· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Generatii de copii parinti.com >Generatia 2010 > Minunile anului 2010- capitolul 238
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
subiect nou  raspunde
autor Minunile anului 2010- capitolul 238     
krmnn

Copii
S: 10 ani, 10 luni
T: 8 ani, 6 luni

07.04.2012 1:12     citat 

Cristina, vreau si eu retetele de pascute...
eu am o reteta de la o prietena din SV, ca in zona noastra nu se fac...si intr-adevar anul trecut cand am facut, au fost tare laudate...voi face si anul asta... am facut cu branza dulce, si cu visine, una cu ciocolata, dar nu mi-a placut cum a iesit ( caci nu-mi place ciocolata asta cumparata vrac, de menaj....nu s-ar putea inlocui cu alta ciocolata ??? )
poate fac una cu o reteta de a ta...sa vedem...
daca ai timp, posteaza te rog retetele...mersi anticipat

Manu, felicitari pt scoala...uitasem sa-ti spun...
Claudis, ma bucur ca totul e cum iti doresti intre tine si sot si mai ales cu privire la bebe...
Eu azi am bucatarit, am gatit ied ...ciorbita de ied si friptura de ied cu pilaf de orez...mai tb sa fac o salata doar.
Dulciuri imi face soacra...Doamne tine-mi-o...ca desi ma enervez uneori pe ea, face pt mine mai mult decat mama...si n-o apreciez la adevarata ei valoare...imi fac mea culpa de multe ori.

Va doresc La multi ani, cu anticipatie pt maine, tuturor Floricilor, Floricutelor si altor derivate cu nume de floare, si va doresc sa va petreceti bine in familie alaturi de cei dragi...
Iar celor care serbeaza acum Pastele, Sa fie un praznic binecuvantat, sa aveti liniste si lumina!!!!

Weekend placut!!!!

sus

Denunta
cristina79

Copii
Claudia: 15 ani, 11 luni
Sebastian : 10 ani, 8 luni
Sabrina Petronela: 8 ani, 6 luni

07.04.2012 6:19     citat 

krmn, sigur ca pun retetele, dar trebuie sa-mi fac timp sa le scriu...poate maine

sus

Denunta
bebezola

Copii
Rada Beatrice: 10 ani, 9 luni

08.04.2012 1:00     citat 

neata
La multi ani tuturor ce poarta nume de floare
La multi aniiulian sa cresti mare ,sanatos, sa aduci numai bucurii parintilor tai si sa ai mare grija de surioara ta care va veni curand. pupici din partea Radei

sus

Denunta
cristina79

Copii
Claudia: 15 ani, 11 luni
Sebastian : 10 ani, 8 luni
Sabrina Petronela: 8 ani, 6 luni

08.04.2012 3:28     citat 

Buna fetelor!

La multi ani, Iulian!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Sa cresti sanatos si frumos, sa o bucuri pe mami si sa ai grija de surioara!!
Chiar ma gandeam ca Byu nu prea a mai dat pe aici, dar cred ca era ocupata cu gatitul pentru ziua puiului......Byu, sper ca esti bine, ca nu te-ai obosit prea mult

La multi ani tuturor celor care poarta numele de floare!

Sa va pun o reteta de pasca....poate o sa am timp mai tarziu sa mai scriu una

Pasca poloneza

Ingrediente:
-2 pahare faina
-1 pahar zahar pudra
-1 pahar lapte
-2 oua
-20 g praf de copt stins
-2 linguri cacao
-200 g margarina
-arome:zahar vanilat, esente
Margarina cu zaharul si ouale se freaca pana se face o crema, apoi se adauga pe rand si celelalte ingredient.Se mai poate pune faina, atat cat sa iasa compozitia ca la chec
Crema de branza:
-1 kg branza
-4 oua
-zahar dupa gust
-2-3 linguri gris
-stafide, arome
Se toarna ½ din compozitia de mai sus in tava unsa si tapetata cu faina , apoi se pune branza, iar restul de compozitie se pune deasupra
Se lasa aproximativ 1 ora la foc potrivit
Se poate pune glazura de ciocolata deasupra

Vad ca sebi inca doarme si mai pun o reteta, este preferata mea dintre pasti, e delicioasa

Pasca 3 culori

Ingrediente:
Primul strat:
-1/2 kg branza de vaca
-4 oua intregi
-3 linguri faina
-200 g zahar
-stafide, arome
Al doilea strat:
-800 g smantana
-5 galbenusuri
-200 g zahar
-2 linguri faina
-2 linguri cacao
-1 plic praf de budinca de vanilie
Al treilea strat:
-5 albusuri batute spuma
-5 linguri zahar
-12 linguri nuca macinata
Se unge si tapeteaza tava si se toarna primul strat, apoi al doilea si al treilea deasupra.
Se coace la foc mic aproximativ 2 ore
Deasupra se poate glazura.
E important ca smantana sa fie groasa, scursa de zer, eu o pun de cu seara intr-un tifon si dedesupt niste faina de porumb, care absoarbe tot lichidul.
Asa arata:

Pozele sunt de anul trecut

Va doresc spor la bucatarit si pofta buna !

sus

Denunta
ionelita

am nascut deja!

08.04.2012 6:35     citat 

La multi ani Iulian!!!! sa fii sanatos si iubit puiule!! sarut sarut

sus

Denunta
krmnn

Copii
S: 10 ani, 10 luni
T: 8 ani, 6 luni

08.04.2012 7:09     citat 

la mult an, Iulian....sa cresti mare si sanatos sa a grija de Irina cand vine....

sus

Denunta
biencut

Copii
Capsunica Prajiturica
Iedut

08.04.2012 7:29     citat 

La multi ani Iulian! sarut

sus

Denunta
DANONINO

Copii
Sara Andreea: 12 ani, 5 luni
Luca Daniel: 10 ani, 7 luni

08.04.2012 7:32     citat 

La multi ani Iulian! sarut

sus

Denunta
Manucrissa

Copii
Nathan: 10 ani, 6 luni
Jacob: 10 ani, 6 luni

08.04.2012 7:57     citat 

Hello !!!

Va multumesc fetele !!! zambet

La multi ani Iulian !!!!

La muti ani celor cu nume de flori !!!!

cry arata bine colajul zambet

sus

Denunta
ralucutza15

Copii
Dragos Andrei: 10 ani, 7 luni

08.04.2012 8:52     citat 

La multi ani Iulian. Sa cresti sanatos si sa ai grija de micuta Irina!

sus

Denunta
adrianaBuc

08.04.2012 9:36     citat 

La multi ani, Iulian! Esti baiat mare de acum.

sus

Denunta
Byu

Copii
Iulian Gabriel: 10 ani, 9 luni
Irina Maria: 8 ani, 8 luni

08.04.2012 9:42     citat 

Multumesc din suflet pt urari dragelor.
Nu m-am obosit prea tare pt ziua lui Iulian. Meniu: pizza si tort+bautura.
De gatit ne ocupam la PAste ca si asa mai e o saptamana pana atunci.
Oricum a iesit frumos, au venit doar niste prieteni, nasii lui Iulian si cumnatul cu cumnata.

La multi ani si din partea noastra celor care poarta numele de flori.
Sunt bine eu si Irina, a coborat mult, merg des la baie si ma doare rau in col cana impinge, e f marisoara deja si nu prea mai are deloc, intinde toata burtica cand misca.
Va pup merg sa pregatim puiul de nani!!!

sus

Denunta
Sweety_Karina

Copii
David: 12 ani, 5 luni
Eduard: 10 ani, 8 luni

08.04.2012 11:45     citat 

Ma bucur ca v-ati distrat frumos, Bianca!

Claudia, ce-mi zici tu de Matei, asa face si Edi....acum are o noua pasiune zi de zi..sa "spele "aragazul si vasele pe care le gaseste in chiuveta...vesnic e cu scaunul dupa el nervos . Si pt ca de mujlte ori nu am chef sa il aud urland..il las sa "spele" vasele..ii pun prosop in jurul taliei..si vreo 20-30 min nu am treaba cu el si e asa linisteee..doar pocnete de la vase..si ma rog mereu sa nu le sparga.
Acu is stresata sa nu fie vreo farfurie in chiuveta, ca imediat se apuca sa-l spele rad prostit .
Si, bineinteles , dupa ce a terminat..trebuie schimbat din cap pana in picioare ca se uda de la apa.
Mai rau parca e Editzu, decat era frate-su cand era mic, dar si cu el ma plangeam rad rad .
Si toata lumea imi zicea ca al doilea copil o sa fie mai cuminte..dar de unde? e si mai si ca David..si acu ca-s doi...sa te tii!
Azi au luat oalele si linguri si pocneau in ele...si eu m-am dus in dormitor sa-mi pun o perna pe cap si sa citesc o carte si sa astept sa se plictiseasca..iarasi nu am avut chef de plansete ca nu ii las sa faca ce vor, mai ales pe cel mic prostit .

Mereu ma gandesc ca multe vroiam eu sa fac cand eram mica si ma lua mama cu stai cuminte ca aud vecinii..si ma enerva ca aveam interdictii..asa ca ii las sa faca ce vor atata timp cat nu e periculos...caci pana la urma tot facand, se plctisesc si nu mai devine interesant cu trecerea timpului.

sus

Denunta
claudis

Copii
M: 10 ani, 9 luni

09.04.2012 8:02     citat 

Neata fetele

Ce vreme urata...ma apuca depresia trist

La multi ani Iulian sarut sarut sarut sarut sarut

La multi ani tuturor celor cu nume de flori

cry,carmen sarut sarut

Karina la fel stau si eu prost cu urletele ..tot asa il las sa faca mai de toate..ce se poate... foarte fericit ...si uite vb. cu tine mi-a venit o idee...am o salopeta primita de la cumnata mea. pt, Matei...e din aia " de muncitor" ..cauciucata...Nu mi-a dat prin cap pana acum ..aia ar merge ,niste papuci de cauciuc...si o vesta din aia de plastic folosita la copilasi cand mananca ..apoi poate sa spele pana se satura rad

Fetele..daca aveti careva info... ce apa e mai buna din aia la sticla ? ...Vreau sa ii schimb apa de baut lui Matei...Noua ne aduce cineva apa la bidoane si cu aia voi continua sa ii fac mancarica ( lui nu ii fac cu din aia de la chiuveta..) dar cand ii dau ceai sau cand ii fac laptele as vrea sa folosesc alta apa...
Ma gandesc dereglarea asta la stomacel a lui sa nu aiba legatura si cu apa pe care o bea.....Inainte sa inceapa problemele foloseam si alta apa dar nu m-am gandit si la asta pana acum...
I-am facut analize de 5 milioane si parca vad ca nu iese nimik la nici una....

Si poate imi recomandati si mie niste oale profi..... Daca stiti vre-o firma ceva....pt. ca ale mele sunt vechi si cred ca nu imi fierb legumele cum tb. ,,,
Degeaba il tin pe regim daca nu " ii gatesc " cum tb,..,...

sus

Denunta
luara

Copii
Lucas Daniel: 9 ani, 4 luni
Ana Leia: 10 ani, 7 luni

09.04.2012 9:31     citat 

Buna dragelor.
Deci vad ca problema urletelor e una comuna. de la un timp incoace imi face si Ana uneori niste isterici. Dar le face seara cand ajungem toti acasa. Ziua e cumintica foc. Eu inteleg ca ea prin asta ne atrage atentia. Dar nu numai ca tipa, dar se culca pe podea, se intinde si plange. Cand face asa n-o bag in seama, doar ii zic ca vorbesc cu ea cand se linisteste. Dar zilele trecute a trebuit sa ridic un pic tonul la ea si sa ii vorbesc mai autoritar si asa a mers. La mine la spalat oale n-a auns inca, dar daca cumva uitam usa la baie deschisa, pai ia peria si spala vasul de WC. Dar cu atata sarg. Asa ca acum avem grija sa punem capacul si sa inchidem usile. In schimb are ea un dulap la bucatarie in care ii dau voie sa faca curatenie. Si le tot scoate, apoi le pune la loc, le aranjaza in rand, deci treaba multa. Nu mai vrea sa doarma in patutsul ei, cauta sa doarma in patul mare, ca sa poata cobori si urca cand vrea ea. Asa ca zilele astea o sa mergem sa-i luam pat de copilas. Deja am pus ochiul pe ceva.
Noaptea trecuta am avut noapte alba, lucas n-a prea dormit, a cautat joaca si a mancat 2 biberoane de lapte, ceea ce nu face in mod normal. El nu prea mananca noaptea, asa pe la 6 dimineata e prima lui masa. Nu stiu ce-o fi asta. Fetelor care sinteti mai la curent cu puseele de crestere. Ca eu cu Ana n-am avut asa ceva. Au cumva puseu de crestere si pe la 8 luni? Ca macar sa stiu care-i problema.

Claudis eu am renuntat la apa de bidon, ca parca gaseam ceva bun si iar la un moment dat nu mai era buna. Eu am incalzitor de sticla, cu fund metalic care fierbe apa, deci n-are spirala, Si sa stii ca numai fierb o data apa si vad imediat e ok sau nu. Am folosit Bucovina o vreme, apoi am renuntat ca incepuse sa aiba gust de apa de robinet si facea multe impuritati apa la suprafata. Apoi o perioada buna de timp am folosit Devlin sau Devin ceva de genul asta. Aveau bidoane de 6 si 10 l si ne convinea. Dar am renuntat si la ea, ca la fel, incepuse sa aiba un gust tare ciudat. Asa ca anul trecut ne-am luat filtru. E drept ca ne-a costat cam 1000 de euro, dar a meritat. Se putea lua si in rate, dar m-am incapatanat eu sa-l am cat mai repede si am dat banii toti o data. Apa nu face deloc impuritati, am si uitat ce inseamna sa spal calcarul de pe incalzitor. Stiu ca a fost sotul si a dus nu stiu la ce laborator o proba de apa din robinet si alta prin filtru si am inteles ca a iesit proba ok la filtru. E un filtru cu 4 filtre. Din care unul e de osmoza, ca sa nu strice balanta electrolitica in apa. Sintem foarte multumiti. Am scapat de bidoane, dureri de cap ca ni se termina apa, etc. Unica durere de cap e sa schimbam filtrele la un anumit interval de timp, dar nu e mare lucru, ca nici nu-s scumpe si oricum vine mesterul de la firma si face tot ce trebuie in 15 minute. La oale iar am facut investitie in 2 oale bune si o tigaie de ceramica. De mai multe nu enevoie, ca gatesc in alea doua si chiar daca am nevoie de ele ca sa gatesc iar, mut mancarea in oale simple. Oalele le-am luat de la Z*epter. Am reusit sa iau si niste reduceri, ca am inregistrat-o pe mama ca reprezentant si asa ne luam oale pentru noi cu reducere. Ca business n-are mama timp sa faca, dar macar ne-am scos cu oalele. Si chiar sint bune, poti gati fara sa adaugi apa, fara ulei, chiar fara sare, ca mancarea are un gust foarte bun, ii raman aromele naturale. Eu in ele am mare incredere, ca matusa mea are asa oale de 16 ani si sint la fel ca la inceput si se gateste in ele la fel de bine. Deci stiu ca investitia merita. Si am facut asta in special pentru copii. IN cel mai rau caz, daca nu poti sa le iei pe astea, ia-ti oale de ceramica. Ca uite noi am luat tigaia de ceramica si la fel, sint tare multumita. Gatesc cu foarte putin ulei, mancarea nu se arde, se spala foarte usor, chiar mai fierb in ea, cand fac orez sau hrisca. Deci si astea sint ok. Si vezi ca am luat-o din hipermarket, adica nu e ceva de super brand sau mai stiu ce.

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: