· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Comunitate >Grupuri de interese, reuniuni > Lista gravidutelor (552)
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3 ... , 9, 10, 11  »
subiect nou  raspunde
autor Lista gravidutelor (552)     
adrianaBuc

28.02.2012 5:23     citat 

byu, ce burtica frumoasa! of, ce dor imi e de burtik! ochi peste cap

sus

Denunta
gonzonica

Copii
Andreea Teodora: 13 ani, 10 luni
Denis Ciprian: 10 ani, 3 luni

28.02.2012 5:42     citat 

Byu, f frumoasa burtica en araati tu acolo. Abia asteptam sa vedem si printesa ce se ascunde acolo scot limba

Adri, poate mai pui de o butica scot limba ... glumesc, stiu ca ti-e greu si asa scot limba
Mie, sincer, inca nu prea mi-e dor de burtica, mi-a ramas in minte ultiam luna cand abia mergeam si cand trebuia sa ma inting si ma dureau toate. In concluzie, inca nu mi-e prea dor scot limba

sus

Denunta
lord_lesy

Copii
B. A. E.: 16 ani, 9 luni
Denis Costin: 10 ani, 1 luna

28.02.2012 7:26     citat 

Adriana cam repede mama dor de burtica rad rad
Ce faci? cum iti mai este?

Bagaj nu stiu de ce dar ma simt mai derutata decat prima data. La Bucuresti a fost parca mai simplu. Bebe nu a avut voie cu nimic - am cumparat un biberon si ata ca nu ne lasa cu haine de acasa. A fost in grija asistentelor 5 zile si doar ii duceam pampers si o alaptam.
Bagaj a fost doar pt mine dar si ala sumar caci nu am avut voie cu tampoane, vata ... toaleta ni se facea zilnic - ne urca pe masa si ne spalau cu ceai si ne puneau ele un tifon cu vata sterile. acum sunt bulversata de informatii cu tot felul de prostii ca ma doare capul. Pai merg cu geamantanul frate in ritmul asta. La bucuresti am fost cu o sacosica.

Hainele de scos din maternitate au fost de la nasi. Nu un costum, a venit saraca cu 3 sacose pline si un bax de pampersi. Sa traiasca sa fie sanatosi si sa ne ajute DD sa le ofer si noi la finii mei macar jumate din ce au dat nasii mei. sarut sarut

sus

Denunta
Tania3

Copii
Claudia -Teodora: 13 ani, 11 luni
Matei-Daniel
Filip-Andrei: 10 ani

28.02.2012 8:30     citat 

Salutare, am fost azi la eco, bebe e super bine facea exercitii de expandare a cutiei toracice( semn de bunastare fetala) la masuratori e mai mare cu 4 zile, is racita cobza, dar durerea din piept a trecut cu aerosol cu ser fiziologic in care am pus 2 picaturi de ulei volatil de menta.
Dr. mi-a pus interdictie la efort fizic, desi is genul care nu fac efort fizic prea intens tot imi mai ridicam fata in brate de drag ( are 20 de kileee).
De azi incep cu garmastanul, ca asa mi-a zis asistenta de la obstetrica ( e si secretara doctorului meu), deci cam asta e !

Bagajul a lu bebe e facut contine haine 10 schimburi ( body subtirele de vara , camasute si pantalonasi, caciulite , manusele si papresi + servetelele umede)
asta daca stam 5 zile ( sper sa reduc sederea la 3) ma gandesc la 2 schimburi pe zi, daca se pateaza cu lapte sau cu alte chestii ( am mai patito cu fata), bagajul meu il voi face cred ca dupa pasti oricum in prima zi ne trebe putine mie 1 chilot, vata si o pijama, si lu bebe 5 papresi servetelele umede si o crema de buci! Apoi o sa aduca tati restul de bagaj a doua zi!

sus

Denunta
cristina79

Copii
Claudia: 17 ani, 3 luni
Sebastian : 12 ani
Sabrina Petronela: 9 ani, 10 luni

29.02.2012 8:09     citat 

neata!!
Ce frumos ninge afara!!!!S-a asezat deja un strat consistent de zapada..
Byu, ce burticuta frumoasa! Si se vede si un pic de Iulian pe acolo....Chiar ma gandeam...amandoua am avut baieti, si acum, aproape la aceeasi diferenta, o sa avem fetite sarut sarut
de abia astept sa povestim cum cresc.....poate ne mai vedem cand vor creste mai marisoare
Tania3, ma bucur ca bebe este bine sarut

sus

Denunta
lord_lesy

Copii
B. A. E.: 16 ani, 9 luni
Denis Costin: 10 ani, 1 luna

29.02.2012 8:23     citat 

Neata. Asa ma gandeam si eu. Am facut o sacosa pentru bebe necesara la nastere (am inteles ca le cere inainte sa intrii in sala) si una pentru mine. Restul le las puse separat sa le gaseasca mama si sa le aduca a doua zi.
Eu azi trebuie sa ma gandesc la martisoare. Trebuie sa merg in piata sa iau flori, martisoare ... etc si e foarte frig afara.

sus

Denunta
aalliinnuuttaa

Copii
Emma Maria : 13 ani, 10 luni
Robert Gabriel: 9 ani, 9 luni

29.02.2012 9:17     citat 

neatzaaaaaaaaaaaaaaaa
byu sarut frumoasa burtica sarut

sus

Denunta
Byu

Copii
Iulian Gabriel: 12 ani, 1 luna
Irina Maria: 10 ani

29.02.2012 1:22     citat 

Va multumesc frumos pt complimente fetelor, mai puneti si voi poze cu burtici.
Eu am sa pun toate bagajele in masina de cand plecam la maternitate, safiu sigura ca sunt acolo, iar bagajul pt mine si bebe il iau inca de pe atunci pt ca fiind la Pascani, sotul probabil va veni doar 1 data pe zi.
Abia astept sa vina data de 10 sa merg sa mai iau ce mai tb.

cristina asa e, poate ne vedem si mai devreme, de Paste poate, noi o sa mergem la socrii si poate trecem pe la voi daca o sa fiti in Botosani. Te pup, cum te simti?Cum a fost sarcina asta fata de celelalte 2?

sus

Denunta
cristina79

Copii
Claudia: 17 ani, 3 luni
Sebastian : 12 ani
Sabrina Petronela: 9 ani, 10 luni

29.02.2012 2:27     citat 

Byu, de Paste nu o sa fim in Botosani, anul acesta il facem la mama mea, in Suceava...
Si multumesc de intrebare, ma simt foarte bine, burtica creste si cateodata ma simt obosita...oricum sarcina aceasta a fost foarte usoara, asa cum a fost la Claudia...la Sebi am avut multe probleme de mentinere, am luat pastile aproape toata sarcina, si mult repaos la pat, ca aveam placenta praevia..
Oricum, sper sa nasc la fel de usor ca pe Sebi

sus

Denunta
adrianaBuc

29.02.2012 5:46     citat 

ce liniste e pe aici!

lord, eu ma lupt cu o depresie destul de urata alimentata de Rebeca si de munca. Dar sunt pe drumul cel bun, adica incerc zi de zi sa ma inveselesc.

uite si printesele mele:

sus

Denunta
gonzonica

Copii
Andreea Teodora: 13 ani, 10 luni
Denis Ciprian: 10 ani, 3 luni

29.02.2012 5:52     citat 

Superbe printesele tale, Adri sarut sarut sarut . Sunt sigura ca o sa reusesti sa invingi depresia si o sa te bucuri pe deplin de minunile tale sarut sarut sarut

sus

Denunta
piperus

Copii
Adelina: 9 ani, 7 luni

29.02.2012 6:18     citat 

Adri sa iti traiasca printesele si voi pe langa ele sunt niste scumpici mici..........

sus

Denunta
mari_d

Copii
Sara Evelina: 10 ani, 1 luna

29.02.2012 7:51     citat 

Adriana, multumim pentru poza.....ai doua fete absolut superbe....sincer, mi-ar fi placut sa te vad si pe tine, de la cununia ta nu ne-ai mai pus poze cu tine....imi pare rau ca treci prin depresie....nu ai pe nimeni cu care sa povesteti ce te apasa si eventual sa te ajute un pic cu fetele....poate vreo prietena... sarut sarut sarut

Byu, parca tu intrebai ce sume intentionam sa cheltuim cu nasterea.....probabil vei fi socata sa-ti spun ce preturi sunt la Cluj....stiu ca Moldova e mult mai ieftina la capitolul asta....la noi, se da foarte mult si in functie de "valoarea" doctorului...al meu e unul destul de "scump"..insa m-a ajutat foarte mult pe parcursul sarcinii, mereu m-a tratat un pic preferential, sa zic asa, plus ca eu am stat toata sarcina in medical si a trebuit sa trec pe la comisie dupa 90 de zile de CM, iar el m-a ajutat cu internari fictive si alte hartogarii....
Asa, si cum spuneam, la noi sunt niste scoruri cam mari, in general la nasteri naturale se da cam intre 600-800 lei, in functie de dr. cum spuneam, iar pentru cezariana, cam 1000-1200 lei, la moasa cam 200, la anesteezist, la fel, 200, eventual neonatolog inca 200 iar apoi la mai toate asistentele si infirmierele cate 5-10 lei, pentru orice serviciu prestat prostit
Acuma sincer, eu nu intentionez sa dau sumele maxime, insa dr. meu chiar merita sa-i dau vreo 1000 lei iar anestezistului 200, peste neonatologa cred ca sar, cu moasa n-am treaba ca eu fac cezariana, iar asistentelor o sa le dau asa mai pe sarite, vad eu la fata locului cat de tafnoase sunt rad

sus

Denunta
ksde2000

Copii
Ema Nicoleta-minunea mica: 13 ani, 10 luni
Ana Lorena-bebelina: 9 ani, 11 luni

29.02.2012 8:29     citat 

http://www.parinti.com/modules.php?name...12#1280412

sus

Denunta
vyronis

19.07.2021 5:41     citat