· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Generatii de copii parinti.com >Generatia 2009 > Minunile anului 2009 (311)
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3 ... , 9, 10, 11  »
subiect nou  raspunde
autor Minunile anului 2009 (311)     
biencut

Copii
Capsunica Prajiturica
Iedut

04.04.2012 4:26     citat 

Gimi, cred ca am inteles eu gresit si trebuia invers. Sa afiseze nr de solicitari primite pana in acel moment cred caci azi dimineata am vazut ca scria ca pana in ziua de 4 s-au inscris 105 copii. Referitor la criterii...De-asta sunt frustrata. In momentul de fata le indeplinim pe toate. Deci la punctaj vom avea maxim...Singura chestie care poate sa intoarca balanta e faptul ca va avea 2 ani si 9 luni. nervos
Si pana la urma n-as tine mortis sa mearga la gradi ci si la cresa dar sunt 3 crese pe tot sectorul!!!! In plus e departe de noi. Gradi e la 2 pasi. Ma rog n-as face nazuri nici asa dar la cresa sunt prea multe solicitari la gradi s-ar putea sa fim cei mai mici...In fine nu disper. Pana la urma nu e capat de tara caci oricum pana prin octombrie- noiembrie nu aveam de gand sa ma intorc la munca pana nu vedeam programul Biei la scoala si cum ne adaptam...N-ar fi capat de tara nici daca m-as intoarce in campul muncii in ianuarie dar ca sa pot sa ma intorc in campul muncii trebuie sa pot merge la interviuri si atata timp cat nu are cu cine sta M nu pot sa merg nicaieri. Si la piata daca am treaba trebuie sa-i las singuri acasa sau sa-i iau cu mine si e greu asa...
In fine azi am facut ce constat ca au facut toti parintii: am mers si ne-am depus dosarul la mai multe gradi. N-am luat tot sectorul la rand dar am depus la toate gradi de langa mine. Sunt practic aproape lipite una de alta. E aiurea ca nu se face inscriere electronica caci asa se pot face aranjamente si apoi daca cineva e intrat in mai multe locuri tu urmatorul la rand nu ai de unde sa stii ca locul a ramas liber caci a optat la cutare gradi si uite asa se mai pot face misculatii. Nu-mi place de loc treaba asta cu inscrierea la mai multe gradi dar cand toata turma face asa nu pot ramane prostul satului sa risc sa ma inscriu la una si sa pic si la alta poate as fi fost admisa cum mi-au povestit alti parinti ca li s-a intamplat. Adica din n optiuni la 2 au fost acceptati si la alte m nu.
Am zic ca acum am facut tot ce-am putut asa ca ma voi culca pe-o ureche pana in mai cand iau la rand gradi sa vedem cum aparem pe lista. Sincer mi se pare imposibil din 210 locuri pt grupa mica (total cele 3 gradi la care ne-am depus dosarul) noi sa nu prindem unul! Ma indoiesc ca sunt asa multi copilas de 3-4 ani in cartierele care apartin gradinitelor astora ! Dar mai stii...

sus

Denunta
yubi

Copii
Mario Gabriel: 9 ani, 11 luni
Albert Stefan: 8 ani, 2 luni

04.04.2012 4:27     citat 

Offf mai fetelor ce situatie incerta si cu gradinitele astea...noi l-am inscris pe mario in februarie la o gradinita din cartier de aici (avem 3) e cotata ca fiind una dintre cele mai bune...si am intrebat dir care e situatia cu locurile cum se procedeaza, cand mai venim..si ne-a spuns ca in iunie o sa fie afisata situatia finala, se vor face clasele..dar sa nu ne facem probleme ca primul venit primul servit...acum parca ma pachinez cu ce citesc pe aici, poate o sa raman fara loc.
anca imi pare rau pt raul el chiar sufera mititelul sarut
va pup fetele si va invit la plimbare, azi e f cald la noi 22 de grade...yupiiii de cand asteptam rad

sus

Denunta
gimiloasa

Copii
Bogdan-Gabriel: 10 ani, 4 luni

04.04.2012 5:01     citat 

Si eu am zis sa fiu corecta si l-am inscris la o singura gradi . Dar daca asa sta treaba o sa-l trimit si eu pe sot saptamana viitoare sa-l mai inscrie la o gradi , care tot aproape e dar am optat la asta ca e la 2 pasi de noi . Intr-adevar era mai bine electronic , ca eu pot ramane pe dinafara la amandoua gradi si un alt copil sa fie admis la ambele gradi si nu ai de unde sa stii .
Eu stau in Crangasi si cand am depus dosarul erau parinti veniti din Giulesti sa-si inscrie copilul si directoare le spunea ca sunt gradinite mai aproape de ei , ca nu sunt arondati la gradinita asta etc. dar eu insistau sa lase dosarul acolo ca e in drum spre servici sau alte motive . Vom vedea , oricum nu putem face nimic deocamdata decat sa asteptam .
Yubi as merge la plimbare , dar sunt la servici trist Mai am treaba , dar am obosit si am intrat pe aici putin astept sa plec acasa . Mai chiulesc si eu din cand in cand scot limba

sus

Denunta
biencut

Copii
Capsunica Prajiturica
Iedut

04.04.2012 6:19     citat 

Gimi, eu zic sa depuneti saptamana asta caci poate nu s-o aplica primul venit primul servit dar n-ai siguranta 100%. Daca mai multi copii vor indeplini exact aceleasi criterii va avea castig de cauza ori primul venit ori unul cu pile... foarte fericit nervos Mie imi pare rau ca daca tot am zis ca fac ca toata lumea ca nu am depus toate dosarele in aceasi zi ca sa fiu printre primii caci nu stii cand va conta.

Yubi, in provinci te mai poti baza pe cuvantul cuiva de acolo caci nu e macelul din Buc. Oricum sfatul meu e sa o mai suni acum, sa-i spui ca e prim proces de inscriere ca tu mai ai un copil mic acasa si nu-ti permiti sa-ti pierzi locul, ca atare sa te mai asigure odata ca e totul ok. In plus pt ca acum se fac oficial inscrierile ar trebui sa-ti dea un nr de inregistrare ca dovada ca ai depus dosarul asa cum am primit si eu de peste tot. Eu zic sa vorbesti ca sa fi sigura ca nu te-a uitat din greseal. Mamei i s-a intamplat ceva de genul. A vb la o gradi pt o cunostinta i s-a promis loc si cand s-a dus in toamna/vara (nu mai stiu) i-a zis ca a venit prea tarziu caci trebuia sa-i reaminteasca. nervos Si mama ii era colega de breasla da...Asa ca daca intre ei mai uita cu strainii mai mult!

sus

Denunta
rome

Copii
Lucas Rafael - minunea mea
10 ani, 2 luni

04.04.2012 8:44     citat 

Doamne mai fetelor ce nebunie...sunt sigura ca nu se poate compara situatia din Buc cu cea din provincie...in final l-am inscris si eu la 2 gradinite, toti mi-au spus sa nu ma prostesc si sa ramanem pe din-afara, acum ... vom trai si vom vedea.
Oricum eu n-am auzit pe nimeni la noi in oras cu numere de inregistrare sau cu punctaje prostit .

sus

Denunta
roxy_xyz

Copii
Vlad Andrei: 10 ani, 4 luni
Radu Stefan: 7 ani

05.04.2012 9:31     citat 

salutare fetele,
si eu l-am inscris pe Vlad la gradinita in limba germana doar ca au program scurt si am solicitat cu posibilitatea de a fi transferat la program prelungit dupa terminarea programului la grupa de germana, nu mi-au spus nici ca nu se poate dar nici ca se poate, acum vedem. O sa-l inscriu si la gradinita din cartier ca sa fiu sigura.

sus

Denunta
gimiloasa

Copii
Bogdan-Gabriel: 10 ani, 4 luni

05.04.2012 10:36     citat 

Biencut ai dreptate . Chiar acum l-am sunat pe sot sa incerce sa ajunga azi .
Roxy e bine ca aveti gradi unde sa invete germana de stat . In buc nu cred ca exista asa ceva si daca ar fi , sigur sunt numai cu pile pe acolo la ce nebunie e . Daca vreau sa invete germana treb sa-l dau la gradi poarticulara , acolo sigur gasesc loc .
Aseara am iesit la plimbare zambet , m-am gandit la Yubi si cand am plecat acasa si am vazut ce frumos e afara l-am sunat pe sot sa-l ia pe Bogdan si ne-am intalnit in parc . La 11 noaptea am ajuns acasa , eram toti terminati dar asa placut a fost ca nu ne mai venea sa intram in casa la niciunul .

sus

Denunta
Christa

Copii
Mona Julia: 13 ani, 3 luni

05.04.2012 10:56     citat 

----------
gimiloasa a scris:
In buc nu cred ca exista asa ceva si daca ar fi , sigur sunt numai cu pile pe acolo la ce nebunie e .
----------

Parca nu-mi vine sa cred ca in ditamai Bucurestiul sa nu existe gradinita germana de stat. zambet Din ce am gasit pe net sunt (cel putin) gradinita nr. 50 (cu program prelungit) si 85 (cu program normal).
Particulare sunt mai multe, dar mi-au picat falcile cand am vazut preturile de la Deutsche Schule Bukarest, care are si gradinita si cresa: si gradinita, si scoala, sunt mai scumpe decat la noi in Germania cele particulare. surprins

sus

Denunta
rome

Copii
Lucas Rafael - minunea mea
10 ani, 2 luni

05.04.2012 1:47     citat 

Pai Christa or castiga romanii mai bine ca nemtii, de aia-s mai scumpe nervos

Am auzit de un director de scoala care lauda mult gradinita/scoala in lb. germana, zicea ca fiul sau, care a urmat scoala e acum student in Viena si are un job super acolo, el si alti colegi de-ai lui...fain, m-a incurajat putin zambet
Dar zicea ca trebuie sa investesti in copil ca sa ajunga sa faca ceva, adica ii platea ore in particular cu o inginera nemtoaica cu care isi facea temele, mda...daca ne-am permite ce misto ar fi ochi peste cap
Oricum depinde si de copil, daca il vezi ca n-are nici o tragere de inima, ca o face "fortat" n-are rost, dar daca-i place si e interesat merita.

sus

Denunta
Christa

Copii

05.04.2012 1:57     citat 

----------
rome a scris:
Dar zicea ca trebuie sa investesti in copil ca sa ajunga sa faca ceva, adica ii platea ore in particular cu o inginera nemtoaica cu care isi facea temele, mda...daca ne-am permite ce misto ar fi ochi peste cap
----------

Ca sa te linistesc un pic, nu-i musai de asta, sunt aici destui romani care n-au frecventat gradinita/scoala germana, si tot au ajuns aici si au posturi bune, deci se poate si asa. trag cu ochiul
Referitor la tragerea de inima, nu stiu ce sa zic exact. foarte fericit Adica faza e asa, ca sora-mea (cam cu 14,5 ani mai mare decat mine) a mers la scoala germana (la gradi cred ca nu fusese pe vremea aia, dar nu mai stiu exact), unde insa a intrat absolut fara cunostinte de germana, si i-a fost greu tot timpul, desi ea de fapt prinde usor limbile straine, cu chiu-cu vai a reusit sa-si dea bacalaureatul (pana la urma in Codlea, nu la Honterus, unde fusese inainte), bunica noastra a stat in Odorheiu-Secuiesc, sora-mea a invatat si maghiara, pe mine n-au vrut sa ma chinuie parintii cu germana, vazand ce greu i-a fost sora-mii, asa ca am mers doar la scoli romanesti (gradinite asisderea), maghiara tot nu s-a prins de mine absolut deloc, desi si eu am petrecut vacantele de vara la Odorhei, germana am avut-o doar ca limba straina la scoala, inainte sa venim incoace am avut insa cateva saptamani de meditatii cu fosta mea profa de germana din Generala, am venit in decembrie, si cand am dat testul de limba in aprilie, l-am luat cu nota 3 (cea mai buna e 1), o tipa care l-a dat odata cu mine, care isi daduse bac-ul in germana la Honterus, l-a luat ceva mai bine decat mine, cu 2, dar nici macar ea nu l-a luat cu 1, eu mi-am dat bac-ul aici in Germania, dupa un an de scoala, in germana, am facut si facultatea tot aici, in germana, asa ca nu pot spune ca am avut de suferit nefrecventand gradinite si scoli nemtesti. zambet Sigur, la inceput ii poate fi mai usor unuia care a invatat limba din copilarie, dar nici ceilalti nu-s neaparat "pierduti". trag cu ochiul

sus

Denunta
Loredana023

Copii
Rebeca-Alecsandra: 10 ani, 1 luna
Erica-Teodora: 7 ani, 2 luni

05.04.2012 2:43     citat 

Buna,

La noi e rau tare cu gradinitele.Inscrierile se fac in mai dar cand te duci iti spun ca locurile sunt ocupate desi ai ajuns primul in prima zi de inscrieri.Noi am inscris-o in februarie prin pile ca altfel nu se poate,si tot stau cu emotii.E gradinita cu program scurt si prelungit .Am optat pt prelungit in caz ca isi arata ea dorinta sa ramana ,in caz ca nu o iau acasa.Nu as vrea sa o iau plangand de acolo in caz ca vrea sa stea cu copiii mai mult si nici sa o las program prelungit fortat.

Sambata merg la morfo zambet si o sa aflu ce e...am emotii zambet
Laptic nu mai e de vreo doua luni dar rezista asa mititica si ma foloseste pe post de suzi.Noaptea nu se trezeste decat daca o doare ceva,daca sta rau sau viseaza.

Mi-e groaza de nastere plang sau sunt foarte trist Mi-e groaza sa nu fie cum a fost la Rebe dar mai groaza mi-e de cezariana.La cezariana nu vezi copilul decat dupa o zi sau o zi jumate si ii dau lapte praf si imi pune sonda....sper sa nu ajung acolo.

Va pup fetelor! sarut

sus

Denunta
crysy_m

Copii
YANIS STEFAN - iubit si alintat
9 ani, 11 luni
DARIA CATALINA - fata lui tata
6 ani, 8 luni

05.04.2012 3:52     citat 

Buna fetelor!
Eu am facut curatenie de primavara zilele astea , asa ca am absentat motivat! scot limba

Gimi si Biencut , ma ingrozeste ce povestiti voi! surprins nervos E foarte ciudata toata povestea pt. ca , in mod normal , asta e un an mai special , in sensul ca pleaca 2 generatii de la gradi , ar trebui sa fie locuri destule pt. toata lumea! Acum chiar ma bucur ca nu stau in Bucuresti! jenat

M-ati speriat si pe mine. Eu i-am trimis azi un mail directoarei , pt. ca vreau sa il duc pe Yanis dupa vacanta de paste, asa de acomidare, daca nu vrea nu-l las. Acum stau cu sufletul la gura sa-mi dea raspunsul . M-am uitat si pe biletelul pe care mi l-a dat la inscriere si am nr. 232. Nu prea stiu ce inseaman asta , dar sigur in ianuarioe nu erau atatia cipii inscrisi la grupa mica. Acum , trebuie sa recunosc ca la gradinita sta sunt cu pile! jenat jenat asa ca sper sa nu fie probleme. Oricum , va tin la curent!

Lore si mie imi era teama de cezariana , dar a fost super ok. Mi-a adus copilul imediat cem-am trezit , am putut sa alptez fara probleme si nu i-au dat niciodata nici un fel de supliment. Sa stii ca sta depinde de medicul neonatolog , nu e la fel peste tot. Mie mi-a fost frica pt. viata copilului , asa ca nu am stat pe ganduri cand a venit vorba de cazariana. M-am dus sa nasc natural , dar daca nu s-a putut , nu-mi pare rau ca am facut cezariana. Am stat doar 3 zile in spital , asa ca nici asta nu a fost un impediment. Multa bafta la morfo , sa ne dai si noua de veste!

Roxy , ce face bb? Vlad mai merge la cresa? Se pare ca venim la Cheile Gradistei de Paste , asa ca sper sa ne vedem , O sa te sun sa -ti spun eaxct cand venim , ca inca nu stiu sigur! sarut sarut

Yubi , cred ca si azi esti afara nu? scot limba rad E super!!!!

sus

Denunta
roxy_xyz

Copii
Vlad Andrei: 10 ani, 4 luni
Radu Stefan: 7 ani

05.04.2012 4:49     citat 

lore sa sti ca nu e chiar asa rau la cezariana, eu am fost operata la 21:30 si a doua zi la 12:00 eram la vlad, iar cu sonda nu e chiar asa rau, iar eu la cat m-am chinuit pana m-au bagat in cezariana de data aceasta sunt fericita ca fac direct cezariana si nu mai trebuie sa trec prin ce am trecut.
super crysy, sper sa veniti mai repede deoarece vineri plecam si noi la ai mei dar trecem pe langa Cheile Gradistei deoarece trecem muntii in drumul nostru spre ai mei. Ne auzim si sper tura aceasta sa ne si vedem.
Eu sunt suparata tare, azi mi-a taiat sefa mea marirea ca am avut tupeul sa raman insarcinata asa ca adio marirea minunata pe care am primit-o; si a mai completat si cu un mail minunat prin care imi aduce tot felul de acuze... dar... sa ne dea noi DD sanantate si un copil sanantos si destept care sa nu ajunga pe mainile unei persoane ca ea. Am stiut eu de ce nu vreau sa ma mai intorc aici dupa Vad... dar asta e, poate mai cu succes tura viitoare.
Pupici tuturor si o seara placuta!

sus

Denunta
Christa

Copii

05.04.2012 6:12     citat 

----------
Loredana023 a scris:
La cezariana nu vezi copilul decat dupa o zi sau o zi jumate si ii dau lapte praf si imi pune sonda....sper sa nu ajung acolo.
----------

La voi chiar nu are mama niciun cuvant de spus in legatura cu alimentatia nou-nascutului? nervos Si e musai sa-ti faca anestezie generala daca se ajunge la cezariana? Eu am nascut prin cezariana, dar am avut rahianestezie, si am primit-o prima oara la o jumatate de ora dupa ce s-a nascut, atunci am pus-o si la san prima oara, apoi pana am stat eu la post-operator (am nimerit din pacate schimbul de tura, si am stat mai mult decat a fost necesar) au dus-o la camera bebelusilor, si 2 ore mai tarziu (adica la 2,5 ore dupa ce se nascuse) eram amandoua in salon.

sus

Denunta
biencut

Copii
Capsunica Prajiturica
Iedut

05.04.2012 6:39     citat 

Roxy, ai semnat act aditional pt marirea de salariu? Daca da, nu ti-o poate taia decat daca semnezi tu un alt act aditional prin care accepti asta! Eu una n-as semna! Daca te afli in situatia asta te poti adresa ITM-ului, poti sa o anunti ca daca nu-ti da banii cuveniti vei face asta si ai sa vezi ce se vor regla lucrurile! nervos

Crysy daca ai rezolvat cu gradi esti o fericita. Nu mai stiu ce ai scris tu si fetele in urma dar ma intreb...Copiii vostrii vorbesc cat de cat? Fac la olita? Mananca singuri? Intreb caci la gradi in Buc cel putin fara aceste "notiuni de baza" nu e acceptat la gradi. Acum n-au de unde stii cum sunt copiii si-i pot accepta dar in toamna s-ar putea sa ie probleme si sa iasa cu scandal ca nu se ocupa ele de asa ceva...Si pardon...Nu sa faca la olita, sa fie in stare sa mearga la WC.
Din pacate al meu inca nu face nimic din astea. La olita doar din ani in pasti. Adica daca il pun sau daca e el in fundul gol si-i vine. trist

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3 ... , 9, 10, 11  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: