat daca ar fi din gradina...Sotul a cunoscut pe cineva care lucreaza la sera si spunea ca el nu ar manca asa ceva....desi ar putea ca ii sunt la discretie..
Sanatate multa baiatului

Byu mie imi e greu sa inteleg probabil pt ca ziua daca nu am treaba as dormi in loc sa citesc...dar poate cand voi dormi toata noaptea voi gandi altfel...plus ca asa este..cand nu ai incotro...te adaptezi.. foarte fericit ..Bine ca e Iulian cuminte si intelegator zambet

Simona eu luasem aparatul cumnatei pt a ii face aerosoli lui Matei doar ca el nu a stat si mai bine... ulterior am aflat ca nu trebuie imprumutat aparatul...indiferent cat de bine il cureti ... trist

Karina sa stii ca pare mult mai greu cand e casa mai mare...dar nu e chiar asa ..mai ales cand e noua ...numai duci toate adunate in ani din casa in casa... foarte fericit ..Asa la appt. sunt multe lucruri si tb . date de colo colo iar asta ia timp si iti zapaceste coloana..asadar sunt convinsa ca nu te " vaiti" degeaba foarte fericit
Mie de ex. imi era groaza sa fac curat in appt... rad ..si din pacate imi lua mult timp ca aveam un fix sa spal si geamurile si usile de fiecare data...tot 6 ore imi trebuiau..
Aici nu am cum sa spal geamurile decat pe bucati... si nu le spal asa des ca nu e nevoie..dar am un alt fix sa sterg de 2 ori in camerele circulate...sa vad eu apa curata prostit
Mama imi tot spune sa nu devin sclavul curateniei ...ca mai bine folosesc timpul altfel foarte fericit dar de cand cu Matei parca nu ma pot abtine..inainte faceam mai rar..
Plus ca il pun si pe el in pericol...ca ba vine pe parchetul umed si poate cadea...sau se uda la picioare.. ba urca scarile singur.....ba pune mainile unde sterg eu si pana sa il sterg pe maini apuca sa le duca la gura..Pe de alta parte ii place sa vada activitate...parca e mai bine dispus cand facem ceva foarte fericit
Am tot asteptat o sapt. musafirii si daca am vazut ca nu se anunta m-am apucat iar singura desi am zis ca cer eu de la obraz o vizita scot limba ..sau ca ma abtin si astept dar nu am reusit prostit .
Am avut parte si de o cearta aseara cand mi s-a spus ca se intrevede o vizita maine...si am zis ca sa vina cand am nevoie scot limba
Ce fac picii cat timp faceti voi curat..???.Eu am avut noroc ca Matei s-a uitat pe un album foto...dar tot a apucat sa calce pe parchetul umed si sa dea cu mainile aratand cum sterg eu si a apucat sa duca si mana la gura ,l-am prins repede ..( macar nu a mai stat pe scari)

Si uite asa....Matei iar se trezeste de 3 ori...de cand am spart oglinda rad ..dar ies caninii de jos...noroc ca s-a trezit la 4 a 3 a oara si a adormit la loc fiind asa devreme..
Lactate nu ii mai dau 3 luni..Mi-a raspuns doctorul in email si mi-a zis ca nu tolereaza laptele de vaca ..sa fac pauza 2-3 luni.....deci am nevoie de meniuri pt , masa de seara fara lactate prostit
Acum sa vad daca continui cu laptele fara lactoza sau ii dau lapte pt . copii alergici cu proteina tratata nu stiu cum...dar cutia aia e 8 sute de mii...cred ca o sa renunt la un biberon peste noapte ca sa imi ajunga o cutie pe saptamana..

Deja face kk bine doar ce le-am scos...Dupa 3 luni am in plan sa incerc niste lactate nemtesti bio cu 1 % proteina.....si daca as putea sa introduc laptele de soia sau budincutele alea ce bine ar fi...au si calciu...ma gandesc ca de acum vom avea probleme cu calciul..

sus

Denunta
dincamsimona

Copii

01.02.2012 10:09     citat 

----------
claudis a scris:
Mi-a raspuns doctorul in email si mi-a zis ca nu tolereaza laptele de vaca ..sa fac pauza 2-3 luni.....deci am nevoie de meniuri pt , masa de seara fara lactate prostit
Acum sa vad daca continui cu laptele fara lactoza sau ii dau lapte pt . copii alergici cu proteina tratata nu stiu cum...dar cutia aia e 8 sute de mii...cred ca o sa renunt la un biberon peste noapte ca sa imi ajunga o cutie pe saptamana..

Deja face kk bine doar ce le-am scos...Dupa 3 luni am in plan sa incerc niste lactate nemtesti bio cu 1 % proteina.....si daca as putea sa introduc laptele de soia sau budincutele alea ce bine ar fi...au si calciu...ma gandesc ca de acum vom avea probleme cu calciul..
----------

Pilaf, piure cu carnita sau ostropel, orez..cu lapte foarte fericit (asa merge?), spaghete, macaroane, mamaliguta cu branza si smantana (dc tolereaza si asta) si gata meniul pt o saptamana foarte fericit
Dar de ce nu eviti o per laptele si ii dai mai multe..din celelalte? Cascaval, branza, cas, iaurt cat suporta.. oare e bine asa?
Aa si laptele de soia... eu am asa un dubiu legat de soia..ca e modificata genetic si nu stiu cat de sanatoasa e.. Dar intr-adevar nu m-am documentat.

sus

Denunta
claudis

Copii

01.02.2012 10:40     citat 

Nu tolereaza nimik din lapte decat in cantitati prea mici si greu de stabilit ,lapte nu i-am mai dat de 3 luni decat fara lactoza...cu lactatele am incercat trist ..

sus

Denunta
luara

Copii

01.02.2012 10:56     citat 

Claudis eu tot am probleme cu lactatele. N-am mai baut lapte de la 2 luni, deloc. Sint produse care pot inlocui aportul de calciu din lapte. Ar trebui sa vorbesti cu un nutritionist sa-ti recomande cu ce poti inlocui ceea ce nu ia din lapte. Cel putin conopida sigur e plina de calciu, pe mine asta ma salveaza.

sus

Denunta
claudis

Copii

01.02.2012 2:16     citat 

da Luara acum ma documentez si eu conopida,mazarea,brocolli,ulei,paine integrala,somon,portocale,nuci,orez,oua,soia...nu stiam ca sunt atat de multe... zambet si ca sa se absoarba bine mai tb. alimente cu vitamina D..cica pastravul si cerealele ar avea
Noroc ca Matei mananca toate astea asa ca o sa fie usor ...

sus

Denunta
anamaria01

01.02.2012 2:25     citat 

Ma bag si eu un discutie zambet
Cand eram insarcinata m-am informat mult cu privire la substantele continute in diverse legume si fructe. Asa am aflat ca broccoli contine mult calciu si li se recomanda celor care (din diverse motive) nu pot consuma lactate. Eu il fac in aburi si pun apoi putin ulei de masline, sau unt. Multi il gatesc la cuptor cu paste si cascaval, dar daca baiatul nu tolereaza branza, il poti face si simplu.

E bine de stiut ca broccoli contine multa fibra (de calitate), ceea ce duce la un scaun mai moale, daca se consuma mult, dar asta poti vedea concret. Eu i-l dau fetei cand face scaun tare.
Singura problema e ca nu prea gasesti broccoli proaspat, e adus de prin alte parti si nu stii de cand e pe rafturile supermarket-urilor trist .

ps. Acum vad ca ai scris deja mesajul anterior, despre broccoli zambet

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: