· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Generatii de copii parinti.com >Generatia 2010 > Minunile anului 2010!! Cap.234
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4 ... 9, 10, 11  »
subiect nou  raspunde
autor Minunile anului 2010!! Cap.234     
0911

Copii
Brianna: 10 ani, 10 luni

07.02.2012 3:45     citat 

buna,
Corina, eu cred ca daca ar avea vreo infectie urinara, ar trebui sa miroase urat urina, e doar o parere, nu sunt sigura ca nu m-am confruntat cu asa ceva, dar am mai auzit, iar referitor la ganglioni, Si lui Bria i-a gasit dr. la gatut vreo 2 si in spate sus spre cap in ambele parti, mi-a zis ca sunt de la raceli, si ea chiar era racita atunci si cu caninii de sus pe drum.deci nu trebuie sa fie de la amigdale.
mi-e imi place mult zapada si chiar si frigul, drept urmare ca Bria imi seamana , abia o bag in casa de afara , cu urlete si plansete ca vrea la zapada, sotul meu e contrariul, abia ca il scot din casa pe frig, doar servici si casa.
a, Claudis, si lui Bria ii curge nasucul pe afara si e toata rosie, dar asta e, chiar si noua ne curge nasul afara, probabil din cauza schimbarii de temperatura, casa-afara.Nici eu nu o tin cu orele, cam jumate de ora si o scot de 2 ori afara pe zi.
Carmen, sa ne spui ce ascunzi in burtica.
Manu, tinem pumnii sa fi acceptata la scoala, poate le mai deschizi mintile referitor la tratarea unor copii.

sus

Denunta
Sweety_Karina

Copii
David: 12 ani, 5 luni
Eduard: 10 ani, 8 luni

07.02.2012 5:10     citat 

Anul trecut, iarna ii scoteam mereu pe baieti afara de cel putin o data pe zi,...era regula sa-i scot zilnic ziua..si cateodata daca nu ear f frig ii scoteam si seara.
Anul acesta i-am avut siti aproape 2 luni cu otita si febra pe amnadoi, lunile oct nov.....apoi s-a hotarat sa-l operam pe David de polipi si ne-au zis ca tocmai schimbarea de temperatura favorizeaza, in cazul lui David, inflamarea polipilor si sa sa il tinem sanatos pana il operam.
Buun...in ian cand era preogramat pt operatie, totul era ok, insa avea pb cu coagularea sangelui si am amanat operatia, iar de iesit afara cam de 2 ori pe sapt si nu mall, nu vizite, nu nimic. Acum avem operatia programata joi pe 9 febr..insa l-am scos de sambata incoace in fiecare zi pe gerurile astea...pur si simplu m-am desteptat. Mi-am dat seama ca eram eu foaaarte comoda..mi-era sila de chinuiala cu imbracatul, plus ca mie nu imi place frigul deloc, insa am strans din dinti...si i-am scos zilnic intre 40 min si o ora, chiar o ora jumate. Totul e ok pana acum si sper sa fie in continuare.

In casa, de cand cu gerul, centrala a innebunit, iar termostatul hiberneaza..asa ca , desi, eu am setat termistatul la 22 grade, nu vroia sa faca mai mult de 18 grade, iar de cand am setat 23 grade, in sfarsit simt ca stam bine la 19, hai cu exceptie 20 grade.

Daca ar fi raciti nu i-as scoate, sa nu inrautatesc starea lor

Adriana, felicitari!! sa ai o bebelina mancacioasa si sanatoasa! crestere frumoasa, pui mic! Multumesc pt veste, Bianca!

sus

Denunta
dincamsimona

Copii
Matei Alexandru: 13 ani
Victor Adrian: 10 ani, 7 luni

07.02.2012 5:40     citat 

Eu tocmai ii imbrac sa iesim a doua oara afara pe ziua de azi foarte fericit
Eu nici nu stiu cate gr sunt. foarte fericit
Scot nasu' pe geam si dc nu mi se pare..rau de tot cum a fost acum cateva zile...afara cu noi.. zambet

sus

Denunta
luara

Copii
Lucas Daniel: 9 ani, 4 luni
Ana Leia: 10 ani, 7 luni

07.02.2012 6:10     citat 

Afara e un vant si un frig. Eu mi-amk curatat masina, ca ea figura de gheata. Asa ca am stat afara vreo 2 ore, tot intram in masina ma incalzeam, apoi iar ieseam. Oricum ce e afara, nu scot copiii sa ma omori. am intrat in casa degerata. Noroc ca avem a doua masina si era curata, ca altfel saruta dimineata SM avionul in coada.

sus

Denunta
dodosasha

Copii
S
P

07.02.2012 6:26     citat 

Temp nu-i de speriat, doar -10 dar vantul .... cel putin in cartierul meu a batut cu indarjire. Am tot probat si eu, ba pe geam, ba am fost chiar afara sa iau iaurt dimineata, dupa pranz altceva si ... vant tare.
Simona in ce cart locuiesti matale de nu a batut vantul astazi?

sus

Denunta
dincamsimona

Copii

07.02.2012 6:42     citat 

azi la pranz a fost ok. a batut vantul, dar in zona mea am fost feriti. Oricum am fost obligata sa ies din cauza de cumparaturi trist
Dar acum... i-am dezbracat dupa ce ii imbracasem.. prostit
E o vijelie si la mine...surprins

sus

Denunta
corina2007

Copii
ADRIANA-IOANA: 13 ani
AURA MARIA: 10 ani, 5 luni

07.02.2012 9:16     citat 

NU ii miroase urat urina.Si nu mai plange cand face pishu sau kk.Poate o fi fost putin oparita si dupa baitza s-a mai linistit.Oricum o sa-i fac un sumar de urina,pt linistea mea.
Cat despre umflaturile de la gatutz par cam mari si cea din dreapta e si tare la palpare,ca o margica..imi e sa nu fi facut iar infectie la amigdale...vedem maine ca e pediatra de garda la spital desii mi-e groaza de vremea asta.Are niste oki rosii si inlacrimati mititica,stranuta intruna si e maraita...si eu trebuie s-o scot pe vremea asta s-o duc la control..

sus

Denunta
Sweety_Karina

Copii

07.02.2012 11:01     citat 

Uh..eu, pana la urma i-am scos la ora 19. Vroia David afara asa ca nu am avut incotro. Erau -13 gr la noi si a batut si vantul, dar nu tare. Astept cu interes zilele urmatoare..sper sa imi faca vreo surpriza , Doamne fereste! Am stat 35 min, deci nu am exagerat. In fine, e a doua si ultima data cand mai ies seara , iarna asta, pe-afara scot limba .

sus

Denunta
Sweety_Karina

Copii

07.02.2012 11:06     citat 

Adriana, de fiecare data cand i se inflamau amigdalele, David se plangea ca il doare burta si nu intelegeam ce are a face una cu alta. Intreband pediatra mi-a zis ca atunci cand au amigdalele umflate, copilasii au dureri ingrozitoare de burta.
De atunci stiam deja cand se plangea David vreo zi-doua de durere de burta, ca are deja ceva la amigdale, chiar daca nu facea (inca) febra.

sus

Denunta
dodosasha

Copii
S
P

07.02.2012 11:33     citat 

este vorba despre inflamtia ganglionilor care se intampla la infectii. si sunt in jurul buricului niste ganglioni ca cei de la gat.
este o explicatie simpla si scurta. pt detalii ... acum nu pot jenat din lipsa de timp.

sus

Denunta
Sweety_Karina

Copii

08.02.2012 12:54     citat 

Asa a zis pe scurt si dr....asa e!

sus

Denunta
claudis

Copii
M: 10 ani, 9 luni

08.02.2012 7:36     citat 

Neata

De la 1 abia la 6.30 mi s-a trezit Matei si ar mai fi dormit cred dar i-a iesit pisu din pampers ..
Ieri am avut o zi de pomina..Matei a facut pt prima data kk in cada..Eu eram cu spume pe cap ...( ma spalam pe cap in chiuveta in timp ce il supravegheam)
El cerceteaza...da sa bage degetele in gura sa vada cum e la gust...Scoate apa...fa-i dus...dusul indreptat spre noi...ma ud pe haine...scoate-l imbraca-l....spala cada...jucariile infectate rad ..
M-am schimbat si eu...limpezit pe cap un pic.. Ajung in dormitor...Dau peste cutia de sticksuri ...o intind pe tot covorul si nu numai...Il pun pe Matei la distanta in fotoliu cu sticksurile in brate...Dau sa scutur covorasul...sa ma ia pe sus vantul cu covor cu tot...mi-a inghetat capul in cateva secunde prostit

Karina aceeasi problema si la noi cu termostatul prostit ..Sunt momente cand cred ca sunt 19 C dar atunci imi e frig.. rad

Simona ce m-ai distrat ..banuiam ca ai avut o surpriza cum am avut si eu ieri cand am deschis geamul cu gandul ca poate iesim afara rad
Daca vedeti zapada la noi in curte..S-au facut munti de zapada..Am avut curajul sa deschid usa la terasa si noroc ca era inghetata...altfel intra in casa peste noi prostit

corina2007 sanatate multa fetei

sus

Denunta
dincamsimona

Copii

08.02.2012 10:42     citat 

Claudis.. rad
La ce ai povestit... parca eram eu rad
=))
Noi ne pregatim sa iesim iar afara ca trebuie sa cumparam cd-ul cu dinozauri sau..revista cu jucaria dinozaur.. Nu am inteles exact ce vrea, dar stiu clar ca e legat de dinozauri surprins
Dodo.. Favorit foarte fericit

sus

Denunta
krmnn

Copii
S: 10 ani, 10 luni
T: 8 ani, 6 luni

08.02.2012 11:12     citat 

hello... am fost la dr, suntem bine, bebe e bine si e BAIAT... asa ca are mama si fetita si baiat... sa fie sanatos si sa creasca mare...cica e 100% baiat, nu exista niciun dubiu trag cu ochiul)
probabil de asta sarcina a fost asa diferita trag cu ochiul trag cu ochiul
v-am pupat...
la noi sunt -17 gr, vai ca nu-mi venea sa ies din casa trag cu ochiul
Manu, felicitari pt decizia inscrierii la scoala...si succes !
sanatate bolnaviorilor trag cu ochiul

sus

Denunta
corina2007

Copii
ADRIANA-IOANA: 13 ani
AURA MARIA: 10 ani, 5 luni

08.02.2012 1:44     citat 

Noi am venit de la doctor.se pare ca e doar un ganglion umflat dar fara infectie,probabil de la faptul ca e cam mucoasa..o fi racit putin(dar unde ca n-am mai iesit de duminica..?).Afara azi e cel mai bine,e adevarat ca sunt -14 grade dar nu e frig ca-n zilele trecute.A viscolit la noi de duminica noaptea pana azi noapte de parca eram in siberia...
Va pup si va doresc sanatate multa la copilasi!
cat despre legatura gatului cu burtica o stiam si eu de la ale mele.mereu vomita sau fac indigestii cand au gatul in pioneze..

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4 ... 9, 10, 11  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: