· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Generatii de copii parinti.com >Generatia 2010 > Minunile anului 2010!! Cap.233
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
subiect nou  raspunde
autor Minunile anului 2010!! Cap.233     
Manucrissa

Copii
Nathan: 10 ani, 4 luni
Jacob: 10 ani, 4 luni

02.02.2012 1:44     citat 

----------
anamaria01 a scris:

Singura problema e ca nu prea gasesti broccoli proaspat, e adus de prin alte parti si nu stii de cand e pe rafturile supermarket-urilor trist .

----------

De cand pe rafturi ai putea sa iti dai seama pentru ca brocoli nu rezista mult..se strica repede zambet, dar da...e super bun si plin de calciu

sus

Denunta
hermine

Copii
Alexandru Ionut: 14 ani, 1 luna
Dominic Nicholas: 10 ani, 9 luni

02.02.2012 8:10     citat 

Am fost ieri la comisie si am trecut fara spaga sau alte atentii,mi-au spus ca ma asteapta si la anu .Abia pe 21 Feb. o sa primesc certificatul , dar data de emitere va fii 16. Feb , ziua lui de nastere ... deci pot sa merg la servici sa fac cerere pentru inca un an de concediu apoi la primarie sa depun dosarul.
Simo te sfatuiesc sa mergi si tu ca va incadrati sigur.

sus

Denunta
luara

Copii
Lucas Daniel: 9 ani, 3 luni
Ana Leia: 10 ani, 5 luni

02.02.2012 9:02     citat 

Hermine ma bucur ca ati reusit. uite o stire buna de dimineata.

sus

Denunta
anamaria01

02.02.2012 10:51     citat 

----------
Manucrissa a scris:
----------
anamaria01 a scris:

Singura problema e ca nu prea gasesti broccoli proaspat, e adus de prin alte parti si nu stii de cand e pe rafturile supermarket-urilor trist .

----------

De cand pe rafturi ai putea sa iti dai seama pentru ca brocoli nu rezista mult..se strica repede zambet
----------

Da, dar tocmai aici vad eu problema. Cu cat o leguma e mai perisabila, cu atat e mai probabil sa fi fost culeasa necoapta, sau sa fi fost tratata cu te miri ce pentru a o pastra. Faptul ca broccoli contine mult calciu trebuie (din pacate) pus in balanta cu faptul ca e o leguma perisabila....deci solutia ideala n-o vad trist .
In fine, claudis a adus in discutie tema aportului de calciu in absenta lactatelor si mi-am adus aminte ca am avut mai demult o lista cu continutul de calciu in mg pe suta de grame, iar broccoli era in capul listei zambet

sus

Denunta
krmnn

Copii
S: 10 ani, 8 luni
T: 8 ani, 4 luni

02.02.2012 10:58     citat 

neata...
Bravo, Hermine, ma bucur ca ai reusit, desi ar fi fost mai bine sa nu fie nevoie, adica sa fie copilasul sanatos, fara nicio problema, dar asa, e bine ca ai obtinut un dr al tau.
Simona, bafta si tie...

Broccoli se strica f repede, eu dc-l tin mai mult de 2 zile in frigider, se strica...

ziua mea a inceput prost...uneori imi vine sa-mi iau campii si sa ma mut in Congo nervos

sus

Denunta
dincamsimona

Copii
Matei Alexandru: 12 ani, 10 luni
Victor Adrian: 10 ani, 6 luni

02.02.2012 1:57     citat 

----------
hermine a scris:
Am fost ieri la comisie si am trecut fara spaga sau alte atentii,mi-au spus ca ma asteapta si la anu .Abia pe 21 Feb. o sa primesc certificatul , dar data de emitere va fii 16. Feb , ziua lui de nastere ... deci pot sa merg la servici sa fac cerere pentru inca un an de concediu apoi la primarie sa depun dosarul.
Simo te sfatuiesc sa mergi si tu ca va incadrati sigur.
----------

Hermine, felicitari, chiar ma gandeam la voi zilele trecute.
Si eu am dosarul aproape gata, singura problema e ca certificatul medical de la spital pt comisie e de anul trecut din aprilie. Si daca nu mi-l accepta (ca nu stiu dc e valabil 1/2 an sau 1an) mai tb sa dau o fuga pana la spital..
Si m-a enervat medicul de familie cand a completat fisa ca a sris acolo 2 chestii super simple care...puteau fi trecute mai complicate.. trist
Sper sa ajung si eu sapt viitoare sa il depun si apoi sa astept
Inca o data bravo, si ma bucur ca poti sta inca 1 an cu el acasa

sus

Denunta
luara

Copii
Lucas Daniel: 9 ani, 3 luni
Ana Leia: 10 ani, 5 luni

02.02.2012 2:39     citat 

Carmen brocolli daca-l tii in punga si la frigider se innegreste imediat. Eu il tin la aer liber si-l scot din punga, astfel nu se innegreste si nu se strica.

sus

Denunta
hermine

Copii

02.02.2012 7:54     citat 

Fetelor multumesc , si eu ma bucur mult, mi sa luat o piatra(bolovan) de pe inima.

Simo -- si foia mea de internare era din noiembrie anul trecut -- certifcatul medical era de anul acesta intradevar ,dar nu stiu daca sa uitat la data si daca asta conteaza, ca nu am bagat de seama.
Medicul de familie in fisa sintetica a scris exact ce era trecut si in certificatul medical. Medicul de la comisie mi-a pus intrebari despre ce si cum avem ..i-am povestit , a citit si hartiutele de la spital din Ungaria (traduse) si mi le-a inapoiat , ca nu imi sunt de ajutor , doar hartiile medicale din RO se iau in considerare. I-am aratat si externarea din maternitate sa vada ca problema era de la nastere dar si aia mi-a inapoiato. Medicul din comisie a facut o alta fisa in care a scris mult , apoi am fost la psiholog care ne-a pus alte intrebari gen : spune 5 cuvinte , merge singur , spune propozitii din 3 cuvinte. Chiar ma intrebat de ce nu am venit sa facem dosarul mai repede si ca ma asteapta si la anu si sa strang toate actele necesare pana in 16 ianuarie 2013. Daca te incadrezi si primesti certificaul iti spune atunci pe loc , doar de ridicat se ridica dupa 2-3 saptamani.
Bafta , iti tin pumnii sa reusesti.

sus

Denunta
krmnn

Copii

02.02.2012 9:40     citat 

auzi ce intrebari la psiholog...
daca spune propozitii din 3 cuvinte....
sa inteleg ca la varsta asta ar tb sa zica ?
Sofia mea nu zice decat din 2...rar din 3 gen " o picat nenea", ...
nu vorbeste inca in propozitii...decat intr-o limba pe care n-o intelegem...
cuvintele pe care le stie, le spune tot separat...
comunica bine, in sensul ca intelegem ce vrea sa spuna, dar fragmenteaza pe cuvinte propozita...."Pia papa"...."mami scaun"= mami stai pe scaun
"mami picuri"= mami pune picaturi
"mami hai" etc
ai vostri cum vorbesc la varsta asta ?

Luara, mersi de sfatul cu broccoli...e drept ca eu il tineam mereu in folia in care-l cumparam la frigider.

sus

Denunta
hermine

Copii

02.02.2012 10:19     citat 

conform normelor cate nu ar trebui sa faca, ca am ramas masca.... inclusiv sa urce scarile fara ajutor ... pentru comisie a trebuie sa ii fac evaloare psihologica si concluzia psihologului dupa 15 minute si 40 de intrebari a fost ca are un IQ de 74% echivalentul unui copil de 12 luni. El nu spune decat cateva cuvinte , dar noi il intelegem foarte bine , stie sa ne arate ce vrea , de obicei se autoserveste si daca nu ii e la indemana stie sa se faca inteles, ma ia de mana si spune "haide" si imi arata . Si Alex a inceput tarziu sa vorbeasca , eu nu imi fac griji din acest punct de vedere, mai ales ca intelege tot ce ii spunem , dar na, nu se incadreaza in standardele lor rad Ah da si psiholoaga mi-a dat nr. ei de telefon sa o sun si sa merg la ea la cabinet pentru un plan personalizat de educare a copilului.

A fost si Alex cu noi la aceasta evaloare , ca era in vacanta si nu aveam cu cine sa il las ..ia dat si lui o coala de hartie si la pus sa deseneze un om din trei bucati si Alex a zis ca el nu stie si nici nu vrea sa faca un om , ca el face o macara , un stalp de curent ..... si le face foarte frumos in stil desen tehnic cu toate amanuntele .... si imi zice psiholoaga ...cum nu stie sa faca un om din trei bucati la 5ani ... si eu ii spun ...nu va suparati dar desenele lui sunt mult mai complexe decat un om din trei bucati ... si ea imi zice ... dar in cartiile noastre scrie ca trebuie sa stie la 5 ani sa faca un om din 3 bucati.... concluzia : am doi copii care nu se incadreaza in standarde rad

sus

Denunta
krmnn

Copii

02.02.2012 11:19     citat 

rad rad
cerinta asta cu omul din 3 bucati m-a dat gata rad rad nici eu nu stiu sa desenez un om din 3 bucati...rad
si clar copilul are personalitate, i-a demostrat ca stie sa deseneze altceva si mult mai bine...doar ca vezi, cartea n-a ajuns la nivelul asta rad

sus

Denunta
Christa

Copii
Mona Julia: 14 ani, 4 luni

03.02.2012 12:29     citat 

----------
hermine a scris:
ia dat si lui o coala de hartie si la pus sa deseneze un om din trei bucati si Alex a zis ca el nu stie si nici nu vrea sa faca un om , ca el face o macara , un stalp de curent ..... si le face foarte frumos in stil desen tehnic cu toate amanuntele .... si imi zice psiholoaga ...cum nu stie sa faca un om din trei bucati la 5ani ... si eu ii spun ...nu va suparati dar desenele lui sunt mult mai complexe decat un om din trei bucati ... si ea imi zice ... dar in cartiile noastre scrie ca trebuie sa stie la 5 ani sa faca un om din 3 bucati....
----------

Psiholoaga aia a fost putin proasta. foarte fericit Corect era sa-l puna sa deseneze un om si in functie de numarul detaliilor sa vada daca este conform varstei. In germana exista termenul Mann-Zeichen-Test si Mann-Zeichen-Alter, si testul se face cum am spus, iar apoi se evalueaza si in functie de detalii se stabileste varsta. Mona la 4 ani avea Mann-Zeichen-Alter de 5 ani, si la 5 ani tot de 5 ani. rad Bine ca n-a dat inapoi. foarte fericit
Aici e descris in mare testul:
http://www.skizzen-zeichnungen.de/anlei...t-mzt.html

si aici si-a dat cineva doctoratul ocupandu-se de actualizarea evaluarii testului. foarte fericit
https://pub.uni-bielefeld.de/luur/downl...Id=2306242

sus

Denunta
claudis

Copii
M: 10 ani, 7 luni

03.02.2012 8:06     citat 

Neata si de la noi

Am avut iarasi o zi cu peripetii...bine ca a trecut..

hermine bravo si bine ca nu te stresezi pt. ce stie si ce nu sa faca copilul rad
Matei urca scarile singur fara sa se tina de balustrada.....L-am prins chiar ieri cand adunase cativa papuci si na...avea mainile ocupate prostit
Insa de vorbit..slabut...O prietena imi spunea ca nu il invat suficient ( ea il pune pe al ei mereu sa spuna cuvinte)..mie mi se parea stresant rad
Matei imi arata lucruri si ma pune sa i le spun..sau ii spun fraze scurte..dar nu fac din asta un scop..
Ieri singurel a pus mana la ochi si a zis " ochiii",..si la culcare tot ochii spunea...pana a adormit..
In rest spune putine si nu le leaga...zice apa,papa, ham,pis,mama,tata,pa,nenea,caca,pis ,si in rest bis ( de la biscuiti) ma ( de la masina ) mi ( luminita sau mingea) bia ( banana) etc..

Pe Matei am hotarat sa nu il mai scot din casa pe ger..a ramas cu obrajii rosii si nu stiu daca de la soare...plus ca a mea cumnata a fost avertizata sub -5 sa numai iasa si ne vom conforma si noi..

Eu inca sunt curioasa ce fac ai vostri cat timp faceti voi curat...? dimineata scuturati asternuturi cu ei in camera? ( ca eu una nu pot altfel...)

A si mi-au placut discutiile despre brocolli...Eu recunosc ca nu prea i-am dat...Am incercat o data ,mai demult si nu prea i-a placut...M-am axat mai mult pe ce am gasit romanesc...morcovi si albitura...plus ce aveam in congelator...fasole verde..ardei gras si dovlecei.....A..si am si spanac pe care tot asa nu i l-am dat pt. ca ii facusem odata si nu a mancat.... rad
Acum seara ii dau paste sau orez cu brocolli...spanac...pilaf...si cand ii dau ou la micul dejun mai las pranzul pt dupa amiaza cand se trezeste 5-6 si ii dau mamaliguta cu peste/...o sa incerc si piure de cartofi cu sos de rosii ( ca am primit din rosii bune) rad si poate masline scot limba ..inventie proprie rad

sus

Denunta
0911

Copii
Brianna: 10 ani, 9 luni

03.02.2012 9:53     citat 

buna dragelor.
in sfarsit a venit zapada si la noi, credeam ca o sa scapam, a inceput sa ninga de azi dimineata.
Claudis, eu cand fac curatenie, de regula, o scoate sotul afara , iar cand sotul ne e acasa sau ploua , o tin cu mine in camera, dar foarte greu fac curat cu ea caci vrea si ea sa aspire, eu nu am de facut curatenie decat in doua camere. sa sti ca eu pe Bria cand era bebe , am scos-o afara si la -8 grade, dar era in carut. si acum o scot , dar nu o tin mult caci toata se roseste si ea la fata, are un ten foarte alb.
Hermine, ma bucur si eu pt. voi ca ati reusit, iar asta cu psihologul mi se pare o prostie.
Bria zice aproape toate cuvintele, dar ea la partea cu vorbitul a inceput repede si foarte corect sa le spuna. imi e asa de draga , cand se trezeste si sotul e la lucru de dimineata, primul lucru intreaba:" tata unde-i"? dar fiecare copil are ritmul lui.
fetelor sa stiti ca eu ii dau foarte des Brocolli si il tin in folie cum il cumpar, l-am tinut la inghetat si nu s-a inegrit , a ramas la fel. iar faza cu tinutul pe raft e adevarat ca rezista mult fiindca probabil sunt date cu ceva prafuri pt. asta.eu am incercat sa-l tin cum ai zis tu Luara, la aer liber , dar daca nu il folosesc in cateva zile mi se ingalbeneste si se face seminte.
Cumnatul meu e sofer pe tir frig in strainatate si transporta tot felul, nu va spun ce ne-a povestit despre rosii si banane, bananele sunt luate verzi, la fel si rosiile , sunt date cu ceva chestii si in cateva ore se coc.asta a vazut el cu ochii lui.
ma ia cu groaza, mai am putin si trebuie sa ma intorc la serivici, iar astia nu mai au nevoie de mine, dar tot merg pe capul lor ca sunt obligati sa ma ia.
E ora 10 si Bria inca doarme, nu stiu ce ma fac cu ea cand o duc la gradi ,caci la cum ii place somnul de dimineata, o sa-mi fie mila sa o trezesc.

sus

Denunta
hermine

Copii

03.02.2012 11:20     citat 

Mersi Christa pentru linkuri

Alex e mai mult tehnic ... e pasionat de tot ce înseamnă electricitate , stâlpi de curent ( avem unul și în curte pentru el , făcut de soț, la dimensiunile lui , are fire( bineînțeles fără curent) trase de la stâlp la gard ) macaralele sunt prima lui pasiune de când era mic , avem și din alea vreo 3 de jucărie . Asta prin urmare ii place sa deseneze. La grădiniță când ma duc sa îl iau și are fise de colorat , ma întreabă dacă sunt frumoase și eu îl laud de fiecare data și el mirat ma întreabă dacă nu sunt supărată ca a mâzgălit peste dunga ...nu sunt și ii explic asta de fiecare data. Desenul liber din imaginație ma încânta mai mult decât sa coloreze într-un chenar.

Stau sa ma gândesc ce sa fac cu școala .... școala din sat nu ma încântă , am văzut cum copii din clasa I sunt pedepsiți sa stea cu mâinile în sus , metoda cu care eu nu sunt decacord și ași face scandal monstru dacă s-ar întâmpla asa ceva , iar dacă ma întorc la servici voi lucra la oraș și nu are cine sa îl ia de la scoală.
Școala Waldorf care în Timișoara este de la clasa I pana la liceu, școală de stat , un sistem alternativ la învățământul clasic care mie îmi place foarte mult, mai ales ca nu au note , nu învață pentru recompense ci din placere.
sau
Liceul cu predare în limba germana , dar unde pretențiile de la copii sunt foarte mari cu multe teme de casa. Iar Alex de la moartea bunici mele , refuza sa vorbesc cu el în germana ca Omi vorbea cu el asa trist Face germana și la grădiniță , îl surprind adesea cântând un cântec sau numărând în germana când nu sunt prin zona.

La grădiniță l-am înscris și la Mind Lab unde merge cu multa placere și ii place foarte mult http://www.mindlab.ro/

Mai am un an în care sa ma gândesc ....

Si la noi ninge ... am maturat zăpada de 3 ori pana acum și s-a pus la loc . Mi groaza sa conduc pe zăpada ... dar trebuie sa îl iau pe Alex de la grădiniță iar soțul mi-a spus ca nu a dezapezit nimeni drumul
Dominic s-a trezit la ora 5 și nu a mai vurt sa doarmă ... dar recuprează acum.
Când fac curat , băieții ma ajuta , ei strâng jucăriile la Alex în camera , și apoi aleargă cat timp eu dau cu aspiratorul , rad și se distrează .Dominic e mare fan matura rad

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: