· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Generatii de copii parinti.com >Generatia 2010 > Minunile anului 2010!! Cap.233
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10
subiect nou  raspunde
autor Minunile anului 2010!! Cap.233     
ralucutza15

Copii
Dragos Andrei: 10 ani, 5 luni

03.02.2012 2:12     citat 

claudis..eu fa curat cu Dragos impreuna, azi de exemplu pana am aspirat la el in camera si am sters praful el a stat pe olita la desene, apoi impreuna in dormitor...si am inchis usile in camerele curate, si apoi impreuna si in living, mai stergea si el, eu aspiram si acuma cand doarme sterg pe jos si in living si gata. sotul nu ma prea ajuta la curat. asternurile nu inteleg de ce le-as scutura, eu intind cearceaful, pun plapuma peste si o patura si gata, patul e facut zic eu.

sus

Denunta
Sweety_Karina

Copii
David: 12 ani, 3 luni
Eduard: 10 ani, 7 luni

04.02.2012 1:28     citat 

Eu le dau ceva de rontait, desene la tv, ii cocotz pe pat si, culmea stau cuminti se mai uiat din cand in cand la desene dar ma urmaresc foarte interesati si rontzaie de zor, ba saratele, ba pufuleti, pe un cearsaf si stiu ca nu au voie sa se dea jos pana nu termin de aspirat in camera. Nu am asculta mereu..mai vin in fatza aspiratorului sa le aspir degetelel de la picioare si rad si fug prin camera. Depinde de toanele lor.
Geamurile le spal f rar..nu le vad rostul foarte fericit . Usile si alea le spal rar..nu-mi trece prin cap. prostit
Deci la mine curatenie inseamna strans rufele de pe sarma, puse in dulapuri la locul lor, jucariile la locurile lor, aspirat, sters praful, in baie spalat pe jos wc , chiuveta si cada. in bucatarie toate vasele. Si asta cu apsiratul si spalat la baie doar o data pe saptamana sau mai curand daca e nevoie.
Nu sunt maniaca...ba chiar sunt lenesa la faza asta. dar din asta generala mai rar, caci nu suport sa-mi dau sufletul din mine, ca a doua zi sa vad iarasi casa vraiste, caci sotzul e culmea..nu mai zic cum. Nici macar nu isi da seama ca face mizerie. asa ca mi-am propus sa nu ma mai agit inutil, decat in limitele igienei firesti.

Am fost azi plecata toata ziua..a stat el cu baietii, dar a venit si mama sa se ocupe de ei. Ciudat a fost ca , fatza de alte dati cand plecam impacata si relaxata, acum mi-am dorit sa revin mai repede la baietii mei caci mi-era dor de ei..si am si vb de cateva ori cu ei la telefon si Edi striga incantat MAMAAAAAAA, iar david ma intreba daca sunt bine, daca am fost curajoasa (i-am zis ca plec la Iasi sa fac injectie) si sa vin acasa sa ma joc cu ei.
Au crescut si comunic altfel cu ei si mi-e din ce in ce mai drag sa le caut compania.

Claudia, nici Edi nu zice prea multe..insa eu ii vorbesc mult..ii arat fiecare lucru si-i spun ce este si repet si il intreb si pe el daca nu vrea sa repete. Povesteai tu ca auzeai o mamica care facea asta si ti se parea stresant, dar gresesti.ptr ei e atentie maxima daca faci asta..e o joaca. Edi e f incantat cand luam fiecare lucru in mana si eu sa ii zic cum se numeste , apoi zice :iooo, adica sa-l pun si pe el sa zica (cand uit sa zic "hai edi spune si tu!). si cand are chef si repeta dupa mine, poceste de numa, dar eu il laud si-l pup incantata si entuziasmata si se bucura de numa. Iar cand nu zice nimic , raspund eu in locul lui si tot zic bravoooo si il pup si-l laud si se fastaceste bucuros rad .
De cand era mic ii spuneam mere, zi de zi, la orice facea "bravooo" si abia acum trei zile , din senin, ptr ca am omis, cred ca pt prima oara, sa zic Bravoo si se uita mirat la mine "mamaaa, baboooo". nu va mai zic ca m-am indragostit pe loc a nu stiu cata oara de copilul asta.

David acum 2 zile a fcaut pt prima oara in viata lui primul chip cu gat, picioare, maini cu 5 degete, ochi cu sprancene, nas, gura, par si mi-a zis mandru ca m-a desenat pe mine.
Am ramas masca...primul lui desen in care a personalizat ceva concret (pana acum facea linii, cercuri, chestii fara noima-dar pt el toate aveau un sens- mi le povestea)
Am pastrat foaia, am facut pozica si , poate parea banal, dar vreau sa pun poza aici sa va impartasesc si voua cel mai frumos si prim potret dedicat mie de puiul meu. sarut sarut

noapte buna!

sus

Denunta
dincamsimona

Copii
Matei Alexandru: 12 ani, 10 luni
Victor Adrian: 10 ani, 5 luni

04.02.2012 8:36     citat 

sweety ce frumos.. si eu de-abia ast sa vad cand ma deseneaza fi-miu
hai, pune poza.

Eu am o mare problema.
Ieri i-a curs putin sange lui V din nas. Are si muci intr-adevar si ma gandesc ca poate i s-o fi spart vreo venisoara.
Dar azi dimi cand s-a trezit avea muci cu sange. Doar dintr-o nara, din acea nara ca ieri.
Si tot ii curge. Nu ca mucii, dar nici asa..putin.
Il sterg cam din 5 in 5 min la nas ca sa nu ii intre sangele in gura.
Vi s-a intamplat?
Nu stiu ce sa fac...

sus

Denunta
claudis

Copii
M: 10 ani, 7 luni

04.02.2012 8:53     citat 

Neata...

Ce noapte buna ..de-ar fi asa toate de acum incolo foarte fericit ...

Aha fetelor..deci am inteles...tb. sa fac un copil mai cumintel rad ...

Eu fac asa...iau praful cu un pamatuf din ala cumparat special de la tipii care ne-au pus parchetul...ei mi-au spus sa pulverizez solutie si sa sterg dar eu doar iau praful cu ala si firimiturile...apoi sterg cu mana ( femeia care imi facea mie curat zicea ca daca nu e curatat praful bine...migreaza din locurile unde nu a fost sters ) Asa ca eu sterg sub sertarele cu haine...marginea paturilor...prizele..tocurile usilor rad
Da..sunt maniaca dar si lenesa....in ideea ca nu fac o saptamana...dar cand ma apuc nu pot altfel prostit
Pana sa apara Matei faceam si mai rar...dar atunci nu stateam pe jos sa vad tot praful si sa ma enerveze.. rad

ralucutza15 noi mai mancam in pat seara dar oricum daca fac curat doar o data pe saptamana tot atunci schimb asternutul si pana sa il schimb il mai scutur,...( am vazut asta la mama dar ea facea asa in fiecare dimineata rad )
Matei nu se uita la televizor trist deact prea putin...o reclama..o melodie..

Karina asa am reusit si eu sa il tin pe Matei linistit 30 minute, a fost un record ..in pat cu rontaieli si un album foto...insa nu mi-au fost suficiente... foarte fericit POate incerc sa iau si eu sa iau doar praful , sa renunt la carpa... foarte fericit
Altfel Matei ma ajuta dar incurcandu-ma... rad ..Vrea mopul sa dea el...vine cu mopul pe unde sterg eu cu carpa...vrea sa stearga unde sterg eu...si cand se plictiseste se suie in carca mea...cand vede ca ma supar incepe si ma pupa pana las garda jos:lol:
Sa stii ca si sotul cat a fost in " depresia postnatala " ii zic eu ...1 an jumate rad tot asa nu ii pasa de curatenia mea...dar ulterior cand a inceput sa ma ajute , a inceput sa o aprecieze..
Eu o vedeam si pe femeia care ne facea curat cum se schimba la fata daca il vedea ca se duce din camera murdara in cea curata fara sa se stearga pe talpi si ii explicam si asa dar nu a inteles pana nu a facut el cu mana lui.. foarte fericit
Sa stii ca si mie imi e tot mai greu sa plec fara Matei sau vreau sa vin repede acasa...asta pentru ca a inceput sa fie de venit acasa rad
Cat despre vb. nu zic ca nu e normal dar asa mi se parea mie stresant. foarte fericit ..pt . ca eu ma joc mult cu Matei si de regula ii spun cuvinte cat ma intreaba el dar imi si cere sa ii spun multe cuvinte in diferite situatii..insa nu fac din asta un scop in a il invata sa vorbeasca....Am mare incredere in el ca stie tot si va vb. cand va fi pregatit..Si eu il incurajez in tot ceea ce face si e asa fericit...
Insa ultima faza m-a socat...vrea sa arunce cu masinute pe scari...si ii zic sa se joace pe hol dar spre camera cu masinuta...si el s-a intors cu fata spre camera,s-a facut ca impinge masinuta in fata dar doar i-a facut vant ca sa o arunce in spate...sa se duca pe scari plang sau sunt foarte trist

sus

Denunta
claudis

Copii
M: 10 ani, 7 luni

04.02.2012 9:06     citat 

----------
dincamsimona a scris:
sweety ce frumos.. si eu de-abia ast sa vad cand ma deseneaza fi-miu
hai, pune poza.

Eu am o mare problema.
Ieri i-a curs putin sange lui V din nas. Are si muci intr-adevar si ma gandesc ca poate i s-o fi spart vreo venisoara.
Dar azi dimi cand s-a trezit avea muci cu sange. Doar dintr-o nara, din acea nara ca ieri.
Si tot ii curge. Nu ca mucii, dar nici asa..putin.
Il sterg cam din 5 in 5 min la nas ca sa nu ii intre sangele in gura.
Vi s-a intamplat?
Nu stiu ce sa fac...
----------

Simo mie mi se intampla ocazional cand ii scot mucii lui Matei sa fie cu sange..si ma gandesc s-a lovit cumva in joaca

sus

Denunta
ana_348

Copii
M: 15 ani, 2 luni
D: 10 ani, 8 luni

04.02.2012 9:35     citat 

simo, am mai auzit, nu cred ca e grav...probabil are zona aceea mai sensibila...nu stiu...

Sweety sarut ce mi-a placut cum ai descris ca faci tu caratenie rad...exact ca mine...deci su nu sunt singura lenesa din zona la capitolul asta rad...Acum serios...sutn atatea chestii de facut muuult mai interesate decat frecatul prin casa jenat Oricum cand ma fac eu mare si ma mut in vila mea cu piscina...se vor schimba lucruri foarte fericit

Claudis, smecher fii-tu...Si Didi la fel face, mereu vrea sa ma pacaleasca...cu vorbitul mai slabut...nu reusesc sa o fac sa zica maia plang sau sunt foarte trist...in schimb...zice helo kiti ... eu tot sper ca de-aia e asa rea si nervoasa, ca nu poate vorbi.... A devenit f obositoare, urla, tipa, maia saraca incearca sa fie ok dar nu prea o mai suporta uneori... de ex pe la 10-11 pe maia o ia somnul, si asta mica urla de numa, tipa, ne bate...maia isi pune pernele in cap...trist.
Era atat de cuminte inainte, acum mi se pare obositoare si dificila... ochi peste cap

sus

Denunta
Manucrissa

Copii
Nathan: 10 ani, 4 luni
Jacob: 10 ani, 4 luni

04.02.2012 2:40     citat 

Hello fetele !!!

claudis si eu fac curat impreuna cu piticii zambet eu dau cu aspiratorul, ei mi-l scot din priza, eu strang jucariile, ei le imprastie iar zambet dar reusesc pana la urma rad e amuzant sa fac curat cu ei rad

simo mi s-a intamplat si mie..nu la pitici, ci mie. Tot asa eram racita si mi s-a spart o venisoara in nas...nu cred ca e grav dar ca sa te linistesti ai putea sa intrebi pediatra

Ai mei nu zic nimic ce as putea sa inteleg..vorbesc pe limba lor, dar inafara de ''mama'', ''papa'', ''bavo pt bravo'', ''apa'' , mai zic ''ooo'' cand fac ceva rau, ''nu nu'' cand nu vor ceva. In afara de asta nuz ic nimic. Dar nici nu ma ambalez ca o sa isi dea ei drumul.

Eu ieri am facut curat, mancare, asa ca in week-end ma hodinesc rad ce bine e sa nu fiu stresata de nimic.

Ai mei pitici sunt cam raciti dar azi vroiam sa mergem la o piscina interioara...ce credeti? ne ducem sau nu ??? avanad in vedere ca sunt raciti zambet

Va pup, o zi frumoasa va doresc.

sus

Denunta
Sweety_Karina

Copii

04.02.2012 7:01     citat 

Manu, eu as mai sta nitzel acasa cu ei asa raciti. Tu cand nu esti tomi ok cu sanatatea , nu preferi sa stai un pic izolata pana sa-ti mai revii? Depinde ..daca ii duci doar fara sa se balaceasca zic ca e ok. Hai tuu ca-imai bine acasaaa..nu mai trebe sa-i imbraci, dezbraci foarte fericit rad .

Am eu o pb cu asta..ma termina sa ma chinuiesc sa-i imbrac..imbrac pe unul pe jumate...fac pauza, in timp ce-l imbrac pe celalat, apoi ma intorc la primul sa contiu cu imbracatul si numai ce-mi vad ochii??? s-a dezbracat..si tot asa..de ma apica toate alea si uneori renunt sa-i mai scot afara. Ce sa-mi mai bat capul si nervii, ehaaaaa

Claudia, te felicit ca faci curatenie astfel...candva poate o sa ajung si eu la performanta asta foarte fericit, candva..cand imi voi lua menajera rad

Ana, bun venit in club..am asemenea specimen acasa de 3 ani juma care in fiecare zi are numa nervi si urlete in el de ne capiaza pe toti. Astept cu interes varsta aia cand va inceta cu plansul asta isteric.

Simo, poate s-a lovit la nasuc sau...daca stii ca nu s-a intamplat asta sau nu sufla nasul sau nu ai fol batista bbelushului si daca dureaza mai mult de 2 zile, suna pe dr pediatru.
La ai mei era , de cele mai multe ori, din cauza cazaturilor in nas..trecea dupa o zi. dar nu le curgea din nasuc..ci doar vedeam eu in nasuc asa un firicel sau cand plangeau se prelingea amestecat cu mucii.

Azi am fost si eu afara cu ei, dupa 2 saptamani de stat in casa. De fapt numai Edi a stat 2 sapt in casa..pe David l-am mai scos, dar ptr ca trebuia sa mergem pe undeva cu el si doar de 3 ori in 2 sapt scot limba . Am stat o ora, dar au inghetat suficient, incat atunci cand am intrat in casa incepuse Edi sa planga ca il dor degtele de la maini si de la picioare trist. Si pe david il dureau degetele dar nu plangea...s-a dezbracatcomplet si s-a lipit de calorifer.
Culmea ca m-am rugat de ei sa intram in casa dupa juma de ora si nu au vrut .
Uf..si m-am simtit asa vinovata si mi-era asa mila de ei..s-au incalzit ei pana la urma si au adormit bustean de la ora 16.iar acu e ora 19 si inca mai dorm..nu stiu ce ne facem la noapte prostit

sus

Denunta
Sweety_Karina

Copii

04.02.2012 8:15     citat 

Observati in avatar la mine potretul pe care mi l-a facut David sarut

sus

Denunta
adrianaBuc

04.02.2012 10:09     citat 

Ce frumoasa esti, Karina! zambet Priceput flacau ai!

sus

Denunta
Sweety_Karina

Copii

04.02.2012 10:26     citat 

rad Adriana, ai fost tare...eu, cand am vazut desenul, m-am gandit prima data daca chiar ma vede asa cracanata rad)

sus

Denunta
Manucrissa

Copii
Nathan: 10 ani, 4 luni
Jacob: 10 ani, 4 luni

04.02.2012 10:53     citat 

hahahahaha sweety chiar ca ce frumoasa esti rad da pana la urma am stat acasa..ai dreptate e mai bine rad

Eu acum am o problema...ai mei de cand sunt raciti fac o chetie alba in ochi..parca au ochii un pic umflati dar nu sunt rosii, dar chetia aia alba o fac mereu. Mi-e teama sa nu fie conuctivita...nu stiu ce sa fac

va las, ca zbiara

sus

Denunta
dincamsimona

Copii
Matei Alexandru: 12 ani, 10 luni
Victor Adrian: 10 ani, 5 luni

04.02.2012 11:24     citat 

multumesc pentru pareri doamnelor zambet
se pare ca i s-a oprit sangerarea..
cred ca a fost de la mucozitatile nazale .. ciudat ca nu i se oprea cat de rpd ma asteptam eu.
eu nu vad avatarul tau sweety.. si am incercat si treaba aia cu ctrl plus nu mai stiu ce (am incercat toate tastele foarte fericit ) dar nu mi s-a refresat trist
am fost in seara asta la o petrecere (sa ii multumesc lu' fi-miu mare ca datorita lui mai iesim si noi din casa foarte fericit ) unde au fost fff multi copii ce m-au capiat de cap surprins
si acum mi-e smn si foame
aa si lene..
iar cumnatica mea sta sa nasca..si io cu tel in mana zambet
si cu gandurile la nasterile mele..

AdrianaBUc ..tu cand nasti? incepem galeria? zambet

io nu ma pricep la pozele copiilor, nu stiu sa le schimb..aranjez ...nebunii.., dar va schimb capitolul:
Capitolul 234

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: