· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Generatii de copii parinti.com >Generatia 2012 > MINUNILE ANULUI 2012
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
subiect nou  raspunde
autor MINUNILE ANULUI 2012     
cry_styna

Copii
Miruna Maria: 8 ani, 11 luni
Karina-Ioana: 6 ani, 8 luni

11.03.2012 7:29     citat 

nu stiu daca e acelasi lucru la Adriana...dar si la noi e la fel...si nu cred ca e puseu de crestere care sa tina un an si 4 luni ochi peste cap ...noptea niciodata nu se satura(suge pe la 2-3)...si acum ca e mare...imi spune: "mami, tzitzi, ata(alta sa-i dau, draga de ea!)... se tot foieste si suge cand la un san cand la celalalt pana oboseste si adoarme...
si asa a cam fost mereu la noi ...noaptea in loc sa fie mai mult laptic...e mai putin... dar sunt exceptii si exceptii...mai ales ca Mi a renuntat la biberon in favoarea sanului(care tot exceptie e zambet )
va pup dragelor! sarut

sus

Denunta
Kurai_Lucy

Copii
cea mare: 12 ani, 2 luni
cea mica: 8 ani, 5 luni

11.03.2012 10:21     citat 

da cry_styna dar bebele adrianei are o luna. zambet la o luna e un puseu de crestere...
dupa aia o perioada va fi ok...dupa aia vine altul...
adriana si eu pateam asa....cand avea asta mica puseu ma dispera vreo 2 zile sugea incontinuu, aveam sanii fleasca dar apii reveanea totul la normal ..si suptul si sanii...asa se regleaza lactatia...
si fii-mea asta mica se trezetse de n ori pe noapte si cere titi....dar e altceva la varsta ei deja se trezeste cred mai mult pt sentimentul de siguranta, protectie, etc...ca deja e mare..nu e de foame sau asa..
cat era micuta fii-mea dormea ok, se trezea noaptea de 2-3 ori..(in mod normal, nu cand avea cate un puseu)...acuma se trezeste incontinuu dar cum am zis e altceva la ea

sus

Denunta
cry_styna

Copii
Miruna Maria: 8 ani, 11 luni
Karina-Ioana: 6 ani, 8 luni

11.03.2012 11:17     citat 

poate nu m-am exprimat eu destul de clar...la noi MEREU a fost asa...noaptea nu am avut suficient lapte...pentru ca suge, goleste sanii...si mai vrea...si pe mine ma dor de-atata supt ochi peste cap ... dar cum ziceam...poate la noi a fost o exceptie... cu productie mai mare peste zi decat peste noapte

aaa...si pe mine m-a ajutat foarte mult ceaiul de lactatie(de la Humana) baut dupa-masa, poate si aportul de lichide(beam 2-3 cani)...oricum...facea tare mult pentru noi!

sus

Denunta
adrianaBuc

11.03.2012 5:08     citat 

----------
Christa a scris:
----------
adrianaBuc a scris:
Ma indoiesc ca are legatura cu vreun puseu de crestere. Ideea e ca sanii sunt moi peste noapte, nu cum erau pana acum cateva zile.
----------

Nu te indoi, ca risti sa ramai indoita ...
----------

Ce sarastica esti! TU! Marea cunoscatoare! Daca nu poti sa iti dai cu parerea cuvilizat atunci plimba ursu de aici!

sus

Denunta
adrianaBuc

11.03.2012 5:12     citat 

Daca ar fi puseu de crestere ar face asta si ziua. Dar ziua manca la 3 ore - 3 ore jumate; noaptea cere la 2 ore, rar la 2 ore jumate. In plus, de cateva ori i-a dat al meu barbat biberon (cu laptele meu), deci am sarit una din mesele de noapte si sanii tot moi erau la masa urmatoare. prostit

sus

Denunta
Christa

Copii
Mona Julia: 13 ani, 3 luni

11.03.2012 7:46     citat 

----------
adrianaBuc a scris:
Daca ar fi puseu de crestere ar face asta si ziua.

----------

Asta zice cine?

http://atasatlasanulmamei.blogspot.com/...stere.html
----------
citat:
Cu fiecare hrănire la sân prolactina se produce, iar corpul va ştii să producă mai mult lapte. Prolactina are un nivel maxim în primele ore ale dimineţii şi se recomandă alăptarea bebeluşului la cerere, în special pe timpul nopţii pentru a se ajunge la un nivel ridicat al producţiei de lapte.
----------

Productia de lapte nu are nimic de a face cu sanii moi. Laptele se produce si in timp ce suge bebelusul, de aceea nu este absolut deloc necesar sa ai sanii ca Dolly Buster ca sa fie suficient lapte. Tot asa cum nu se recomanda nici sa lasi mai mult timp intre doua alaptari in speranta ca "se strange" mai mult lapte, pentru ca nefiind cerere, corpul produce mai putin lapte si atunci normal ca scade si oferta. Asa ca si saritul peste una din mese, mai ales dintre cele de noapte, este absolut contraproductiv!

sus

Denunta
luara

Copii
Lucas Daniel: 8 ani, 1 luna
Ana Leia: 9 ani, 4 luni

12.03.2012 12:10     citat 

Christa cand oi avea tu 2 copii mici sa te vad eu pe tine cat timp o sa ai sa stai sa citesti blogurile. Daca tot se da un sfat macar sa fie facut civilizat. Adriana nu-si vede capul din cate le are cu 2 copii mici. Nu cred ca ai cum sa intelegi o mamica in asa situatie. Cum nici eu n-am inteles pana n-am trait pe propria piele.

sus

Denunta
Christa

Copii
Mona Julia: 13 ani, 3 luni

12.03.2012 12:35     citat 

----------
luara a scris:
Christa cand oi avea tu 2 copii mici sa te vad eu pe tine cat timp o sa ai sa stai sa citesti blogurile.
----------

Stii ceva, hai slabeste-ma! Cand n-am avut copil si dadeam sfaturi din cele citite "tu habar n-ai cum e sa ai copil", acum am copil, "cand oi avea tu 2 copii mici", uite ca n-o sa am niciodata doi copii mici, pentru ca Mona are deja peste 5,5 ani, poate n-o sa am niciodata doi copii, asta-i treaba mea si nu a altuia. prostit Nu trebuie sa stai sa citesti blogurile cu doi copii, dar fiind la al doilea copil as putea sa ma intreb si unde-i marea aia experienta cu care se tot lauda lumea ca vezi Doamne, "am mai crescut un copil", si in afara de asta o intrebasem intr-un ton cat se poate de civilizat daca a auzit de puseele de crestere, ceea ce nu mi s-a parut asa iesit din comun, avand in vedere ca are deja un copil, dar ea foarte convinsa de sine a negat ca ar avea de a face cu un puseu de crestere. Imi cer scuze ca i-am furat timpul pretios si mi-am permis sa-i dau un link la un blog cu informatii pertinente, nu mai fac! ochi peste cap prostit

sus

Denunta
gonzonica

Copii
Andreea Teodora: 11 ani, 3 luni
Denis Ciprian: 7 ani, 8 luni

12.03.2012 10:32     citat 

Eu zic sa ne oprim aici cu polemicile. Christa, eu zic ca s-a receptionat ceea ce ai vrut sa evidentiezi, linkul e prezent pentru cine vrea sa aprofundeze,deci ne putem opri aici cu insinuarile si acuzele. Intentia de ajuta este foarte apreciata, dar cateodata modul in care o spui conteaza destul de mult, mai ales pentru niste mamici cu nopti nedormite la activ.

Noi ne-am reveit noaptea cu somnicul, azi-noapte prima trezire a fost la 4:45.Tare mi-as fi dorit sa manance din ambii sani, dar domnul meu dupa una bucata tzitzi a clacat, asa ca m-am dus si am muls n pic din al doilea san caci pocnea si nu vroiam sa ajung din nou la dureri.
Ziua, spre seara, tot agatat de tzitzi stam, deci cred ca productia de lapte e inca in reglare. Oricum nu am de gand sa il trezesc noapte sa manance daca el vrea sa doarma(cam asa reiese din sfaturi scot limba ).

sus

Denunta
luara

Copii

12.03.2012 10:33     citat 

----------
Christa a scris:
----------
luara a scris:
Christa cand oi avea tu 2 copii mici sa te vad eu pe tine cat timp o sa ai sa stai sa citesti blogurile.
----------

Stii ceva, hai slabeste-ma! Cand n-am avut copil si dadeam sfaturi din cele citite "tu habar n-ai cum e sa ai copil", acum am copil, "cand oi avea tu 2 copii mici", uite ca n-o sa am niciodata doi copii mici, pentru ca Mona are deja peste 5,5 ani, poate n-o sa am niciodata doi copii, asta-i treaba mea si nu a altuia. prostit Nu trebuie sa stai sa citesti blogurile cu doi copii, dar fiind la al doilea copil as putea sa ma intreb si unde-i marea aia experienta cu care se tot lauda lumea ca vezi Doamne, "am mai crescut un copil", si in afara de asta o intrebasem intr-un ton cat se poate de civilizat daca a auzit de puseele de crestere, ceea ce nu mi s-a parut asa iesit din comun, avand in vedere ca are deja un copil, dar ea foarte convinsa de sine a negat ca ar avea de a face cu un puseu de crestere. Imi cer scuze ca i-am furat timpul pretios si mi-am permis sa-i dau un link la un blog cu informatii pertinente, nu mai fac! ochi peste cap prostit
----------

Ton civilizat rad rad rad rad cred ca nu stii ce inseamna asta. Civilizat puteai sa scrii "Adriana nu te-ai gandit ca poate e un puseu de crestere?". Asta e ton civilizat, nu tonul cu repros pe care-l adopti mereu. Si daca tot e sa vorbim de experienta la al doilea copil. O ai, dar mai ai si stresul ca ai doi copii cu care nu te poti intelege in limba noastra. Un copil care e gelos ca nu-i mai acorzi aceeasi atentie, toata casa pe capul tau, deci stres cu tonele. Si mai vine una ca tine cu remarci cu ton batjocoritor. Numai de asta nu avem nevoie. Si sa mai spuna cele cu 2 copii, cand ajungi la al doilea, prima perioada ai impresia ca iar esti la primul. Lucrurile se asaza cam la 3-4 luni. Si oricum, fiecare copil e diferit. Total. Asta acum pot sa afirm cu toata certitudinea. Asa ca daca nu poti sa ne spui civilizat ce ai de spus, n-ai decat sa n-o faci.

sus

Denunta
adrianaBuc

12.03.2012 12:06     citat 

aoleo! ce urasc discutiile astea aprinse!

trecand peste productia de laptic foarte fericit foarte fericit de 2 nopti suntem la razboi; o apuca urlatul pe la 10 seara si o tine asa toata noaptea, pana spre ziua. Ar vrea sa doarma mititica dar are crampe fantastice. Ea recupereaza ziua somnul pierdut noaptea, dar eu nu am cum (ca de! ziua o am pe Rebeca, casa de curatat, mancare de facut, serviciul nu ma lasa etc). Nu stiu ce sa ii mai fac, nimic nu functioneaza. prostit Nu-mi ramane decat sa ma rog sa treaca mai repede crizele astea de colici.

sus

Denunta
Kurai_Lucy

Copii
cea mare: 12 ani, 2 luni
cea mica: 8 ani, 5 luni

12.03.2012 12:45     citat 

adriana nu ii dai nimic pt colici?

sus

Denunta
adrianaBuc

12.03.2012 2:08     citat 

----------
Kurai_Lucy a scris:
adriana nu ii dai nimic pt colici?
----------

ba da, acum ii dau sabsimplex. Am inceput cu bonisan, dar voma cam la fiecare masa. O sa incerc si altele ca nu pare sa aiba mare efect, adica chiar si cu sabsimplex nu prea partaie si are burtica umflata tare.

sus

Denunta
luara

Copii

12.03.2012 3:04     citat 

Adriana pe noi toate astea nu prea ne-au ajutat. In schimb prietena mea alterna cate un fel 4-5 zile. Dadea infacol 4-5 zile, apoi bonisan 4-5 zile si tot asa. Ea observase ca la baiatul ei mai mult de 5 zile nu-si fac efectul. Stiu ca-mi mentionase, ca o ajutau daca dadea la fiecare masa, asa cum scria in pliant. Poate incerci si tu asa, cine stie, poate are efect. De Sab simplex am auzit ca ebun, ii luasem finutei, dar n-a avut nici un efect. Te cred cum te simti. La tine nu doarme Natalia. La mine era invers. Lucas dormea, dar Ana vreo 2 luni pana s-a acomodat cu Lucas dormea foarte rau. Se trezea noaptea tipand, se cerea la mine in brate. Ziua ma calarea Lucas, ca nu prea dormea, si noaptea Ana. Tare vesel a mai fost, am crezut ca ajung la casa de nebuni. Dar a trecut si asta si acum parca imi pare ca nici nu s-a intamplat cu mine. Cat mai multa rabdare si daca ai pe cineva care sa te ajute cat de putin, nu te jena sa ceri ajutor. Conteaza sa vina sa te ajute cineva macar 2-3 ore pe zi.

sus

Denunta
adrianaBuc

12.03.2012 5:07     citat 

A! pai si Rebeca ma striga noaptea, parca e vorbita cu sor-sa: exact cand o alaptez pe asta mica, ma striga si Rebeca. nervos Si daca nu merge cineva la ea se pune pe plans isteric. Dar eu il trimit pe ta'su la ea si se rezolva. Bine, e nasol pentru barbat ca doarme chinuit cu Rebeca dar alta varianta nu am inca.

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: