· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Materna / paterna >Sarcina > Triplu Test (ajutor)
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina 1, 2  »
subiect nou  raspunde
autor Triplu Test (ajutor)     
Biogenis
(Banca de celule stem)
[email protected]
Daca esti insarcinata, castiga in fiecare luna un Kit de recoltare de celule stem!
Lunar ai sansa de a castiga un kit de recoltare Bebe, in valoare de 3590 lei. Kit-ul include setul de recoltare, transportul probei de la spital la laboratorul nostru din Romania, analizele, prelucrarea si criogenarea probei.

Inscrie-te chiar acum in concurs!
patision

Copii
ANDREI: 17 ani, 3 luni

02.12.2004 9:19   Triplu Test (ajutor)  citat 

Am tot citit prin mesajele voastre despre acest triplu test. Imi poate spune si mie cineva unde se face si cam cat costa. Din cate am inteles acest test iti spune daca este ceva in neregula cu sarcina. Trebuie facut de toate gravidutele? Daca da in ce saptamana ar trebui facut? Dr. meu nu mi-a sange: betaHCG, AFP (alphafetoproteina) si Estriol conjugat. In mod normal, acum mai nou cu stiinta asta!!, trebuie sa-l faca orice graviduta ca sa vada daca este totul in regula cu bebelusul. Triplu test determina eventualele malformatii congenitale ale fatului. Se face intre saptamanile 14-16 de sarcina si cele trei analize trebuie sa se incadreze intre anumite valori. Daca ai avut cazuri in familie de malformatii congenitale, este f. bine sa-l faci.

Succes

sus

Denunta
ana_348

Copii
M: 16 ani, 10 luni
D: 12 ani, 4 luni

02.12.2004 2:19     citat 

Eu stiam ca nu e nevoie sa-l faci decat daca ai avut cazuri de malformatii in familie sau la alti copii nascuti, sau daca ai peste 30-35 de ani.

sus

Denunta
Aditza

Copii
Beatrice Teodora: 17 ani, 1 luna
am nascut deja!

02.12.2004 2:29     citat 

Buna,
eu de exemplu am facut la inceputul sarcinii analiza hCG (human chorionic gonadotropin) si este o analiza de sange pentru a data aceasta am repetat de 2 ori acest test pt. a mi-a varsta sarcinii. Dupa luna a APF (sau afectiuni feto-placentare) am inteles ca se face prin saptamana 17 sau 18 de sarcina pentru a este tot o analiza de sange.
de cea de-a sarcina usoara. trag cu ochiul

Adriana

sus

Denunta
patision

Copii

02.12.2004 2:31     citat 

Va multumesc pt.raspuns, dar as vrea sa stiu unde se face si cam cat costa acest test.

sus

Denunta
Aditza

Copii
Beatrice Teodora: 17 ani, 1 luna
am nascut deja!

02.12.2004 2:39     citat 

hCG-ul m-a celelalte fete, insa in perioada de sarcina de care spuneam (14 - 16 saptamani) se fac aceste trei analize pentru a de cate ori vrei. Intr-adevar se recomanda acest triplu test daca ai avut cazuri de malformatii in familie si daca ai peste 35 de ani, insa vad ca acum medicii recomanda oricum si multe fete si-l fac pentru siguranta. Acest test nu se face mai tarziu pentru ca daca iese ceva prost, oricum nici un doctor nu-ti mai face intrerupere de sarcina !!! si atunci il faci degeaba ...asta e ideea !
Asta este ce am aflat eu de la dr. meu, pentru ca nu stiam nici eu nimic de acest test. Eu am 32 de ani si mi-a mai am o fetitza de 6 ani perfect sanatoasa !

sus

Denunta
iulia-ratiu

02.12.2004 11:19     citat 

Testul se face pt a permit. Costa in jur de 1,5 mil.

sus

Denunta
gentiane

03.12.2004 8:59     citat 

Eu am 37 de ani,sint la a medicul mi-a se face la Maternitatea Cuza Voda.
Nu stiu daca la Iasi se face amniocenteza,dar m-ar interesa si pe mine cit costa !

sus

Denunta
IoanaP

Copii
Daria
Tatiana

05.12.2004 8:03     citat 

pe mine m-a m-a la laborator;
din cate stiu eu acest teste inlocuieste necesitatea unei amniocenteze; este bine sa il faci...nu iti ia decat sange deci...nu se intampla nimic; eu l-am facut desi am 27 ani;
sanatate multa! sarut

sus

Denunta
patision

Copii

06.12.2004 8:05     citat 

Fetelor, dar eu am intrat in 18 sapt.si nu stiu daca il mai pot face. Dr. nu mi-a il voi intreba daca trebuie sa il fac. Pe 14 ian. am programare la Diagnosis la Dr.Pop acolo la eco.nu se vad eventuale probleme?

sus

Denunta
gentiane

06.12.2004 8:16     citat 

Draga Pati,
Chiar nu ai de ce sa iti faci griji.Triplul test se recomanda in general mamicilor peste 35 de ani,pentru ca riscul de sindrom Down creste odata cu inaintarea in virsta.
Sarcina usoara in continuare!

sus

Denunta
malina4yu

am nascut deja!

16.12.2009 2:11     citat 

gentiane.....si eu tot din iasi sant...iar la maternitatea Cuza Voda am vazut ca triplu test costa 80 ron(sant insarcinata in 14 sapt)si ginecologul mi-a mie sa fac triplu test,dar sa nu il fac in maternitate ci la un cabinet particular.la ce doctor ginecolog esti inscrisa?eu sant la dr.Danii Elena.ai auzit ceva de ea?e buna?are ceva experienta?astept raspuns

sus

Denunta
Mariposa

Copii
Efrem: 12 ani
am nascut deja!

19.02.2010 8:21     citat 

malina4yu.....si eu sunt din iasi si m-ar interesa sa aflu la ce clinici se poate face triplu test? tu ai reusit sa il faci? cat te-a trebuie sa merg sa fac testul..multumesc anticipat pt informatii:)

sus

Denunta
malina4yu

am nascut deja!

23.03.2010 1:51   buna  citat 

buna mariposa!scuze ca nu ti-am raspuns mai repede....eu triplu test mi l-am facut la maternitatea cuza voda...am dat 80 ron si mi-a morfologia fetala...in podu ros la dr iliev si am dat 200 ron..(testul asta de morfologie l-am facut intre saptamanile 20-24)..la ce doctor esti inscrisa si unde?o zi buna

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina 1, 2  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: