· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Generatii de copii parinti.com >Generatia 2009 > Minunile anului 2009 (311)
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3 ... 9, 10, 11
subiect nou  raspunde
autor Minunile anului 2009 (311)     
biencut

Copii
Capsunica Prajiturica
Iedut

05.04.2012 6:42     citat 

----------
Christa a scris:
----------
Loredana023 a scris:
La cezariana nu vezi copilul decat dupa o zi sau o zi jumate si ii dau lapte praf si imi pune sonda....sper sa nu ajung acolo.
----------

La voi chiar nu are mama niciun cuvant de spus in legatura cu alimentatia nou-nascutului? nervos Si e musai sa-ti faca anestezie generala daca se ajunge la cezariana? Eu am nascut prin cezariana, dar am avut rahianestezie, si am primit-o prima oara la o jumatate de ora dupa ce s-a nascut, atunci am pus-o si la san prima oara, apoi pana am stat eu la post-operator (am nimerit din pacate schimbul de tura, si am stat mai mult decat a fost necesar) au dus-o la camera bebelusilor, si 2 ore mai tarziu (adica la 2,5 ore dupa ce se nascuse) eram amandoua in salon.
----------

Christa, din pacate eu am auzit de spital de renume in Buc unde zice: da, nu-i dau lp si o lasam asa pana ti-o aducem si apoi se duc si o indoapa cu lp. Sau vede ca tu-i dai sana dar li se pare ca plange mai mult bebe si-i mai baga ele suplimentar si lp ca sa fie liniste noaptea pe coridor. nervos Cine are bebe non stop in camera poate avea control asupra lui cine nu...DD cu mila! trist

sus

Denunta
rome

Copii
Lucas Rafael - minunea mea
10 ani, 2 luni

05.04.2012 9:13     citat 

Christa super, cred ca depinde si de noroc zambet

Loredana eu am facut cezariana prin peridurala sau epidurala cum se numeste, seara la 10 m-au operat si a doua zi la pranz eram la alaptat, depinde si de tine cum poti, eu am vrut sa merg de dimineta la alaptat, dar am lesinat ca m-am ridicat prea brusc din pat rad . Nu-i musai sa fie rau, acum lasa ca ajuta Dumnezeu si totul v-a fi bine sarut
Cum zice Crysy, nici mie nu-mi pare rau ca am facut cezariana, dupa 17 ore de travaliu si nedilatata deloc cu toate perfuziile, asta e...

Crysy ce harnica esti...pe mine sambata ma bate gandul sa ma apuc.
Doamne si tie ti-a dat bilet de la gradi...cred ca ar trebui sa ma duc sa vad cum sta treaba rad

Ioi Roxy imi pare rau... trist , ce naspa sunt sefii astia, am trecut si eu prin asa ceva, nu stiu daca iti mai aduci aminte, dar eu am ramas in somaj ca am avut tupeu sa raman insarcinata nervos

Biencut pe mine nu m-a intrebat nimic din toate astea...; noi nu mai folosim pampers, se intampla si sa nu spuna, dar se tine muuult pana sa-si dea drumul, se tine cu mana de putza atunci cand il scapa:oops: , sper ca pana la toamna sa si spuna de fiecare data, oricum accidente se intampla rar; de vorbit n-avem probleme, vorbeste si mult si clar, iar de mancat singur, mananca cand vrea...daca n-are chef mai bine nu mananca.

Mare dreptate ai Biencut, daca il ai cu tine in salon, sa-ti urle tie in cap noaptea, bine, daca trebuie sa aiba ele grija de ei...poate le dau si fenobarbital nervos

sus

Denunta
gimiloasa

Copii
Bogdan-Gabriel: 10 ani, 4 luni

06.04.2012 10:13     citat 

Christa nu stiam ca sunt gradi de stat cu predare in germana dar nici nu m-am interesat in acest sens . Motivul e simplu : nu cunosc pe nimeni in invatamant care sa ma ajute sa-l bag la o astfel de gradi si nu as avea nici o sansa . De cele particulare stiu , am o lista intreaga intreaga pe sectoare . Am cautat asta vara cresa si atunci am selectat si gradi ce ma interesau dar acum cand am vazut preturile am zis sa-mi mai iau un job ca sa-mi permit .
Loredana mie mi-a fost groaza de cezariana , si dr cand a vazut ca nu prea vreau m-a lasat sa aleg . M-a incurajat ca a mai avut nasteri pelviene si a fost ok dar m-am gandit ca daca ar pati copilul ceva as fi singura vinovata mai ales ca dr la care am fost eu nu facea cezariana la cerere doar in cazuri dificile si atunci am ales cezariana in ziua nasterii . A fost super , nu mi-a parut rau nici o clipa si nici acum . Daca as mai avea un bb nici nu as mai sta pe ganduri , tot cezariana as face . Anestezistul m-a lasat sa aleg ce anestezie vreau , am ales rahianestezie ca am vrut sa-l vad ca e intreg , sa-l aud . Toata operatia am stat la povesti cand cu dr, cand cu asistentii . Mai mult am stat la cusut ca pe bb l-a scos repede . Acum nici nu se mai vede operatia , asa finuta este . Depinde de tine cum rezisti la durere ar fi bine te ridici repede din pat .
Biencut noi stam binisor la capitolul olita . Adica ai mai pun pampers la somn dar sper sa scapam de el macar la somnul de amiaza cand e la gradi ca noaptea nu ma deranjeaza sa i-l mai las . La wc nu vrea , doar la olita . Daca vede pe alti copii ca face la wc ma gandesc ca o sa vrea si el . De vb vorbeste bine , mai stalceste dar intelegi ce vrea sa zica . De mancat mananca singur cand vrea el , cand nu are chef imi zice sa-i dau eu. La felul 2 se intampla asta ca ciorba o mananca singur , ai place ca nu-i mai pun painica in ciorba , il las sa muste el din felia de paine si mananca cu lingura mare . Cand mananca ciorba mereu zice '' mami eu sunt baiat mare , am lg mare '' zambet
Roxy imi pare rau de situatie , bebe sa fie sanatos ca vezi tu ce faci dupa sarut

sus

Denunta
roxy_xyz

Copii
Vlad Andrei: 10 ani, 4 luni
Radu Stefan: 7 ani

06.04.2012 2:04     citat 

capitol nou http://www.parinti.com/modules.php?name...42#1284242

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3 ... 9, 10, 11
Data este GMT + 2 Ore