· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Materna / paterna >Sarcina > graviduta la peste 40 de ani
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3 ... , 11, 12, 13  »
subiect nou  raspunde
autor graviduta la peste 40 de ani     
Biogenis
(Banca de celule stem)
[email protected]
Daca esti insarcinata, castiga in fiecare luna un Kit de recoltare de celule stem!
Lunar ai sansa de a castiga un kit de recoltare Bebe, in valoare de 3590 lei. Kit-ul include setul de recoltare, transportul probei de la spital la laboratorul nostru din Romania, analizele, prelucrarea si criogenarea probei.

Inscrie-te chiar acum in concurs!
monapapusa

29.04.2014 6:28     citat 

Hai, ca dupa ce fusesem la 2 ecografisti pe care ii gasisem mai liberi, am ajuns luni si la programarea de la Regina Maria , cu Danut Iosup. Mi s-a parut mult mai putin comunicativ si mult mai putin dragut decat acum 13 si 15 ani , cand imi facea ecografiile pentru copiii mei inca in burtica. Acum insa, a refuzat sa faca o intravaginala. A facut tot o eco abdominala. Cert e ca nu a vazut nimic din chistul seros pe care l-au vazut ceilalti 2. Am apucat sa fac si tot felul de investigatii HC125, SCOR Roma, PI...., foarte costisitoare , al caror rezultat e mai mult decat linistitor.
Deci, ma reintorc la dorinta de a avea un bebe.Pe voi va pup si chiar imi pare rau ca nici una nu mai scrieti pe aici!

sus

Denunta
OrhideeaM

12.05.2014 2:31     citat 

Buna, bine ca v-am gasit. De o saptamana fierb. Am 39 de ani si 5 sapt de sarcina. Medicul a fost foarte categoric in privinta amniocentezei si mi-e tare frica de tot ce implica asta: riscuri, urmari, chiar si costuri. Citind ce ati scris voi aici, mi-am dat seama ca va trebui a intrunt si reactia celor din jur. Urmeaza mult stres si neliniste... Medicul meu mi-a zis ca amnio ma va costa 2500-3000 lei, in conditiile in care recolteaza el in spital si trimite la o clinica. Mi-a spus si care clinica, dar eram asa de inebunita de tot ce imi spunea ca nu am retinut. Prea mult 3000. De unde sa ii iau? Am sunat la Genetics si acolo costa 1200 dar fara prelevare. Voi cat ati dat? Oricum atitudinea lui a fost prea putin incurajatoare pentru o mamica de varsta mea.

sus

Denunta
OrhideeaM

12.05.2014 3:47     citat 

Mihaela 1969 ce vesti mai ai? Esti bine? Cred ca iti este foarte greu in perioada asta cand trebuie sa faci o caruta de analize. Medicii s-au obisnuit sa arunci cu bani in toate partile. Al meu doctor mi-a spus de cei 2500-3000 pentru amnio de parca ar fi spus 25 de lei. Mie imi iesisera ochii din cap cand am auzit suma.

sus

Denunta
cry_styna

Copii
Miruna Maria: 9 ani, 1 luna
Karina-Ioana: 6 ani, 10 luni

13.05.2014 9:04     citat 

Orhideea, sarcina usoara si un bebe sanatos!
amniocenteza e recomandata daca apar ceva modificari la dublu test care e si mai ieftin, si mai simplu... de ce vrea medicul direct amniocenteza( inafara de varsta)?

sus

Denunta
OrhideeaM

13.05.2014 9:31     citat 

Numai si numai din cauza varstei. A zis ca vrea sa facem oricum si bitest si triplu test, "dar amniocenteza fara discutii o facem". Iar eu vin si spun de ce sa platesc degeaba bi si triplu test daca facem oricum amniocenteza? Nu culeg banii din pom. Nu dorm de o saptamana de griji si nu simt nici o bucurie. Nu e in regula. Prea multe griji.

sus

Denunta
monapapusa

14.05.2014 1:09     citat 

Orhideea, schimba medicul! Lasa grijile de-o parte! Nu e cazul sa intri in panica. Foarte rau ca nu incurajeaza sarcina la varsta asta! Nu este deloc obligatorie amniocenteza.Eu as refuza s-o fac oricum. Deocamdata , inca nu sunt insarcinata, dar sper!

sus

Denunta
OrhideeaM

15.05.2014 9:14     citat 

Multumesc, Monapapusa. Grijle si stresul se vad, nu spun mai mult acum. Am gresit sa ma las influentata de parerea unui medic si sa las parerea lui sa atarne atat de greu. Sper sa fie totul bine. Sunt foarte obosita acum.

sus

Denunta
danutza45

15.05.2014 2:22   mamica la 45 de ani !  citat 

Buna si vine v-am gasit!

Sunt o mamica la a doua sarcina (saptamana 33) si in curand voi implini... o varsta. Dupa cateva pierderi de sarcina care m-au intristat, Dumnezeu ne-a fericit cu acest bebe mic pe care il asteptam cu mare drag, eu, sotul meu si baiatul meu de 18 ani.

Am citit atatea lucruri despre ce poate insemna o sarcina la o varsta de peste 35 ani, sa nu mai zic peste 40!... nici nu vreau sa pomenesc despre asta aici....
Dar iata ca Dumnezeu ne-a dat in dar o samanta de viata, si atunci am zis ca trebuie sa fac tot posibilul sa fie bine. Am intrerupt serviciul de la 16 saptamani intrand in concediu de risc maternal, fac tratament de trombofilie, am RH negativ (sotul e pozitiv), am uter fibromatos si ... 45 de ani.

Pentru Orhideea : la fel spun si eu, schimba medicul...
Ti-am simtit ingrijorarea vis-a-vis de procedura denumita amniocenteza. Pe langa faptul ca este invaziva, pretul ei este unul foarte piperat.
Spre deosebire de dr. tau, al meu a spus de la inceput ca nu imi recomanda aceasta procedura, dar mi-a dat alternativa. La 14 saptamani am mers la Medlife si am efectuat in test numit Panorama, care este o testare neinvaziva prenatala pt trisomii - cromozomii 21,18,13, monosomia x si triploidie. Determinarea lor se face din proba de sange de la mama si saliva tatalui. Pretul este 3.000 lei. Bineinteles ca n-a mai fost vorba sa fac dublu si triplu test...!!!
N-am stat o clipa pe ganduri, am facut testul, dupa 10 zile am primit rezultatul, totul a fost ok. In plus, am aflat cu precizie de 100% ca bebelul va fi un baietel... Ce-mi mai puteam dori? M-am relaxat si mi-am vazut de sarcina, cu vizite lunare la medic pentru ecografii si analize, cu tratamentele urmate exact cum mi le-a recomandat doctorul, odihna la maxim, liniste si bucurie in familie...
Iata o "reteta" despre cum poti avea un bebe, la o varsta a maturitatii depline.

Va urez tuturor celor care va doriti un copil sa aveti sansa pe care am avut-o eu si familia mea! Dumnezeu sa ne-ajute!

sus

Denunta
OrhideeaM

15.05.2014 3:05     citat 

Iti multumesc, draga Danuta. Si eu am citit prea multe despre ce inseamna sarcina la varsta asta, cand de fapt nu trebuia decat sa imi pun speranta in Dumnezeu si sa imi ascult propriul corp. Iti doresc o sarcina frumoasa si usoara in continuare. Deocamdata incerc sa ma linistesc si apoi voi vedea ce fac cu medicul. Ce frumos ca baiatul tau cel mare de 18 ani asteapta cu drag venirea fratiorului, mi-a placut mult ce ai scris. Te imbratisez, Danuta45 si pe voi, celelalte fete cu burtici.

sus

Denunta
monapapusa

19.05.2014 1:58     citat 

Ce mamica superba trebuie sa fii, Danutza 45! Bravo voua( la toti trei ) pentru cum va pregatiti pentru bebe! Sa ne dai curand vesti!

sus

Denunta
Karis

21.05.2014 7:17     citat 

Buna dimineata dragi mamici si viitoare mamici. Bine v-am gasit!
Am o vaga banuiala ca ma alatur si eu grupului de mamici peste 40.... Eu inca nu am implinit 40 de ani, abia anul viitor voi avea 40 dar cu toate astea nu pot spune ca nu mi-e teama de ce ma asteapta. Asta in cazul in care banuielile mele se confirma.
Sa va spun de ce am si banuieli.... Am ovulat in 14 mai si am avut contact sexual si in 11 si in 14, chiar in ziua ovulatiei. De atunci insa ma simt tot ciudat, temperatura bazala e crescuta, ma simt balonata, imi simt sanii foarte sensibili si am in permanenta senzatia de intepaturi in zona ovarelor. A, si mi-e somn in permanenta. Inca nu e momentul sa fac un test de sarcina, dar oricum cm ar trebui sa vina in 29.
Pe de o parte mi-ar placea sa mai am un bb, pe de alta parte mi-e teama de riscuri. trist Ieri cautam informatii pe net si am dat de acest topic si vad ca mai sunt mamici in situatia mea, asa ca e o idee buna sa ne incurajam una pe cealalta.
O zsi frumoasa va doresc. Si sarcina usoara gravidutelor.

sus

Denunta
OrhideeaM

21.05.2014 9:10     citat 

Felicitari Karis, sa fii sanatoasa si sa ai un bebe frumos si sanatos. Nu te stresa in nici un fel! Roaga-te sa fie totul bine! Nu mai citi toate lucrurile care te pot ingrijora. Sanatate multa!

sus

Denunta
Karis

21.05.2014 9:41     citat 

Multumesc! Inca nu stiu daca sunt sau nu insarcinata. Doar banuiesc. Nici nu stiu daca e normal sa am aceste simptome atat de repede, au trecut doar 8 zile de la data ovulatiei, deci ...nu stiu. Dar mi-ar placea...Ar fi ca si cum as prinde trenul in ultima secunda. zambet Mai e mult pana in 28 cand ar trebui sa-mi fac un test de sarcina. Nu prea mai am rabdare.

sus

Denunta
monapapusa

26.05.2014 4:14     citat 

Deci, vin cu vesti. Nu de la mine. Cumnata mea, care are mai mult cu 6 luni decat mine( a implinit 40 ani in septembrie) este insarcinata in 8 saptamani. Vom avea un alt bebe in familie intre CRACIUN si REVELION. Uraa! Ce este foarte mishto: ceilalti 3 copii ai lor de aproape 7 ani, 16 ani si... aproape 18 ani sunt tare bucurosi si emotionati.

sus

Denunta
OrhideeaM

27.05.2014 8:42     citat 

Sarcina mea s-a oprit din evolutie. Am avut hemoragie si ... s-a terminat... Inca nu inteleg ce s-a intamplat... Un lucru am inteles cu siguranta, credinta este foarte importanta, eu am dat mai mult credit medicului si am gresit. Sper sa ne auzim cu bine. Doamne ajuta!

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3 ... , 11, 12, 13  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: