· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Generatii de copii parinti.com >Generatia 2010 > Minunile anului 2010- capitolul 238
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
subiect nou  raspunde
autor Minunile anului 2010- capitolul 238     
cristina79

Copii
Claudia: 15 ani, 11 luni
Sebastian : 10 ani, 8 luni
Sabrina Petronela: 8 ani, 6 luni

13.04.2012 5:27     citat 

neata!
Sunt matinala, ca ieri a fost o zi aglomerata, si vreau sa fac curatenie, ca i-am cam lasat pe copiii mei sa se joace cum vor ei si au facut un dezastru prin casa...mai tarziu merg la tara la parintii mei, acolo vom face Pastele, de asta am copt bunatatile de ieri
Daca nu mai am timp de scris, va doresc "un Paste Fericit", luminat de Sarbatoarea Sfanta a Invierii Domnului, sa aveti zile linistite si frumoase alaturi de famiile voastre!!

Sa va arat si ce-am gatit....sincer nu ma asteptam sa le fac pe toate, ca am fost singura cu copiii, care vroiau una-alta....dar nu m-am lasat scot limba .......nu am taiat sa le gust,ca e post, dar o sa fac o poza la platou duminica

coznacii:

pasca poloneza:

pasca 3 culori:

pasca cu smantana:

pasca cu ciocolata- aici Cry_stina a avut o mare contributie, ca mi-a facut asa o pooofta, ca ea cauta reteta(eu am facut-o din aluat de cozonac-300g, si intr-o cratita am pus:2 linguri faina, 250g zahar, 5-7 portii cacao, lapte 200ml, toate amestecate pe foc,pana se ingroasa.Dupa ce s-a racorit, se adauga 5 galbenusuri, 4-6 linguri nuca macinata, 100g unt.Dupa ce s-a racit bine, se adauga 5 albusuri batute spuma, se amesteca bine,se toarna peste aluat si se lasa la cuptor cam 1 ora la foc mediu. Eu am facut jumatate din reteta de mai sus, o singura taca de cozonac, ca e prima data cand fac si vroiam sa vad ce iese mai intai):

si pasca cu branza pentru sfintit:

Va pup pe toate!

sus

Denunta
cry_styna

Copii
Miruna Maria: 10 ani, 2 luni
Karina-Ioana: 7 ani, 11 luni

13.04.2012 8:18     citat 

cristina, ce bunatati ai pregatit tu acolo! ne-ai lasat...paf! bravo, mami! esti o super harnicutza!

si multumesc pentru reteta! am sa o fac si eu maine pentru ca am vazut ca ti-a iesit foarte bine! sarut sarut

Paste fericit si tie! sa petreci sarbatorile in liniste si bucurie! sarut

sus

Denunta
corina2007

Copii
ADRIANA-IOANA: 13 ani
AURA MARIA: 10 ani, 5 luni

13.04.2012 8:29     citat 

Buna dimineata!
Eu nu prea m-am omorat anul asta cu pregatirile pentru ca o am pe soacra in spital si nu prea imi arde de nimik.
Fac drobul,ciorbica de miel si friptura.Cozonacii ii face mama si imi da si mie 1-2.
Dar am vopsit ieri oualele.Cu ajutoare binenteles!

sus

Denunta
ralucutza15

Copii
Dragos Andrei: 10 ani, 7 luni

13.04.2012 11:39     citat 

Pfuai Cristina ce de ai facut acolo. Si singura fara ajutor. Felicitari! Eu nu as fi reusit.
Corina la noi azi se vopsesc ouale pt ca in vinerea mare nu se face in cuptor si atunci se inrosesc oule si maine se face drobul carnea ciorba de miel si la tara tot maine se face in cuptor pasca cozonacul si painea si se umplu prajiturile cu crema.

Noi ieri am facut ceva foi pt prajituri si niste bulete de cascaval si cam atata.
Cum ziceam azi facem ouale taiem pt salata boeuf si maine greul restul de mancare si curatenie
Va pup

sus

Denunta
ralu-mada

Copii
D
S
E

13.04.2012 11:46     citat 

Cristina, totul arata extraordinar de bine si ma gandesc ca sunt pe atat de gustoase, daca nu si mai mult...

Noi l-am sarbatorit saptamana trecuta, insa va doresc voua, tuturor, un Paste fericit, sa va bucurati de lumina si de liniste, sa va bucurati de toti cei dragi voua !

sus

Denunta
geo_narcisa

Copii
Iuri Vladimir: 10 ani, 10 luni
Natalia Maria: 8 ani, 2 luni

13.04.2012 2:08     citat 

Wow Cristina surprins ce harnicuta esti!!! sarut sarut sarut O sa incerc si eu cele doua pascute la care ai pus reteta trag cu ochiul , maine foarte fericit ca am lucrat pana azi! P.S. Mersi si tie la fel!!!
Ralu-Mada multumim! sarut
Ralucutza spor la treaba, ai si tu ceva planuri marete! sarut
Byu, te astept si pe tine cu poze, ca stiu ca nu te poti abtine de la facut bunatati! foarte fericit

Mai burtica mea creste vazand cu ochii surprins , deja prostit , am aceeasi problema urata, ca tura trecuta, atunci nu v-am povestit, o salivatie excesiva si urata trist sper sa ma reobisnuiesc cu ea, fara 2 kg de bomboane pe saptamana jenat , ca data trecuta! In rest sunt fff bine!!! Am luat 0.5 kg in 10 sapt de sarcina scot limba, deci am 55.5 kg!

sus

Denunta
corina2007

Copii

13.04.2012 2:42     citat 

----------
ralucutza15 a scris:

Corina la noi azi se vopsesc ouale pt ca in vinerea mare nu se face in cuptor si atunci se inrosesc oule si maine se face drobul carnea ciorba de miel si la tara tot maine se face in cuptor pasca cozonacul si painea si se umplu prajiturile cu crema.

----------

Stai ca NU m-am facut inteleasa.Eu enumeram ce mai am de facut.Nu le fac de azi ca e prea devreme.Diseara pun drobul la facut.Ca se-l scot apoi noaptea pe balcon,la racit si pana duminica o sa fie tocmai bun.Restul le fac sambata.Desii sa mor de-mi vine sa aranjez masa pentru Pasti cand ma gandesc la soacra-mea ca e in spital si nu stim ce surprize ne aduce ziua de maine.Dar trebuie putin copiii sa simta ca e Pastele...asa ca anul asta am facut TOTUL pentru fetitele mele..

Va doresc un Paste cat mai luminat si mai fericit ,alaturi de cei dragi si fie ca iepurasul sa va aduca MULTA SANATATE si NOROC!

sus

Denunta
corina2007

Copii

13.04.2012 2:43     citat 

Oooooo Ralu,acum vad...FELICITARI!! Mare curaj ai.... sarut sarut sarut sarut

sus

Denunta
ralu-mada

Copii
D
S
E

13.04.2012 3:25     citat 

corina, multumesc sarut...asa a fost sa fie zambet

sus

Denunta
Byu

Copii
Iulian Gabriel: 10 ani, 9 luni
Irina Maria: 8 ani, 8 luni

13.04.2012 8:24     citat 

cristina arata demential cozonacul si pascutele, esti o bucatareasa desavarsita, bravo mami. Sa ai un PAste Fericit la tara!!Ai grija si odihneste-te cat poti de mult zilele astea.

narcisa nuuuu, nu ma astepta cu poze. Eu PAstele asta chiar nu ma voi strofoca prea mult. Am vrut sa fac PAsca dar mi-a trimis soacra o Pasca dementiala cu branza si cozonac.
Asa ca eu fac o ciorba de afumatura, friptura de miel, pui, cu garnitura de pireu, inrosesc oua, salata de vinete, aperitiv si un tiramisu. Cu altceva nu ma complic.
Azi au plecat matusa cu vara si nepotica mea. Le duce sotul pana la Bucuresti. Stau cu inima stransa ca se intoarce sotul singur pe noapte, dar ma rog la Dumnezeu sa fie bine. Eu nu aveam cum sa merg cu el cu toate ca as fi vrut dar starea nu imi permite. Si ar fi fost oricum si pt Iulian obositor.
Eu azi am facut curatenie generala vreo 4 ore incontinuu, plus frecat covoare si tot ce include o curatenie mai amanuntita.
In seara asta inrosesc ouale si maien fac mancarica pt ca vreau sa fie proaspata, n-are rost sa fac ceva de azi.

Va pup!Noi ramanem de Paste in IAsi dupa cum ati dedus cred pt ca nu ma incumet la drum, nu stiu ce ma asteapta zilele ce urmeaza si nu vreau sa ma risc sa fiu la 3 ore distanta de maternitate.
Paste fericit dragele mele!!

sus

Denunta
Byu

Copii
Iulian Gabriel: 10 ani, 9 luni
Irina Maria: 8 ani, 8 luni

13.04.2012 10:31     citat 

Daca va place ce a iesit, e pt 3 persoane nu sunt multe, dar suficiente:

sus

Denunta
claudis

Copii
M: 10 ani, 9 luni

14.04.2012 5:55     citat 

Neata fetelor

Si eu stiu ca nu se gateste vineri asa ca am facut curat...sper ca nu era si asta de evitat...

Astazi voi incerca sa mentin curatenia..mai sterg ici colo....vopsesc oua si fac pasca data de cristina
scot limba

Mama imi face sarmale si soacra salata de beuf...noi nu mancam miel .Tb sa facem putine ca si asa o sa tb. sa mancam pe furis de Matei...care app. are 3 analize bune si una in asteptare.....
Am schimbat iar laptele si se pare ca de cand cu asta si-a mai revenit...E laptele special facut pt. copii alergici si costa 850 de mii o cutie... prostit

Eu m-am linistit ca au venit "musafirii"....dar mi-am dat seama ca slabe sanse sa numai facem si noi un bebe peste 1-2 ani foarte fericit

Narcisa La multi ani cu intarziere

corina2007 cele mai frumoase oua vopsite aveti scot limba scot limba scot limba

Byu ai facut destule si asa...esti tare harnicuta

Un Paste fericit si linistit va doresc si eu sarut sarut sarut sarut sarut sarut sarut

sus

Denunta
ionelita

am nascut deja!

14.04.2012 11:09     citat 

buna sarut

va doresc un Paste fericit si linistit alaturi de cei dragi voua!!! va pup sarut sarut sarut sarut sarut

sus

Denunta
ionelita

am nascut deja!

14.04.2012 11:22     citat 

noi de luni am inceput operatiunea " olita" zambet
luni: mi-a facut pipi in 5 schimburi(pantalon+chilot)
marti: in 2 schimburi
de miercuri face doar la olita...nu a mai facut deloc pe el..sunt asa de mandra de el sarut ..nu ma asteptam sa se dezvete atat de repede
la somn ii pun pampers dar nu face in el zambet

sus

Denunta
bebezola

Copii
Rada Beatrice: 10 ani, 9 luni

14.04.2012 1:07     citat 

paste fericit tuturor
va pupam

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: