· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Materna / paterna >Sarcina > graviduta la peste 40 de ani
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, ... 11, 12, 13  »
subiect nou  raspunde
autor graviduta la peste 40 de ani     
Biogenis
(Banca de celule stem)
[email protected]
Daca esti insarcinata, castiga in fiecare luna un Kit de recoltare de celule stem!
Lunar ai sansa de a castiga un kit de recoltare Bebe, in valoare de 3590 lei. Kit-ul include setul de recoltare, transportul probei de la spital la laboratorul nostru din Romania, analizele, prelucrarea si criogenarea probei.

Inscrie-te chiar acum in concurs!
natelo12

31.05.2012 10:28     citat 

[quote="betty200"]Nici nu va inchipuiti cat de bine-mi pare ca v-am gasit, am mare nevoie de orice sfat pe care mi-l puteti da. Am 40 ani, nu mai am mult si implinesc 41 si imi doresc foarte mult un bebe mic, am inca doi copii mari: 19 si 14 ani.

As fi tare bucuroasa daca mi-ati spune cum ati reusit sa ramaneti insarcinate la varsta asta si daca v-ati facut ceva analize inainte. Eu am facut FSH, estradiol, prolactina = bune dar progesteronul sub limita, e adevarat ca n u a fost facut in perioada indicata adica in ziua 7 DPO. Cel mai tare m-a demoralizat AMH (hormon antimullerian) care a iesit 0,87 cu valori pt perioada fertila intre 1-8. Nu-mi dau seama cam cat de tare pot sa sper ca se va intampla minunea, incercam de 3-4 luni fara protectie si inca nu s-a intamplat, e adevarat ca monitorizare am facut doar in ultima luna si totul era ok, ovulatie in ziua 21 verificata ecografic, contacte sexuale in ziua dinainte si in cea a ovulatiei dar din pacate neconcretizat.

Orice informatie legata de sarcina la peste 40 ani imi este foarte foarte utila, pe net nu prea gasesc informatii legate de sarcina peste 40 ani.

Sa va creasca bebelusii sanatosi si sa va bucurati de ei, incerc sa imi imaginez cat de fericite sunteti desi imi dau seama ca si eu as fi si foarte ingrijorata de evolutie pana la termenul nasterii.[/quote]

Buna Betty 200, ma bucur ca subiectul nu lancezeste prea mult, nu ca as milita eu pentru maternitate dupa 40 de ani, dar sunt sigura ca sunt foarte multe femei care isi doresc copii si dupa aceasta varsta, dar n`au curaj sau mai dramatic, se gandesc la "gura lumii"...in fine, vreau sa`ti spun ca eu n`am avut deloc probleme de conceptie, desi am un ovar extirpat si un uter bicorn...pentru a obtine ultima sarcina, am "muncit" 7 luni, iar atunci cand am reusit sa ma detasez de grija de a obtine o sarcina, am obtinut 2 sarcini in decursul a 3 luni...prima sarcina a fost gemelara, iar din cauza uterului meu malformat, s`au oprit in evolutie la 9 saptamani, iar dupa ce am fost chiuretata de sarcina pierduta, dupa primul ciclu, am ramas insarcinata cu cea mica. Subiectul analize endocrinologice este de o mare finete...exemplu: poti sa ai analize perfecte, dar sa nu ai o sarcina din cauza sotului...apropo, pe sot l`ai investigat? In privinta neajunsurilor tale hormonale, gen progesteron...gaseste un medic in care sa ai incredere si care sa te ajute, cu siguranta o sa`ti dea un supliment de progesteron, care se ia numai in perioada de dupa ovulatie, pentru ca luat inainte, inhiba ovulatia...despre AMH`ul tau, nu stiu ce sa`ti spun...toate analizele pe care le`ai facut tu, eu le`am facut in zilele 2-5 a CM, iar progesteronul l`am repetat in ziua 21...n`am inteles de ce le`ai facut in ziua 7, dar acum cu siguranta medicul tau stie mai multe decat mine.
Nu te mai stresa si nu te mai ingrijora, linisteste`te, "munceste" cu dragoste multa la acest proiect, iar dupa ce vei obtine sarcina, vei gasi o multime de investigatii care sa`ti certifice ca tu si copilul sunteti bine si ca o sa vina pe lume cum nu se poate mai normal...iti doresc sa ai o sarcina cat mai curand posibil si iti stau la dispozitie cu tot ce pot zambet

sus

Denunta
betty200

31.05.2012 7:55     citat 

Natelo iti multumesc foarte mult ca mi-ai raspuns atat de repede, hai sa-ti spun mai in detaliu cum stau lucrurile la mine:

1. Am inceput sa ma gandesc serios la bebe de prin februarie cand sotul de dragul meu a acceptat sa-i dam o sansa la bebe sa vina, dupa 2 luni de prestat la liber fara rezultat am zis ca cea mai simpla investigatie ar fi spermograma lui asa ca zis si facut, recoltat frumos acasa dupa 5 zile de abstinenta si fugit rapid in 10 minute la clinica si a fost facuta pe loc de o doctorita biolog. rezultatele arata asa:

- volum 2 ml (din cauza faptului ca nu-i obisnuit sa ejaculeze afara doar atat a iesit sau poate asta-i volumul lui obisnuit, habar n-am el a zis ca i se pare ca n-a ejaculat total) VN (2-6)
- PH 7,8 VN (7-8,5)
- concentratie 42 mil/ml (VN > 20 mil/ml)
- celule rotunde 2 mil/ml
- mobilitate 80% progresivi (VN>50%)
-morfologia 50% forme normale (VN>50%)

Rezultat normozoospermie

2. avand in vedere ca sperma era buna am trecut la investigatiile mele, primele le-am facut in ziua 35 a ciclului din 37 cat a fost ciclul respectiv deci cu 2 zile inainte de a veni menstruatia de asta ziceam ca nu-s sigura de valoarea progesteronului pt ca asta scade drastic inainte de menstruatie. In rest se incadrau in valori normale pt faza lutheala.

3. urmatorul ciclul am monitorizat mai atenta toti factorii, temperatura, foliculi si in ziua 21 am ovulat(temperatura, testele de ovulatie si foliculometria ecografica s-au suprapus exact) dupa ce in ziua 19 aveam folicul de 19-20 si am facut o injectie cu brevactid 5000 ui, am verificat dupa si se sparsese foliculul, am facut si progesteronul in ziua 28 (a 7-a dupa ovulatie) si acum a iesit ok dar am luat eu 10 zile utrogestan la indicatia medicului. Contacte sexuale in ziua 20, 21, 22. Deci am facut tot ce trebuia si n-a iesit.

4. am zis sa fac si AMH sa vad cum stau cu rezrerva ovariana, no asta m-a depresat cel mai tare, ma asteptam io ca la 40 ani sa fie mic dar speram totusi sa treaca putin peste 1, parerile cica-s impartite ca asta nu inseamna spun unii ca nu mai poti concepe ci ca rezerva e pe sfarsite. De asta va intrebam si pe voi daca ati facut analiza asta sa imi dau seama cat e de "normala" valoarea mea.

5. luna asta am luat 5 zile si clostilbegyt sa stimulez putin ovarele, in ziua 13 adica ieri, aveam cate 3-4 foliculi de 10 mm pe fiecare ovar dar endometrul doar de 3,5 mm, medicul zice ca din cauza clostilbegytului dar ca putem spera ca va creste, maine merg sa vada cat au crescut toate.

6. ar trebui sa ma ingrijorez ca am ovulatie asa tarzie?, in gerela in zilele 21-23 ale CM, eu tot timpul am avut cicluri mai lungi. Citeam ca ovulele eliberate mai tarziu nu-s foarte de calitate, voi ce stiti despre asta?

Natelo dupa cum vezi am o sumedenie de intrebari si neclaritati. Progesteronul nu l-am facut in ziua 7 ci in ziua 35, scriam doar ca el trebuie facut in ziua 7 dupa ovulatie adica ziua 21 a CM daca ai ciclul normal de 28 zile. Ce teste ai facut in sarcina sa-ti confirme ca micuta e bine? Sunt deosebit de placut surprinsa cat de rapid ai ramas insarcinata, eu parca nu mai prea am sperante ...dar mi-as dori f f mult. Orice detaliu ma ajuta, iti multumesc inca odata.

sus

Denunta
natelo12

31.05.2012 10:10     citat 

[quote="betty200"]Natelo iti multumesc foarte mult ca mi-ai raspuns atat de repede, hai sa-ti spun mai in detaliu cum stau lucrurile la mine:

1. Am inceput sa ma gandesc serios la bebe de prin februarie cand sotul de dragul meu a acceptat sa-i dam o sansa la bebe sa vina, dupa 2 luni de prestat la liber fara rezultat am zis ca cea mai simpla investigatie ar fi spermograma lui asa ca zis si facut, recoltat frumos acasa dupa 5 zile de abstinenta si fugit rapid in 10 minute la clinica si a fost facuta pe loc de o doctorita biolog. rezultatele arata asa:

- volum 2 ml (din cauza faptului ca nu-i obisnuit sa ejaculeze afara doar atat a iesit sau poate asta-i volumul lui obisnuit, habar n-am el a zis ca i se pare ca n-a ejaculat total) VN (2-6)
- PH 7,8 VN (7-8,5)
- concentratie 42 mil/ml (VN > 20 mil/ml)
- celule rotunde 2 mil/ml
- mobilitate 80% progresivi (VN>50%)
-morfologia 50% forme normale (VN>50%)

Rezultat normozoospermie

2. avand in vedere ca sperma era buna am trecut la investigatiile mele, primele le-am facut in ziua 35 a ciclului din 37 cat a fost ciclul respectiv deci cu 2 zile inainte de a veni menstruatia de asta ziceam ca nu-s sigura de valoarea progesteronului pt ca asta scade drastic inainte de menstruatie. In rest se incadrau in valori normale pt faza lutheala.

3. urmatorul ciclul am monitorizat mai atenta toti factorii, temperatura, foliculi si in ziua 21 am ovulat(temperatura, testele de ovulatie si foliculometria ecografica s-au suprapus exact) dupa ce in ziua 19 aveam folicul de 19-20 si am facut o injectie cu brevactid 5000 ui, am verificat dupa si se sparsese foliculul, am facut si progesteronul in ziua 28 (a 7-a dupa ovulatie) si acum a iesit ok dar am luat eu 10 zile utrogestan la indicatia medicului. Contacte sexuale in ziua 20, 21, 22. Deci am facut tot ce trebuia si n-a iesit.

4. am zis sa fac si AMH sa vad cum stau cu rezrerva ovariana, no asta m-a depresat cel mai tare, ma asteptam io ca la 40 ani sa fie mic dar speram totusi sa treaca putin peste 1, parerile cica-s impartite ca asta nu inseamna spun unii ca nu mai poti concepe ci ca rezerva e pe sfarsite. De asta va intrebam si pe voi daca ati facut analiza asta sa imi dau seama cat e de "normala" valoarea mea.

5. luna asta am luat 5 zile si clostilbegyt sa stimulez putin ovarele, in ziua 13 adica ieri, aveam cate 3-4 foliculi de 10 mm pe fiecare ovar dar endometrul doar de 3,5 mm, medicul zice ca din cauza clostilbegytului dar ca putem spera ca va creste, maine merg sa vada cat au crescut toate.

6. ar trebui sa ma ingrijorez ca am ovulatie asa tarzie?, in gerela in zilele 21-23 ale CM, eu tot timpul am avut cicluri mai lungi. Citeam ca ovulele eliberate mai tarziu nu-s foarte de calitate, voi ce stiti despre asta?

Natelo dupa cum vezi am o sumedenie de intrebari si neclaritati. Progesteronul nu l-am facut in ziua 7 ci in ziua 35, scriam doar ca el trebuie facut in ziua 7 dupa ovulatie adica ziua 21 a CM daca ai ciclul normal de 28 zile. Ce teste ai facut in sarcina sa-ti confirme ca micuta e bine? Sunt deosebit de placut surprinsa cat de rapid ai ramas insarcinata, eu parca nu mai prea am sperante ...dar mi-as dori f f mult. Orice detaliu ma ajuta, iti multumesc inca odata.[/quote]

Betty, inteleg ca deja ai trecut la stimulare ovariana...mie dr. mi`a recomandat stimulare dupa 1 an de incercari, dar si pentru ca analizele mele indicau ca am rezerva foliculara, ca ovulam si ca aveam si corp galben, deci foliculii reuseau sa sparga, cu toate astea, tot mi`au trebuit 7 luni ca sa obtin o sarcina...pana la urma i`am facut si sotului spermograma, iar la o saptamana dupa ce am primit rezultatul, am avut si eu test de sarcina pozitiv...ne`am distrat copios ca l`am pus sa faca spermograma cand eu eram deja insarcinata rad ...si eu am citit multe articole care sugerau la unison concluzia ca din ovulatiile tarzii, nu rezulta foliculi de calitate, asa ca sansele mai scad si din punctul asta de vedere...apoi si ciclurile foarte scuurte sau foarte lungi sunt un impediment...se spune ca pragurile satisfacatoare ar fi de minim 21 zile - maxim 35 zile...acum te`as mai intreba cum stai cu permeabilitatea trompelor?....in fine, este de discutat si bine ar fi sa excluzi fiecare impediment posibil existent....in privinta analizelor din care am aflat ca fetita mea este sanatoasa, cele mai importante au fost: echografia de 12 saptamani, in care i s`a masurat translucenta nucala sau pliul nucal, amniocenteza, pe care sincer si fara sa se supere nimeni, as recomanda`o tuturor gravidutelor de orice varsta si binenteles echografia morfologica...iti doresc liniste sufleteasca si 2 liniute mai curand decat te astepti zambet

sus

Denunta
betty200

01.06.2012 8:47     citat 

Buna dimineata, abia am asteptam sa intru sa vad un eventual mesaj de la tine

Trompele nu le-am verificat, am presupus ca-s ok daca am avut 3 sarcini pana acum (cred ac am uitat sa spun ca acum 9 ani am ramas insarcinata cu sterilet si medicul ferm m-a convins sa fac intrerupere de sarcina, aveam 6 saptamani, pt care si azi am mustrari de constiinta)

Tu ce analize ai facut pt rezerva ovariana? ca FSH-ul si mie mi-a iesit foarte bine si am inteles ca si el e unul dintre markerii rezervei ovariene care cica se modifica ceva mai tarziu decat AMH-ul cu 1-2 ani, deci se pare ca va urma si el cat de repede la mine.

Hazliu tare cum ati verificat voi sperma care isi facuse deja cat se poate de onorabil treaba :)

Amniocenteza eram hotarata oricum sa fac si fara sa fac inainte triplu si dublu test, daca va fi sa vina bebe fac direct amniocenteza cat mai devreme cu putinta. Cred ca nu as alege sa fac un copil cu probleme in primul rand pentru el, nu mi se pare corect sa-l aduci pe lume din start cu un anumit handicap avand in vedere ca oricum problemele sunt multe si apar chiar la cei perfect sanatosi.

sus

Denunta
natelo12

01.06.2012 3:04     citat 

Betty, am facut si FSH`ul si LH`ul si prolactina, si markerii tiroidieni intre zilele 2-5 ale CM`ului, apoi progesteronul in ziua 21 a CM`ului...cand a vazut endocrinologul valorile, mi`a spus ca mai mult ca sigur rezerva mea foliculara imi ajunge pentru inca cel putin 5 ani sarut ...sincer nimeni nu mi`a verificat AMH`ul, dar nici eu n`am citit prea multe despre el. Ginecoloaga mea, mi`a propus ca dupa 1 an de incercari, daca nu obtin sarcina, sa verificam trompele...ea sustine si am citit si eu despre asta, ca in timp, din varii cauze, se pot obtura trompele prin diverse aderente, in urma racelilor sau alte motive...sincer eu in locul tau as fi foarte optimista daca deja ai trecut la stimulare...te`ai gandit la sarcina multipla, pentru ca se intampla mai ales la peste 40 de ani si ajutata de stimlulare?...eu am ratat si luna mai, am deja CM, dar la mine mai este o problema, alaptarea (impropriu zis "problema" ), desi mi`a iesit o prolactina foarte ok, este posibil sa`mi inhibe ovulatia...ce`o vrea bunul Dumnezeu, cert este ca eu nu voi apela la stimulare si sti de ce?...pentru ca ma sperie procedura asta...cred ca ramaneam cu 2 copii daca trebuia sa fac stimulare...oricum, tu esti foarte curajoasa din punctul meu de vedere si meriti din plin sa obtii cat mai curand o sarcina zambet
Nici eu n`am mai facut dry test, dublu test, triplu test, pentru ca varsta imi dadea totul peste cap, asa ca am ales direct amiocenteza, care se face cel mai devreme la 15 saptamani, binenteles daca si dr. este de acord asa de devreme...in rest problemele mele pe parcursul sarcinii, au fost de alta natura...durere de pelvis, copil mare (am nascut la 36 sapt. iar copilul a cantarit 3200 gr), hernie inghinala, de luat in greutate am luat doar 10 kg, dar am resimtit fiecare gram...foarte greu ma miscam inca de pe la 20 de saptamani, apoi trebuia sa`mi monitorizez cu mare atentie tensiunea, apoi colul care s`a deschis de la 26 de saptamani, plus ca oboseam tare repede...nu este usor, dar pot doar sa`ti spun ca tot ce am enumerat mai sus ca si probleme, le au si viitoarele mamici de 20 de ani, nu sunt deloc specifice celor trecute de 40.
N`am inteles de ce ti`a indicat medicul chiuretaj terapeutic din caza steriletului...foarte ciudat trist

sus

Denunta
betty200

01.06.2012 3:44     citat 

Nate, medicul mi-a spus ca nici vorba nu ma lasa sa fac un copil fara o manuta sau fara altceva, steriletul zicea ca era incastrat in trofoblast. Ulterior am citit mai mult despre asta si se pare ca asta e procedura standard in caz de sarcina peste sterilet dar au fost multe femei care n-au aflat decat dupa 3-4 luni ca sunt insarcinate asa ca au facut copii ok, efectiv nu mi-a datr posibilitatea sa aleg si imi este f f ciuda ca n-am iesit fortat din cabinet sa cer o alta parere, in opinia mea s-a purtat neetic. Uneori am niste stari accentuate de melacolie si regrete puternice dar imi dau seama ca timpul inapoi nu se mai poate da asa ca incerc sa gandesc cat pot de rational si evit sa ma intreb "c-ar fi fost daca ..."

Stimulare nici eu n-am considerat ca-i ok sa fac dar luna asta avand in vedere AMH-ul parca simteam ca sunt pe ultima suta de metri. Este o stimulare f f usoara si am facut un mic experiment, cel mai probabil de acum voi lasa natura sa hotarasca, oricum clostilbegytul este f slab si doza este si ea minima, majoritatea fetelor am vazut ca au recomandat 2 sau chiar 3 pastile pe zi, eu am luat doar 1. Medicul a zis ca AMH-ul la varsta asta e normal sa fie asa mic.

Abia astept sa aud vesti bune si de la tine, eu ma gandesc ca avand o nastere proaspata in antecedente sansele sunt mai mari la tine, Doamne ajuta!
Plec acum la medic sa vad daca au mai progresat foliculii mei si endometrul, revin cu vesti praspete. Un pupic si o smotoceala pt cea mica, wau ce drag imi este cand ma gandesc la ea, parca vad ce picioruse grasute are ...

sus

Denunta
natelo12

01.06.2012 5:45     citat 

Betty, sa aduci numai vesti bune de la doctor...cat despre cea mica, este o revigorare psihica si fizica pentru toti ai casei, o minune si`o scumpa...n`avem pic de liniste cu ea, dar este atat de frumos, ca nu trece zi de la Dumnezeu sa nu mi se umple ochii de lacrimi multumindu`I pentru ea. sarut
Eu nu stiu mare lucru despre stimulari, dar daca tu zici ca este o stimulare usoara, m`am linistit foarte fericit
In privinta steriletului, nici macar n`am auzit ca se poate ramane insarcinata peste sterilet...oare a fost un viciu de plasare sau cum sa se poata asa ceva ? confuz ...nu are rost sa te mai uiti in urma, numai Dumnezeu stie cat si cand sa ne dea....si eu am suferit dupa sarcina gemelara pierduta si ma intrebam de ce?...raspunsul este clar pentru mine acum, nimeni nu primeste mai mult decat poate duce...prefer varianta asta de raspuns...hai cu vesti bune Betty.

sus

Denunta
betty200

01.06.2012 6:19     citat 

Am sosit, greu mi-a vizionat ovarele, poate pt ca-s mai grasuta (m-am gandit eu ...), ovarul drept are 2 foliculi de 14 mm si endometrul a crescut de la 3,5 la 6,2 mm), luni merg din nou. Sper luna asta din 2 foliculi sa iasa ceva ...

Ma mai chinuie o intrebare: oare gelul de la eco nu dauneaza spermatozoizilor ... cred ca-s paranoica deja ca as controla toti factorii, probabil ar fi bine sa o las mai moale si natural dar avand in vedere ca al meu lucreaza la 100 si ceva de km de casa musai sa monitorizez ovulatia ca sa nu se piarda exact perioada fertila, in mod normal ne vedem doar odata sau de 2 ori pe saptamana ...

Nate, al meu a ramas cu o porecla de la evenimentul respectiv: "barbatul care a invins steriletul", in mod normal sunt sanse de sub 1% sa dea gres metoda respectiva dar uite ca am nimerit exact in respectivul procent, probabil totusi ca am luat ceva antiinflamatoare in perioada respectiva care au interferat cu exact ceea ce steriletul face - un proces inflamator la nivelul uterului care impiedica nidarea. Asta bineinteles ca n-am stiut-o decat dupa ca medicii "omit" sa informeze pacientele.

Tu mi-ai spus ca luna asta a venit ciclul, monitorizezi ovulatia in vreun fel, ai facut-o la celelalte sarcini?

sus

Denunta
natelo12

01.06.2012 8:27     citat 

Betty, Doamne ajuta sa iasa ceva cu ochisori din foliculii astia doi frumusei. In privinta monitorizarii ovulatiei, n`am recurs decat la urmarirea temperaturii bazale vreo 2 luni si tot vreo 2 luni cu teste de ovulatie, in rest absolt nimik de genul, ci doar detasare si dragoste cat de des...imediat ce am reusit sa ma detasez si sa ma relaxez, a aparut si sarcina.

sus

Denunta
betty200

04.06.2012 10:41     citat 

Ultimele noutati suna cam asa:

azi dimineata la 8 am fost la medic si endometrul crescuse la 9,5 mm, unul dintre foliculi cred ca s-a resorbit iar celalalt avea 18 mm, testul de ovulatie de ieri inca nu era pozitiv, sper astazi sa se pozitiveze.

Natelo am vrut sa te mai intreb tu cum stai cu glera cervicala ca eu am mucus ca albusul de ou dar destul de putin cantitativ, tu ce stii cat este de importanta cantitatea?

sus

Denunta
furnicutza26

Copii
Lucasosaurus: 13 ani, 2 luni
Pufarina: 9 ani

04.06.2012 12:02     citat 

----------
betty200 a scris:
Nate, al meu a ramas cu o porecla de la evenimentul respectiv: "barbatul care a invins steriletul", in mod normal sunt sanse de sub 1% sa dea gres metoda respectiva dar uite ca am nimerit exact in respectivul procent, probabil totusi ca am luat ceva antiinflamatoare in perioada respectiva care au interferat cu exact ceea ce steriletul face - un proces inflamator la nivelul uterului care impiedica nidarea. Asta bineinteles ca n-am stiut-o decat dupa ca medicii "omit" sa informeze pacientele.

cini?
----------

rad
foarte tare porecla....

dar sa stiti ca in prospectul la steriletul Mirena scrie clar ca in fiecare an 7 femei din 1000 care folosesc Mirena raman insarcinate...nu stiu ce inseamna asta in % da' mie mi se par destul de multe, 7 din 1000 in fiecare an

sus

Denunta
Christa

Copii
Mona Julia: 13 ani, 5 luni

04.06.2012 12:11     citat 

----------
furnicutza26 a scris:
dar sa stiti ca in prospectul la steriletul Mirena scrie clar ca in fiecare an 7 femei din 1000 care folosesc Mirena raman insarcinate...nu stiu ce inseamna asta in % da' mie mi se par destul de multe, 7 din 1000 in fiecare an
----------

Simplu, 7 la mie sunt 0,7%. foarte fericit scot limba

sus

Denunta
natelo12

04.06.2012 1:54     citat 

[quote="betty200"]Ultimele noutati suna cam asa:

azi dimineata la 8 am fost la medic si endometrul crescuse la 9,5 mm, unul dintre foliculi cred ca s-a resorbit iar celalalt avea 18 mm, testul de ovulatie de ieri inca nu era pozitiv, sper astazi sa se pozitiveze.

Natelo am vrut sa te mai intreb tu cum stai cu glera cervicala ca eu am mucus ca albusul de ou dar destul de putin cantitativ, tu ce stii cat este de importanta cantitatea?[/quote]

Foooarte importanta glera cervicala...ea "netezeste" drumul catre fecundare...si eu o studiez tot timpul si la inceput mi`a fost teama ca am dobandit vreo glera cervicala ostila, drept pentru care, mai faceam spalaturi cu solutie de bicarbonat...oricum, toate astea erau in capul meu, eu fiind foarte normala, drept dovada, dupa 7 luni am obtinut sarcina, apoi dupa alte 2 luni, iar sarcina si aveam aproape 42 de ani...sper sa ai si test de ovulatie pozitiv si totul sa se concretizeze cu un test pozitiv zambet ...nu mi`ai zis ce parere are medicul care te urmareste...este multumit de endometru si de foliculul de 18 mm?...este optimist, iti insufla optimism, te incurajeaza?

sus

Denunta
furnicutza26

Copii
Lucasosaurus: 13 ani, 2 luni
Pufarina: 9 ani

04.06.2012 3:01     citat 

----------
Christa a scris:
----------
furnicutza26 a scris:
----------

Simplu, 7 la mie sunt 0,7%. foarte fericit scot limba
----------

da in fiecare an.... foarte fericit
una peste alta se fac cateva mii

sus

Denunta
betty200

04.06.2012 3:06     citat 

Nate, medicul pare optimist, mi-a zis ca e foarte important ca ovulez si monitorizam sa se si sparga foliculul daca nu il ajutam cu Brevactid, pai avand in vedere ca foliculul a crescut cu aprox 2 mm pe zi e ok, endometrul este deja peste 9 si banuisc ca si asta mai creste intr-o zi doua pana la ovulatie.
Pana la urma tu aveai secretie abundenta la ovulatie? In perioada in care ai ramas insarcinata ai facut spalaturi cu bicarbonat ca ma bate un gand si pe mine.

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, ... 11, 12, 13  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: