· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Generatii de copii parinti.com >Generatia 2012 > MINUNILE ANULUI 2012 (2)
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
subiect nou  raspunde
autor MINUNILE ANULUI 2012 (2)     
Manucrissa

Copii
Nathan: 9 ani, 3 luni
Jacob: 9 ani, 3 luni

14.04.2012 5:05     citat 

Eu nu inteleg de ce sunteti atat impotriva degetelor si a suzetelor? Unii copii se linistesc atunci cand sunt departe de parinti daca au suzeta sau sug degetul. Si mai ales daca ii duci la cresa, timp in care le e deja greu ca se despart ed parinti sa le iei suzeta, care e singurul lor mod de a simti linistiti mi se pare crud.

Pe mine nu ma deranjeaza ca ai mei au inca suzeta la aproape 2 ani si nici nu o sa le iau pana cand se vor decide ei sa o lase. E modul lor de a se linisti atunci cand ceva ii supara.

Cat despre deget. Eu am supt degetul pana la 14 ani, inainte sa adorm. Nu il sugeam cand eram cu cineva ci era modul meu de a ma linisti in pat si ma lua somnul. Imi aduc si acum aminte de sentimentul de liniste si relaxare pe care il aveam cand bagam degetul in gura. Si nu imi e rusine cu asta. Si nici nu am dintii strambi, ca doar asa se zice, ca daca sugi degetul iti deplaseaza dintii, ai mei sunt chiar foarte drepti. Iar mama mea a incercat toate modalitatile sa ma dezvete si nu a reusit. Am lasat degetul cand am decis ca vreau sa am unghii frumoase si atunci cu unghiile mari nu puteam suge degetul zambet Insa sincer imi este dor cateodata de sentimentul acela de liniste pe care mi-l dadea.

sus

Denunta
adrianaBuc

14.04.2012 3:11     citat 

manu, e adevarat ca sunt cazuri de copilasi carora nu li s-a deformat dantura dar nu poti sa sti sigur ca asa va fi, asa ca eu prefer sa ma lupt cu ea sa ia zuza in loc de deget. rad

Deci primul dintisor aproape a spart gingia. trebuie sa incep sa ii dau si ei Zymaflor; e nasol ca trebuie dat zilnic, niciodata dupa ce papa laptic. E cam aiurea.

Va doresc Sarbatori fericite si linistite, bebelusi cuminti si mancaciosi!

sus

Denunta
lord_lesy

Copii
B. A. E.: 14 ani, 2 luni
Denis Costin: 7 ani, 6 luni

16.04.2012 8:02     citat 

Cu mare intarziere Sarbatori fericite ! si din partea noastra.
Noi am fost plecati la socri de PAste. azi vroiam sa plec la Targoviste pentru ca ieri a nascut una dintre finute. Asa ca sunt nasica de fetita zambet a avut 2,550 si tare as vrea sa merg sa o vad. Drumul si vremea insa cred ca stau acasa il trimit pe sot.

Denis are niste bubite mici pe fata. au aparut de vreo 3 zile si nu stiu de ce. Doar pe fata sunt si par puncte de grasime insa se inrosesc. O spuzeala da de la ce?

sus

Denunta
Christa

Copii
Mona Julia: 13 ani, 3 luni

16.04.2012 8:10     citat 

----------
lord_lesy a scris:
Denis are niste bubite mici pe fata. au aparut de vreo 3 zile si nu stiu de ce. Doar pe fata sunt si par puncte de grasime insa se inrosesc. O spuzeala da de la ce?
----------

Nu stiu ce-i spuzeala scot limba, da' probabil de la hormoni. Vin si trec!

sus

Denunta
luara

Copii
Lucas Daniel: 8 ani, 1 luna
Ana Leia: 9 ani, 4 luni

16.04.2012 4:56     citat 

La mine au facut ambii asa bubite. Stergeam cu ser fiziologic si dispareau. Au facut primele 2-3 luni, apoi n-au mai aparut.

sus

Denunta
adrianaBuc

16.04.2012 8:44     citat 

lord, o sa tot apara bubite; acum de la hormoni, apoi de la bale... foarte fericit Poti folosi apa termala pentru a curata pielea. Sau poti sa nu folosiesti nimic (decat apa la baita). zambet

sus

Denunta
lord_lesy

Copii

17.04.2012 9:40     citat 

Buna dragele mele,
Ieri am plecat cu Denis la Targoviste prostit a fost ok. Am cumparat o scoica si a dormit tot drumul. A fost greu sa il hranesc pentru ca a refuzat sa se trezeasca apoi cand s-a trezit dupa 4 ore sanii erau prea plini si nu putea suge, se enerva si renunta ... in fine nu pot spune ca a mancat prea bine dar a dormit si la dus si la intors si a recuperat acasa cu mancatul.
Am inceput sa ii dau lapte muls ca sa mai protejez sanii. Intre timp a facut "crater" si celalalt san, dar macar nu mai sangereaza niciunul. Il pun si la san ca sa nu uite jenat si la final ii dau ce am muls.
Mananca din biberon cam 60 ml la o masa, o singura data a mancat 90 ml odata plus ce suge el din sani (da gemea de prea plin). Laptic ce sa zic nu am scos prea mult maxim 125 ml din amandoi dar e suficient acum.
Are 3365 gr asta inseamna ca a luat saptamana trecuta 285 gr - eu sunt foarte multumita, vedem cum va fi si doctorita. rad

sus

Denunta
gonzonica

Copii
Andreea Teodora: 11 ani, 3 luni
Denis Ciprian: 7 ani, 8 luni

17.04.2012 12:46     citat 

Hristos a inviat!
Sarbatori Fericite si din partea noastra(scuzati intarzierea).

Bubite am avut si noi, dar erau asa culoarea pielii, se simteau la mana si se vedeau in lumina, au trecut de la sine, il mai dadeam cu laptic de al meu si seara la baie cu infuzie de tarate si galbenele cu care il si clatesc.
Acum nu mai are nimic, Asa ca Lord, stai linistita ca trec.

sus

Denunta
luara

Copii
Lucas Daniel: 8 ani, 1 luna
Ana Leia: 9 ani, 4 luni

17.04.2012 4:22     citat 

Manu suzeta linisteste, e adevarat, dar la un anumit moment face mai mult rau decat bine. in afara faptului ca poate deforma dantura, dar asta in cazuri rare, ca acum au aparut cele ortodonice, mai des suptul suzetei sporeste cantitatea de saliva. Ceea ce duce la predispunerea danturii la imbolnavire. Dintii de lapte n-au smalt gros ca cei permanenti si se strica mai repede de la saliva. In plus apare ticul cu suptul degetului sau a limbii. Eu am avut asa o cunostinta, avea 25 de ani si inca uneori, fara sa-si dea seama punea limba intr-un anume fel, parca sugea suzeta. Arata destul de urat. Eu sincer, n-as vrea sa faca asta copiii mei, mai ales cand o sa fie mari. Pana la urma stii, ca eu una nu incerc sa-mi impun pozitia. Eu ti-am dat opinia mea si cum intentionez sa fac, iar tu faci cu copiii tai asa cum consideri tu mai bine.

sus

Denunta
georgette

Copii
Jessica Maria: 7 ani, 11 luni
Eric Andrei: 4 ani, 11 luni

18.04.2012 11:48     citat 

Hristos a Inviat!
Sper că sărbătorile au fost așa cum v-ați dorit!
De frumoase știu că au fost cu noi membrii sarut
Pup fetele si puiutzii sarut sarut sarut

sus

Denunta
adrianaBuc

18.04.2012 8:50     citat 

sunt tare supi; tocmai am cantarit-o pe Natalia si in 8 zile a luat doar 80g plang sau sunt foarte trist Nu pot intelege de ce, ca pana acum a luat tare bine in greutate. Mai astept 1 saptamana si vedem dupa ce-om face. Sincer nici nu mai mananca asa bine, abia cere la 4 ore sa manance si atunci doar lipaie nitel la tzitzi. trist Uf!

sus

Denunta
gonzonica

Copii
Andreea Teodora: 11 ani, 3 luni
Denis Ciprian: 7 ani, 8 luni

18.04.2012 9:15     citat 

Adriana, eu zic sa nu te superi, au perioade si perioade, cum sunt puseele de crestere, asa au si perioade in care mananca mai putin. Si Denis are zile cand rupe si zile cand mai mult doarme si mananca mai putin. Ai sa vezi ca peste o saptamana va fi mai bine sarut

sus

Denunta
georgette

Copii
Jessica Maria: 7 ani, 11 luni
Eric Andrei: 4 ani, 11 luni

18.04.2012 9:19     citat 

ADRI nu fii supărată,eu îți spun cum a fost cu a mea,când am fost la dr.și am cântărit-o la fel nu luase foarte mult in greutate si mi-a zis să nu îmi fac griji că o să își revină și doar dacă scade să îmi pun un semn de întrebare .
Acum eu sper să își revină scumpica ta și să pape mai mult sarut

sus

Denunta
lord_lesy

Copii

19.04.2012 7:54     citat 

Adri cumva ai fost mai nervoasa, mai obosita? sau nu ai mai mancat tu la fel de bine? Parca ai spus ca au racit usor, e posibil sa fi fost bolnavioara chiar daca nu se vede mereu cu febra si muci multi.
Oricum asa cum zic si fetele au si ei perioade bune si perioade mai rele. O sa recupereze - acum parca trebuie cantarita lunar nu se mai tine cont de valoarea pe saptamana. sarut

Noi am vorbit cu dr si este multumita de cat a luat intr-o saptamana. Suntem chemate la control saptamana viitoare la cabinet. In rest ranile sunt tot acolo nu mai sangereaza dar nici nu reusesc sa le fac sa se inchida. Un san are productie mica de tot si ma straduiesc sa o maresc. Abia daca mulg din el 30 ml.
Azi vine mama sa ma ajute la treaba. Tare rau este fara ea langa mine, ma obisnuisem cu ea aproape (statea la parter si eu la 2, acum sta la 20 de km in afara orasului plang sau sunt foarte trist )

Sper sa apuc sa depun si eu dosarul de alocatie azi. nervos

sus

Denunta
mari_d

Copii
Sara Evelina: 7 ani, 6 luni

19.04.2012 2:27     citat 

Buna mamicilor....ne primiti si pe noi aici? jenat

Lord, cu intarziere te felicit pentru minunea mica, careia ii spun bun venit si ii doresc sa aiba o viata minunata alaturi de parintii lui!
Noi am venit acasa in duminica inainte de Paste, insa am iesit din spital fara voia medicilor, pe propria raspundere....nu am reusit sa dorm acolo aproape deloc...am avut ghinionul de a fi in salon cu alte doua mamici cu doua fetite care urlau toata noapte de colici....asa ca degeaba micuta mea era cumintica si dormea....intr-un fel, am luat decizia corecta de a veni acasa, pentru ca luni dimineata am constata cu stupoare ca operatia mi-era deschisa intr-o parte si supura...daca nu as fi iesit din spital, cu siguranta ma mai tinea o saptamana....asa ca am scapat doar cu mers de douya ori pe zi la pansat si cu antibiotice la domiciliu..
Acum eu sunt bine, operatia s-a inchis frumos si ma simt fizic perfect....psihic mai putin, am perioade cand imi da depresia tarcoale, insa incerc sa lupt cu ea si sa fiu bine pentru fetita mea.....Sara a fost tare linistita primele zile, insa de cand am venit acasa au inceput colicile....mai mult, nu-i place nici baita, plange foarte tare si cand o schimb....partea buna e ca am laptic si suge tare bine....

Va prezint si minunea mea draga

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: