· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Generatii de copii parinti.com >Generatia 2012 > MINUNILE ANULUI 2012
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
subiect nou  raspunde
autor MINUNILE ANULUI 2012     
luara

Copii
Lucas Daniel: 8 ani
Ana Leia: 9 ani, 3 luni

02.03.2012 4:07     citat 

Nici eu nu cred ca Adriana e in depresie. Ca am avut si eu asa momente, e mai mult oboseala. Dar poate pentru binele ei si a copiilor e bine sa mearga la un psiholog, sa se asigure pe bune ca nu e depresie sau daca e depresie sa primeasca ajutor specializat.

sus

Denunta
gonzonica

Copii
Andreea Teodora: 11 ani, 2 luni
Denis Ciprian: 7 ani, 7 luni

06.03.2012 9:07     citat 

Ce liniste pe aici scot limba

Noi revenim dupa o experienta mai putin placuta. Duminica dupa ce am fost in formatie completa in Herastrau la plimbarica, m-am bagat in pat si tremuram din toate incheieturile. Lasasem geamurile deschise la plecarea in parc si se facuse cam frig, dar cu caloriferele la maxim s-a incalzit destul de repede, am zis ca probabil intrase frigul in mine. Pe la 6 cand m-am trezit, eram cam calda si am zis ca imi iau temperatura si ... surpriza 39.5. Am intrat un pic in panica de frica ca am luat vreun virus ceva si sa nu le dau copiilor, asa ca mi-am pus instant babetica si am sunat pediatra si homeopata sa vad cum fac cu alaptatul si cum imi scad febra. E adevarat ca de dimineata ma durea un san, dar cu zile inainte ma duruse celalalt, l-am pus pe Denis mai des la acela si m-a lasat durerea si probabil se infundase celalalt. Nu m-am gandit ca febra ar putea fi de aici. Si de acolo a fost. Am citit apoi pe net si am vazut ca semnele de mastita ar fi frisoane, durere de cap si febra.
Cam 2 zile m-a tinut, timp in care l-am pus pe Denis mai des la sanul cu problema(manca saracu la 2 ore oricum, caci nu prea mai era laptele la fel de consistent, dar pentru sanul meu era bine). Am pus comprese cu varza(miraculoase) si frectii cu o solutie de la fares si dupa o noapte de transpiratie la greu mi-am revenint si azi e prima zi fara febra.

Acum sper sa revenim cu lapticul pe baricade ca inainte....

sus

Denunta
aalliinnuuttaa

Copii
Emma Maria : 11 ani, 2 luni
Robert Gabriel: 7 ani, 1 luna

07.03.2012 8:54     citat 

neatzaaa
offfff gonzo, sper ca asta a fost cea mai grea problema cu tzitzi si sa nu mai faci asa ceva
oricum sunt d eretinut compresele cu varza si musai sa ne spui cu ce solutie de la fares ti-ai dat ca sa stim si noi daca o fi cazul
pooop

sus

Denunta
adrianaBuc

07.03.2012 2:32     citat 

gonzo, bine ca ti-ai revenit. Sper sa nu se mai repete experienta.

Mie mi se intampla sa am frisoane in fiecare noapte aproape, pur si simplu tremur de imi clantane dintii. Eu am pus asta pe seama oboselii. Mai nou imi sangereaza si gingiile. Oare sa fie vreo anemie?! Nu am avut niciodata probleme de genul asta.

sus

Denunta
gonzonica

Copii

07.03.2012 4:09     citat 

Alinutaaa, compresele cu foi de varza fac foarte bine in cazul asta, varza e bine sa o sfarami un pic cu sucitorul inainte de a o aplica si e bine sa le schimbi cat poti de des (chiar 15 min). Eu nu am schimbat chiar asa de des.

Lotiunea cu care am facut frectie e din trusa Hapciu de la Fares, scrie pe ea Scade Febra.Eu folosesc si pentru Teea cu success ceaiul antiinflamator si antiinfentios pentru orice inceput de raceala.

Si eu am mai avut frisoane frecvent si tot pe seama oboselii am pus. Cred ca erau pe fond de oboseala, dar cel din urma a avut alta cauza. Oricum sper sa nu mai treaca nimeni prin asa ceva,
Acum ma lupt cu lapticul ca s-a cam imputinat si Denis e invatat sa ii curga din belsug, asa ca acum ilpun des la san si sper sa refacem rezerva.

sus

Denunta
aalliinnuuttaa

Copii
Emma Maria : 11 ani, 2 luni
Robert Gabriel: 7 ani, 1 luna

07.03.2012 4:13     citat 

gonzo si frectie ai facut corp ? ai dat si pe tzitzi foarte fericit sa nu razi dar daca nu stiu ....

sus

Denunta
gonzonica

Copii

08.03.2012 5:13     citat 

Se face tot corpul, eu am dat doar pe sani, gat, maini. Nu stiu daca de la aceea am transpirat sau de la boala in sine, dar noaptea am schimbat 4 randuri de haine ude leoarca(inclusiv pantalonii). Nu am transpirat atat ever.

In rest, vesti bune, a inceput sa revina lapticul (ieri am zis ca il pierd, desi mancasem f bine, multe lichide, ceai de lactatie, mulgeam 20ml din ambii sani, imi venea sa mor). Ieri a stat Denis cam non stop agatat de tzitzi ca nu se satura saracu, cand adormea mai storceam eu ce puteam si ii adunam picatura cu picatura pe seara. Dar de azi dim a revenit lapticul un pic mai mult, am muls 70 si eram very happy. Trebuie rabdare de fier cu sanii astia, asta e clar, dar nu am cedat scot limba

sus

Denunta
martinel

Copii
Stefan: 7 ani, 7 luni
Rares - Ionut: 5 ani, 6 luni

08.03.2012 8:12     citat 

mamicilor, bble meu azi mai mult de 15 minute nu a dormit...si e treaz de azi dimi de la 9...nu da semne ca ar fi bolnavior, nu e mai plangacios ca de obicei, febra nu are, deci e pana acum doar ca nu a dormit. ati patit careva ceva de genul?

sus

Denunta
gonzonica

Copii

08.03.2012 8:21     citat 

Noi, de vreo 2 zile dormim maxim 1h pe zi, dar avem inca probleme cu lapticul. Oricum eu cred ca au zile si zile, cu siguranta in scurt timp o sa urmeze o zi mai somnoroasa si tot asa. Important noptile sa nu alterneze sarut
Cat am avut febra, a avut si Denis noptile mai agitate, manca la 2 ore si eram in corzi. Acum am revenit la ora noastra de trezire 3:30 si e alta viata.

sus

Denunta
adrianaBuc

09.03.2012 10:45     citat 

martinel, acum nu o sa mai doarma asa mult. Nu te ingrijora. O sa faca el nani cand va crede de cuvinta.

Eu inca alaptez - spre marea mea mirare -, dar descopar cu disperare ca nu mai produc ca inainte, mai ales noaptea. Tocmai noaptea, cand ar trebui sa produc mai mult, conform regulii generale, eu am tot mai putin lapte. Acum o pun noaptea la amandoi sanii, ca nu ii mai ajunge cate unul (inainte manca 1 san la fiecare 2-3 ore). Astept cu asa ardoare sa reduca numarul meselor de noapte prostit Noi inca mai avem 3 mese noaptea. ochi peste cap

Natalia a avut o iritatie oribila la fundulet, ne-am chinuit cu toate cremele si solutiile posibile. De vreo 3 zile o dau alternativ cu sudocrem si vitamina A si se vad imbunatatiri, dar mai avem pana ne trece.

Va pup ca am de lucru. prostit

sus

Denunta
Christa

Copii
Mona Julia: 13 ani, 2 luni

09.03.2012 11:19     citat 

----------
adrianaBuc a scris:
Eu inca alaptez - spre marea mea mirare -, dar descopar cu disperare ca nu mai produc ca inainte, mai ales noaptea. Tocmai noaptea, cand ar trebui sa produc mai mult, conform regulii generale, eu am tot mai putin lapte. Acum o pun noaptea la amandoi sanii, ca nu ii mai ajunge cate unul (inainte manca 1 san la fiecare 2-3 ore).
----------

De curiozitate ... despre puseele de crestere ai citit/auzit?

sus

Denunta
gonzonica

Copii

09.03.2012 5:55     citat 

----------
Christa a scris:
----------
adrianaBuc a scris:
Eu inca alaptez - spre marea mea mirare -, dar descopar cu disperare ca nu mai produc ca inainte, mai ales noaptea. Tocmai noaptea, cand ar trebui sa produc mai mult, conform regulii generale, eu am tot mai putin lapte. Acum o pun noaptea la amandoi sanii, ca nu ii mai ajunge cate unul (inainte manca 1 san la fiecare 2-3 ore).
----------

----------

Eu am citit si cred ca la noi a fost si un puseu de crestere combinat cu febra mea(si-a gasit la fix momentul foarte fericit ). Intre timp de azi ne-am revenit la normal, a dormit de dim vreo 2 ore, a oaoat 2 tzitzi si apoi a stat 4 ore fara s amai ceara, deci cred ca am scapat de perioada aia de conectare nonstop la tzitzi. Laptele a revenit cat de cat, suntem pe drumul cel bun.

Ca noutati, acum se uita dupa carusel si incearca sa dea cu manutzele in el(bineinteles ca nimereste pe langa animalutze scot limba )

sus

Denunta
adrianaBuc

10.03.2012 10:14     citat 

----------
Christa a scris:
----------
adrianaBuc a scris:
----------

----------

Ma indoiesc ca are legatura cu vreun puseu de crestere. Ideea e ca sanii sunt moi peste noapte, nu cum erau pana acum cateva zile.

Intrebare: pe voi va dor scarfurile dupa alatare/ muls? Pe mine ma dor tare, cam la 15 min dupa alaptat/ muls si ma tine cam juma de ora. Initial am zis ca e de la pozitia de alaptat, ca nu prinde bine sfarcul, dar si dupa pompat ma dor la fel. La Rebeca parca nu am patit asa ceva.

sus

Denunta
gonzonica

Copii

10.03.2012 10:20     citat 

Noi am avut azi o zi super linistita, cred ca a intrat Denis in recuperari dupa zilele agitate. Dim a dormit vreo 4 ore, apoi a papat si la o ora iar somn. Au enit sa ne sparga si balconul si cu toata boncaluiala el a mai tras un pui de somn, apoi s-a trezit disperat dupa tzitzi, se enerva pe manusele ca nu dau laptic. scot limba Ne-am revenit si cu lapticul, iar am trecut la masa de seara pe bibe muls.

Adriana, pe mine ma mai dor cand apuca cateva secunde, apoi ma lasa. Dupa nu m-au durut decat cand ma dureau sanii de la canale(dar atunci ma dureau mereu).

Cat despre sanii moi am observat ca Denis gaseste mereu laptic chiar daca par moi, el se satura. La mine acum se intaresc numai noaptea cand face pauza de mancat intre 10 si 3:00, in rest nu prea se mai intaresc. Ii dau cam la fiecare masa din amandoi si se satura.

sus

Denunta
Christa

Copii
Mona Julia: 13 ani, 2 luni

10.03.2012 11:29     citat 

----------
adrianaBuc a scris:
Ma indoiesc ca are legatura cu vreun puseu de crestere. Ideea e ca sanii sunt moi peste noapte, nu cum erau pana acum cateva zile.
----------

Nu te indoi, ca risti sa ramai indoita ... Cand intreb ceva, n-o fac degeaba. Eu zic sa te mai informezi, blogul lui roxanamirela e plin de informatii, trebuie doar citite!

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: