· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Generatii de copii parinti.com >Generatia 2010 > Minunile anului 2010!! Cap.235
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, ... 9, 10, 11  »
subiect nou  raspunde
autor Minunile anului 2010!! Cap.235     
luara

Copii
Lucas Daniel: 9 ani, 4 luni
Ana Leia: 10 ani, 7 luni

17.02.2012 11:23     citat 

e 3100 decontarea pentru nastere. Cred ca se poate umbla pentru asa bani, vorba Herminei, chiar si un an.

sus

Denunta
Sweety_Karina

Copii
David: 12 ani, 5 luni
Eduard: 10 ani, 8 luni

17.02.2012 12:13     citat 

Luara, nu toate clinicile au contract cu CAS. Clinica asta Arcadia nu a avut pana de curand contractul cu CAS, dar au ajuns sa faca asta, din cauza ca nu prea aveau pacienti.

sus

Denunta
luara

Copii

17.02.2012 12:16     citat 

Eu am comentat la ce i-a spus Hermine lui CArmen, adica sa plateasca ea (Carmen) apoi sa mearga cu actele la CAS sa ceara decontarea nasterii. pentru ca deocamdata nasterea in Romania se deconteaza de la casa.

sus

Denunta
krmnn

Copii
S: 10 ani, 10 luni
T: 8 ani, 6 luni

17.02.2012 12:22     citat 

sigur ca se merita sa astepti un an de zile banii astia... daca ar fi asa, as cere si retroactiv pentru nasterea Sofiei , ca e inca in termenul de prescriptie...
am stat azi toata ziua pe tel sa prind pe cineva la casa de sanatate, dar cred ca si-au luat ziua libera...cand nu suna ocupat, nu raspunde nimeni... sarut
mai insist si cercetez problema...e ne interes major scot limba

sus

Denunta
hermine

Copii
Alexandru Ionut: 14 ani, 3 luni
Dominic Nicholas: 10 ani, 11 luni

17.02.2012 12:34     citat 

Din propia experienta iti spun ca greu ii prinzi la telefon si greu iti dau informatii la telefon. Cei mai draguti au fost cei de la casa nationala , de la bucuresti ..... cei de la casa timis de nenumarate ori mi-au trantit telefonul in nas.

Uite aici informatii de pe site-ul casei timis
http://www.cjastm.ro/?menu=2,31,2

sus

Denunta
hermine

Copii
Alexandru Ionut: 14 ani, 3 luni
Dominic Nicholas: 10 ani, 11 luni

17.02.2012 12:45     citat 

Nasterea face parte din pachetul de servicii de bază din sistemul de asigurări sociale de sănătate din România... deci se deconteaza indiferent la ce unitate ai nascut, privata sau de stat, eu asa stiu si stiu si fete care au primit banii inapoi de la CAS. Daca unitatea privata are contract cu casa , platesti doar diferenta , daca unitatea privata nu are contract cu casa , tu ca asigurat poti sa faci cere de decontare la casa judeteana la care apartii, dar la unitatea privata platesti integral suma.

sus

Denunta
krmnn

Copii
S: 10 ani, 10 luni
T: 8 ani, 6 luni

17.02.2012 1:51     citat 

am vb la casa nationala de asigurari...nu se poate deconta decat daca clinica privata are contract cu casa
foarte fericit
scurt pe 2

sus

Denunta
Sweety_Karina

Copii

17.02.2012 2:07     citat 

Cred ca depinde de gradul operatiei,,ma refer ca lui Hermine i s-a decontat..

Luara, am inteles ce vrei sa zici, insa eu am raspuns exclusiv la ce ai scris acu vreo 2 mesaje si, anume: "e musai sa aiba clinica contract cu casa"

sus

Denunta
Byu

Copii
Iulian Gabriel: 10 ani, 9 luni
Irina Maria: 8 ani, 8 luni

17.02.2012 2:12     citat 

sweety e fain la Arcadia, asa-i?
Mie mi-a spus doctora mea ca tinand cont ca ea lucreaza acolo cu norma intreaga si ca nasterea e si decontata de CAs e 2500 lei nasterea naturala, e chiar si un afis in oras cu asta.
Stiu ca se merita, probabil acolo voi naste, la Cuza nu m-as mai duce, e prea riscant si mai nasc si cu orice medic, ceea ce nu ma incanta deloc.

carmen stiu ca e mult mai bine la privat, de o mie de ori decat la stat. Nu ne permitem sa punem deoparte in fiecare luna pana in mai din pacate, mai sunt si 2 luni pana atunci si oricum mai avem de cumparat neaparat scaun auto pt Iulian si ce mai tb pt Irina si oricum banii nostri se duc lunar pe chirie, mancare, lapte praf, necesarul din casa+multe alte datorii si banci care ne termina financiar. Asta e, avem o speranta ca sotul va prinde un post f bun din care vor iesi bani mai multi. Dezavantajul mare ar fi ca av veni seara acasa ora 6-7 si eu voi singura cu 2 copii pana atunci. Sper sa ma descurc, de acum va fi oricum cum va vrea Dumnezeu.
Eu la Iulian ii dau laptele praf care are miere, ii mai dau clementine, pere uneori, kiwi si il ajuta la scaun. Uneori mai mananca lapte de vaca cu paste, orez si iese mai usor cu scaunul. Are si el insa zile cand face mai rar si putin kk.
Tu cum te simti??

claudis si pe mine ma mai mustra uneori constiinta cand il cert pe Iulian dar uneori chiar nu mai am rabdare chiar daca se intampla rar sa ii mai dau si cate o palma la fundulet dar e asa intors pe dos cateodata ca nu mai pot. Azi de exemplu a fost tare plangacios si s-a purtat f urat dar sa zicem ca m-am calmat si el la fel.
Deci tb sa ai rabdare si cu el, dar daca te mai enervezi asta e , esti om, tb sa stim doar sa nu intrecem limita.

narcisa da asa e nu prea ma pot tine departe de treburile casei cel putin. Azi am o energie de numa, nu stiu de la ce, de la gynipral oare??
Am aspirat si am pus la spalat, am sters mobila prin toate colturile, si mai tb sa fac si mancare dar stau linistita pana adoarme Iulian apoi ma apuc sa fac usor felul 1 si 2.

Va pup, merg sa-l pun la nani!!

sus

Denunta
ralucutza15

Copii
Dragos Andrei: 10 ani, 7 luni

17.02.2012 2:33     citat 

krmn cred ca despre Pelican e vorba, va fi pe calea turzii undeva inainte de baumax, deja e ridicata cladirea. eu am nascut la stat cu Cruciat, ma rog el nu a fost in oras, asa ca am nascut cu cine era de garda, dar eu am fost foarte multumita de nasterea la stat. poate am avut si noroc, ca am nascut vineri seara, am fost doar 2 persoane in salon pana sambata la amiaz, pana duminica au mai venit 2, si luni am plecat acasa deja pe cand venisera si celelalte 2. mai greu mi-a fost duminica noaptea ca eram multe in salon, in rest a fost chiar bine. oricum fulga nu cred ca va renunta la Gynia ca din cate stiu e co-fondator.

sus

Denunta
lavinia_ionela

Copii
Octavian-Ioan: 10 ani, 5 luni
Sofia-Maria: 7 ani, 3 luni

17.02.2012 2:46     citat 

Buna ziua si bine v-am regasit!

Ma bucur ca inca va gasesc aici.

Luara
felicitari pentru baietel pentru ca nu am avut ocazia sa te felicit pana acum.

Byu vad ca iti creste burticuta, creste, creste. Sarcina usoara iti urez.

Eu am intrat sa va recomand pentru sanatatea voastra si a micutilor medicina ayurveda. Nasa mea este farmacist si consultant ayurvedic, face atat cursuri despre tot ce inseamna ayurveda cat si consultatii pentru cei interesati in remedierea anumitor probleme.

De curand am primit un mail de la ea in care mi-a spus ca face consultatii cu ajutorul terapiei florale Bach si fac o prezentare scurta a terapiei care se axeaza pe regasirea echilibrului emotional si indirect a celui fizic prin administrarea unor extracte florale descoperite de medicul englez Edward Bach la inceputul secolului XX:
Terapia florala Bach este o terapie de vindecare emotionala. Ea a fost descoperita la inceputul secolului XX de catre Edward Bach, un reputat medic bacteriolog si homeopat. Fiind in cautarea unui sistem terapeutic holistic, simplu de aplicat si natural, el a abandonat practica medicinii conventionale si s-a retras in mijlocul naturii pentru a descoperi cele 38 de remedii florale din terapia care ii poarta numele.

Remediile sunt preparate din flori ale unor plante prin extractie in apa, carora apoi li se adauga alcool pentru conservare.Fiecare floare echilibreaza cate o stare emotionala incadrata in sapte grupe principale: frica, nehotarare, interes insuficient pentru prezent, singuratate, sensibilitate fata de influentele exterioare, dezamagire/disperare, grija exagerata pentru binele celor din jur.

De exemplu, unei persoane care are niste frici specifice: de masini, de medici, de anumite insecte, etc i se va recomanda extractul florii de Mimulus. Alteia, mereu nehotarata, care oscileaza intre doua alternative fara a sti ce sa aleaga, dar si fara sa intrebe pe altcineva ii va fi de folos remediul din floarea de Scleranthus. Pentru un soc suferit in urma unui accident, a pierderii cuiva drag se recomanda remediul numit Star of Bethleem si exemplele pot continua.

Aceasta terapie nu are efecte adverse sau contraindicatii si nu vindeca direct bolile fizice. Dr. Bach considera ca prin reglarea emotiilor cu ajutorul acestor extracte florale este tratata cauza subtila a bolii si in acest fel poate fi vindecat si corpul fizic.

Un alt aspect unic al acestei metode este rolul activ pe care pacientul il are in cadrul terapiei. Terapeutul care recomanda remediile florale este considerat un consultant, un educator care il ajuta pe pacient sa-si inteleaga emotiile si apoi sa le echilibreze cu remediile specifice.

Dupa ce i se explica in detaliu formula aleasa, pacientul are posibilitatea sa isi combine singur remediile in sticluta de tratament, care poate avea un numar de maxim 7 esente.Combinatia de remedii se administreaza in picaturi, dozele standard fiind de cate 4 picaturi de 4 ori pe zi.

Mesajul cel mai puternic pe care aceasta terapie il aduce in constiinta noastra este acela de autovindecare. Prin atingerea echilibrului fizic si psihic cu o metoda simpla si la indemana noastra, avem posibilitatea sa ne accesam adevarata natura- cea din spatele mastilor pe care ni le punem zilnic, sa ne cunoastem resurselor interioare si sa le folosim in concordanta cu scopul pentru care am venit pe acest pamant.

Iar pentru cei interesati de cursul de Ayurveda pentru femei care sunt sau vor sa devina mame; enunt un sumar al cursului mai jos, care se va face pe module, pentru cine vrea sa participe doar la anumite subiecte; sunt prezentate principiile medicinei traditionale indiene pentru conceperea, nasterea si cresterea unor copii sanatosi la minte, la trup si la suflet:

Prima sedinta-2h
1/Notiuni introductive despre Ayurveda
Definitia Ayurveda
Concepte fundamentale
• Panca mahabhutas - 5 elemente primordiale: Cer, Aer, Foc, Apă & Pământ
• Tridoshas - 3 componente metabolice ale organismului: Vata, Pitta & Kapha
• Trigunas - 3 componente (doshe) mentale: Sattva, Rajas, Tamas
• Sapta dhatus - 7 componete vitale ale organismului (alias ţesuturi)
• Malas - compuşi de excreţie
• Agni - foc metabolic
• Ama - toxine acumulate în ţesuturi şi organe
• Prakriti - tipuri constitutive
• Nidana – metode de diagnostic in Ayurveda
• Panchakarma -terapii de detoxifiere
• Swasthavritta - igienă şi sănătate

A doua sedinta-2h
2/ Ayurveda pentru sarcina, nastere si alaptare
Obiective
Conditii pentru nasterea de copii sanatosi
• Varsta parintilor
• Ciclul menstrual-rtu chakra
• Dieta si stilul de viata
• Sanatatea organelor si tesuturilor

3/ Pregatirea pentru conceptie a ambilor parteneri.Conceptia
Pregatirea pentru conceptie
• Samanta
• Terenul
• Hranirea
• Perioada propice
Recomandari privind momentul conceptiei in functie de
• factori psihici
• anotimp
• momentul din zi
• loc
• postura
• perioada din timpul menstruatiei
Principalii factori care influenteaza producerea embrionului

A treia sedinta-2h
4/Sarcina.
Semne ale sarcinii
Igiena pe perioada sarcinii
• Masaj
• Exercitii fizice
• Imbracaminte/Machiaj
Alimentatia recomandata pentru fiecare luna de sarcina in concordanta cu dezvoltarea embrionara Remedii ayurvedice pentru cateva simptome/afectiuni comune in perioada sarcinii
• Raceli comune/Tuse/Febra
• Stari de voma
• Hemoroizi/Fisuri anale
• Vergeturi
• Edeme
• Tulburari de circulatie periferica
• Transpiratie excesiva
• Constipatie
• Prurit
• Infectii urinare

A patra sedinta-2h
5/. Pregatirea pentru nastere. Nasterea.

Conditii pentru desfasurarea optima a nasterii
Simptomele nasterii
Nasterea propriu-zisa. Metode utilizate pentru o nastere usoara
Regim igieno-dietetic in primele 5zile dupa nastere
• De evitat
• Dieta
• Masaj
• Alte terapii
Perioada postpartum (de lauzie)

6/Alimentatia si stilul de viata al mamei in timpul alaptarii
Notiuni despre alaptare din perspectiva ayurvedica
Cauze ale lactatiei insuficiente
Remedii pentru diferite afectiuni in perioada alaptarii
• Pentru stimularea lactatiei
• Pentru contractarea uterului
• Pentru contraceptie
• Lipsa laptelui matern
• Chisturi/ alte formatiuni anormale la nivelul sanilor
• Vicierea secretiei lactate
• Pentru purificarea laptelui matern

A 5 a sedinta-2h
7/Alimentatia si regulile de igiena pentru copii pana la varsta de 1 an
Igiena copilului
• Imediat dupa nastere
• Zilnica
Alaptarea la san
Diversificarea alimentatiei
• Prima etapa (7-9luni)
• A doua etapa (10-12luni)
• A treia etapa (1-6 ani)
Remedii ayurvedice pentru diferite afectiuni ale copilului pana la 1 an
• Tonice
• Unele boli ale copilariei
• Sinuzita,pneumonie, rinite cronice
• Raceli comune/Rinite
• Stari febrile
• Afectiuni cutanate
• Eunrezis

8/Concluzii.Intrebari

Pentru mai multe informatii puteti suna la urmatorul nr. de telefon: 0728/290242 Farm. Irina Plescan.

Le recomand in special fetelor din Bucuresti, cursul si consultatiile se fac in Bucuresti.

Va urez o zi buna!

sus

Sweety_Karina

Copii

17.02.2012 8:16     citat 

Bianca, nu te inveti minte!Puteai sa stai linistita vreo 2 zile si apoi sa vte fi apucat de treaba. Serios ca esti cam inconstienta trist
Deci, daca pana la urma finantele nu-ti permite sa nasti la Arcadia, iti recomand un medic care nu te va lasa balta si nu va conta ca ai fost in evidenta la altcineva si se va purta excelent cu tine. Ma refer daca nasti , pana la urma, la Cuza. E un dr suuuper, de nota 10 (e barbat). Mie imi place de el de mor!

sus

Denunta
geo_narcisa

Copii
Iuri Vladimir: 10 ani, 10 luni
Natalia Maria: 8 ani, 2 luni

18.02.2012 9:55     citat 

La multi ani Ione, sa fii iubita!!! sarut sarut sarut
http://www.parinti.com/modules.php?name...78#1279078

sus

Denunta
luara

Copii

18.02.2012 10:23     citat 

Bianca sa stii ca si eu faceam ca tine, ca inca puteam, apoi dupa 32 de saptamani nu eram in stare sa fac nimic. Daca ma duceam la plimbare ajungeam numai la intrarea in parc, atata eram in stare. Asta insemnand vreo 700 m de la casa. Asa ca fii atenta. Sa nu ajungi ca la final sa nu mai poti face nimic. Noroc ca am avut ajutor, dar tu nu prea ai pe cine sa te bazezi, asa ca asculta fetele. Stiu ele ce zic.

sus

Denunta
cry_styna

Copii
Miruna Maria: 10 ani, 2 luni
Karina-Ioana: 7 ani, 11 luni

18.02.2012 11:03     citat 

neatza si de la noi!

byu...tot cu cearta vin si eu! pelanga ce ti-au spus fetele...gandeste-te ca daca nasti prematur va trebui sa stai mult mai mult in spital...poate chiar si o luna...ce va face Iulian?

trebuie sa-ti impui sa te odihnesti cat mai mult! s-a inteles,nu? sarut

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, ... 9, 10, 11  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: