· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Generatii de copii parinti.com >Generatia 2010 > Minunile anului 2010 - Capitolul 239
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
subiect nou  raspunde
autor Minunile anului 2010 - Capitolul 239     
claudis

Copii
M: 10 ani, 9 luni

25.04.2012 8:04     citat 

Neata fetelor

ok..cu mancarea ca cu mancarea....dar cum reactionati cand copilul cere nani si apoi te chinui mai bine de 2 ore sa il culci...doarme dar numai in brate...daca ati patit...cum faci sa nu iti iesi din pepeni...?
Eu aseara nu am rezistat...cred ca m-au auzit si vecinii. prostit .....Nu am patit-o pana acum... ma imaginam cum ii trag o palmuta ici colo surprins ...
Eu tot il vad bebelus si ma gandesc ca nu e vina lui ca nu poate sa adoarma...desi casca si ii este somn....si ma gandesc ca e normal sa ii fac mendrele pana adoarme

Si am citit ieri un articol cum ca laptele dat peste noapte poate duce la anemie? Ati auzit de asa ceva?Sper sa nu fie adevarat ca Matei iar bea 2 biberoane peste noapte

Manu multumesc pt urare sarut

sus

Denunta
biencut

Copii
Capsunica Prajiturica
Iedut

25.04.2012 8:41     citat 

La multi ani Matei ! sarut

La multi ani Edi !!! sarut

La multi ani tuturor celor pe care i-am omis...!!! sarut sarut sarut sarut sarut sarut sarut sarut sarut

Referitor la grija exagerata... Nu mi se pare absurda ci obositoare. Sunt de admirat insa cei care se pot sacrifica intr-atat pentru o cauza buna.
Referitor la alimentatie.. Corpul uman e ca o masina. Cu cat primeste "carburant" mai impur cu atat ii scade durata si calitatea vietii.
Inversunarea celor care ii combat pe cei care reusesc sa aibe asa grija de copiii lor o vad aparand din frustrarea/ciuda a lor deoarece ei nu sunt capabili (s-au n-au energia/taria necesara) de a face acelasi lucru pt copii lor. Da, poate toti am gandit in felul asta un pic la un moment dat dar am gandit in ideea daca sigur se procedeaza bine si ne-a sarit apoi imediat gandul la altceva. Nu ne-am facut un scop in a ne inversuna sa combatem pe acei oameni.

sus

Denunta
ralucutza15

Copii
Dragos Andrei: 10 ani, 7 luni

25.04.2012 8:47     citat 

Claudis te inteleg cu somnul ca si dragos are zile de astea. Dar noroc ca nu e in fiecare seara. Eu ma gandesc mereu la ce a mancat sa nu il doara burtica sau la ce a facut peste zi sa nu se fi speriat sau daca a stat prea mult la tv sau calculator. Am observat ca daca sta la calc inainte de somn doarme mai rau si se sperie noaptea. Legat de anemie, mie medicii in spital mi-au zis ca e anemic pt ca ii dau lapte de vaca care ii mananca fierul si mi-ai dat fier. I-am dat dar nici un efect. Lapte continui sa ii dau tot de vaca insa ii dau supliment de fier homeopat si incerc sa ii bag alimente cu fier desi nu prea le accepta. Dragos are nopti in care bea 2 sticle la culcare plus inca 2 in timpul noptii. Si are nopti cand bea doar 2 in total. La amaiz nu ii mai dau din oct de cand am fost pa spital si au zis sa ii reduc laptele.

sus

Denunta
dincamsimona

Copii
Matei Alexandru: 13 ani
Victor Adrian: 10 ani, 7 luni

25.04.2012 9:26     citat 

Ref lapte mie pediatra mi-a zis sa nu ii dau mai mult de un bibe jumatate seara si dc pot sa evit in timpul noptii. Ca intr-adevar mananca ceva si poate da in anemie. Ca o sunasem mai demult ca vreo saptamana vroia doar 2 bibe seara inainte de culcare si nu stiam dc e ok
Aa..si asta in conditiile in care are masa lui de seara si primeste laptele inainte de culcare..

sus

Denunta
Sweety_Karina

Copii
David: 12 ani, 5 luni
Eduard: 10 ani, 9 luni

25.04.2012 11:06     citat 

Manu, crestere usoara si frumoasa, dara!

Ne-ai tot repetat ca suntem exagerate, etc...lasa-ne sa fim in continuare zambet trag cu ochiul . Abia acum inteleg de ce nu-ti gaseai locul pe-aici scot limba

sus

Denunta
lavinia_ionela

Copii
Octavian-Ioan: 10 ani, 5 luni
Sofia-Maria: 7 ani, 3 luni

25.04.2012 12:27     citat 

Buna fetelor!
Si Octavian a avut probleme cu Fe-ul. Eu ii dau lapte de vaca de la 1 an iar lipsa de Fe a avut-o de la 6 luni cand ii dadeam Lp imbogatit cu Fe. I-am administrat si picaturi de Fe si a recuperat. El bea lapte din biberon (lapte de vaca de la tara nu cel pasteurizat) doar seara la culcare, noaptea numai bea nimic, doar apa cand se trezeste si imi cere, dar asta foarte rar. Bea lapte si in timpul zilei dar nu din biberon ci din gustarile cu lapte (gen biscuiti cu lapte, gris cu lapte, orez cu lapte etc.).

sus

Denunta
luara

Copii
Lucas Daniel: 9 ani, 5 luni
Ana Leia: 10 ani, 7 luni

25.04.2012 1:37     citat 

Manu nu mi se pare exagerat sa-i dau copiluli lapte de capra, daca cel de vaca ii produce intoleranta sua alergie, diaree si alte minuni. Gresesc?

Nu-i dau numai fiert si pasat. Mananca mancare normala, ciorba, carnita la gratar sau facuta la cuptor, legume la abur, fruccte, etc. Nici noi nu mancam prajit mult, noi mancam sanatos si natural, lucru foarte posibil, daca iti dai interesul. Ea mananca ca si noi si precizez ca nu tinem cura speciala, doar ne alimentam sanatos si echilibrat.

Nu pot sa-mi hranesc copiul in vizita cu orice. pentru ca in mare parte aici in Romania oamenii mananca tot felul de porcarii, cartofi pai, aproape arsi, prajit la greu cu mult ulei, mici, ceafa de porc si alte minunatii, pe care eu nici amenintata cu arma nu i le-as da pana la o anumita varsta, nici macar sa guste. Nu dau porc la copil. ocazional a mai nimerit niste carne de porc in sarmalute, dar e cantitatea minima si a mancat de 2-3 ori.

Nu mi se pare deloc exagerat sa-i educi copilului de mic un mod de viata sanatos. Sa inteleaga ca mancarea gatita acasa corect si din produse bune si e un lucru normal. Nu mi se pare deloc normal, sa hranesti copiii de mici cu fast-food, sa ajunga obezi la 5 ani si cu sanatatea data peste cap. Desi traiesc foarte bine si-mi permit sa cumpar aproape orice imi doresc, si pana acum eu imi pregatesc diverse salate, zacusca si alte minunatii pe iarna. Merg la parinti, cumparam ce trebuie si pregatim in casa pentru iarna. Produse sanatoase si bune chiar si pentru copii. Si exact asta o sa-mi invat si fiica.
Referitor la tema asta am vazut un film american despre cea mai grea femeie din lume si cel mai greu barbat. Acolo aratau ca in familia acelui barbat toti erau obezi. Mai mult fiica acelui domn avea la randul ei o fetita de 7-8 luni. Si in film in timpul interviului aia manca hamburger si-i dadea si copilului. vrei sa-mi spui ca e normal asta si e exagerat ca eu ii dau copilului meu carne slaba, legume multe, sucuri naturale, apa filtrata si lactate care nu-i produc alergie.

Iar ca in alte tari mananca picant si nu mai stiu cum. o sa-ti spuna multi nutritionisti, ca in afara de toleranta la anumite produse, genetic oamenii din diferite zone sint predispuse catre anumite alimente care se gasesc in acea zona. De aia copiii nostri pot face alergie la kiwi, pe cand cei unde cresc aceste fructe sa faca alergie la alte fructe care nu cresc la, dar cresc la noi. Asa e si cu mancarea picanta. In anumite zone mai calduroase, se face totul picant pentru a nu permite diferite infectii gastrointestinale. Dar asta nu inseamna ca mancarea picanta e sanatoasa si ca pe termen lung nu influenteaza.

Firma noastra are niste afaceri in Africa. Pai cei de la noi care au fost detasati acolo au baut numai apa imbuteliata si au mancat foarte picant. asa se gateste acolo, pentru a preveni intoxicatiile alimentare. Nu mananca asa ca le face bine, mananca asa ca sa previna alte rele. Un rau care combate alt rau. N-au alternativa.

Aici nimeni nu-si impune parerea, dar cred ca este EXAGERATsa consideri ca noi exageram daca ne hranim copiii sanatos si normal.

Ma scuzati de aceasta repetare voita, dar altfel nu cred ca exprimam bine ca am vrut sa scriu.

sus

Denunta
ralucutza15

Copii

25.04.2012 1:40     citat 

M-am exprimat usor gresit. 2 in timpul noptii inseamna uneori la3 si la 7 dimineata in conditiile in care adoarme la 11 si se trezeste la 10. Dar e adevarat ca trebuie sa ii las sticla in patut pr ca depe la 3-4 nu mai doarme profund si se tot trezeste mai trage o gura etc. Ziua nu prea ii dau produse cu lapte. Rar ii fac gris si cam atat

sus

Denunta
luara

Copii
Lucas Daniel: 9 ani, 5 luni
Ana Leia: 10 ani, 7 luni

25.04.2012 1:48     citat 

Ana bea lapte dmineata la trezire, inainte de somnul de pranz si seara inainte de culcare. Noaptea mai spre dimineata doar apa, nimic mai mult. Ziua mancarica normala. .

sus

Denunta
lavinia_ionela

Copii
Octavian-Ioan: 10 ani, 5 luni
Sofia-Maria: 7 ani, 3 luni

25.04.2012 2:05     citat 

----------
ralucutza15 a scris:
M-am exprimat usor gresit. 2 in timpul noptii inseamna uneori la3 si la 7 dimineata in conditiile in care adoarme la 11 si se trezeste la 10. Dar e adevarat ca trebuie sa ii las sticla in patut pr ca depe la 3-4 nu mai doarme profund si se tot trezeste mai trage o gura etc. Ziua nu prea ii dau produse cu lapte. Rar ii fac gris si cam atat
----------

Si Octavian a avut o perioada in care spre dimineata numai dormea profund si trebuia sa aiba bibe mereu langa el, insa de cand i l-am scos definitiv pe timpul noptii doarme foarte bine noaptea, el adoarme pe la 9 iar la 7 e treaz gata pentru o noua zi.

sus

Denunta
Sweety_Karina

Copii

25.04.2012 3:44     citat 

Edi bea lapte praf. Seara bea 200-220 ml, noaptea (4-5) daca se trezeste bea inca un bibe de 200, dar nu-i mai dau la trezirea de la ora 8. Insa daca nu se trezeste noaptea ii dau la trezire 200 ml. La pranz mai cere cateodata, nu chiar in fiecare zi, dar cam la 2-3 zile tot cere, dar il pacalesc si-i fac numai 150, desi ar bea mai mult.
Deci bea in medie de 450 ml LP in 24 ore.

sus

Denunta
Sweety_Karina

Copii

25.04.2012 3:46     citat 

aa..si din cand in cand mai bea si el lapte de vaca la cutie, de care bea frate-su, cu faina de roscove si miere la micul dejun cu o felie de paine cu unt si miere.

sus

Denunta
ralucutza15

Copii

25.04.2012 8:37     citat 

Lavinia si eu i l-as scoate dar plange si imi tot striga api api api si nu mai vrea sa adoarma asa ca m-am decis ca in loc sa il chinui si pe el si le mine mai bine ii incalzesc laptele si i-l dau si dormim linistiti toti apoi.

Eu ii dau lapte de vaca de la tara fiert foarte bine. Asa am inceput la 1an si tot acelasi i-am dat si e de la aceeasi vaca. Copilul mi l-a acceptat foarte bine si l-a tolerat si la stomacel. E singura lui alinare si atunci cand e bolnav doar lapte si iaurt vrea. Eu de mancat am incercat sa ii dau de toate dar se stramba si le scuipa si face ueac. Azi de ex am fost la o petrecere de copii unde era pizza a pus gura pe ea si apoi s-a strambat. Am mai incercat si la fel a facut. Intr-un final a mancat coaja de la pizza unde nu mai era nimic de la umplutura adica aluatul acela copt. Asta e. Poate la cresa va invata sa manance mai multe dar momentan si eu ii fac mancare separat pe motiv ca lui ii dau carne si noi nu prea mancam adica sotul e vegetarian si eu prefer sa mananc mancare cu el decat supa chioara a lui dragos.

Asa ca exagerata sau nu eu sunt mama lui si EU decid ce si cand sa manance in functie de preferintele lui si de necestitatile acestei varste.

Luara mi se pare ca ai scos foarte bine in evidenta parerea multora de pe acest forum in ceea ce privest alimentatia. Bravo! Sunt perfect de acord cu tine!

sus

Denunta
madalinacret

Copii
Bogdan Cristian: 16 ani, 8 luni
Casian Radu: 11 ani

25.04.2012 9:56     citat 

Salutare fetelor.
Nu am intrat de ceva vreme, recunosc.... dar la capitolul timp liber nu stau prea stralucit.
Ai mei s-au mutat in Oradea , oficial din 30 martie -adica atunci au venit cu tirul cu toate boarfele de la Tg. Mures.Si eram asa de fericita , pana saptamana trecuta , cand am aflat o veste groaznica : tatal meu are o tumoare la plamani, cu metastaza la coloana ! Am avut noroc ca am aflat acum , pt. ca avea dureri f.mari de spate-picior , din cauza celei de la coloana care e in jurul unui nerv . Desi asta nu e prima , totusi a avut simptome de la ea , asa ca am aflat de unde a inceput totul. Asa ca in loc sa se bucure de nepoti si sa se joace cu ei, de saptamana viitoare il interneaza si incepe tratamentul : cateva sedinte de radioterapie pt. cea de la coloana, care nu poate fi operata pt. ca e riscant in cazul in care se atinge nervul , apoi incepe citostaticele pt. a opri raspandirea bolii si apoi osa fie operat sa o scoata pe cea de la plaman. E groaznic , nici nu va spun cat am plans si ma rog sa fie totul bine !
Asa ca .... suntem necajiti ..... tocmai se aranjasera si ei inainte de Pasti , pt. ca imediat dupa aia sa vina socul asta .....
Acum imi fac si griji cum se vor decsurca financiar... ei au avut f.multe cheltuieli cu renovat, mutat ... acum trebuie sa dea o gramada de bani si pe la medici.... offf...... Am inteles ca numai biopsia pe care i-o va face pt. tumoarea de la plaman ar fi cam 1500 de euro ... aici, la ceva policlinica privata . Trebuie sa ma interesez cat ar fi la Cluj... ca cica ar fi mai ieftin... Oricum toate analizele, RMN-ul si computer tomografia au facut-o la un spital particular -e drept ca au lasat vreo 1000 de lei in doua zile, dar acolo esti tratat ca un om si sunt foarte eficienti si atenti . Si luni au fost la spitalul de oncologie de aici , care cica e ceva horror , niste conditii mizerabile.... ideea e sa se faca bine si sa aiba efect tratamentul....Asa ca va rog sa ne tineti pumnii sa trecem cu bine peste asta !
Si scuzati-ma ca nu am citit din urma ...dar va pup pe toti si pe toate, le urez multi anisori fericiti tuturor sarbatoritilor , sanatate mamicilor si pup burticile in crestere !

sus

Denunta
ralucutza15

Copii

25.04.2012 10:11     citat 

Mada ma bucur sa aud vesti si de la voi insa imi pare rau ca ne dai vesti asa nasoale. Sper ca bunicul baietilor sa se faca cat de cat mai bine cat se mai poate si sper sa reuseasca sa se mai si bucure si joace cu micutii.

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: