· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Generatii de copii parinti.com >Generatia 2010 > Re: Minunile anului 2010!! Cap.237
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
subiect nou  raspunde
autor Re: Minunile anului 2010!! Cap.237     
claudis

Copii
M: 10 ani, 7 luni

02.04.2012 7:38     citat 

Neata fetelor

Sper ca ati avut un weekend frumos desi vremea nu a ajutat prea mult prostit

Byu mai ai atat de putin.... zambet

cry pe cine ai pacalit de 1 aprilie?

luara ce frumos ca ai avut putin timp exclusiv pt Ana zambet

Pai despre carne..inseamna ca eu ii dadeam destula...adica zilnic la pranz 30 de g...iar de cand cu regimul am crescut la 40 si acum doctora de la gastro m-a incurajat sa ii dau si seara... cand a auzit ca ii e foame mereu....Sper acum sa se ingrase si el un pic foarte fericit

Acum dilema mea este cat ar tb, sa manance ca si cantitate...pt. ca Matei nu are rabdare sa manance singur tot...si ii dau eu la calc ( doar aici sta pe loc mai mult de 2 minute prostit )...cat ii dau atat mananca...astept sa numai deschida gura la un moment dat dar el nimik rad si imi e sa nu il indop... foarte fericit

sus

Denunta
krmnn

Copii
S: 10 ani, 8 luni
T: 8 ani, 4 luni

02.04.2012 9:35     citat 

Claudis, nu te stresa ca-l indopi...copilul mananca cat are nevoie...fie ca noua ni se pare mult sau putin...spunea un pediatru cu experienta ca cei mici nu fac rabat nici la mancare nici la somn, sa-i lasam in ritmul lor, chiar daca asta pe noi ne streseaza, pt ca ni se pare prea mult sau prea putin...
Eu ii dau carne aproape zilnic, si chiar daca nu e carne, e supa sau ciorba de carne, deci are proteina animala...ii dau si seara, nu tin cont ca e mai grea caci nu manca multa carne...putintel....intr- o seara i-a adus mama un snitel caldut, "surpriza" ( ca nu vroia sa manance nimic din ce-i dadeam si era bolnavioara ) si l-a mancat pe tot, unul mic din piept de pui...n-a mancat garnitura, dar nu s-a lasat pana n-a mancat toata surpriza de la buni...
Acum parca incepe sa manance si Sofia mai bine si sa nu refuze chiar tot ce-i dam...trebuia sa adoptam cu ea strategia inversa ca sa manance, adica mereu spuneam ca mancam noi, ei nu-i dam, si atunci vroia si ea sa manance, daca o cheamam pe ea sa manance, zicea ca nu vrea,...daca vroiai sa mananci mancarea ei, nu te lasa ca e a ei, cu si manca tot asa cu panda sa nu i-o furam trag cu ochiul) asa a facut toata perioada cat a fost racita... prostit

Ralu-mada, felicitari pt bebe 3...cand va aud cu bebe 3...as vrea sa dau si eu timpul rapid rapid pe inainte sa stiu ca am si bebe 3....sa am 2 fete si-un baiat....
azi noapte m-am visat ca am nascut in concediu....eram undeva in strainatate, si in ziua in care trebuia sa eliberam camera , ne-am trezit ca nu-i facusem pasaport bebelului si nu puteam parasi tara ...iar consulatul sau ambasada erau la multi km departare.... prostit prostit subconstientul meu lucreaza la greu...aveam regretul ca anul asta nu voi merge la mare inainte sa nasc, si sper inca sa pot merge dupa ce nasc cu amandoi bebeii prin septembrie candva ...cine stie...Doamne ajuta!!!

Despre mine si sarcina asta ce pot sa va spun...m-a schimbat mult, si am "apucaturi" pe care nu le aveam deloc inainte....adica : mi-a venit asa o pofta de a-mi pune gradina...stateam intr-o zi pe terasa si vedeam ca toti vecinii lucrau in gradina de legume...si i-am zis intr-o doara sotului sa-mi puna pe cineva sa-mi sape si mie macar de cateva straturi sa am si eu patrunjel verde si ceapa de la mine din gradina cand am nevoie...la inceput a fost total impotriva ideii, caci stie el ca nu mult ma tin toanele astea, si in plus am deja o burta destul de mare, care in curand nu ma va lasa nici macar sa ma incalt... cu toate astea peste 2 zile ma trezesc cu gradina sapata...asa ca joia trecuta m-am apucat sa-mi fac 3 straturi...2 cu ceapa, unul cu patrunjel....nu mi-au iesit mie perfecte, ca la gospodine adevarate, dar de rasarit tot vor rasari, sper trag cu ochiul ....apoi sambata, cand pamantul era mai bun, caci plouase vinerea, am mai pus 2 straturi...unul cu morcovi, unul cu pastarnac si telina ( ulterior am aflat de la soacra ca telina se plantuieste , nu se seamana, dar tot va iesi si asta numa ca va trebui mult rarita....) incet incet le inveti pe toate...sotul meu a fost si mai harnica ca mine ca a deratizat toata gradina, a dat foc la toate vreascurisle uscate, a spart wc-ul vechi de lemn, a ars via, a aruncat toate minunile care s-au strans in ani de zile dupa n-spe mii de constructii si modificari, a trimis vreo 3 stransporturi de gunoaie cu cineva cu caruta, si mi-a ingradit gradinita mea de legume ca sa nu sara cainele pe straturile mele, ca e lasat liber.... deci ne-am facut oameni gospodari....sper sa -mi tina naravul sa o pot si ingriji, caci ideea de a-mi rupe patrunjelul din propria gradina, imi place foarte mult... sarut
nu va spun ca si acum am febra musculara, asta e alta poveste....iar sotul tuseste la greu, caci nu-i trecuse bine tusa de la raceala si a inhalat ore intregi fum innecacios de mizerii...
dar rezultatul final a fost foarte reusit....
in plus ne-am terminat livada , am pus anul trecut peste 250 pomi fructiferi, din care 100 erau salbatici si i-am altoit acum in primavara, am pus arbusti fructiferi, coacazi, zmeuri, si ne-am facut instalatia sa plantam si niste vie cu struguri de masa....deci ne reintoarcem cu totul la natura....
am avut o satisfactie a muncii extraordinara....speram sa dea si rod si sa ne vedem rezultatele ....

gata, v-am plictisit destul... ma intorc la munca sarut trag cu ochiul
sa aveti o saptamana buna...

sus

Denunta
ralucutza15

Copii
Dragos Andrei: 10 ani, 5 luni

02.04.2012 9:43     citat 

Claudis am avut si eu o perioada in care eram ffff stresata ca dragos nu mananca cat trebuie. Si mereu vroiam sa ii dau ceva sa manace. Si mi se parea ca mananca f putin si asa cum zici mereu la desene sau la calculator ca altfel nu deschidea gura. Ei, am citit ceva articol si m-am mai relaxat. Mi-am dat seama ca el mananca de fapt insa eu eram cea care zicea ca nu manaca. Si acuma dimineata ii dau un iaurt sau un danonino sau ceva paine unsa cu dulceata sau crema de branza si asta de obicei cand sa pe olita, apoi la pranz un bol de supa cu ceva carnita prin ea. Daca mergem afara si stam 2 ore la pranz mananca fff repede ca e obosit, cum zilele astea am stat mai mult prin casa fiind fff rece nu a mancat asa bine. Apoi cand se trezeste mananca putin felul 2 dar prin putin sa intelegi cam maxim 2 linguri cu varf de adult. Ei daca ii scoteam scaunul de masa pe balcon la aer iar manca mai mult. Sau de multe ori tot pe olita ii dau si felul 2. Si apoi mai rontaie chestii ca daca stam in casa imi tot cere diverse. Si mere si covrigei si biscuiti depinde de pofta lui. Si seara ii mai fac ceva gen gris sau clatite. Na astea nu le mai vrea deloc decat se joaca si eu ii tot bag in gura. Dar sa zic asa m-am mai relaxat. Adica ma gandesc ca organismul e desul de inteligent sa ceara cand are nevoie de ceva si atunci cere si copilul. Au fost zile in care dupa-masa vroia doar mere, probabil ca organismul lui ducea lipsa de vitamine si apa.

Va pup. O saptamana minunata tuturor

sus

Denunta
lavinia_ionela

Copii
Octavian-Ioan: 10 ani, 4 luni
Sofia-Maria: 7 ani, 2 luni

02.04.2012 9:48     citat 

ralu felicitari pentru a treia sarcina. Vad ca ati crescut mari de cand nu v-am mai vazut.

sus

Denunta
luara

Copii
Lucas Daniel: 9 ani, 3 luni
Ana Leia: 10 ani, 5 luni

02.04.2012 10:02     citat 

Claudis dar n-ati incercat sa mancati toti o data. Inainte Ana avea masa ei separata de noi. Adica ii dadeam ei mancare, apoi mancam noi. Si nu era mereu incantata de mancare sau manca putin. Am trecut la alta strategie. Acum mancam impreuna, la inceput statea la cineva in barate, la mine sau la sot. Acum cere sa stea pe scaun separat si mananca mai cu spor. De regula ea tine lingurita cu care incearca sa manance si cu alta ii dam noi. Ieri facuse tata iepure la ceaun si a mancat cu asa pofta. N-a vrut nimic in afara de carne, nici mamaliguta, nimic. Doar carnita cu ceapa aia calita, atat. Eu, de exemplu nu masor cantitatea de carne. Carnea in sine nu poate face rau, ea nu este ca fructele, adica nu prea da alergie, asta numai in conditia in care e carne proaspata, pregatita corect. Important e sa nu-i dai carne grea, adica porc, miel, oaie, rata. Ca e grasa si nu face bine la ficatul si stomacelul unui copil. In rest, stiu ca imi zicea doctorita ca la carne chiar nu imi impune limita, sa-i dau copilului atat cat vrea. Nu pot sa zic ca e moarta dupa carne, dar mananca.

sus

Denunta
cry_styna

Copii
Miruna Maria: 10 ani, 1 luna
Karina-Ioana: 7 ani, 10 luni

02.04.2012 12:02     citat 

multumesc de urari fetele! sarut sarut

Ralu, multumesc pentru link sarut sarut

Claudis, am "pacalit" pe toata lumea cu ceva papica buna si un tort delicios(chiar nu a ramas nici o firimitura zambet scot limba )

e tare frumos sa fii inconjurat de cei dragi!

nici eu nu masor carnita pe care o papa Mi... nici nu mananca tare des, ca nu vrea...dar cand vrea, ii dau pana se satura...

ralukutza, stiu ca s-a mai discutat asta...dar mancatul pe olitza, zau, nu mi se pare ok...

si a mea e mofturici...si ma chinui cu papica... dar ma gandesc ca o sa vina si vremea cand o sa manance mai bine...

La multi ani, Alina25! sanatate si numai bucurii! un pupic pentru Marius si unul pentru Miruna! sarut sarut sarut sarut sarut

sus

Denunta
0911

Copii
Brianna: 10 ani, 9 luni

02.04.2012 3:38     citat 

buna fetele.
La multi ani! Cry, cu intarziere, sa fi sanatoasa.
mi-ai dat un impuls de a mai scrie, asa frumos ai povestit ca mi-a venit pofta din nou.
eu v-am mai citit rar, caci cu asa timp frumos saptamanile trecute numai pe afara am fost, iar acum de cand s-a mai racit si a batut vantul tot nu am scapat de iesit afara.
Brianna, vrea doar pe afara, e greu sa o tin inauntru, asa ca indiferent daca a fost vant si frig , noi a trebuit sa iesim.noi suntem bine , mari , vorbarete, etc.
La multi ani ! si celorlalti copilasi care au mai implinit un anisor.
La multi ani! Alina
Ralu-mada, felicitari mamico pt. bebe 3, ma bucur mult pt. voi.
iar la gravidutele noastre le doresc o sarcina usoara in continuare.
Am vazut ca vorbeati de carne, Bria nu prea ii place carnea, cum o simte , cum o da afara din gura, mai mananca asa in ciorba de perisoare sau din sarmale umplutura, ca , si carne ii place doar pestele. nici snitel nu ii place.
uneori o mai prostesc si mai ia cateva guri de carnita din supica, dar greu.iar in ceea ce priveste mancarea , eu nu i-o cantaresc , cat doreste atat papa, ea spune si cand ii e foame si cand nu mai vrea.nu o oblig niciodata, de regula mananca binisor, sunt multumita.
eu sunt tot in cautare de job, mi-am gasit ceva, de maine incep in proba, nu ma prea incanta programul, dar e greu sa gasesc altceva.
incerc sa pun si eu o poza pt. colaj daca voi reusi in seara asta.
va pupam.

sus

Denunta
cry_styna

Copii

02.04.2012 3:54     citat 

alina, ma bucur ca ai intrat!
poate reusesti cu poza...poate reusesc si celalalte fete ca pana la pagina 10 sa completez colajul!
e bine ca nu raceste Bria pe-afara, cand e vant... mie mi-e cam frica, Mi nu s-a prea imbolnavit...dar cand a facut-o , a fost de la vant..

feteleeee!!

hai la o poveste!

sus

Denunta
cry_styna

Copii

03.04.2012 6:14     citat 

http://www.parinti.com/modules.php?name...61#1283761\

La multi ani, Cosmin!

fetele...vad ca ma lasati sa povetesc singura pe-aici!

si inca de dimineata!

hai la o cafea!

sus

Denunta
lavinia_ionela

Copii
Octavian-Ioan: 10 ani, 4 luni
Sofia-Maria: 7 ani, 2 luni

03.04.2012 8:35     citat 

Buna dimineata!
Multumim de cafea cry, tocmai mi-am baut cafeaua numai ca nu a fost asa de frumos decorata ca a ta. foarte fericit La multi ani! cu intarziere.

LA multi ani tuturor sarbatoritilor de ieri!

sus

Denunta
cristina79

Copii
Claudia: 15 ani, 9 luni
Sebastian : 10 ani, 6 luni
Sabrina Petronela: 8 ani, 5 luni

03.04.2012 9:02     citat 

neata!
Si eu as bea o cafea, ca ma simt tare adormita...multumim, cry_stina,pentru cafeluta ta, arata super....tocmai am realizat ca mai am doar o lingurita de cafea in casa, pe care o s-o impart cu sotul..
Claudia e la gradi, are saptamana aia "altfel"..ieri au fost la o competitie sportiva, azi ceva cu politia, joi stiu ca incondeiaza oua pentru Pasti, vineri merg la biserica....e faina saptamana asta, cu activitati mai deosebite fata de cele obisnuite

Cosmin, La Multi Ani!!!!!!!!!!!!!!!!

sus

Denunta
DANONINO

Copii
Sara Andreea: 12 ani, 3 luni
Luca Daniel: 10 ani, 5 luni

03.04.2012 9:17     citat 

La multi ani Cosmin sarut

sus

Denunta
Sweety_Karina

Copii
David: 12 ani, 3 luni
Eduard: 10 ani, 7 luni

03.04.2012 9:20     citat 

Nici eu nu cantaresc carnita..le dau atat cat vor sa manance. Cateodata mananca in fiecare zi...imi mai scapa o zi-doua, cand nu am gasit carne, sau nu am avut chef sa gatesc ..si in ziua aia le dau oua(pireu de cartofi cu cate 4 oua de prepelita si rosii cherry sau orez cu legume si peste). Carnea de vitzel le-o dau numai ca perisoare in bors(cate 2 perisoare cat o nuca de fiecare-perisoarele le fac cu orez, carne tocata de vitezl, patrunjel si morcovi).
Carnea de curcan le-o dau tot in bors, dar musai sa scot carnea in farfurie separata, cu o lingura de zeama din bors, sa sarez...si sa le dau o lingura de bors cu paine..si carnita inmuiata in zeama sarata...asa o mananca mult..inca fac scandal daca nu mai e carnita si nu mai vor borsul prostit . Nu stiu daca voi ati mancat asa cand erati mici, dar noua asa ne facea mama, ca sa mancam carnea si i-a invatat si pe ei asa, dar nici eu nu i-am dezvatat caci imi convine scot limba .

ei au asa: dimineata la trezire lapte(nu mereu)..ori trec direct la micul dejun : paine cu unt si gem sau miere si o cana de lapte cu "cacao"(facut din pudra de roscove cu miere)
peste vreo ora ii ademenesc cu vreun fruct ceva sau suc de fructe(nu mereu)
la pranz ciorba cu sau fara carne.
cand se trezesc lapte cu cereale(musli, fulgi de porumb, cheerios-amestec) sau iaurt cu paine, sau iaurt cu cereale sau o mancare sau pizza facuta de mine sau macaroane cu bz si telemea si miere.

seara depinde...una din cele de sus

intre mese nu prea mananca...decat ceva fructe eventual. daca iesim afara rontzaie cate ceva.

eu zic ca imi mananca bine , insa cu toate astea, amandoi imi sunt slabi! David are 14,500 , cand un copil de vrasta si inaltimea lui ar treb sa aiba 16 kg, si are 105 cm.
Edi are 10.700 kg si 86 cm.
Cand au racit saptamana trecuta am aflat si eu aceste masuratori de la dr, caci eu m-am lasat de asta(ma enerva sa vad cpe cantar ca nu au luat in greutate, mai ales Edi care are exact cati avea in noiembrie,cand l-am cantarit eu, personal, ultima data..10.700 trist . Deci in 4 luni nu a luat macar un gram in plus.

sus

Denunta
Sweety_Karina

Copii
David: 12 ani, 3 luni
Eduard: 10 ani, 7 luni

03.04.2012 9:24     citat 

La Multzi Ani, Cosmin!

sus

Denunta
krmnn

Copii
S: 10 ani, 8 luni
T: 8 ani, 4 luni

03.04.2012 11:51     citat 

la multi ani, Cosmin!!! sa te faci mare, sa cresti frumos si sa fii sanatos, sa-ti bucuri parintii mereu... zambet

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: