· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Generatii de copii parinti.com >Generatia 2010 > Re: Minunile anului 2010!! Cap.237
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
subiect nou  raspunde
autor Re: Minunile anului 2010!! Cap.237     
ralucutza15

Copii
Dragos Andrei: 10 ani, 7 luni

21.03.2012 2:14     citat 

Raliu ma bucur ca v-ati revenit si voi. Sinuzita stiu cum e ca eu am cronica si cand se acutizeaza e naspa. De aia sunt mereu cu caciula sau cu chestii de alea pt urechi. Noi azi mancam cartofi prajiti cu snitel de curcan si cu sfecla zambet si pentru tati mai avem mazare cu soia. Asa-i ca nu te-am inspirat? Stiu nici eu nu prea stiu ce sa mai fac de mancare
Byu ce faci? Cum e burtica? Ne dai tu idei de retete bun bune?

sus

Denunta
dincamsimona

Copii
Matei Alexandru: 13 ani
Victor Adrian: 10 ani, 7 luni

21.03.2012 2:57     citat 

Ce pofta mi s-a facut si mie de niste cartofi prajiti zambet
Si eu sunt binedispusa..
De cateva zile bune.

Hermine... te insotesc anul asta ..stand acasa, in aceleasi conditii zambet
sarut

sus

Denunta
Byu

Copii
Iulian Gabriel: 10 ani, 9 luni
Irina Maria: 8 ani, 8 luni

21.03.2012 3:52     citat 

simo ma bucur mult pentru tine ca ai rezolvat!!!Si ca ai un tonus bun!!!

ralu ms de intrebare, eu cu durerile mele de gravida la care de multe ori nici nu am timp sa ma gandesc sau sa le iau in seama pt ca deh am un alt copilas de ingrijit si purtat de grija.
Dar pot sa zic ca am zile in care ma simt f bine si zile in care as zace numai in pat, chiar daca numai cu gandul.
Ma misc tot mai greu, dar tot tb sa fac ce e necesar prin casa. Ma bucur ca a venit caldura si pot scoate burtica la soare si la iveala.
Am luat putin in greutate doar 10 kg pana acum si ma si simt bine.
Ajung si pe la facultate de cateva ori pe saptamana.
La socrii in week a fost bine, mai putin drumul care a fost ingrozitor. Cel putin la intoarcere aveam contractii dese dar nu f regulate.
Deci de PAste vom sta acasa, voi avea 36 saptamani si nu ma risc sa plec prin deplasare. Acum abia astept data de 10 aprilie sa cumparam ce tb pt bagajel si pt Irina, sa zugravim si sa pregatim patutul micutei.
Am fost aseara in vizita la puiutul mic al vecinei si m-am minunat cat de mic poate fi, mai mic decat Iulian, dar un scump foc, abia astept s-o tin si eu pe Irina in brate.
IUlian e bine, i-a placut f mult la tara dar pe mine m-a obosit maxim, nu voia deloc sa stea in casa, iar eu am umblat dupa el. Plus ca noaptea nu a dormit mai deloc si cum eu sunt cu burtia mare si el dormea intre mine si sot va dati seama cat s-a mai impins in noi.
In rest totul e bine.M-am decis si vom stabili impreuna cu medicul ginecolog data nasterii dupa ce implinesc 38 saptamani. MA duc programat sa fiu sigura ca sunt acolo si ca e si el.
Stiu ce pareri aveti unele din voi, dar stiu cat de greu mi-a fost la Iulian ultimele 2 saptamani si acum e si riscul ca nasc in alta localitate si mai degraba ma duc cand nu sunt in travaliu.
Va pup, o zi frumoasa va urez. O sa iesim si noi afara chiar daca bate vantul!!!

sus

Denunta
dincamsimona

Copii
Matei Alexandru: 13 ani
Victor Adrian: 10 ani, 7 luni

21.03.2012 4:11     citat 

Byu..ce-mi place si mie tonusul tau
Bravo mami

sus

Denunta
cristina79

Copii
Claudia: 15 ani, 11 luni
Sebastian : 10 ani, 8 luni
Sabrina Petronela: 8 ani, 6 luni

21.03.2012 6:27     citat 

Byu, ma bucur ca sunteti bine
sa inteleg ca optezi pentru cezariana? sau n-am inteles cum vine treaba cu programatul....

sus

Denunta
Byu

Copii

21.03.2012 7:01     citat 

simo mersi!!

cristina ma refeream la nasterea naturala programata, adik provocata.

sus

Denunta
ralucutza15

Copii
Dragos Andrei: 10 ani, 7 luni

21.03.2012 7:44     citat 

Byu eu am avut nasterea provocata desi mi se fisurasera membranele si tot nu m-am dilatat nici de la injectia pt contractii si tot erau sa imi faca pana la urma ceza. Asa ca sa ai un pic grija sa fie coborata burtica astfel incat acea provocare sa aiba succes cu adevarat. Tinem pumnii

sus

Denunta
lavinia_ionela

Copii
Octavian-Ioan: 10 ani, 5 luni
Sofia-Maria: 7 ani, 3 luni

22.03.2012 8:05     citat 

Buna dimineata!
Apropo de iesit afara cand bate vantul, daca ar fi sa iesim doar in zilele fara vant ar trebuie ca 3 sferturi din an sa stam in casa, asa ca eu va urez plimbare frumoasa si pe vant.
Noi iesim in fiecare zi cu vant sau fara.

sus

Denunta
Christa

Copii
Mona Julia: 14 ani, 6 luni

22.03.2012 9:22     citat 

----------
ralucutza15 a scris:
Byu eu am avut nasterea provocata desi mi se fisurasera membranele si tot nu m-am dilatat nici de la injectia pt contractii si tot erau sa imi faca pana la urma ceza.
----------

Mie nu doar mi s-au fisurat membranele ci chiar se rupsesera, cu o zi inainte sa implinesc 41 (!) saptamani, dar desi au incercat sa induca nasterea, si cu ceva gel, si cu perfuzie, "dilatarea" a ramas la 1 (atat aveam cica si cand fusesem internata), si eu a trebuit sa nasc prin cezariana din cauza asta, deoarece imi faceau periodic analize de sange si incepusera sa se mareasca markerii inflamatori, ceea ce indica cresterea pericolului de infectie.

sus

Denunta
luara

Copii
Lucas Daniel: 9 ani, 4 luni
Ana Leia: 10 ani, 7 luni

22.03.2012 9:45     citat 

Eu cu Lucas am avut nastere provocata ca eram aproape de 42 de saptamani si lichidul la eco parea un pic tulbur. Mi0au taiat membranele. Am avut noroc ca m-am dilatat fara pastilute sau alte minuni. Si a fost nasterea ok. Byu iti doresc sa fie cum vrei tu si sa ai dilatatie. Ca la 2 mici, vai de capul tau ce-o sa faci cu ei acasa si cu cezariana. Desi eu cred ca Irina nu o sa ajunga pana la 38 de saptamani la tine in burtica. Nu stiu de ce, dar am asa uns entiment ca o sa vina ea la voi mai devreme.

sus

Denunta
cristina79

Copii
Claudia: 15 ani, 11 luni
Sebastian : 10 ani, 8 luni
Sabrina Petronela: 8 ani, 6 luni

22.03.2012 12:56     citat 

Buna, fetelor!
Byu, am inteles acum....Doamne ajuta sa fie totul bine si nasterea sa fie naturala si cat mai usoara...am emotii eu pentru tine...sa ne spui cand te hotarasti la data, sa spunem o rugaciune de ajutor pentru tine....asta iti zic pentru ca atunci cand l-am nascut pe Sebi, am anuntat-o pe mama soacra ca m-am internat, ea nu era in localitate, dar mi-a povestit apoi cu emotie ca ea si cu prietena ei s-au pus in genunchi acolo in camera si s-au rugat pentru mine...dupa o ora jumate s-a nascut Sebi....si cred ca si rugaciunile au puterea lor
deci, sa ne anunti draga mea, si sa-ti fie muuuult mai usor decat la Iulian in ultimele saptamani sarut sarut sarut sarut sarut

si mai voiam sa zic ca sarcina cu fetele a fost muuult mai usoara decat cea cu Sebi....au fost diferente mari intre ele....deci nu trebuie neaparat sa se repete experienta din sarcina cu Iulian

sus

Denunta
Byu

Copii

22.03.2012 7:57     citat 

Multumesc pt sustinere fetelor si pt ca mi-ati povestit experienta voastra.
luara asa as vrea si eu sa nu stea Irina prea mult in burtica. Deja burtica e destul de mare si mi-e groaza de ce urmeaza la cat de mult mai poate creste. CEva imi spune ca nici Irina nu va fi prea micuta.

cristina mi-au dat lacrimi cand am citit ce mi-ai spus pt ca mi-am amintit ca si mama s-a rugat mult pt mine cat am fost in travaliu cu Iulian.
O sa va anunt data stabilita, dupa 10 aprilie cand voi merge la control. Tot atunci ar tb sa fac si o cultura de col,nu?

Azi am fost la un curs de puericultura cu sotul. S-a facut gratuit. A fost super, am si primit cateva lucrusoare, avantajul meu a fost ca stiam multe din ce ne-a spus moasa, dar am avut si eu cateva intrebari.
Am mers pt ca sotul a primit diploma ca a absolvit cursul de puericultura si astfel va putea sta 15 zile platite acasa dupa ce voi naste.

Pe mine ma doare de azi noapte spatele, un muschi de langa coloana sus din partea dreapta. MA termina de numa. M-a masat sotul de vreo 3 ori dar vad ca nu trece.
MA si trage mult burtica in fata. Off, asta e!!MA asteptam si la asta si ma astept si la multe altele, dar sa fie Irina sanatoasa ca restu suporta mami.
MA bag la tocat pt o salata beouf.
VA pup!!!

sus

Denunta
krmnn

Copii
S: 10 ani, 9 luni
T: 8 ani, 6 luni

23.03.2012 10:47     citat 

Buna fetelor...
n-am mai scris demult ca am fost tare bolnavi toti, abia acum parca ajungem pe linia de plutire...
Eu am prins o viroza foarte urata saptamana trecuta, care m-a tintuit la pat 2 zile, cu tuse, cu febra, cu ochi care curg, cu dureri de corp, groaznic...
oricat am stat la carantina, a luat si Sofia de la mine...la inceput am tratat-o cu norofen si paracetamol, alternativ, dar dr a trecut-o pe antibiotic, pt ca era a 3-a oara luna asta cand i se intorcea raceala, plus ca acum tusea si facuse si o febra de 40...a fost f greu cu ea, a fost greu sa-i scadem febra, sa o invat sa tuseasca fara sa vomite, ca zilele trecute de fiecare data cand tusea mai puternic , ajungea sa verse tot, inlcusiv medicatia administrata, inclusiv mancare...
si asa n-are pofta de mancare, si de-abia mananca....
in plus, i-am facut analizele si are oxiuri....se tot plange de dureri de burta...nu stiu daca numa de la oxiuri sau si de la tratamentul cu antibiotice, care probabil ii deranjeaza si stomacelul...desi i-am administrat probiotice...
nu mai stiu ce sa-i fac sa-i treaca odata, sa se faca bine...
e tare rau cand sunt bolnavi si nu stii cum sa-i tratezi mai bine...
trist

sus

Denunta
cry_styna

Copii
Miruna Maria: 10 ani, 2 luni
Karina-Ioana: 7 ani, 11 luni

23.03.2012 11:49     citat 

krmn, abia acum am vazut ca a fost ziua Sofiei... La multi ani, puiule mic! sa fii sanatoasa si fericita!
sanatate multa si voua!

legat de colaje... pun si adresa de mail...dar din pacate...la activitatea care e pe-aici...nu prea cred sa am cu ce face colajele trist
macar, zic eu...sa le folosim pe cele de anul trecut de la Paste(sa nu ramana cu Mos Craciun ochi peste cap )
astea ar fi:
http://www.parinti.com/modules.php?name...11&start=0
scoatem dintisorii(ca multe mamici n-au mai actualizat) si zic eu ca e bine asa

las si adresa :
[email protected]

sus

Denunta
krmnn

Copii
S: 10 ani, 9 luni
T: 8 ani, 6 luni

23.03.2012 1:01     citat 

Multumesc pt urari...
legat de colaje, as vrea sa nu mai fiu in ele, nici eu nici Sofia...fara nicio suparare, doar ca nu vreau sa mai fie pozele noastre in niciun fel de colaj...
mersi anticipat cui se ocupa de ele trag cu ochiul trag cu ochiul

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: