· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Generatii de copii parinti.com >Generatia 2010 > Minunile anului 2010- capitolul 238
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
subiect nou  raspunde
autor Minunile anului 2010- capitolul 238     
biencut

Copii
Capsunica Prajiturica
Iedut

09.04.2012 9:43     citat 

Luara dar cu clorul din apa cum ramane? ochi peste cap

sus

Denunta
krmnn

Copii
S: 10 ani, 10 luni
T: 8 ani, 6 luni

09.04.2012 10:01     citat 

Oalele de la z*epter sunt intr-adevar f bune... mama are de foarte multi ani. cred ca tot de peste 15 ani...si intr-adevar se pastreaza bine si acum, mi-a si dat una mie ca ma tot plangeam ca nu-mi iese orezul, iar in oalele alea iese super bine...
sunt bune si oalele tefa*l , dar atentie ca nu toate sunt de calitate...tb sa fie foarte grele ca sa stii ca sunt intr-adevar de calitate.
eu mai am de la tefa*l si tigaie din aceea cu fund ceramic, si in ea pot sa fac omleta sau clatite fara sa pun deloc ulei... e foarte buna...

sus

Denunta
luara

Copii
Lucas Daniel: 9 ani, 4 luni
Ana Leia: 10 ani, 7 luni

09.04.2012 10:07     citat 

Biencuts, clorul e filtrat in 99%. Nu mai are nici gust nici miros de clor. Asta e prima chestie care mi-a placut. Noi bem apa direct din robinetul de la filtru. Pentru copii fierb si le dau fiarta racita. Noi bem direct de la filtru sau ceai, cafea, etc.

sus

Denunta
krmnn

Copii
S: 10 ani, 10 luni
T: 8 ani, 6 luni

09.04.2012 10:36     citat 

si eu tb sa fac investitia asta cu filtrul....sotul de mult viseaza sa-l cumparam.... dar cred ca vom face abia dupa nastere.. foarte fericit

sus

Denunta
biencut

Copii
Capsunica Prajiturica
Iedut

09.04.2012 12:12     citat 

Daca dispare si clorul (nu doar sa nu miroasa sau sa-l simt l-a gust pur si simplu sa nu mai existe cu adevart in apa) atunci e bine. Cam scumpa investitia insa. Cat timp poti sa-l folosesti pana trebuie inlocuit total? Si la cat timp schimbi filtrele si cat te costa?

De noi ce sa va mai spunem....? B si-a rupt piciorul acum 2 saptamani asa ca suntem sechestrati la domiciliu pentru inca alte 2 saptamani pana ii scoate gipsul si poate si dupa pt ca e posibil sa nu aibe voie nici dupa o perioada sa calce pe picior.
Eu m-am reapucat de facut painici. foarte fericit Am facut duminica una tare buna cu seminte de in si floarea soarelui iar o parte din apa am inlocuit-o cu colastra. Azi am in program alta caci cea de ieri aproape s-a terminat.
M creste dar se incapataneaza sa nu vrea sa vorbesca. Am fost cu el acum 3 saptamani la logoped specializat in copiii cu probleme si ne-a zis ca nu are nimic si ca intarzierea e posibila sa se datoreze faptului ca inca il alaptez si-l tin la stadiu de bebe. prostit Ca imediat ce nu-l voi mai alapta isi va da drumul. De alaptat inca il alaptez caci n-am inima sa-l las sa urle. Atata doar ca i-am pus in brate un biberon de lapte si-i dau sa bea dupa pofta inimii in speranta ca va renunta singur dar nu prea da semne ca e dornic sa renunte. A acceptat biberonul cu drag dar dupa cere si san. atata doar ca nu ma mai zapceste ziua cum o facea de cand stia ca sunt la dispozitia lui non stop. Oricum de cand i-am dat biberonul si l-am tot stimulat sa vorbeasca f f greu am mai scos ceva de la el dar de regula da clar din cap ca nu vrea sa spuna sau sa incerce sa spuna.
Daca prindem loc la gradi in toamna atunci avem tot interesul sa ne dorim urgent sa spuna macar cateva cuvinte clar. Nici la capitolul olita nu stam bine. Si la gradi asta conteaza mai mult decat vorbitul. Face daca il pun, sta pe olita cand il pun ar la fel de bine face in chilotei sau pempers. Daca e cu pempers uneori si-i da singur jos dar de multe ori nu spune ca a facut. Daca e cu chilotei face fara jena in ei dar macar si-i da jos.
Noi va urmarim mereu din umbra... sarut sarut sarut

sus

Denunta
cry_styna

Copii
Miruna Maria: 10 ani, 2 luni
Karina-Ioana: 7 ani, 11 luni

09.04.2012 12:35     citat 

biencut, eu nu cred ca vorbitul are legatura cu alaptarea ochi peste cap
si eu o alaptez pe Miruna si ea vorbeste destul de bine zic eu...nu zice propozitii dar se face inteleasa foarte usor!
repeta orice, le mai poceste, e tare haioasa!
eu zic ca fiecare copil are ritmul lui... si o sa-si dea drumul si Mihai la vorba cat de curand!
cum a reusit bianca sa-si rupa piciorul? sanatate multa! sarut

sus

Denunta
biencut

Copii
Capsunica Prajiturica
Iedut

09.04.2012 1:03     citat 

Cry, stiu ca fiecare are ritmul lui si nici ca m-ar interesa daca vorbeste acum sau peste 5 luni caci il inteleg f bine. Am fost mai mult ca m-a batut mama la cap ca i se parea brusc ceva ciudat la el. Dar ea nu-l mai vazuse de o luna si intr-o zi nu vezi ce vezi cand stai zi de zi. In fine...Pentru mine ar fi important sa vorbeasca cat mai repede in ipoteza ca-l ia la toamna la gradi. Ca sa-l ia la gradi...caci atata timp cat el n-are cu cine sta nici eu nu pot sa ma reintorc la munca iar in toamna imi expira somajul si ar trebui plus ca si eu imi doresc sa ma reintorc la muna.
Referitor la B...S-a dat pe o vale cu trotineta. Cum nu era obisnuita sa se dea cu viteza + zapaceala ei/agitatia si neatentia ei au dus la un rezultat nedorit. Nu avea viteza dar nu stiu ce manevra a vrut sa faca in graba, i-a fugit trotineta de sub picioare si ea in loc sa incerce sa se opreasca cumva sau sa-si amortizeze caderea am impresia ca din contra s-a aruncat ca sa se opreasca (si nu era cazul! dar asa i-a venit pe moment) si de-aici si-a rupt tibia.
Revenind la M...el din pacate nici nu poceste...El zice papa la apa, mancare, kk, pi la pui uneori la pishu, tot un fel d kk la catel, tita la pisica, tata = tataia, mama = mamaia, mama, tati si cam atat. In rest prefera sa faca iiii si sa-ti indice ce si cum, sa-ti explice prin gesturi ca B a l-a impins sau cine stie ce altceva.

Si o poza sa va reamintiti de noi (cine face colajele sa n-o includa caci vrem sa fim anonimi pt intrusi scot limba )...

sus

Denunta
0911

Copii
Brianna: 10 ani, 10 luni

09.04.2012 1:34     citat 

buna fetele.
Multumimi Cry pt. colaje, am vazut ca ai facut rost si de-o poza de-a noastra, eu nu am mai reusit sa pun,sunt foarte frumoase, ca si copilasii nostri, de altfel.
eu am inceput la o firma lucrul si mai apuc sa citesc si sa scriu de aici, caci de acasa cand ajung nu mai imi vine chef de calculator, am un program cam urat, dar pana imi voi gasi ceva mai bun e bine si asa.
Cristina, ce bine au venit retetele de pasca, voi incerca si eu sa fac, nu am facut niciodata, caci in zona noastra nu se stie de asa ceva, dar, spune-mi , te rog, se mananca intr-o zi anume, sau se fac intr-o zi anume.mersi
Ralucutza, si Bria adoarme tot tarziu seara, chiar daca se trezeste a somnul de dupa masa la ora 15 sau ora 17 tot la fel adoarme seara, cam intre 22.30-23.
Claudis, eu ii dadeam la Bria doar apa plata de la Perla Harghitei pana am citit pe ea ca, contine mult potasiu, acum am trecut la apa plata Herculane.nu stiu care ar fi mai buna, clar cea de la un izvor de munte.
Biencut, multa sanatate lui Bia, rezista sa stea cuminte? vai ce mari sunt si frumosi, seamana intrei ei foarte bine, sa va traiasca.
sa va spun si eu de Bria, ea zice tot, vorbeste non-stop, ma intreaba acelasi lucru de o mie de ori : "mama , ata ce-i".se imbraca , se dezbraca singura, uneori ii reuseste, alteori nu, mai trage ambele picioare pe acelasi crac la pantalon, atunci se enerveaza, dar are o ambitie si o incapatanare in ea, incredibil. azi noapte a cam tusit, acum mi-a zis soacra ca e putin infundata la nasuc si stranuta, dar nu mai tuseste, cred ca o paste o raceala, nu a mai fost racita de la Craciun.
va las, va pup.

sus

Denunta
cry_styna

Copii
Miruna Maria: 10 ani, 2 luni
Karina-Ioana: 7 ani, 11 luni

09.04.2012 1:38     citat 

ce frumosi si mari sunt copiii tai, biencut! sarut sarut

alina, cu placere! sarut sarut sanate ptr Bria...si Mi tuseste...sa vad pana maine cum o fi!

sus

Denunta
luara

Copii

09.04.2012 1:43     citat 

Biencuts, sint 4 filtre in toata insta;latia aia. Trei din ele se inlocuiesc cam o data la 6-12 luni, functie cata apa a trecut prin ele. La noi are 9 luni si am verificat apa si inca nu trebuie schimbat. Alea 3 filtre se schimba cam o data si toate trei costa vreo 50 de euro. Al patrulea filtru, care de osmoza se schimba o data la 3 ani si costa cam vreo 100 de euro. Ideea este, ca atunci cand cumparam apa la bidon o foloseam la baut, mai putin la gatit, ca ne rupea la tarait bidoane. Acum daca am filtru, orice gatesc pun apa de filtru, cand curat legumele sau spal carnea, numai cu apa de la filtru, adica noi acum consumam apa filtrata mai mult decat consumam apa cand o cumparam la bidon. Si mai mult, mereu eram conditionata, ca se termina apa. Acum sint si doi copii care beau lapte la biberon. Noi facusem la cumparare un calcul cata apa cumparam si cat costa ea si ne iesea ca-l amortizam cam in 3 ani maxim. Dar acum noi folosim apa filtrata mult mai multa decat din cea cumparata, deci zic eu ca ne scoatem investitia in 1,5-2 ani, poate mai repede. Inainte sa-l cumpar m-am informat ceva timp, in plus am intrebat in stanga in dreapta ce si cum, ca au multe rude si prieteni asa filtru. Si toata lumea e incantata. Matusa mea il are de vreo 4 ani, matusa lui barbat-mio de vreo 2 ani si erau ambele multumite. Si noi sintem. Acum beau si apa mult mai multa, parca cand stii ca ai apa buna la discretie nu te mai gandesti ca se termina bidonul, ca las la copii, ca lasa ca beau suc, care de fapt imi iese mai scump si nu se stie exact ce-i in el.

sus

Denunta
Sweety_Karina

Copii
David: 12 ani, 5 luni
Eduard: 10 ani, 8 luni

09.04.2012 5:21     citat 

In mancare fol chiar si pt copii apa de la robinet..In schimb ptr baut folosim Amfiteatru (e o apa plata din oras). Bucovina nu imi place deloc, are un gust nashpa.
Cumpar un bidon de 5 l cam la 2-3 zile.

sus

Denunta
ralu-mada

Copii
D
S
E

09.04.2012 5:28     citat 

Noi bem Evian zambet

sus

Denunta
luara

Copii

09.04.2012 5:51     citat 

Evianul e bun, dar la noi e cam piparat la pret. Pe mine de fapt in apa asta la bidon ce ma deranjeaza, apa din plastic, ca sa fie ok trebuie pastrata in anumite conditii. Or la noi, apa asta la bidoane sta uneori afara in soare, iar la caldura soarelui plasticul ala degaja in apa anumite substante care nu-s tocmai bune.

Karina un bidon la 2-3 zile e bine, la noi se folosea cam un bidon pe zi. Sotul meu bea minim 3 l de apa pe zi, plus: ceaiuri, cafele, lapte pentru Ana.

sus

Denunta
cristina79

Copii
Claudia: 15 ani, 11 luni
Sebastian : 10 ani, 8 luni
Sabrina Petronela: 8 ani, 6 luni

09.04.2012 7:59     citat 

Ia sa vedeti ce am prestat azi.....

Biencut, ce copii frumosi!
Alina, eu pastile le fac sambata si le mananc in zilele de Paste, nu este nici o regula in privinta asta...dar la noi in zona nu se coace in Vinerea Patimilor....deci mai coc si joi si tin la frigider

sus

Denunta
corina2007

Copii
ADRIANA-IOANA: 13 ani
AURA MARIA: 10 ani, 5 luni

09.04.2012 9:41     citat 

Buna seara!
Long time no see...dar e vina mea!
Deci am citit ca faceti pasca anul alta...imi dati si mie cateva retete mai simple dar buneeee de pasca???
Sper sa apuc sa pun si eu o poza mai noua dar daca nu reusesc puteti lua si din FB-ul meu orice poze noi care va plac,..
Va pup pe toate.

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: