· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Generatii de copii parinti.com >Generatia 2010 > Minunile anului 2010!! Cap.234
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, ... 9, 10, 11  »
subiect nou  raspunde
autor Minunile anului 2010!! Cap.234     
Byu

Copii
Iulian Gabriel: 10 ani, 9 luni
Irina Maria: 8 ani, 8 luni

06.02.2012 1:07     citat 

Neata,

Am vrut sa va anunt si pe voi ca a nascut adriana fetita Natalia de 3600gr azi dimineata la ora 9:45.
Mie mi-au dat lacrimile sunt f emotionata pentru ea, se vede ca sunt si eu gravida.

VA multumesc pt felicitari claudia, carmen.
carmen drum bun maine la Cluj, in toaat tare ninge, sper s anu aveti peripetii.
Asta cu invatatul stiam si eu. CAt eram gravida cu Iulian tot asa am invatat mult, am avut si licenta in anul acela, acum am disertatia.

claudia am uitat sa-ti raspund cum fac eu curat in casa. Eu fac curat cu Iulian, mai nou ma lasa si sa gatesc si sa calc, lucru care inainte nu ma lasa. Inainte imi inchidea aspiratorul si ma enervam si il certam, acuma ma lasa sa aspir sa fac tot ce e de facut. Insa de periat covoarele si sters cu mopul o fac atunci cand doarme el ca sa se ususce pana se trezeste.
Si Iulian doarme f rau, deja sunt 2 nopti de cand il luam cu noi in pat pe la vreo 2-3 pt ca atat de tare il supara caninul si mucusorii din nas ca plange rau tare.
Cu temperatura asa stiam si eu ca daca sunt mai putin de -5gr nu e bine de scos afara.
La noi e si mai riscant pentru ca ne du astia caldura f multa, avem vreo 27 gr in casa si cand iesim afara e foarte riscant pt toti, mai ales pt Iulian, la asemenea diferenta de temperatura.

sus

Denunta
cristina79

Copii
Claudia: 15 ani, 11 luni
Sebastian : 10 ani, 8 luni
Sabrina Petronela: 8 ani, 6 luni

06.02.2012 4:00     citat 

Buna, fetelor!
Multumesc de aprecieri, nu stiam ca nu pot fi scosi micutii cand se face -5 grade...pai asa stau toata iarna in casa, ca la noi e cald la -10 grade, cum e astazi...si se anunta din ce in ce mai ger....dar in casa nu-s mai mult de 21 de grade...eu zic ca daca-i calesc asa zi de zi nu o sa pateasca nimic...si nu au muci, sunt perfect sanatosi

sus

Denunta
luara

Copii
Lucas Daniel: 9 ani, 4 luni
Ana Leia: 10 ani, 7 luni

06.02.2012 4:08     citat 

Si mie imi e cam frica sa-i scot afara. La noi in apartament e foaaaarte cald. E centrala de bloc si sintem primul apartament de linga centrala. Robinetii de la calorifere sint numai de forma, nu sint functionali si nu pot da caldura mai incet. am scos-o pe Ana un pic in WE si imediat mi-a facut muci. Lucas e si mai gingas, ca am pierdut definitiv laptele si imunitatea nu cred ca e cine stie. ii dau probiotice, dar laptele de mama nu poate fi inlocuit cu nimic. Asa ca il mai fofolesc si-l scot la balcon cate 15-20 de minute, acolo macar nu bate vantul. In plus pe gheata de afara n-as avea nici o sansa cu caruciorul. Mi-i mila de ei, eu nebunesc atata in casa, d-apoi sarmanii copii.

Legat de de ziua de ieri, cand am zis ca-s matinala, eu eram trezita de la 7, dar nu mentionasem asta, asa ca a iesit o confuzie.

Gravidutelor, aveti grija cu greutatile. Eu am tot ridicat-o pe Ana si ultimele 2 luni am avut mereu dilatatie 2 spre 3. Norocul meu e ca Lucas avea circulara la gat si nu putea cobori, altfel sigur nasteam prematur. Si Ana era mai mica decat ai vostri, deci mai usoara. Nu riscati sanatatea bebelusului. In plus, Doamne fereste, bebeii din burtica pot facea hernie acolo in burtica, daca ridicati greutati.

sus

Denunta
dodosasha

Copii
S
P

06.02.2012 4:46     citat 

Ma scuzati ca ma bag dar de ce sa nu fie scosi copii daca temp e sub -5gr?
Intreb doar daca exista ceva studii sau doar o vorba a unor medici romani?
Eu tocmai m-am intors cu Patrick de afara. Am stat cam o ora. In fiecare zi am iesit. Sau cred ca am ratat 2 zile in ultimele 10 jenat Am fost si la munte sapt trecuta, atunci, cu prima ninsoare (25 -31 ian) si am stat cu orele (in mei tai). Si anul trecut, 5 saptamani le-a implinit la Predeal pe partie.
Nu am mai auzit asta si intreb de curiozitate.
Noua cel putin ne merge ff bine cu iesirile la aer, chiar si ger, si vom continua sa iesim!

sus

Denunta
luara

Copii
Lucas Daniel: 9 ani, 4 luni
Ana Leia: 10 ani, 7 luni

06.02.2012 5:13     citat 

Dodo, la mine nu e problema temperaturii de afara, ci diferenta foarte mare intre temperatura din casa si cea de afara. Din cate citisem, la diferente mari de temperatura organismul slabeste si e mai usor sa raceasca. In ceea ce priveste -5, nu stiu cat de adevarat e, ca daca ar fi asa, ce-ar face cei care traiesc in Siberia sau Norvegia, etc.

sus

Denunta
dodosasha

Copii
S
P

06.02.2012 5:21     citat 

Luara stii tu cum se spune: aceia sunt facuti genetic trag cu ochiul pentru temperaturile acelea ...
Si la mine e cald in casa, sigur nu 27, dar pe la 21 noi ne simtim cel mai bine. Seara, dormitor, dupa ce aerisesc se fac chiar 19 si e perfect. Deci noi trecem de la 21 la -10 dar e ok. Eu dupa ce imbrac copii deschid larg geamul pana iesim pe usa si ... ne aclimatizam cu aer rece.

sus

Denunta
cristina79

Copii
Claudia: 15 ani, 11 luni
Sebastian : 10 ani, 8 luni
Sabrina Petronela: 8 ani, 6 luni

06.02.2012 6:00     citat 

dodosasha, parca am fi surori, nu alta....exact asa fac si eu cu copiii...pe afara pe orice vreme, doar sa nu viscoleasca sau sa fie furtuna...eu nu de temperaturi scazute ma tem, ci de vant

mai fetelor, m-ati pus pe ganduri cu ridicatul, adevarul e ca stau la etajul 5 si zilnic cobor si urc cu Sebi de 2 ori pe zi chiar, cand o duc pe Claudia la gradi...si nu are cine sa ma ajute...asa ca pana o sa nasc o sa urc scarile astea, dar la vara o sa fie mai usor, ca hainele sunt mai subtiri, si poate si Sebi mai creste si urca singurel...mai urca el si acum, dar imbracat ca ursul, oboseste dupa 2 etaje

sus

Denunta
0911

Copii
Brianna: 10 ani, 10 luni

06.02.2012 6:51     citat 

buna seara.
Multumesc fetele, am studiat si eu noul Cod al Muncii, dar nu am vazut nimic specificat in cazul asta, oricum am sunat azi la Itm si am primit raspuns.
Mai, eu o scot si am scos-o si acum pe Bria la -10grade, ce m-a bucurat mult a fost ca, cu 2 zile inainte i-a curs nasucul, dar tot m-am riscat si am scos-o pe ninsoare si surpriza, nu mai are nimic ,nu-i mai curge nasul, eu am observat ca ei ii face bine frigul, acum nu sunt nici virusi , nici bacterii.
Adriana-buc, sa va traiasca fetita si sa fie sanatoasa.
Carmen, tinem pumnii sa fie totul bine la triplu-test.si m-ai facut curioasa cu numele. trag cu ochiul
Byu, bravo pt. bursa, esti o harnicuta.

sus

Denunta
Manucrissa

Copii
Nathan: 10 ani, 6 luni
Jacob: 10 ani, 6 luni

07.02.2012 2:22     citat 

Hello fetele !!!

adriana felicitari !!!!!!!!!!!!! ma bucur enorm pentru tine si va doresc multa sanatate si sa va bucurati unii de altii !!!!!

byu felicitari si tie pentru bursa

claudis ce bine mi-ar prinde si mie o menajera foarte fericit daca nu o vrei tu nu poti sa o trimiti la mine ???? dar platita de tine normal rad glumesc foarte fericit

cristina frumosi copii ai sarut dar Sebi nu poate cobori singurel scarile? Imi imaginez ca ti-ar lua mai mult timp dar ar fi mai bine pentru bebe din burtica nu ? foarte fericit zic si eu...nu te supara pe mine zambet

krmnn bafta la test..sper sa aflati maine daca e fetita sau baiat..si eu sunt curioasa cu numele zambet

Waw fetele 21 de grade ?! eu mor de frig la temp aia foarte fericit eu fac mereu 24 de grade zambet si la cei mici in camera, cum nu se invelesz si isi scot mereu sosetele le fac 25 foarte fericit Cat despre iesitul afara pe ger...hmmm..daca nu bate vantul noi iesim si la -25 foarte fericit e drept ca nu stam mult , doar ce ii scot din masina si intram ori in mall ori la cresa, dar de iesit tot iesim zambet Sa fie un motiv ca sunt mereu cu mucii in gura..poate...dar ma gandesc ca trebuie sa se obisnuiasca si cu frigul avand in vedere ca suntem intr-o tara unde 6 luni din an e iarna.

Eu sunt racita.....ma doare gatul rau trist nu am putut dormi azi noaptea si ma ustura pielea ca si cum as avea febra trist Astia mici mai tusesc un pic si au muci dar acum ce ma ingrijoreaza sunt ochisorii....ca au o secretie galbuie amandoi la amandoi ochii. Am fost la farmacie si mi-a dat picaturi de pus in ochi cu antibiotic pentru 7 zile. Sper sa le treaca si sper sa nu ia raceala mea, ca tare rau doare gatul plang sau sunt foarte trist . V-am zis ca m-am inscris la scoala ?????? Astept raspunsul daca sunt acceptata...sunt atat de fericita ... si imi e teama in acelasi timp. M-am inscris la Early Childhood Education. Sper sa ma accepte....va tin la curent foarte fericit

Bun, v-am pupat...noapte buna..ma duc sa fac o baie fierbinte ca nu mai pot de frig .

sus

Denunta
dodosasha

Copii
S
P

07.02.2012 8:39     citat 

----------
Manucrissa a scris:
Cat despre iesitul afara pe ger...hmmm..daca nu bate vantul noi iesim si la -25 foarte fericit e drept ca nu stam mult , doar ce ii scot din masina si intram ori in mall ori la cresa, dar de iesit tot iesim zambet Sa fie un motiv ca sunt mereu cu mucii in gura..poate...dar ma gandesc ca trebuie sa se obisnuiasca si cu frigul avand in vedere ca suntem intr-o tara unde 6 luni din an e iarna.
----------

Acu' nu te supara dar ce zici tu nu e iesit afara. E doar o modalitate de a "lua" mai usor raceli jenat Incalziti din casa iau o gura de aer rece pana la masina apoi iar in masina, spatiu inchis, iar o gura de aer rece pana la mall (oho - ho probabilitate mare de a "lua ceva").
Afara inseamna miscare/somn in spatiu deschis, aer, soare. Cel putin eu asa vad iesirile afara jenat

sus

Denunta
claudis

Copii
M: 10 ani, 9 luni

07.02.2012 8:45     citat 

Neata

Sunt happy ca ieri am reusit sa fac curat ca Matei a dormit mult fiind pe burta lui tati de la un moment dat rad ..Daca il tii in brate doarme de rupe ..O tine-o asa pana la 14 ani cand bat fetele la usa rad

Carmen drum bun spre Cluj

Byu deci sa am rabdare sa mai creasca Matei si o sa fac si eu curat linistita... foarte fericit ..Ieri cand eram spre final si el s-a trezit..s-a lipit de picioarele mele si nu a vrut cu tati neam.. rad

luara tu ai pierdut lapticul trist si eu inca mai am... prostit ..Nu stiu cat mai dureaza dar deja numai alaptez de cateva luni rad

Asta cu iesitul afara e cu dus si intors cred...Eu anul trecut nu stiam de " limita" asta de temperatura si cum a venit frigul...la prima zapada Matei a racit prima oara...A nins frumos..noi am fost imbracati bine si nu am simtit.....
Anul asta si eu l-am scos la -8 ..la -6 .....Dar in 10 -15 min se inroseste la fata si incepe sa ii curga nasul ....La -10 nu il scot clar foarte fericit pt. ca pe mine incepe sa ma usture nasul..si ma gandesc dapai pe el prostit

sus

Denunta
ana_348

Copii
M: 15 ani, 4 luni
D: 10 ani, 10 luni

07.02.2012 9:32     citat 

adriana, felicitari zambet

eh, vorbiti de iesit afara.

noi nu prea iesim pe frig. Nu suport frigul, nici nu avem haine super groase gen salopete de-alea de ski, am incercat iarna asta de vreo 2 ori dar cu greu am rezistat 15-30 minute. Chiar am dat o tura cu maia la munte, inainte sa fie zapada si in buc, ca vroia sa facem om de zapada...am stat vreo 6-7 ore in trafic, o ora acolo, cat am facut omul si ne-am dat 10 minute cu saniuta....si atat foarte fericit

In reeest, asteptam sa vina varaaaaaaa si balacealaaaa...in casa e foarte bine. scot limba Iesim tot ca manu, gradi si inapoi, mall si inapoi foarte fericit

A vazut cineva vreo piesa de teatru draguta in ultima vreme? ca a picat varianta la care vroiam sa merg....trist

sus

Denunta
claudis

Copii
M: 10 ani, 9 luni

07.02.2012 9:49     citat 

ana la noi e si usor de stat in casa ca nu tine mult gerul foarte fericit ..Sapt. viitoare cica s-ar ajunge pe la 0 C...Parca si sapt. trecuta au fost la un moment dat -2...
Lui Matei nu prea ii place zapada....mergem asa de manuta...M-am " chinuit" sa il arunc in zapada ca sa facem si noi un fluturas dar nu a vrut neam rad
Abia l-am obisnuit cu multe haine pe el...inainte plangea cand il imbracam... prostit si o perioada dadea sa intre in casa rad
off si eu astept caldura...si poate vor fi ai nostri mai dornici sa stea cu Matei ..in curte...aer curat..soare..cat doarme Matei plaja..,..si noi pe la terase..sper eu rad
As merge si eu la teatru sa ma culturalizez un pic dar pe la 10 seara cand pot eu iesi din casa ...cam greu sa mai apuci o piesa...Oricum ma intereseaza si pe mine intrebarea ta foarte fericit ..Poate cine stie scot limba

Felicitari Adrianei.. zambet

sus

Denunta
bilutza

Copii
Maria Daria: 14 ani, 9 luni
Andra Diana: 10 ani, 5 luni

07.02.2012 10:28     citat 

Adriana, felicitari mami!!! Natalia, bun venit!

sus

Denunta
corina2007

Copii
ADRIANA-IOANA: 13 ani
AURA MARIA: 10 ani, 5 luni

07.02.2012 1:26     citat 

Buna fetele!
Felicitari Adriana pt fetitza!Sanatate multa la amandoua!
Am si eu o intrebarea:cum va dati seama daca copilul are sau nu vre-o infectie urinara(pana la analize)?simptome?
Si daca am la palpare mi-s-a parut mie ca ar avea inflamati niste ganglioni la gat..e posibil sa fie amigdalele?Aura a inceput de ieri sa planga si sa stranga din picioruse si apoi zicea kk(ea zice kk si la treaba mica si la aia mare) dar parca se forta.Constipata nu pare a fi,doar ca nu ma lasa sa o vad daca nu o fi oparita la pasa.oricum i-am facut o baitza fierbinte aseara si am bagat-o la culcare dar toata noaptea s-a luptat cu niste mucozitati dar de scos nu scoteam nimik cu batista bebelusului... E adevarat ca sta sa-i iasa incisivul dar si maselele de jos sant umflate(cele de sus au iesit deja desii are doar 4 dinti)...o fi de la asta?MUcii? dar ce e cu faptul ca plangea aseara cand ii venea sa faca ceva?afara e frigul naibii,e ghetus nici nu stiu cum sa-i duc pishu la analize... si parca as lua-o si pe ea s-o vada un doctor... Nu mi-a facut febra dar mucii abia au aparut...
Pe cuvantul mau ca-s satula de racelile astea care nu se mai termina!Cand bronsita,cand laringita,cand amigdalele cu infectie..acum sa vezi ca tranteste si-o infectie urinara si ne-am scos!

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, ... 9, 10, 11  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: