· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Una, alta >Probleme juridice > Suspendarea acordarii indemnizatiei pentru CIC
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina 1, 2  »
subiect nou  raspunde
autor Suspendarea acordarii indemnizatiei pentru CIC     
Micky1307

Copii
Cristian Bogdan - iubitul meu!
11 ani, 8 luni
Diana Catalina: 9 ani, 1 luna

13.02.2012 8:10   Suspendarea acordarii indemnizatiei pentru CIC  citat 

Buna mamici, azi am primit notificare ca mi-a fost suspendata acordarea indemnizatiei pentru ca am datorii la buget dar nu stiu sa am asa ceva...a mai primit cineva o astfel de informare? De maine incep sa cercetez ce se intampla dar mai stiu inca un caz la fel ca mine si eram curioasa daca au primit mai multe mamici aceeasi notificare cu sau fara motiv.
prostit plang sau sunt foarte trist

sus

Denunta
DANONINO

Copii
Sara Andreea: 11 ani, 2 luni
Luca Daniel: 9 ani, 4 luni

14.02.2012 7:53     citat 

Incearca cu ub telefon la ei. Poate ai vreo amenda si nu sti de ea. In ce sector stai?

sus

Denunta
biencut

Copii
Capsunica Prajiturica
Iedut

14.02.2012 8:13     citat 

Pune o intrebare pe avocati.ro. Ei te pot lamuri. Mie personal imi pare un abuz. Ce, ni s-a cerut ceva de la circa fiscala in acest sens? Si ce treaba are una cu alta? Banii se dau pt copil la o adica nu? Sincer eu n-am auzit nicaieri de asa ceva si chiar tiu o mamica ca probleme mari financiare. Sa o intreb pe ea daca are si la stat datorii caci indemnizatie primeste in continuare.

sus

Denunta
dodosasha

Copii
S
P

14.02.2012 8:22     citat 

Biencut banii nu se dau la copil. Nu se suspenda alocatia pt copil ci indemnizatia mamei/tatalui/tutorelui!

In ce sens sa se ceara si ce de la admin fiscala?

Micky trebuie sa mergi la administratia financ de care apartii si sa ceri o fisa cu ce datorii ai. Dupa aceea vezi unde, ce trebuie sa facut! Amenzile de circulatie tot la admin financ se contorizeaza trag cu ochiul Chiar si cele platite politia le transmite catre ei ca fiind neplatite deci trebuie sa ai chitantele si sa le dovedesti plata!

sus

Denunta
Micky1307

Copii
11 ani, 8 luni

14.02.2012 8:23     citat 

La 8.30 ma prezint la birou la taxe locale sector 6 sa vad ce e...eu sincer n-am habar si mai sunt si genul de om disperat sa achite taxe, rate, facturi cu mult inainte de termen...orice ar fi eu cred ca era normal sa fiu anuntata, somata sa platesc daca aveam datorii nu sa taie indemnizatia pt ca acum o sa dureze cel putin o luna pana se lamuresc ei si revine plata si la ce facturi o sa avem acum din cauza vremii numai asta nu-mi mai trebuia...chiar ca o sa ajung sa am datorii fara sa vreau
Of, mersi mamici pt raspuns... sarut

sus

Denunta
aris_andrei

Copii
aris-ionut: 14 ani, 7 luni
virgil-andrei: 8 ani, 10 luni

14.02.2012 8:42     citat 

ieri am primit si eu aceeasi somatie
acum ma interesez ce si cum sunt noua pe acest site dar sper sa putem comunica pe aceasta tema in functie de ce aflam

sus

Denunta
aris_andrei

Copii

14.02.2012 11:35     citat 

am aflat ca pentru repunerea in plata trebuie sa ceri u8n certificat de atestare fiscala de la sectia financiara de care apartii pe care trebuie sa o depui pe ion campineanu in original
iar repunerea in plata se face in 60 de zile de la depunere sper sa iti fie de folos

sus

Denunta
Micky1307

Copii
11 ani, 8 luni

14.02.2012 1:00     citat 

Acum am revenit acasa...

Am aflat si eu si m-a luat durerea de cap, sper ca repunerea sa fie retroactiva ca altfel e grav...
Am aflat si motivul, n-am platit impozitul pe 2011 la masina pe care am vandut-o in 2010 si care desi am facut tot ce trebuie atunci nimeni nu s-a obosit sa opereze in baza de date, sa scoata masina de sub numele meu...si nici sa-mi trimita notificare sau somatie de plata ceva tot anul 2011 daca tot aparea la mine neplatit sau acum in ianuarie cum se trimit de obicei la inceput de an pentru impozite la casa, masina etc si am stat linistita stiind ca nu am de ce sa-mi fac griji. In schimb au taiat direct indemnizatia si in felul asta au scapat de mine 2 luni. Problema e pe cale de solutionare, o sa fac rost ce certificatul respectiv si o sa il depun dar 2 luni va fi horror pentru ca era un venit esential pentru noi si avem 2 copii mici, e iarna, facturi cat casa...foarte nasol.

Mersi Aris, sper sa rezolvi si tu cat mai repede, succes

sus

Denunta
luara

Copii
Lucas Daniel: 8 ani, 1 luna
Ana Leia: 9 ani, 4 luni

14.02.2012 2:10     citat 

Ca atare masura este ilegala. N-are nici o treaba una cu alta. Au scos ei niste acte normative, dar se cam bat unele cu altele cap in cap. Oricum din cate am inteles, daca iti platesti impozitul ti se va recupera retroactiv indemnizatia stopata.

sus

Denunta
Micky1307

Copii
11 ani, 8 luni

14.02.2012 2:21     citat 

Daca era asa era simplu dar nu am cum sa platesc pentru ca masina nu mai e a mea, am vandut-o si nu am cum sa platesc pt ceva ce nu mai e al meu, trebuie sa dovedesc ca nu mai e a mea, sa depun cerere de scoatere din evidenta...iar...pe baza cererii pe care am depus-o in 2010 deja, apoi cerere pentru certificatul fiscal samd. Este o maaare mare tampenie...si apoi prin luna mai voi incepe sa primesc indemnizatia, pana atunci...sa fim sanatosi.

sus

Denunta
zuzalina

Copii
Thea Ana: 13 ani, 9 luni

14.02.2012 3:19     citat 

vorbeste cu un avocat, cred ca ii poti da in judecata pentru daune, atit timp cit esti sigura ca vina nu e la tine

sus

Denunta
aris_andrei

Copii

14.02.2012 11:44     citat 

am aflat si eu despre ce e vb un radar acum 4 luni al sotului si fiinca masina e pe numele meu .... sper ca luni cand ma duc sa platesc sa imi poata elibera si certificatul ala de atestare si sa il pot depune hai ca nu o fi dracu asa de negru poate ne pune in plata mai repede
oricum alocatia de 200 de lei nu au voie sa ti-o opreasca si banii tii dau retroactiv .

sus

Denunta
Micky1307

Copii
11 ani, 8 luni

15.02.2012 7:46     citat 

Da, mie mi s-a promis ca deoarece este o eroare daca reusesc sa duc pana vineri certificatul de atestare la Ion Campineanu 20 voi primi banii imediat.... ochi peste cap

sus

Denunta
lori4u

Copii
Lavinia Maria - printesa noastra
10 ani, 11 luni
Natalia Cristiana - A doua printesa a noastra
9 ani, 5 luni

19.03.2012 9:29     citat 

Buna fetelor! Voi ati primit vreo instiintare inainte precum s-ar opri indemnizatia si alocatiile la copil fiindca nu aveti taxele platite la zi? Eu nu am primit nimic de genul asta si trebuia sa-mi intre banii in cont de vineri si nici azi nu i-am primit. Am gasit art.409 din codul de procedura civila precum ca aceste tipuri de venituri nu au voie sa fie urmaribile pentru creantele parintilor. O sa cercetez problema mai amanuntit. Momentan nu stiu motivul pentru care nu am primit inca banii.Maine ma duc sa ma interesez.

sus

Denunta
Micky1307

Copii
11 ani, 8 luni

20.03.2012 9:38     citat 

Buna Lori, da eu am primit prin posta normala nu cu recomandata o Decizie de suspendare a indemnizatiei, poate nu a ajuns inca la tine . Eu am verificat acum contul si intr-adevar mi-au intrat banii vineri pe 16. Poti trimite un e-mail la [email protected] ei se ocupa de indemnizatii, inclusiv de virarea banilor si de situatia asta cu suspendarea, m-au ajutat imediat cu raspuns si cu solutie.
Bafta multa!

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina 1, 2  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: