· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Materna / paterna >Sarcina > graviduta la peste 40 de ani
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4 ... 11, 12, 13  »
subiect nou  raspunde
autor graviduta la peste 40 de ani     
Biogenis
(Banca de celule stem)
[email protected]
Daca esti insarcinata, castiga in fiecare luna un Kit de recoltare de celule stem!
Lunar ai sansa de a castiga un kit de recoltare Bebe, in valoare de 3590 lei. Kit-ul include setul de recoltare, transportul probei de la spital la laboratorul nostru din Romania, analizele, prelucrarea si criogenarea probei.

Inscrie-te chiar acum in concurs!
natelo12

04.06.2012 4:11     citat 

[quote="betty200"]Nate, medicul pare optimist, mi-a zis ca e foarte important ca ovulez si monitorizam sa se si sparga foliculul daca nu il ajutam cu Brevactid, pai avand in vedere ca foliculul a crescut cu aprox 2 mm pe zi e ok, endometrul este deja peste 9 si banuisc ca si asta mai creste intr-o zi doua pana la ovulatie.
Pana la urma tu aveai secretie abundenta la ovulatie? In perioada in care ai ramas insarcinata ai facut spalaturi cu bicarbonat ca ma bate un gand si pe mine.[/quote]

Da, in perioada fertila, glera cervicala in cazul meu, este foarte abundenta...am facut spalaturi, dar cu toate astea am ramas insarcinata atunci cand nu mai faceam nimik in legatura cu obtinerea unei sarcini...cred ca ar trebui sa discuti si cu dr. daca este bine sa faci aceste spalaturi in perioada asta, mai ales ca totul pare destul de pregatit, iar daca suspectezi o glera ostila, la fel, sfatuieste`te cu dr. pentru ca tu deja ai facut niste demersuri medicale mult mai elaborate decat mine...ma bucur ca ai prognostic optimist din partea medicului, abia astept sa vii cu vesti bune zambet

sus

Denunta
Christa

Copii
Mona Julia: 13 ani, 4 luni

04.06.2012 6:53     citat 

natelo, betty, stiu ca in Romania sunt "la moda" spalaturile alea, dar la noi nu se recomanda chiar deloc, pot face mai mult rau decat bine!

sus

Denunta
natelo12

04.06.2012 7:16     citat 

Christa, sunt de acord cu tine, nu trebuie deranjat nimik in zona aia, mai ales in perioada fertila...spalaturile cu solutie de bicarbonat ajuta in obtinerea unui mediu prietenos, ba am cititi si ceva speculatii, cum ca ar ajuta la obtinerea de sarcini cu baietei foarte fericit ...recomandarea mea pentru Betty, a fost sa discute cu dr. daca vrea sa apeleze la metoda asta zambet

sus

Denunta
betty200

04.06.2012 11:13     citat 

Pai medicul mi-a spus ca nici vorba sa nu pun nimic acolo, eu de ex nu am probleme deloc cu lubrifierea n-am avut niciodata nevoie de lubrifiant dar auzeam unele fete ca au secretia f f abundenta ceea ce la mine nu-i asa, medicul a zis ca nu am ce face, dar nici nu parea foarte ingrijorat din aceasta cauza.

sus

Denunta
betty200

07.06.2012 10:31     citat 

Deci am facut tot ce a tinut de mine si luna asta. Azi dimineata la eco foliculul era spart si se vedea lichid in douglas deci probabil ieri s-a intamplat ovulatia, am facut ceea ce trebuia: luni si ieri :), acum nu mai am decat de asteptat. Mi-a dat sa iau si utrogestan 200 in fiecare seara de maine incepand.

Am mai gasit un tabel cu valorile AMH-ului, dupa acest tabel cu valoarea de 0,87 cat am eu se pare ca nu stau din cale afara de rau, in plus o doctorita ginecoloaga mi-a zis ca la varsta mea e o valoare normala.

High (often PCOS) over 3 ng/ml
Normal over 1
Low Normal range 0,7-0,9 ng/ml
Low 0,3-0,6 ng/ml
Very Low Less than 0,3 ng/ml

sus

Denunta
Christa

Copii

08.06.2012 8:28     citat 

----------
betty200 a scris:
probabil ieri s-a intamplat ovulatia, am facut ceea ce trebuia: luni si ieri zambet,
----------

Daca ieri a fost ovulatia, mai puteti incerca si maine. trag cu ochiul

sus

Denunta
betty200

08.06.2012 8:51     citat 

Crista, voie buna, n-am mai facut un drum de 300 km dupa ce am facut cele doua dinainte (al meu lucreaza la 150 km de casa), ma gandesc ca daca am punctat si in ziua ovulatiei e de ajuns, daca era acasa punctam si azi sau ieri asa prea mare efortul ...

sus

Denunta
Christa

Copii

09.06.2012 8:58     citat 

----------
betty200 a scris:
Crista, voie buna, n-am mai facut un drum de 300 km dupa ce am facut cele doua dinainte (al meu lucreaza la 150 km de casa), ma gandesc ca daca am punctat si in ziua ovulatiei e de ajuns, daca era acasa punctam si azi sau ieri asa prea mare efortul ...
----------

Of, da, n-am stiut, asa te inteleg, desigur. zambet Sa speram ca a fost cu noroc!

sus

Denunta
betty200

18.06.2012 7:38   Nimic nou ...  citat 

Ce mai faceti fetelor, noutati nu prea sunt in cazul meu. Azi dimineata am facut test, in ziua 12 dupa ovulatie si a iesit negativ deci luna asta se duce si ea. Intre timp am mai fost la o discutie cu un medic specializat in infertilitate (Surcel) si mi-a spus ca mari sperante sa nu-mi fac ca statisticile nu-s deloc de partea mea ... mi-am pierdut mult din entuziasm, incet, incet incerc sa ma consolez ca nu voi mai avea bebic micut.

Azi noapte eram super fericita, am visat ca ii spuneam medicului meu ca mi-a iesit pozitiv testul, chiar vreo trei facusem in vis de toate felurile si jubilam, nu va spun ce plouata am fost cand m-am trezit ... parea asa real visul ...

Voi ce noutati aveti, ce-ati mai intreprins in directia bebe?

sus

Denunta
Aurora70

20.06.2012 3:43     citat 

Hop si eu zambet . Dar de femeie care vrea copil la 42 de ani si nu mai are nici o nastere pana acum, ati auzit foarte fericit ?

sus

Denunta
betty200

20.06.2012 9:00   Bine-ai venit!  citat 

Bine-ai venit in gasca Aurora, am eu o cunostinta care a nascut fetita la 43 ani, primul copil, o scumpete de fetita blonda ... n-a ramas imediat insarcinata, cred ca dupa 1-2 ani doar, nu stiu f multe amanunte dar stiu ca are o minunatie de fetita!

Tu ce ai intreprins in directia bebe?: analize, teste ...

sus

Denunta
Aurora70

21.06.2012 12:47     citat 

Bine v-am gasit:-)

Eu sunt casatorita de aproape un an (in iulie se face anul) si sa fiu sincera la inceput nici nu am indraznit sa ma gandesc la copil. si din cauza varstei si din cauza ca ma stiu cu o gramada de problemute, si endocrinologice si de alte natii. dar pe la sfarsitul anului trecut am zis totusi sa cercetez ce si cum, daca exista o sansa si pot sa fac ceva sa nu o pierd? Am o istorie mai tumultoasa pe tema endocrinologica, mi-a lipsit ciclul foarte multa vreme(incepand cu 22 de ani) dar acum 6 ani a revenit de la sine...Acum am o hipotoroidie subclinica, un ciclu neregulat (intre 19 si 37 de zile) si ma stiam si cu o insuficienta progesteronica. Ultimele investigatii le-am facut acum o luna si ceva, doctorita la care am mers nici nu m-a incurajat, nici nu m-a descurajat. Ecografia in ziua 14-a arata foarte bine, un folicul statea sa se sparga si culmea e ca spre surprinderea mea s-a si spart foarte fericit . e drept ca tarziu, prin ziua 24 conform TB. Ca sa fiu sigura am facut si progesterolul la 7 zile dupa presupusa ovulatie si tb era neasteptat de bine(pt mine care ma stiam cu el spre zero). Urmeaza sa merg din nou peste vreo saptamana la medic sa mai vedem ce si cum, o alta problema fiind ca am doar un ovar functional si sunt curioasa ce se intampla in acest caz. probabil ca in cel mai bun caz am ovulatie la 2 luni. Am inceput sa-mi monitorizez si temperatura, e abia a doua luna, sa vedem daca se confirma ovulatia tarzie sau e alandala. Cu 'prestatul' insa stau mai prost din cauza programelor de lucru decalate...Cu toate astea, inca mai sper. Nu vreau nici sa-mi fac iluzii, imi e si frica de ideea de a fi mama la aceasta varsta, cu tot ce inseamna asta. Dar imi doresc:-)

sus

Denunta
betty200

21.06.2012 7:41     citat 

Aurora, am citit ca daca este doar un ovar functional preia el si sarcina celuilalt si ovulatia se produce tot in fiecare luna, maine merg si eu sa refac hormnalele ca le-am facut o singura data acum 3 luni dar cu 2-3 zile inainte de ciclu si dupa am citit ca se fac in ziua 3 a ciclului de obicei (unele, ca progesteronul e bine de facut la 7 zile dupa ovulatie). Nici pe mine medicul nu m-a prea incurajat, unul dintre ei, cel specializat pe infertilitate, dar tot el zicea ca uneori natura le-a batut statistica.

Prestatul e important sa-l faceti cand trebuie, daca monitorizezi bine ovulatia si faci un efort cu tot orarul decalat sa va intalniti atunci eu zic ca se rezolva, dar asa cum mi-a spus si mie medicul, la varsta noastra sansele sunt mult mai mici ... om trai si-om vedea! Doamane ajuta, iar in legatura cu frica de a fi mama, asta sa nu te chinuie ca lucrurile vin de la sine si nici nu-ti dai seama cum le inveti pe toate ... in legatura cu riscurile e adevarat ca si eu am emotii, oricum sansele sunt mult mai mari de a fi bine decat rau asa ca traim cu speranta ....

sus

Denunta
Aurora70

22.06.2012 10:16     citat 

Esti o draguta, e bine sa stii ca mai sunt si alte femei cu asemenea dorinte 'nastrusnice' zambet . Sa fie cum vrea Domnul!

sus

Denunta
betty200

22.06.2012 6:35     citat 

Am facut azi analizele, mi-au venit si rezultatele. Hormonalele toate sunt in limite normale desi estradiolul este 23 cu valori normale de la 21 pana la 2 sute si ceva, tsh-ul este 0,98 cu valori normale 0,3-4,6 dar T3 si T3 free sunt peste valorile normale, trebuie sa merg la un endocrinolog sa vad care-i treaba. In legatura cu estradiolul pe net citeam pareri si pareri, unii spuneau ca e bine sa fie mic in faza foliculara timpurie ca inseamna ca nu mascheaza un fsh mare (eu in ziua 2 a ciclului le-am facut), altii ca e prea spre limita inferioara ...te bulversezi rau citid pe net ...

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4 ... 11, 12, 13  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: