· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Generatii de copii parinti.com >Generatia 2012 > MINUNILE ANULUI 2012 (2)
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
subiect nou  raspunde
autor MINUNILE ANULUI 2012 (2)     
adrianaBuc

11.04.2012 2:11     citat 

Poate ca ti s-a recomandat sa il scoti dupa 1 luna afara ca sa nu risti sa raceasca; e greu sa tratezi un bebe asa mic. Dar totusi, imbracat adecvat, daca nu bate vantul sau ploua, poti iesi cu baiatul afara. Si eu am iesit cu Rebeca treptat, dar acum nu am mai timut cont. Prima oara am stat cu Natalia 15 minute afara, a 2a zi am stat 2 ore. jenat

sus

Denunta
gonzonica

Copii
Andreea Teodora: 11 ani, 3 luni
Denis Ciprian: 7 ani, 8 luni

11.04.2012 4:32     citat 

Si noi am purtat manusele, tot din aceleasi motiv. Acum mai renuntam la ele ca s-a mai experimentat mami la taiat unghiute si parca are si el mai mult control la manutze.

Noi peste body si pantalon de bumbac luam niste pantaloni(gen polar sau tercot captusit subtire) si un pulover pe nasturi. Daca e mai rece pe dedesupt ii dau un costumas din ala intreg de polar, daca nu body si pantaloni de bumbac. In general si eu imi cam bat capul cum sa il imbrac.
Caciulita eu nu ii dau deloc in casa(nu i-am dat deloc din primele zile),numai seara dupa baie.

sus

Denunta
lord_lesy

Copii
B. A. E.: 14 ani, 2 luni
Denis Costin: 7 ani, 6 luni

11.04.2012 4:50     citat 

Am iesit afara. Mai mare chinul cu imbracatul decat am stat afara. E soare insa bate vantul si nu am stat mai mult de 10 min chiar daca el era protejat de sac.

Cu ocazia asta am descoperit ca desi am sifonierul plin de haine nu am cu ce sa il imbrac. Cele de exterior: salopete, costume, blugi, pulovere sunt mari. Am un singur costumas de penea care ii vine cat de cat restul il cuprind de 2-3 ori.

plang sau sunt foarte trist partea proasta e ca nici nu prea sunt in oras asa de mici. Mancam noi si ne facem mari scot limba

sus

Denunta
Kurai_Lucy

Copii
cea mare: 12 ani, 2 luni
cea mica: 8 ani, 6 luni

11.04.2012 7:28     citat 

lord la noi ni s-a recomandat la prima fata ca dupa 10 zile sa incepem ci iesitul progresiv...
cam asa am procedat si la a doua, ce sa zic la 3 saptamani facea zilnic plimbare pana la gradi dupa sora-sa (in wrap)
cu fratii gelosi, ce sa zic...eu am mers din start pe ideea ca gelozia este un sentiment total natural si normal in situatia asta (adica apare un nou membru in familie, care primeste toata atentia, toata grija, cadouri de la neamuri, laude, etc).
si noi, adulti fiind, simtitm gelozie sau ca suntem dati la o parte, lasati pe dinafara,etc...doar ca noi ne controlam emotiile..ce te poti astepta de la un copil..e normal sa izbucneasca si e la fel de normal ca noi sa ii explicam ca e ok sa se simta asa, sa inteleaga cum sa isi gestioneze emotiile...si in ziua de azi inca avem situatii de tot felul,...si ii spun fetei ca nu-i bai ca e suparata, furioasa, etc...dar nu e o solutie sa se arunce pe jos si sa urle...
rabdare, rabdare....
zambet

sus

Denunta
luara

Copii
Lucas Daniel: 8 ani, 1 luna
Ana Leia: 9 ani, 4 luni

12.04.2012 1:57     citat 

Christa, manusi ii puneam si eu, dar nu din cauza frigului, ca ambii i-am nascut vara, ci din cauza ca, desi unghiile erau taiate, tot nu stiu cum reuseau sa-si dea cu degetele pe fata si se ranea ba linga ochisori, ba la nasuc. Mai mult de asta i-am pus. Si inca ceva, cum dadea de degete le baga in gura. Daca era cu manusi, nu baga in gura. Si sincer, am preferat sa-i invat cu suzeta, decat cu degetele. De suzeta ii dezveti, ca o arunci si gata, nu-i. Iar degetele le are la indemana si mi-era frica sa nu ajunga cum baiatul unei colege, care si la 8 ani mai suge degetul.

Caciulita ii puneam numai dupa baie, ca la noi toata iarna a fost foarte cald in apartament. E centrala de bloc si nu mergeau robinetele la calorifer si toata iarna am stat imbracati in haine de vara prin casa. Noaptea il imbrac in salopeta pe sub care ii imbrac un bodu cu maneca scurta, ca nu mai avem caldura pe bloc si e un pic mai racoare in casa.

sus

Denunta
gonzonica

Copii

12.04.2012 2:01     citat 

EI, noi suntem mai smecheri, sugem si manusile rad rad rad , le gasesc ude mai ales dimineata, cand se trezeste incepe sa caute laptic in manusele si il aud a, a, a... si le ia la rand cand una, cand alta, nu plange. Daca il las mai mult se enerveaza apoi si caraie, dar e mortal cum le mozoleste scot limba

sus

Denunta
adrianaBuc

12.04.2012 5:21     citat 

Natalia a descoperit degetul mare, dupa ce o saptamana a bagat tot pumnul in gura. Uf! Zuza o cam refuza, sper sa nu indrageasca degetul. SUnt de acord cu luara, prefer sa suga la zuza decat la deget.

sus

Denunta
adrianaBuc

12.04.2012 5:22     citat 

v-am zis ca ii dau dintii? Oricum deja e tarziu, Rebeca avea un dintisor la 2 luni si 1 saptamana. foarte fericit

sus

Denunta
georgette

Copii
Jessica Maria: 7 ani, 11 luni
Eric Andrei: 4 ani, 11 luni

12.04.2012 5:47     citat 

Wow ADRI deja avem dințișori?
Si eu care am crezut ca e fimea mai altfel ca i-au dat la 4 luni jumate prostit
Cu suzica am avut si noi ceva problemuțe ca prefera degetul dar nu am lăsat-o si acum o ia singurică.
Sper sa nu va suparați că mai trec pe aici dar îmi este dor de voi sarut sarut sarut

sus

Denunta
gonzonica

Copii

12.04.2012 6:13     citat 

Nici noi nu ne omoram cu zuza(searala culcare o mai ia, dar peste zi o impinge cu limba afara), mai bune manuselele si degetelele, pe ala mare nu l-a gasit inca, le baga pe toate pe rand scot limba

Georgette, ne face mare placere ca intri pe la noi, te primim cu mare drag. Ne amintim de vremea cand eram pe listutza de aspirante.

Dintisori deja? Deci sa ne pregatim moral scot limba

sus

Denunta
georgette

Copii

12.04.2012 6:21     citat 

GONZO sarut sarut sarut

sus

Denunta
adrianaBuc

12.04.2012 9:09     citat 

geo, sa treci pe aici de cate ori vrei tu! Te primim cu mare drag.

gonzo, mandrele mele sunt o exceptie; sincer nu am habar pe cine mostenesc, ca nici una din rudele apropiate nu au avut dinti asa repede. Initial am crezut ca a fost o intamplare la Rebe, dar uite ca si Natalia e la fel; deci eu zic ca e ceva genetic. Daca o sa fie ca sor-sa, o sa ii dea 2 dinti acum si urmatorii la 8 luni. prostit SI daca o fi tot ca sor-sa o sa aiba si dermatita atopica - asta e mostenita de la mine cica-. prostit Doar ca acum sunt pregatita, nu ma mai speri asa usor. scot limba

sus

Denunta
georgette

Copii

12.04.2012 9:13     citat 

ADRI sarut sarut sarut
Sunteți niște scumpe ca intotdeauna!

sus

Denunta
Christa

Copii
Mona Julia: 13 ani, 3 luni

13.04.2012 7:44     citat 

Eu nu i-am pus niciodata manusi in casa, desi deja la spital se zgariase pe fata (o suspectasem intai pe o asistenta care era cam nesuferita, pana s-a zgariat odata chiar cu mine de fata:D), dar pana a doua zi nu se mai vedea nimic din zgarieturi. Iar cu suptul degetului a avut o perioada pe la 3 luni cand isi sugea degetul, am trei poze cu ea din perioada aia, a fost foarte scurta. Suzeta i-am cumparat la 3 ani prostit, asta dupa ce am rezistat eroic timp de doi ani de cresa in care fiica-mea era SINGURA fara suzeta, dar dupa doi ani am cedat nervos, ca nu mai auzeam altceva zilnic decat ca vrea suzeta, i-am cumparat din banii din pusculita ei, am zis ca eu nu dau bani pe asa ceva scot limba, a avut vreo 3, ca o pierduse pe prima, am luat un pachet cu altele 2 si a reaparut si prima, insa dupa cateva luni i-a "trecut" si aia.

sus

Denunta
luara

Copii
Lucas Daniel: 8 ani, 1 luna
Ana Leia: 9 ani, 4 luni

13.04.2012 9:50     citat 

Of, eu sper sa scap de suzeta cu Ana, acum cand o dau la cresa. Cert e, ca saptamana trecuta cand am fost la cresa n-am vazut nici un copil cu suzeta in gura. Erau cativa cu ele atarnate, dar nu in gura. Asa ca sper ca scapam cu Ana in curand de ea. Ea nu e tare ahtiata dupa suzeta, dar uneori cand e mai mare jalea o mai cauta. Deja nici la somn n--o ia intotdeauna.
De Lucas ce sa zic, el s-a impotrivit tare suzetei. Facea cum zicea Gonzo, baga tot pumnul in gurita. Mai baga si cu manusa, dar probabil nu era la fel de gustos si o lasa. Pana la urma, pe la vreo 4 luni a luat-o. Cand a inceput sa aibe gingiile inflamate. oricum ma bucur ca n-o tine mereu si nici eu nu insist. Adoarme cu ea, dar la vreo 15-20 min dupa ce adoarme o scuipa.
Adriana noi avem 2 dintisori de vreo luna. Acum e iar inflamata gingia, dar nu asa ca sa zic ca mai iese vreunul. Dar baga in gura orice ii nimereste in maina. Mai apuca si maina mea si trage de ea sa bage degeteul meu la el in gura. Si se enerveaza ca nu-l las.

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: