· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Generatii de copii parinti.com >Generatia 2010 > Minunile anului 2010!! Cap.234
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3 ... 8, 9, 10, 11  »
subiect nou  raspunde
autor Minunile anului 2010!! Cap.234     
hermine

Copii
Alexandru Ionut: 14 ani, 1 luna
Dominic Nicholas: 10 ani, 9 luni

13.02.2012 4:53     citat 

Ce am scris mai sus fac in caz de urgenta pana ajungem la homeopat .... daca am primit insa tratamet de fond ...il respect pe acela si orele de administrare.
Si ii pun doar comprese cu apa si otet , sau il bag la baita cu apa lalaie , Impachetari nu i-am facut niciodata.

sus

Denunta
dincamsimona

Copii
Matei Alexandru: 12 ani, 10 luni
Victor Adrian: 10 ani, 6 luni

13.02.2012 4:54     citat 

Hermine..i-am dat aconitum si apoi beladona. Si mi-a spus sa ii mai dau pyroge..nu stiu cum de care oricum nu am in casa. Am reusit sa vb cu ea si mi-a zis (pt ca nu a scazut febra intr-o ora si) sa ii dau nurofen ca sa il stabilizez.
Si apoi sa vedem ce si cum
Tu cate granule ii dai?
Ca mi-e mi-a spus 2 dar am o prietena care ii da vreo 7-8..
Si sunt putin bulversata

sus

Denunta
hermine

Copii

13.02.2012 4:55     citat 

Ce am scris mai sus fac in caz de urgenta pana ajungem la homeopat .... daca am primit insa tratamet de fond ...il respect pe acela si orele de administrare.
Si ii pun doar comprese cu apa si otet , sau il bag la baita cu apa lalaie , Impachetari nu i-am facut niciodata.

sus

Denunta
hermine

Copii

13.02.2012 5:07     citat 

Eu stiu ca nu se dau amadoua in acelas timp (aconitum si belladona )

Aconitum : febra mare , brusca , cu frisoane , dupa o expunere la frig uscat. Piele rosie si uscata: Subiect anxios si agitat. Sete intensa de apa rece.

Belladona: febra mare , cu frisoane , dupa o expunere la frig intens sau dupa insolatie. Piele rosie , umeda de transpiratii clade, predominant la nivelul fetei. Bolnav apatic , dar uneori prada delirului. Agravat de lumina si ameliorata de aplicatii reci

Asa zice cartea. Deci daca e rosu in obraji si transpira e de belladona ,si na mai sunt si multe alte remedii pentru febra ... dar astea sunt cele mai uzuale.
Pyrogenium e un remediu pentru starile infectioase .

Eu de obicei ii dau 2 -3 granule si din 10 in 10 minute (aconitum sau belladona ) pana cand scade febra. Si deobicei dupa ce mergem la homeopat ni le schimba pe unul sau maxim 2 remedii de fond

sus

Denunta
dincamsimona

Copii
Matei Alexandru: 12 ani, 10 luni
Victor Adrian: 10 ani, 6 luni

13.02.2012 5:13     citat 

Eu din fericire nu prea am avut pana acum probleme cu el si din nefericire nu prea stiu nimic de homeopate. Doar ca i-am tratat de vreo 2 ori o raceala si o tuse si au fost nemaipomenipte.
Dar nu stiu cum reactioneaza, ce efecte au..nimic
Am vb cu ea si a ramas sa ne vedem zilele astea ca sa ma lamureasca si pe mine exact..
Dar pana atunci o sa tratam ce are cred ca..combinat. (ma refer si la nurofen)
Cu toate ca nu stiu sigur oare nu interactioneaza?
Cred ca ar tb sa ma mai duc la un alt homeopat ca sa am iar 2 pareri... surprins

sus

Denunta
cristina79

Copii
Claudia: 15 ani, 9 luni
Sebastian : 10 ani, 6 luni
Sabrina Petronela: 8 ani, 5 luni

13.02.2012 5:48     citat 

Buna, fetelor!
Am venit de la ecograf si avem FETITA!!!!!!
Eu sunt foarte fericita, zambesc intruna de atunci, imi vine sa sun pe toata lumea si sa spun vestea......e sanatoasa, toate organele OK, greutate, lungime, in grafic...parca 273 de grame, placenta, cordon-Ok.........si se misca si o vedeam cum da cu piciorusele, era atat de scumpica!!!!!
O cheama Sabrina Maria-sora mai mare i-a ales numele....draga de ea, atata mi-a pupat burtica si a mangaiat-o,si tot ma intreba cand nasc.....

Simo, multa sanatate lui Matei!
Byu, ai grija de tine...sper sa fie mai usoare durerile decat la Iulian!

sus

Denunta
adelia

Copii
Diana Ioana: 16 ani, 3 luni
Teodora Maria: 14 ani, 3 luni

13.02.2012 6:15     citat 

----------
dincamsimona a scris:
Cred ca ar tb sa ma mai duc la un alt homeopat ca sa am iar 2 pareri... surprins
----------

Nu, asta nu. Ori ai incredere intr-unul, ori cauti pana gasesti unul in care sa fii multumita. Dar doi, in acelasi timp, nu!
Nu e ca la tratamentul alopat, dai nurofen si gata, scade febra si nu-l mai doare.

Personal mi-a recomandat homeopata ca in caz de urgenta sa folosesc aconitum si belladona, dar nu combinat in acelasi timp. Adica pe durata administrarii tratamentului, febra se poate schimba si sa administrez in functie de febra. Deci daca arde tot, nu transpira, tegumentele sunt uscate, nu are muci, tusea e seaca (daca tuseste), dai aconitum. Daca peste 2 ore incepe sa se inroseasca sau sa transpire, iar tusea ramane in contiunare seaca, dai belladonna. Daca apar niscai muci si in rest pielea e uscata si arde, dai bryonnia. E posibil ca intr-o boala sa dai doar aconitum, sau doar belladonna, sau doar bryonnia, insa e posibil sa trebuiasca sa le folosesti pe toate trei.

Insa tot asa cum zicea si Hermine, in caz de urgenta, cand nu gasesti homeopatul. Daca deja ti-a dat un remediu clar, ti-a zis un mod de administrare, mergi pe el, ai grija sa respecti indicatiile medicului (personal nu folosesc mirosuri puternice, deci nici macar otet... compresele doar cu apa calaie, fara otet) si mai ales sa ai grija la intervalul de timp dintre administrari.
E posibil sa scada febra si sa inceapa mucii, sau sa tuseasca, sau sa acuze dureri de gat, deci sa apara alte asa-zise efecte secundare... data urmatoare cand vorbesti cu doctorul, il anunti ce s-a schimbat, daca s-a schimbat. Ideal e sa apara schimbari, chiar daca nu inseamna ca s-a vindecat total si e posibil sa-ti schimbe inca o data remediul.

Nurofen cu homeopate se da, mai ales daca e febra mare, insa respecti acea pauza intre homeopate si altceva ce baga in gura (ideal jumatate de ora inainte si dupa homeopate sa un manance si sa nu bea nimic - la copii nu se poate intotdeauna, dar pe cat posibil sa lasi sa treaca un timp intre granule si alte alimente/bauturi)

sus

Denunta
ralucutza15

Copii
Dragos Andrei: 10 ani, 5 luni

13.02.2012 6:56     citat 

eu ii dau formula 1 din juma in juma de ora, si stiu ca nu interactioneaza cu nurofen

sus

Denunta
ralucutza15

Copii
Dragos Andrei: 10 ani, 5 luni

13.02.2012 10:16     citat 

fetelor. oare ce sa fie? Dragos are un pic de febra, nu mare, 38.4 , face caca moale, verde si cu mucus, si s-a iritat la fund rau de tot, e fff rosu si pe fese si in zona dintre picioare si pe sacul de testicule si are si bubite rosii...nu vrea nici sa manance mai nimic.....parca seamana a prea multe...ce ziceti

sus

Denunta
ana_348

Copii
M: 15 ani, 2 luni
D: 10 ani, 8 luni

13.02.2012 10:17     citat 

cristina, felicitari zambet

sus

Denunta
Manucrissa

Copii
Nathan: 10 ani, 4 luni
Jacob: 10 ani, 4 luni

14.02.2012 2:05     citat 

Hello fetele !!!

cristina felicitari pentru fetita !!!! frumos nume ati ales !!! sarut

byu ai grija de tine

ralucuta nu stiu de la ce ar putea fi. Poate ii ies dintisori si de la asta febra si lipsa de pofta de mancare. La noi s-a intamplat destul de des in ultimul timp sa faca febra si sa nu fie altceva decat dintii, si de aici si lipsa de pofta de mancare ca poate il dor gingiile. iritat la fundulet poate fi de la ceva ce a mancat care a fost mai acid probabil. Multa sanatate si sper sa nu fie nimic grav.

simo sanatate si voua. Sper ca i-a mai scazut febra

claudis te inteleg intr-un fel cu lipsa de rabdare. E greu sa trebuiasca sa fii lipita mereu de el si sa nu poti face nimic altceva dar incearca sa privesti partea buna a lucrurilor cu cred ca ti-a zis si biencut. Si eu imi mai pierd rabdarea cu ai mei si atunci Manuel imi zice ca timpul trece atat de repede si curand vor merge la scoala, vor fi adolescenti, vor pleca la casa lor si nu voi mai avea timp sa stau cu ei. Acum e momentul sa petrecem cu ei cat mai mult timp posibil. Si nu credeam ca poate iesi asa ceva din gura alui meu zambet dar ma gandesc ca are dreptate.

La noi e o situatie mai dificila. Jacob e foarte bagaret si daca vrea ceva obtine. Nathan in schimb e mai calculat, e mai linistit si chiar daca vrea ceva, incearca sa ia si daca vede ca nu poate se inchide in el, se intoarce cu spatele si incepe sa respire greu. Mai face asa si cand Jacob vine la mine in brate, sau daca face Jacob ceva si il laud. Incerc sa fiu mereu cu amandoi si sa nu il laud doar pe unu, si daca vine Jacob la mine in brate il iau si pe Nathan ca nu vreau sa sufere. Dar ma simt atat de trista cand il vad pe Nathan ca parca sufera. trist Voi cum faceti sa va impartiti intre doi copii ?

sus

Denunta
cristina79

Copii
Claudia: 15 ani, 9 luni
Sebastian : 10 ani, 6 luni
Sabrina Petronela: 8 ani, 5 luni

14.02.2012 9:08     citat 

neata!
Ana, Manucrissa, multumesc mult!
Ralucutza, exact simptomele astea le are Sebi cand ii mai ies dintisori...dar poti sa suni suni un medc, sa vezi ce zice..
Noi azi stam acasa, nu am dus-o pe Claudia la gradi ca ninge tare si viscoleste si ar trebui sa ies si cu Sebi, ceea ce nu ma incanta...

Eu sunt zambitoare de dimineata......ca sa continui ziua de ieri zambet

Sa aveti o zi minunata de Valentine's Day!!!!

sus

Denunta
biencut

Copii
Capsunica Prajiturica
Iedut

14.02.2012 9:22     citat 

Cristina, felicitari pt fetita! Eu din pacate sunt nevoita sa-l las pe M singur acasa cand o duc pe Bia la gardi. Dimineata nu e problema ca doarme cele 15 min cat lipsesc si cateodata si la 4 doarme cand ma duc sa o iau daca nu ii pun desene la pc si-i spun ca ma duc dupa Bia, sa fie cuminte. Nu plange si intelege. Oricum de regula el e cumintel si mai ales daca are ce desene ii plac la pc nu am de ce sa-mi fac griji. L-as lua cu mine dar nu demult am scapat de a doua pneumonie in 2 luni si am dat imediat intr-o raceala urata de care nu am scapat total. Asa ca prefer sa nu-l tarai dintr-o parte in alta sa se imbolnaveasca mai rau.
In plus intre blocuri din cazua zapezii, a denivelarilor, ghetii e asa greu de mers incat prefer sa procedez asa.

Fetele, de Ancutza ce mai stiti?

sus

Denunta
geo_narcisa

Copii
Iuri Vladimir: 10 ani, 8 luni
Natalia Maria: 8 ani, 1 luna

14.02.2012 9:23     citat 

Cristina sarut felicitari!!! Frumos nume a ales surioara! sarut (noi vorbim tot de baietel(avem nume pregatite si pt fetita si pt baietel scot limba)...daca o sa am noroc sa se intample, dar Iuri ne-a oprit de la prima tentativa rad , e un semn de egoism confuz rad)
Manu chiar ca trebuie sa fii o mama perfecta sa le arati ca ii iubesti la fel, poate cu doi copii de varste diferite e mai usor, dar tinand cont ca sunt gemeni...greu.
Ralucutza, sper sa afli care e problema! sarut
Simo i-a mai scazut febra? Si eu cred ca mai rau faci cu doua pareri! sarut
Biencut cam aiurea situatia, al meu cred ca ar lesina daca l-as lasa singur!
Ancutza e bine, ii merg bine afacerile rad, s-a apucat de scutecit, si-a sarbatorit ziua, e happy woman, ca de obicei!
Zapada multa, azi stam acasa trist
HAPPY Valentine's Day! sarut sarut sarut

sus

Denunta
claudis

Copii
M: 10 ani, 7 luni

14.02.2012 9:39     citat 

Neata fetelor

Noi suntem ok....adica eu am reusit sa stau treaza azi noapte fara sa ma enervez....ca in vremurile bune scot limba

biencut in cazul asta as prefera sa fie tot dintii si sa nu imi dau eu seama decat altceva.... foarte fericit ..De iesit fara el..numai pot iesi din toamna trecuta...decat asa, il las la mama sambata dar il adorm intai si la scurt timp dupa trezirea de dimin ma si duc sa il iau prostit

luara ma gandesc la ce ai spus...nu stiu daca e vb. de teama de abandon cat de un "egoism" cat casa foarte fericit ..( dragul de el).Inainte cand ma pupam cu tati venea si el la pupaceala....acum in schimb tipa sa ne desparta...apoi ma ia in brate...ca sunt a lui..
Tati l-a amenintat..se " bat " pentru mine dupa cum arata clipul asta rad

http://www.youtube.com/watch?v=0ZjInxF5Omc

Noaptea eu dorm cu tati...si poate vrea sa ne desparta... rad ..Nu suporta sa ma duc in camera noastra unde e tati...ci doar la el in camera..sa fim doar noi doi prostit

Intr-adevar nu prea avem activitati in 3...Tati sta cu el 2 ore dimineata cat mai dorm eu un pic apoi fug la bucatarie ( pe furis) rad ....iar seara tati e prezent dar pe telef...laptop... nervos
Dar avem zilnic " vine goanga" ...jughineala in 3....il pupam si smotocim pe Matei amandoi.. sarut
Si noi avem in general rabdare .. ..chiar sunt mandra de al meu avand in vedere cate ii face Matei....dar uneori mai dam gres

cristina79 ce veste minunata....mai ales pentru Claudia cred foarte fericit Superb nume sarut

ralucutza15 off..si Matei mai imi facea un kk ciudat cand avea diaree..tot asa cu verde sau negru..Poate se curata pe acolo dar tb. mers neaparat la doctor...Sanatate multa

Manu asa este..timpul trece repede...de aceea nu ma deranjeaza ca ma prefera Matei pe mine ziua... foarte fericit ..Insa noaptea s-a intamplat ceva de numai am eu rabdare...si azi noapte de la 2 la 5 am avut suficient timp de gandire rad
Se pare ca de cand Matei si-a mai revenit cu somnul cat de cat noaptea ( 2-3 treziri si fara fitze la pus in patut dupa fiecare trezire)......a aparut si lipsa mea de rabdare...din cauza ca ma obisnuiesc repede cu binele si imi e greu sa ma reacomodez rad
Dar ieri m-am montat..M-am culcat devreme stiind ca tb. sa ma multumesc cu o ora -doua de somn si am dormit chiar 3 foarte fericit ..apoi am stat linistita cu Matei in brate cateva ore...stiind ca mai prind dimineata 1 ora 2 si sa zic merci ca au fost perioade cand nu statea cu tati dimineata... rad

Nu stiu ce sfat sa iti dau..tot ce stiu e ca daca as avea doi poate m-as satura si eu de pupat rad ..

Simona sanatate multa lui Matei..Intreaba un homeopat si de extract de scoarta de salcie . La noi cu asta a mers cand mi-a refuzat antitermicele

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3 ... 8, 9, 10, 11  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: