· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Generatii de copii parinti.com >Generatia 2010 > Minunile anului 2010 - Capitolul 239
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
subiect nou  raspunde
autor Minunile anului 2010 - Capitolul 239     
dincamsimona

Copii
Matei Alexandru: 13 ani
Victor Adrian: 10 ani, 7 luni

23.04.2012 9:10     citat 

----------
Sweety_Karina a scris:
Lavinia, crede-ma ca nu are legatura faptul ca Octavian e mai evoluat decat alti copii la varsta lui cu faptul ca nu sta locului si e curios din fire.
David a fost curios si el...foarte energic...si da...la un an jumate deja spunea poezii, numara singurel si in engleza si in romana de la 1 pana la 10, stia formele geometrice, culorile....pe unde mergeam cu el socam pe toata lumea.
Edi e si mai curios decat David, insa mult mai echilibrat inante sa faca un lucru si analizeaza optiunile, energic cam tpt pe-acolo e si el, insa cedeaza mult mai greu decat ceda David la varsta lui cand ii spuneam NU si , cu toate astea, nu spune el prea multe, desi ironic constatam ca intelege mult mai multe decat intelegea David la varsta lui.
Si eu am zis la fel ca Edi e Denis din desenele ala animat, ca si Matei si Octavian al tau...numai de trasnai de tine...sa umble peste tot, sa faca tot : "io io iooooooooo" (nu l-am invatat eu sa zic io moldoveneste rad , ba chiar il corectez mereu sa zica EU..degeaba)
----------

Idem. Parca zici de baietii mei zambet. Matei la 1 an jumate facea si puzel-uri foarte fericit
Iar frac-su... surprins. Pe mine m-a stors de tot
Victor o tot tine cu aishea (~aici) rad

sus

Denunta
ralucutza15

Copii
Dragos Andrei: 10 ani, 7 luni

23.04.2012 10:38     citat 

Salutare mamici. In sfarsit am prins si noi o zi fara ploaie si am reusit sa stam afara dupa-masa fara a fi nevoiti sa mergem in oras cu masina sa avem activitate. A fost frumos azi. Ne-am jucat, a mancat si mai bine cum a fost tot pe afara. Minunat. Speram sa tina caldura ceva maj mult sa mai putem lucra si in gradina.
Va pup

Cam slaba activitate pe aici. Sunteti suparate?

Byu mai zi cate ceva sa stim ca esti bine. Asa macar un semn de carte

sus

Denunta
claudis

Copii
M: 10 ani, 9 luni

24.04.2012 7:46     citat 

Neata..

M-am trezit eu inaintea baiatului...Nu imi vine sa cred...a inceput sa ii placa si lui somnul de dimineata care dupa parerea mea e cel mai dulce scot limba

ralucutza15 ba iti zic eu ca ai reusi si tu...Cand vezi copilul ca numai ia in greutate...ca se poate deshidrata de la atatea scaune moi....ajungi de sterilizezi si biberoane cum fac eu acuma ...ca sa fii sigura ca ii protejezi stomacelul... prostit

Si eu la fel ma simt mai bine desi tot sunt treziri...cert e ca numai sunt la30 min..o ora cum au fost pana la inceputul anului...si acum dupa treziri adoarme mai repede...ceea ce conteaza enorm...

Nu stiu ce-s cu unii copii de adorm asa greu...si Matei sta pe afara cu orele...dar tot adoarme greu....chiar si intr-o ora jumatate de ma forteaza sa ma rastesc la el si cand o fac la cateva minute adoarme prostit prostit

Byu ce frumos ati petrecut de ziua lui Edi....am vazut pozele...frumosi toti....O asteptam pe fetita daca este si esti si tu pregatita... zambet

manu intr-adevar aici sunt parinti mai exigenti decat pe alte forumuri...Eu una asta am cautat cand am poposit aici foarte fericit..dar sa stii ca totusi eu le-am auzit pe fete ca mai dau la copii ceva dulce...sau o sarma unde era si putina carnita de porc...daca imi aduc bine aminte.....sau nu stiu ce mancarica facuta pt. ei adultii...
Acum nu stiu ce intelegi tu prin exagerata...Eu recunosc ca sunt dar asa imi e firea...nu ma pot schimba...uneori mi-as dori

Si vorbeati de copii...Matei nu este atat de rapid ca alti copii...Asta si motivul pt care a fost mai greu....Cu cat creste si intelege lucruri devine mai usor...Matei nu accepta NU decat cu explicatie...si inainte clar nu intelegea explicatia..acum usor usor incepe sa inteleaga de ce nu..care este pericolul si asculta....mai sunt o gm. de lucruri pe care nu le intelege..sau le intelege dar risca... rad

sus

Denunta
DANONINO

Copii
Sara Andreea: 12 ani, 5 luni
Luca Daniel: 10 ani, 7 luni

24.04.2012 8:13     citat 

La multi ani EDI sarut

sus

Denunta
lavinia_ionela

Copii
Octavian-Ioan: 10 ani, 5 luni
Sofia-Maria: 7 ani, 3 luni

24.04.2012 8:19     citat 

La multi ani, Edi, sa cresti mare si voinic!

sus

Denunta
ralucutza15

Copii
Dragos Andrei: 10 ani, 7 luni

24.04.2012 9:16     citat 

La multi ani Edi! Sa cresti sanatos!

sus

Denunta
adrianaBuc

24.04.2012 9:40     citat 

Sa cresti mare, Edi! La multi multi anisori fericiti!

sus

Denunta
cristina79

Copii
Claudia: 15 ani, 11 luni
Sebastian : 10 ani, 8 luni
Sabrina Petronela: 8 ani, 6 luni

24.04.2012 10:07     citat 

La multi ani, Eduard!!!
Cristina, sa-ti traiasca baiatul si sa fie sanatos, sa va aduca multe bucurii!!

sus

Denunta
luara

Copii
Lucas Daniel: 9 ani, 5 luni
Ana Leia: 10 ani, 7 luni

24.04.2012 10:17     citat 

La multi ani Edi!!!!

Simo stai linistita, ca la noi Ana a inceput sa faca multe lucruri mai tarziu ca alti copii. In schimb ma uit acum la Lucas si zici c ale prinde din aer si are doar 8 luni.

Legat de mancare. Eu ii dau mancare Anei tot ce mancam noi, cu mentiunea, ca mancarea pentru noi se face in asa fel, ca sa poata fi mancata de ea. Acum venise la noi mama si mi-a facut si mancare. Ea vazand ca Ana mananca ce mancam soi noi a inceput sa faca mancare ca la ei acasa. Imi pare rau acum, dar cand am gustat si am vazut ca e un pic mai sarat decat trebuie, si e piper la greu, si e mai gras i-am cam sarit mamei in cap. Sarmana a zis ca nu mai face nimic. Cu scuzele de rigoare i-am explicat cam cum si ce facem si acum e bine. Desi mai are tendinta sa puna cam mult ulei in mancare si piper maruntit, lucru care eu nu-l fac. Eu mai mult sint cu ierburile, decat cu piperul. E adevarat ca daca mergem in vizita la familii fara copii e greu sa-i dau ceva de mancare, pentru ca nu prea am ce. Asa ca o hranesc bine de acasa, ca sa nu-i fie acolo foame. Eventual mai cere ca vede ca mancam noi si-i dau foarte putin sa gste, doar ce consider eu ca nu-i face rau in cantitate minima.

sus

Denunta
ralu-mada

Copii
D
S
E

24.04.2012 11:20     citat 

La multi ani, Edi sarut!

sus

Denunta
cry_styna

Copii
Miruna Maria: 10 ani, 2 luni
Karina-Ioana: 7 ani, 11 luni

24.04.2012 12:34     citat 

La multi ani, Edi!

sarut sarut sarut sarut sarut sarut sarut

sus

Denunta
krmnn

Copii
S: 10 ani, 10 luni
T: 8 ani, 6 luni

24.04.2012 1:10     citat 

la multi ani, Edi!!!

sus

Denunta
dincamsimona

Copii
Matei Alexandru: 13 ani
Victor Adrian: 10 ani, 7 luni

24.04.2012 4:22     citat 

Ediiii la multi ani pui mic. Sa fii sanatos si voios toata viata iar parintii tai sa.. te asculte zambet

sus

Denunta
claudis

Copii
M: 10 ani, 9 luni

24.04.2012 5:53     citat 

cu asta vroiam sa incep mesajul meu anterior si vad ca am omis...scuze mii...

La multi ani Edi..sa cresti mare,sanatos si sa ai noroc .. sarut

sus

Denunta
Manucrissa

Copii
Nathan: 10 ani, 6 luni
Jacob: 10 ani, 6 luni

25.04.2012 1:44     citat 

----------
luara a scris:
. E adevarat ca daca mergem in vizita la familii fara copii e greu sa-i dau ceva de mancare, pentru ca nu prea am ce. Asa ca o hranesc bine de acasa, ca sa nu-i fie acolo foame. Eventual mai cere ca vede ca mancam noi si-i dau foarte putin sa gste, doar ce consider eu ca nu-i face rau in cantitate minima.
----------

Asta numesc exagerare zambet Mi se pare imposibil chiar daca mergi la o familie fara copii sa nu gasesti sa dai ceva sa manance unui copil de aproape 2 ani zambet Mi se pare exagerat ca la aproape 2 ani multi dintre copii inca mananca ca niste bebelusi.

Si ma uit aici in cercul meu de prieteni si nu numai. Am o multime de prieteni care vin din America latina. Femeile pe care le cunosc mananca orice, si la asta este inclus si super picant atunci cand sunt insarcinate. Iar copiii lor de la un an incolo mananca orice, nu le dau extra picant cum mananca ele dar copiii gusta. Si acesti copii sunt sanatosi tun si sunt mai puternici decat altii care inca sunt hraniti cu grija. Da stiu o sa ziceti ca se vor vedea urmarile mai tarziu peste nu stiu cati ani. Ei bine daca parintii lor au fost crescuti asa si sunt tun de sanatosi nu vad de ce ar fi ei rau peste multi ani.

In schimb fost prietena a lui frati-miu mananca acasa numai fiert, de parca zici ca mananca mancare de regim. Cand venea la noi sau mergeam la restaurant si manca mereu se plangea de durere de burta. Normal ca o durea burta daca nu e obisnuita cu mancare normala ci numai fierturi.

Mi se pare exagerat ca toata lumea da lapte de capra, de parca pe vremea noastra parintii nostrii ne dadeau lapte de capra prostit . Nu zic ca nu e sanatos dar prea se exagereaza cu asta. Cand eram mica stateam mai mult la bunici, iar bunica mea de mici fiind mulgea vaca dimineata si seara si ne dadea sa bem un pahar de lapte pe burta goala. Si suntem sanatosi !!!

Nu ma intereseaza cum isi cresc altii copiii, cu toate ca asa pare foarte fericit numai ca sunt atat de multe exagerari si tocmai de aia sunt oameni si copii din ce in ce mai sensibili la toate alea. Da, alimenetele nu mai sunt la fel de sanatoase ca pe vremea noastra, dar astea sunt, si oricat incercati voi sa ii protejati, la un moment dat tot vor trebui sa manance. Iar voi nu le dati cu gandul ca peste 3 ani organismul lor o sa fie mai dezvoltat si o sa faca fata mai bine prostit . Aiurea, poate o sa fie organismul mai dezvoltat dar o sa fie si mai sensibil pentru simplul fapt ca a fost invatat sa manance intr-un fel si apoi trebuie sa faca fata unui alt fel.

In fine !!! Nu zic ca nu sunt copii mai sensibili, nu zic ca daca un copil are alergie la ceva sa nu se tina cont de faptul asta !!! Insa nu pot sa cred ca sunt atat de multi copii sensibili si daca sunt e ori pentru ca parintii exagereaza ori pentru ca parintii ii fac sensibili prin simplul fapt ca ii protejeaza mult prea mult.

In alta ordine de idei :

La multi ani Matei !!!!! scuze claudis de intarziere zambet

La multi ani Edi !!!

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: