· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Generatii de copii parinti.com >Generatia 2010 > Minunile anului 2010!! Cap.234
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3 ... 7, 8, 9, 10, 11  »
subiect nou  raspunde
autor Minunile anului 2010!! Cap.234     
dincamsimona

Copii
Matei Alexandru: 13 ani
Victor Adrian: 10 ani, 7 luni

12.02.2012 1:16     citat 

Sweety..l-ai operat la un spital particular? Ca nu inteleg ce e cu factura..

sus

Denunta
Manucrissa

Copii
Nathan: 10 ani, 6 luni
Jacob: 10 ani, 6 luni

12.02.2012 1:50     citat 

Hello fetele !!!

claudis ca tot intrebai de fixuri la copii, am observat ca Jacob are un fix sa puna toata alea cu fundul in sus..la propriu rad jucariile, scaunelele, si mai nou si el zambet

sweety nu te atac...nici nu as avea de ce....in mare parte a timpului sunt foarte diplomata, cateodata mai mult decat trebuie. In schimb cu aceasta persoana care ma citeaza mereu cu comentarii ''inteligente'' ca apoi sa zica ca ea nu e medic, dupa ce prin tot ce scrie se da si medic, si psiholog, si mama perfecta si totul si pe toate le stie, nu ma pot abtine. Daca ar avea si ea un mod mai frumos de a scrie poate nu as reactiona asa. Dar in marea majoritate a timpului, jigneste, nu pe fata, dar jigneste. Ei bine, nu ma las calcata in picioare, mai ales cand stiu ca am dreptate, si nu am de ce sa ii aduc probe, ca daca ar fi asa desteapta precum se crede ar sti deja niste lucruri elementare trag cu ochiul . Sper ca ai remarcat ca nu te-am atacat pe tine rad

Si eu am folosit pemparsi din aia asta vara, de apa, cand fost la piscina. Si ca si , luara, eram plina de caca rad de asta ma gandeam ca si aia ''pull-ups'' poate sunt la fel si nu m-a tentat sa le cumpar zambet

Am o raceala de nu mai imi trece. M-am umplut de pastile si acu imi dispare si vocea. Legat de cresa aia, nu stiu ce as putea face. Sa sun sa fac plangere ?! si o sa imi zica ca si atunci cand am vrut sa fac in contra cresei unde mergeau ai mei, si anume ca daca nu am probe nu pot sa faca nimic trist E trist, si ma gandesc mereu la copilasul acela bolnav de autism dar nu stiu ce as putea face.

Noapte buna !!!

sus

Denunta
furnicutza26

Copii
Lucasosaurus: 14 ani, 3 luni
Pufarina: 10 ani, 1 luna

12.02.2012 2:09     citat 

----------
Sweety_Karina a scris:
Furnicutza, nu stiu ce sa zic..cred ca operatia conteaza cu ce aparatura e facuta si de mana medicului, cred eu. David nu mi-a acuzat dureri decat in prima jumatate de ora de dupa operatie, apoi zicea doar ca simte ceva cand inghite in sec. Seara deja imi manca de numa.
Azi e a treia zi de la operatie si nu are absolut nimic. Tipa, alearga, mananca de toate, rade..nu are nici o trreaba. Doarme, in sfarsit bine, saracutul. Sange nu i-a picurat macar un pic nici din nas si nici nu a scuipat si nici nu avea sange pe undeva dupa operatie.
Ce-i drept..am dat f multi bani prostit . Am si infoflit factura sa nu mai vad suma aia, ca m-a luat durerea de cap. In fine, nu mai conteaza. Bine ca e el bine! zambet

----------

ce bine ca nu sufera micutul! inseamna ca noi am avut mega ghinion. si asa am mers cu inima indoita la operatia asta ca eu nu credeam ca e necesara. eu as fi vrut sa mai merg la alt medic, insa eram epuizata, aveam fata nou nascuta si nu aveam energia sa ma agit pentru asta, a mers sotul, a zis da, a programat operatia si asta a fost... trist
eu mai am doua cunostinte care au facut aceasi operatie, si una din ele a avut aceeasi experienta ca si mine, cu multe dureri dupa, si alta a avut experienta ta, cu o refacere rapida.... deci cred ca ai dreptate, depinde de medic si de aparatura....

sus

Denunta
claudis

Copii
M: 10 ani, 9 luni

12.02.2012 8:31     citat 

Neata

La multi ani Delia

sarut
Happy am inteles...noi am trecut la 5 ca imi pareau prea stramti nr 4 si cum se trezeste asa des noaptea ma gandeam sa nu fie si de la pampers..ca e mic...uff...Sotul zice ca face pipi mai mult cand ii e frig,,,nu prea suporta paturica cea groasa...ii puneam una subtire..Intr-adevar se intampla ocazional de cand a venit frigul....
Diseara ii pun ciorapi si vesta +paturica subtire si daca se mai intampla o sa incerc si cu 4 + noaptea doar...Ms de idee zambet
A..si am reusit sa strang pampersul chilot desi era cu kk in el...L-am strans ca pe celalalt ..l-am facut "rulou" si am legat capetele pe care le-am rupt ca sa ii scot de pe el...Ma gandeam eu ca tb. sa fie un "spil" ca altfel nu stateau astia de la p..rs cu mainile in san ,faceau ceva sa castige in fata concurentei foarte fericit

Simo din astia

http://www.google.ro/imgres?q=elastic+d...=131&ty=96

eu asa le zic...bureti.. rad

narcisa felicitari..la cat mai multe...cum ati reusit? Ati scapat si de al doilea rand de maselute? Ai gasit o tactica buna sau pur si simplu?
Si eu abia astept momentul...ma simt pur si simplu terorizata rad ...imi sare inima din piept la fiecare trezire si acum rad ..plus ca des avem probleme cu adormitul la loc.. prostit

Karina e minunat ca ati ajuns pe maini bune...cat conteaza...cred ca mare piatra de pe inima ce vi s-a luat..

Manu f. tare fixul lui Jacob...ce haiosi sunt copii astia...de aia am si intrebat...ma distreaza chestiile astea scot limba
Sanatate multa..Ce nasoala faza cu cresa...Ma gandesc ca daca ai drum poate ai putea sesiza macar un parinte care are copilul acolo inscris? Poate ar fi mai motivat sa actioneze in consecinta daca a avut copilul de suferit de pe urma lor... confuz

sus

Denunta
geo_narcisa

Copii
Iuri Vladimir: 10 ani, 10 luni
Natalia Maria: 8 ani, 3 luni

12.02.2012 8:42     citat 

----------
claudis a scris:

narcisa felicitari..la cat mai multe...cum ati reusit?
----------

Pur si simplu! El nu a cerut laptic dupa intarcat decat in doua nopti, dar se mai vaicareste, ori i se infunda nasucul, ori burtica, ori maselutele, mai trebuie sa rasara la ultima 2 radacini prostit si gata cu dintii...momentan scot limba Se trezeste o data de doua ori maxim, doar o seara deloc. Si la cresa s-a obisnuit sa doarma, el care acasa numai in brate adoarme jenat (inainte doar la san), suntem in grafic cu toate!
Mi-am facut si eu niste analize sa vad cum mai stau si desi eram ingrijorata ca slabisem vreo 15 kg intr-un timp relativ scurt, stau mai bine ca niciodata trag cu ochiul

sus

Denunta
biencut

Copii
Capsunica Prajiturica
Iedut

12.02.2012 8:11     citat 

----------
Christa a scris:
Scuze, cand am da raspunsul anterior nu imi fusese afisat mesajul asta lung, nu din cauza ca te-am ignorat nu ti-am raspuns. prostit

----------
Sweety_Karina a scris:
ceva ceva este la faza cu parul ud si bagat in pat , la somn , astfel. Eu m-am saturat deja ca nu imi intra in cap sa imi usuc parul inainte de nani, caci daca il las asa, nu exagerez, de fiecare data ma trezesc cu nasul infundat, dureri de cap, ochii injectati, dar spre dupa amiaza trece. Oare aia ce o fi? raceala nu e sigur, caci ar dupa mai mult de o zi, iar sinuzita nu am facut niciodata si sper sa nu fac.
----------

Nu stiu sa-ti spun ce e, ca nu-s medic trag cu ochiul, insa pot sa-ti spun ca asta cu spalat parul seara si apoi culcat (cu el ud) o fac foarte des (si de multi ani), si tot asa cum spui tu ce ti se intampla de fiecare data, eu iti spun ca mie pana acum nu mi s-a intamplat niciodata nimic. zambet Am un föhn, dar nu l-am folosit de foarte multi ani. Recent am fost cu Mona la piscina, si cand am iesit de acolo mi-am uscat putin parul, dar numai atat cat sa nu ma fac fleasca pe haine, ca dupa ce il sterg cu prosopul tot mai e asa ud ca se scurge putina apa din el. Cand am iesit in frig mi-am pus caciula, dar nu de frica sa nu fac nu stiu ce, ci doar pentru ca pur si simplu ma simt neplacut sa stau cu capul ud in frig.
----------

Eu cred ca chestia cu raceala la parul ud se datoreaza unei sensibilitati capatate odata. Ma rog e clar ca cei care de fiecare data au probleme daca se culca cu parul ud, daca nu se usuca imediat pe par au ceva dinainte care doar asteapta momentul propice sa se declanseze, sa de-a simptome. Asa am avut eu o nevralgie...? Nu stiu cum se numeste. Ideea e ca nu aveam nimic pana nu ma spalam pe cap. Si vara fiind trebuia apoi sa ma usuc repede caci ma durea capul simteam ca-mi ingheata ceafa si imi crea un disconfort mare dar vad ca intre timp mi-am revenit caci de mult nu a mai fost nevoie sa ma usuc pe par,un prosop in cap eventual era suficient. Deci nu cred ca e vb de o legatura directa intre ele, de o nou imbolnavire ci de o declansare a ceva deja existent, cel mult apoi sa dai in altele.

sus

Denunta
Byu

Copii
Iulian Gabriel: 10 ani, 9 luni
Irina Maria: 8 ani, 9 luni

12.02.2012 10:22     citat 

Buna mamici,

simo da sweety l-a operat pe David la un spital particular. Sper ca nu se supara pe mine ca am raspuns eu.

sweety cat ma bucur ca David e bine si ca isi revine atat de repede si frumos. Am vazut si videoclipul de pe fb, cata energie are.

Mie nu prea mi-e bine, azi a fost o zi nasoala. Pe langa dureri de burtica si spate, o simteam pe Irina lovindu-ma in col atat de jos ca ma speriasem. Am luat un no-spa si diret la pat. Iulian a tras de mine o gramada sa ma joc cu el, dar am incercat sa o fac asa intinsa.
Nici nu va pot spune in schimb ce dureri de bazin am, si cat mai am pana la nastere. Asta e!Se pare ca nu scap de dureri nici la sarcina asta.
In alta ordine de idei ma bucur ca IUlian nu prea mai face pipi in pampers cand doarme, iar cand e treaz are mult timp de cand se cere la olita. Azi i-am luat capacel adaptor pt colacul de la wc si face si la wc. Iar kk in pampers n-a mai facut de foarte mult timp.Spune caca si pipi cand vrea. Si incercam sa-l dezobisnuim si de biberon, la laptic doar a mai ramas biberonul de sticla ca apa o bea din canita cu cioc de plastic. Macar canita nu curge, ca de la biberon mereu era ud ori in patut ori Iulian si ma dispera.
Va pup!!

sus

Denunta
claudis

Copii
M: 10 ani, 9 luni

13.02.2012 8:52     citat 

Neata fetelor...

Eu sunt ..nici nu stiu cum sa descriu starea mea...Cert e ca m-am suparat pe Matei azi noapte ca niciodata...nu ma mai recunosc..mi-am pierdut definitiv rabdarea cu el si nu stiu ce sa fac,,
Am dormit dimineata 3 ore..in rest numai in brate cu el pe fotoliu...si nu pare sa aiba vre-o durere nimik...dar nu concepe sa nu fie la mine in brate..Am plans jumatate de noapte pt. ca pur si simplu nu mai suport situatia asta...
Si ziua am sesizat ca este tot mai dependent de mine........Se uita mai nou la desene..dar doar daca stau langa el...sta la masa si mananca dar doar daca sunt eu acolo...face baie cu tati..dar sa fiu si eu acolo...ne-am luat la copii mici pe calculator...numai vroia sa se dezlipeasca..cand am vb cu tati sa stea si sa ii puna videourile pe care si le alege el ,a refuzat...si a venit dupa mine...Parca inainte nu era chiar asa ...Doar ca ziua asta nu ma deranjeaza asa precum noaptea

narcisa gata..esti pregatita pt bebe 2 tu scot limba

Byu off iar durerile alea...totusi sper sa nu te tina pana la sf....sanatate multa..Ce baiat mare ai,.. sarut

sus

Denunta
biencut

Copii
Capsunica Prajiturica
Iedut

13.02.2012 11:19     citat 

Offf Byu, imi amintesc de durerile tale. Stii ca si eu ultimele 2 luni parca ma plangeam la greu de-asta de ajunsesem nici in fund sa nu mai pot dormi caci aveam dureri ingrozitoare noaptea in orice pozite. Sa dea domnul sa fie mai usor de data asta si sa nu te mai chinuie asa tare. sarut

Claudis, poate il pandeste vreo boala si de-asta face asa. Ceva il supara poate si simte alinare langa tine. Sau ai fost mai des plecata cu mici treburi si a inceput sa aibe teama sa nu pleci iar... sarut

sus

Denunta
geo_narcisa

Copii

13.02.2012 12:23     citat 

Byu trist sper sa scapi mai repede de durerile astea si sa nu te tina pana la sfarsitul sarcinii sarut
Claudis zici confuz foarte fericit sarut

sus

Denunta
luara

Copii
Lucas Daniel: 9 ani, 5 luni
Ana Leia: 10 ani, 7 luni

13.02.2012 12:24     citat 

Claudis citisem pe undeva, nu mai tin minte exact unde, poate ma corecteaza fetele cu studii in psihologie, ca aproape de varsta de 2 ani copiii au frica de abandon. Pur si simplu devin lipiti de parinti. se mai intampla si la mine cu Ana asa. Ineinte era jale cand iesea tati din casa. Acum e ok, ca ii facem pa-pa si-i dorim o zi buna si-i explic ca el merge la munca. Si daca ies eu din casa la fel, n-o fac pe ascuns, ca e isterica mare, ci ii spun frumos unde plec, cand revin. Ies din casa cu zambet si ma asigur ca asa face si ea. Dar sint momente cand umbla dupa mine peste tot, nu cumva sa ma piarda. Imi inchipui ca esti disperata, dar incearca sa privesti situatia din alt unghi, poate asa te mai incarci cu rabdare. Trebuie sa-ti spui mereu, ca Matei te vrea pe tine pentru ca simte ca tu esti cea mai apropiata de el si pe tine te iubeste cel mai mult. incurajeaza legatura cu tati. Faceti cat mai multe activitati in 3 prima perioada. Apoi usor lasa-l numai cu tati. Nu stiu daca te ajuta, stiu ce e usor sa dai sfaturi. Eu nu prea o aveam cu rabdarea inainte de copii, dar uite am invatat sa am rabdare. pur si simplu m-am autoeducat in aceasta privinta. Nici SM nu o are cu rabdarea si nu pot permite ca copiii sa sufere, pentru ca noi doi adulti in toara firea nu ne putem controla starile.

sus

Denunta
luara

Copii
Lucas Daniel: 9 ani, 5 luni
Ana Leia: 10 ani, 7 luni

13.02.2012 2:35     citat 

Narcisa cum e cu gradinita. Ca sa ma intelegi o sa fiu mai explicita. Fii-mea si pana acum cand adoarme a amiaza bea un pic de apa si un pic de lapte, inca din biberon. bea apa si din canuta cu cioc, dar numai asa ziua. La somn trebuie sa-i pun perna ei pe patul mare si ea urca si asa adoarme, apoi incet ii iau perna de sub cap, o pun in patuts si apoi o mut si pea ea in patuts. Cam asa e cu somnul nostru de pranz. De aia mi-i interesant daca ati vut si voi chestii din astea si daca da, cum ati facut cu gradinita. Eu initial ma gandeam s-o dau la gradi in septembrie, apoi am discutat cu mai multa lume si as incerca sa o dau in mai.

sus

Denunta
geo_narcisa

Copii

13.02.2012 3:01     citat 

Luara e foarte bine la gradi. Norocul meu e ca am avut timp si posibilitatea sa il duc treptat. Foarte mult timp l-am lasat pana la 12, de o luna pana la 14-14.30, ma gandesc de sapt asta sa prelungesc, acusic incep munca! Iuri pana la sfarsitul lui decembrie adormea acasa numai la san, din ianuarie numai in brate, insa s-a obisnuit (au doamnele tactica lor) sa adoarma singur la gradi! Dar doar acolo scot limba Mananca bine, tot acolo s-a invatat sa manance mai bine! prostit Si invata tot felul de chestii, fac doamnele cu ei "ursul doarme", "alunelul", "uraturi" , atat cat se poate la varsta lor, dar se cunoaste! Daca nu il duc o zi, e jale si fac eforturi serioase pe vremea asta, al meu nu prea e incantat sa conduc in conditiile astea, dar a vazut ca ma descurc jenat
E cresa de stat, insa sunt foarte multumita (din aproape toate punctele de vedere, cu mancarea e mai aiurea, au ei tot felul de sosuri, ciulamale, cred cu faina si il mai doare burta rad ), la inceput mi-a fost greu, gandindu-ma ca eu l-am crescut intr-un fel si nu ma acomodam cu ideea ca trebuie sa manance la ore fixe, ca i se da desert ciocolata , napolitane rad , dar m-am obisnuit jenat

sus

Denunta
dincamsimona

Copii
Matei Alexandru: 13 ani
Victor Adrian: 10 ani, 7 luni

13.02.2012 4:09     citat 

Auziti? Repede cu un raspuns dc sunteti pe faza..
Cu homeopatele..in cat timp scade febra?
Ca Matei are 40,1 si nu stiu ce sa mai fac..dr nu imi raspund la tel
Are bagate homeopate de azi de la 11
I-am facut si frectie cu otet si inclin spre impachetari.
Sau sa mai astept?
surprins
plsssss

sus

Denunta
hermine

Copii
Alexandru Ionut: 14 ani, 3 luni
Dominic Nicholas: 10 ani, 11 luni

13.02.2012 4:36     citat 

Simo ce i.ai dat ?
Eu la febra ii dau beladona sau aconitum si astea stiu ca pot sa i le dau si din 10 in 10 minute pana cand scade febra .

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3 ... 7, 8, 9, 10, 11  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: