· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Copiii >7-13 ani > criterii specifice inscrierii la scoala etapa 2
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina 1, 2  »
subiect nou  raspunde
autor criterii specifice inscrierii la scoala etapa 2     
nico1973

Copii
david: 16 ani, 6 luni
ileana: 14 ani, 5 luni

21.03.2012 5:09   criterii specifice inscrierii la scoala etapa 2  citat 

voi ati vazut ce criterii de inscriere sunt ?
fiecare scoala are alte criterii.
criterii specifice scolii nr,117,
* Unul dintre parinti sau bunici a fost sau este cadru didactic, didactic auxiliar sau nedidactic in unitatea scolara
* Existenta unei rude de gradul I/II care domiciliaza sau are locul de munca in zona circumscriptiei scolare
* Parintii care au avut sau au copii in scoala
* Unul dintre bunici sau parinti a absolvit cursurile acestei scoli sau au fost angajati ai scolii
* Copilul frecventeaza una dintre gradinitele din proximitatea scolii

voua vi se pare normal asta ?
nu am putu sa-mi inscriu copilul la scoala alta decit cea de circumscriptie din cauza criteriilor !
merita dati in judecata !

sus

Denunta
cristina41975

Copii
Didi: 15 ani, 6 luni
Andu: 13 ani, 5 luni

21.03.2012 5:28     citat 

Acei copii care indeplinesc unul sau mai multe criterii au prioritate in aceasta etapa,dar nu vad cum te impiedica sa completezi acolo cererea ... daca nu avea loc acum unde ai dorit urmeaza etapa 3 cand va fi retrimis copilul inapoi la scoala de circumscriptie daca mai sunt locuri sau alta apropiata dupa caz.

sus

Denunta
nico1973

Copii

21.03.2012 5:39     citat 

http://www.cotidianul.ro/discriminare-c...la-176871/

sus

Denunta
Christa

Copii
Mona Julia: 15 ani, 10 luni

21.03.2012 8:16   Re: criterii specifice inscrierii la scoala etapa 2  citat 

----------
nico1973 a scris:
voua vi se pare normal asta ?
----------

Mi se pare foarte normal ca o scoala publica (si nu numai!) sa aiba niste criterii PUBLICATE dupa care se ia. Ca e aiurea sa accepte copilul femeii de serviciu de acum 10 ani sau nepotul bunicii care a frecventat scoala acum 40-50 de ani sau chiar si copilul parintelui care a frecventat scoala acum 20-30 de ani e altceva, dar restul criteriilor mi se par absolut ok.

sus

Denunta
nico1973

Copii

21.03.2012 9:43     citat 

eu spun ca nu poti inscrie copilul la ce scoala vrei tu , trebuie sa aiba bunici linga scoala sau trebuie parintii sa lucreze linga scoala,sau trebuie sa fii cadru didactic !!! ca sa-l inscrii la ce scoala vrei tu !
dupa etapa 2 o sa vedeti iar ca parintii dau in judecata ministerul,
nu sunt singura in situatia aceasta ,
cunosc mai multe mamici ,,,
deci au ajuns parintii sa schimbe adresa de domiciliu , ca sa prinda loc la o scoala mai buna !
voua vi se pare normal?
sau sa spun , spaga , vi se pare un cuvint cunoscut ?
cu asta se rezolva totul ?
dar o simpla secretara la scoala cit trebuie sa primeasca ?
traim in Romania ,,,

sus

Denunta
Christa

Copii
Mona Julia: 15 ani, 10 luni

22.03.2012 11:28     citat 

----------
nico1973 a scris:
eu spun ca nu poti inscrie copilul la ce scoala vrei tu
[...]
traim in Romania ,,,
----------

Eu traiesc in Germania, nu in Romania, si nici eu nu pot inscrie copilul la ce scoala vreau eu. Sunt cateva exceptii, anume scoli cu program pana la ora 15-16-17, unde pot fi inscrisi si copii care nu tin de scoala respectiva (dar cei care tin de scoala au mereu prioritate), scolile particulare iar pot lua orice elevi, dar in rest esti obligat sa-ti dai copilul la scoala de care tii. Nu conteaza nici ca parintele sau bunica/bunicul este sau a fost cadru didactic sau femeie de serviciu!

Si nu te ajuta nici spaga lu' Peste, ei da, asta e deosebirea fata de Romania!

sus

Denunta
micutza_25

Copii
Alina- Georgiana: 14 ani, 8 luni
Paula-Maria: 13 ani, 3 luni

23.03.2012 8:32     citat 

mda....
Voi avea si eu pb. de genul asta anul viitor...
Pentru ca.....sigur nu-mi voi da fata la scoala din cartier....ptr ca nu lucram niciunul in zona...
Si n-ar avea cine-o scoate de scoala....si nici n-as vrea!
Noi lucram amandoi in centrul orasului....
La scoala din zona gradinietei ....e bataie mare...

sus

Denunta
onitzu

Copii
radu: 19 ani, 6 luni
luca: 16 ani, 2 luni

23.03.2012 10:17     citat 

eu una nu inteleg ce inseamna "o scoala buna"....care sunt criteriile dupa care clasificati o scoala ca fiind mai buna sau mai proasta?
si de ce fuga asta pentru scolile din centru?
de ce lumea fuge de scolile de cartier?
e normal sa se puna anumite criterii la inscriere, pentru ca altfel am avea scoli supra-populate, in care calitatea actului educativ va lasa de dorit, si in extrema cealalta scoli care vor fi nevoite sa se inchida, din lipsa de elevi
si poate ca tocmai in acele scoli, sunt invatatori si profesori extraordinari care isi vor pierde locul de munca pentru au avut ghinionul sa vrea sa predea la o scoala de cartier, care - dupa cum se subintelege din spusele parintilor nemultumiti - sunt de doi bani
eu ma mai intreb altceva....oare toti parintii astia care sunt "ahtiati" dupa scolile "bune" au fost elevi ai unor astfel de scoli?
oare nu tot la scoala sdin cartier eu fost? sau poate chiar la scola adin sat?
si atunci cu ce-i mai presus un absolvent de scoala "buna" fata de unul de scoala de cartier?

sus

Denunta
Lorikay

Copii
Erica Maria: 14 ani, 11 luni

23.03.2012 10:45     citat 

[quote="micutza_25"]mda....
Voi avea si eu pb. de genul asta anul viitor...
Pentru ca.....sigur nu-mi voi da fata la scoala din cartier....ptr ca nu lucram niciunul in zona...
Si n-ar avea cine-o scoate de scoala....si nici n-as vrea!
Noi lucram amandoi in centrul orasului....
La scoala din zona gradinietei ....e bataie mare...[/quote]

Eu nu as alege scoala in functie de serviciul meu deoarece acesta se poate schimba oricand. Daca scoala e langa serviciul meu ce fac: o iau de la scoala si o aduc la birou? In plus, copilul va creste si va putea sa mearga singur de la scoala acasa si cred ca ar fi mai bine daca scoala e aproape de casa. Dar, repet, asta e doar parearea mea.
Eu am avut norocul sa fim arondati chiar la scoala la care vroiam sa o dau pe fetita asa ca nu am avut nici un fel de probleme.

sus

Denunta
stelyana

Copii
Andrei: 17 ani, 1 luna
Ilinca: 13 ani, 9 luni

23.03.2012 10:52     citat 

eu am inscris baietelul la scoala unde suntem arondati, este fff aproape de casa, max 10 min de mers pe jos, nu sunt de acord sa-mi dau copilul la o scoala unde tb sa merg nu stiu cat timp cu masina, sa stam in trafic..etc, aici este aproape de casa, va creste si poate veni si singurel acasa, la un moment dat

sus

Denunta
micutza_25

Copii

23.03.2012 11:29     citat 

lorikay, la tine poate are cine o astepta acasa....la noi, din pacate, nu! trist

Da, o voi lua cu mine la gradi dupa 12...ca n-aveam incotro.

sus

Denunta
Lorikay

Copii
Erica Maria: 14 ani, 11 luni

23.03.2012 11:39     citat 

[quote="micutza_25"]lorikay, la tine poate are cine o astepta acasa....la noi, din pacate, nu! :(

Da, o voi lua cu mine la gradi dupa 12...ca n-aveam incotro.[/quote]

Nu, nu o asteapta nimeni acasa. Bunicii din Bucuresti inca muncesc asa ca acum merge la gradi pana la ora 18.00 si, cand va incepe scoala, va merge tot la aceasta gradinita la after school.

sus

Denunta
micutza_25

Copii

23.03.2012 11:40     citat 

asa da!

sus

Denunta
nico1973

Copii

26.03.2012 6:13     citat 

ei bine , l-am inscrie si eu la scoala 150 eroilor , mi l-a primit , dar cu un criteriu bineinteles , ca barbata-miu are serv in zona , dar , sa stiti, ca m-a bagat si pe mine in seama o secretara , ca la scoala unde am fost prima oara , nici nu s-au uitat ,deci , daca il primeste la eroilor e ok, daca nu il repartizeaza la scoala de cartier de circumscriptie ,care e in fata blocului , :lol:

sus

Denunta
nico1973

Copii

26.03.2012 6:15     citat 

scoala 150 cu traditie , e in top 10 scoli bucuresti , pe locul 7 ,
http://www.scoala150.ro/
care e la 2 statii de metrou , de noi , si ajung in 30 minute , :wink:

sus

Denunta