· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Generatii de copii parinti.com >Generatia 2010 > Minunile anului 2010 - Capitolul 239
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
subiect nou  raspunde
autor Minunile anului 2010 - Capitolul 239     
claudis

Copii
M: 10 ani, 9 luni

26.04.2012 7:13     citat 

Neata

biencut sarut

ralucutza15 si eu caut cauza ..probabil a dormit mai mult la pranz si nu a avut suficienta activitate desi la 9 seara abia am reusit sa il bag in casa...golanul rad
Eu eram curioasa daca aveti vreo tactica cand au probleme cu adormitul sau un pont cum sa va pastrati rabdarea pe care eu una nu o mai gasesc nicicum rad
Referitor la laptele de vaca...mie pediatra mi-a spus ca am gresit cand i-am tinut laptele in biberon peste noapte si asta ar putea fi una din cauzele sensibilizarii lui ....

simona si masa de seara la ce ora e la distanta de lapte?...Ma tot gandesc ca Matei s-o trezi si de foame de ar bea atata lapte noaptea...

lavinia_ionela si cat a durat dupa ce l-ai scos pana ce a avut nopti mai linistite?
Azi noapte nu i-am dat nici eu dar e greu ca el se tot trezeste des sperand la fiecare trezire ca vin si cu biberonul prostit

Si sa revin un pic la mancare...inainte sa aiba Matei probleme cu stomacelul ( ca acum fierb carnea cate 2 ore ) si totul e fiert in per asta.....Dupa 1 an i-am pus sare in mancarica....i-am facut mancarica de mazare ..ce e drept nu puneam faina..nu caleam ceapa......faceam curcan cu legume la cuptor pt. toti...sau ii dadeam lui cu legume si mancam noi cu cartofi ( pt. ca la el am preferat sa nu combin carnea cu cartofii...insa ocazional mai manca si el asa ca noi)...ii dadeam ciorbita de perisoare...ardei umpluti ( cam rar ce e drept pt. ca nu ma lasa sa " gatesc" )....pilaf....vroiam sa fac o musaca dar nu am mai apucat...i-am facut clatite cu branzica si stafide...salata orientala fara otet ....a mancat painica facuta in casa chiar si din comert o perioada....stocksuri...pufuleti...covrigei..pizza cand comandam noi si mai adunam eu sunca sau ciupercile de pe felia lui......si sincer nu inteleg ce as fi putut sa ii dau mai mult dupa 1 an ...plus ca astea cam sunt si mancarurile noastre....nici noi nu mancam calit...si daca era ceva prajit..ii faceam lui separat ceva pt. ca oricum nu puteam manca toti la masa...din cauza lui Matei care incepea sa se joace cu farfuriile de mancare si ma umplea de nervi...

Noi mai mancam fast food si mai fura cate un cartof...sau ii dadeam lipia ca sa putem manca de fata cu el...dar doar nu era sa il pun la masa cu noi....Eu ma urasc ca mananc fast food dar nu ma pot abtine uneori rad
.macar atat pot sa fac...sa nu ii dau si lui...cand s-o face mare si o manca treaba lui rad
Iar cu mancarurile proaste am obs. ca organismul se obisnuieste f .repede...nu stiu de ce..Matei nu a avut reactie la un sos de rosii din comert dar a avut la unul cu rosii de tara,...Asa ca la fel te poti sensibiliza si invers...daca mananci numai plastic...apoi sa te tii cand dai de ceva natural...
I-am dat f usor morcovi din nu stiu ce tara acum in iarna cand nu am gasit romanesti si nu a patit copilul nimik...dar cand or aparea astia romanesti o sa ii dau treptat...nu 2-3 morcovi o data cum mananca el acum ....

Mada sanatate multa tatalui tau...
trist trist

sus

Denunta
dincamsimona

Copii
Matei Alexandru: 13 ani
Victor Adrian: 10 ani, 7 luni

26.04.2012 7:27     citat 

Eu i-am dat lapte de vaca de tara (acum in ultimile sapt cat am stat la tara) crud rad
Si acum ii dau de capra dar fiert ca nu m-am "intalnit" cu capra zambet
Inainte de tara i-am dat praf. Sapt viitoare cand nu vine capra zambet o sa ii dau iar praf..
Oare are ceva? El arata f bine.. adica stomacelul lui nu a zis nimic..
Claudis..le dau sa manance pe la 5-6 iaurtelul sau orez cu apte sau chec/ prajituri si pe la 9 cand intram in casa mananca de seara. Felul 2 de obicei (pilaf, piure, chiar ciorbita...). Mai stam 10 min, facem dus si apoi in pat cu biberonul. Deci nu trece ora 10, cam 1 ora de la masa.
In ultimile zile s-a cam tot trezit peste noapte si ne striga sau urla..vad ca aseara a dormit. Acum il ud ca se trezeste
Dar eu nu ii dau bib peste noapte. De la un an jumate de cand nu a mai avut titi i-am mai dat peste noapte maxim 1 luna, si asta dc se trezea. Incercam cu apa si dc nu vroia ii dadeam laptele. Si nici nu cere. Sau nu imi dau eu seama zambet

Eu mai stau in Buc 2 sapt. Si apoi plec la tara si prin tara rad toata vara zambet
Punem si noi de o intalnire?
Poate luni? Aveti liber...lucrati?
Eu duc copilul mare cu tac-su la circul din Moghioros si eu o sa stau prin parc. Ca idee de program zambet Sau ma intalnesc cu voi zambet

sus

Denunta
lavinia_ionela

Copii
Octavian-Ioan: 10 ani, 5 luni
Sofia-Maria: 7 ani, 3 luni

26.04.2012 7:56     citat 

Buna dimineata!

claudis biberonul nu i l-am scos dintr-o data, am gasit la farmacie un bibe de la n_k cu o tetina in forma de cioc (ca la canitele cu cioc), din silicon, noaptea cand se trezea in loc de tetina obisnuita i-o dadeam pe cea in forma de cioc, si azi un pic, maine un pic pana cand nu a mai vrut de loc, nu mai avea acelasi farmec ca la tetina normala, ba chiar in cateva nopti mi-a si plans ca isi daduse seama de smecherie, iar pana s-a linistit de a inceput sa doarma toata noaptea cred ca a durat vreo 2 luni dar asta din cauza ca am tot fost plecati si am tot schimbat paturile, daca am fi stat numai acasa se invata mai repede.
Acum doarme singurel la el in dormitor, se mai trezeste doar daca il doare ceva sau daca viseaza si se sperie dar asta cam rarut in ultima perioada. Eu nu-i dau voie sa se uite la televizor decat foarte putin si mai mult la desene dar am observat ca nici el nu are rabdare sa se uite, la calculator nici atat nu il las pt ca incepe si tasteaza, apasa pe butoane, mi-l inchide, mi-l deschide, de nu mai inteleg nimic din el.
A fost chiar comic in cateva nopti pentru ca se trezea si nu mai incepea sa planga, ci se dadea jos din pat si venea la noi, chiar m-am speriat de el cand am vazut o mogaldeata somnoroasa mergand prin semiintunericul de la noi din casa.

Eu am luat hotararea de a il scoate din cauza ca vroia din ce in ce mai mult, de multe ori dimineata era ud fleasca, scutecul nu-i mai facea fata, plus ca ma punea mereu pe drumuri atunci cand nu isi gasea bibe prin pat era tare obositor. Seara la culcare faceam 1 l de ceai pe care il dadeam noaptea, era cumplit nu mai puteam sa rezist asa. Medicul care mi-l vedea mi-a spus ca asta este un obicei prost, ca cica nu ar mai fi trebuit de mic sa mai suga noaptea decat ziua. Ca cica nu-i bine pentru dinti, mai ales ca lui i-au dat dintisori de la 6 luni, ca asa cum un adult se spala pe dinti seara asa si un copil nu mai trebuie sa suga inainte de culcare ca sa nu-i ramana pe dintisori lapticul in timpul noptii. Insa la biberonul de la culcare nu am renuntat si nici nu vreau sa il scot.

sus

Denunta
Sweety_Karina

Copii
David: 12 ani, 5 luni
Eduard: 10 ani, 9 luni

26.04.2012 12:05     citat 

La ora 12.20 s-a nascut finutza mea Irina!!!!! Felicitari Bianca!!!! sarut sarut sarut Doamne ce emotionata sunt..plang si rad de fericire rad rad scot limba sarut

sus

Denunta
DANONINO

Copii
Sara Andreea: 12 ani, 5 luni
Luca Daniel: 10 ani, 7 luni

26.04.2012 12:09     citat 

Felicitari Bianca zambet !

sus

Denunta
krmnn

Copii
S: 10 ani, 10 luni
T: 8 ani, 6 luni

26.04.2012 12:23     citat 

Uau, a nascut Bianca ?
felicitari, sa-i traiasca sa fie sanatoasa...
abia astept sa aud detalii trag cu ochiul)

a fost programat sau acum a vrut Irina sa vina ?

sus

Denunta
bilutza

Copii
Maria Daria: 14 ani, 9 luni
Andra Diana: 10 ani, 5 luni

26.04.2012 12:53     citat 

Byu, felicitari mamica draga! Sa fiti sanatoase amandoua!
Karina, sa-ti traiasca finuta!

sus

Denunta
Sweety_Karina

Copii
David: 12 ani, 5 luni
Eduard: 10 ani, 9 luni

26.04.2012 12:58     citat 

Multumesc, Bilu!
Nu a fost programata nasterea trag cu ochiul ...noaptea avea contractii la 7 minute, la ora 4 jumatate a ajuns la spital...la ora 9 jumatate avea dilatatie 3, iar la ora 12.20 a nascut: 3,100 kg. Atat stiu eu.

sus

Denunta
cristina79

Copii
Claudia: 15 ani, 11 luni
Sebastian : 10 ani, 8 luni
Sabrina Petronela: 8 ani, 6 luni

26.04.2012 1:08     citat 

Byu, felicitari, mamica draga, sa fiti sanatoase amandoua!!!
Refacere rapida si laptic mult!

sus

Denunta
ralucutza15

Copii
Dragos Andrei: 10 ani, 7 luni

26.04.2012 3:01     citat 

Felicitari mamica scumpa. Sa fiti sanatoase si sa ai muuuult laptic ca la Iulian

sus

Denunta
geo_narcisa

Copii
Iuri Vladimir: 10 ani, 10 luni
Natalia Maria: 8 ani, 3 luni

26.04.2012 4:00     citat 

Byufelicitari mami!!!!!!!!!!!!!!!!!! sarut sarut sarut sarut sarut sarut sarut sarut sarut
Irina bine ai venit printesa!!!sarut sarut sarut sarut sarut sarut sarut sarut sarut
Sweety sa-ti traiasca finuta!!! sarut sarut sarut sarut sarut sarut sarut sarut sarut

Mada trist , sa treceti cu bine peste toate!!!

sus

Denunta
biencut

Copii
Capsunica Prajiturica
Iedut

26.04.2012 4:19     citat 

Vai Mada! Imi pare tare rau de asa mari necazuri. Multa sanatate tatalui tau si voua multa putere sa-l puteti sustine! sarut

Byu, felicitari si sa-ti traiasca micuta! sarut

Claudis... sarut

Simo, noi suntem disponibile la o iesire dar sa stam intr-un singur loc caci nu pot sa o car pe B peste tot in brate caci inca are piciorul in gips. plang sau sunt foarte trist Am fost marti la dr ne-a dat jo gipsul si ne-a facut radiografie si inca nu era vindecata! plang sau sunt foarte trist Asa ca ne-a pus al gips mai scurt cei drept dar mai avem de stat o luna. trist
Pana in ora 11 putem sa ne vedem oricunde daca e dupa 11 voi fi si cu Bia si ajungem oricunde dar daca mergem gen parc sa stam intr=un loc nu sa batem tot parcul. sarut

sus

Denunta
cry_styna

Copii
Miruna Maria: 10 ani, 2 luni
Karina-Ioana: 7 ani, 11 luni

26.04.2012 5:57     citat 

Felicitari Byu! Irina, bine ai venit! sarut sarut sarut
o viata frumoasa sa ai alaturi de mami, tati si Iulian!

Mada, sanatate multa tatalui tau! trist
grea veste...tocmai cand se rezolvasera toate trist
Dumnezeu sa-i dea sanatate!
sarut sarut

sus

Denunta
dincamsimona

Copii
Matei Alexandru: 13 ani
Victor Adrian: 10 ani, 7 luni

26.04.2012 9:07     citat 

Of Mada... multa putere... sarut
Bianca, felicitari si asteptam vesti noi sarut
Biencut, eu sapt viitoare pot, dar acum cred ca de marti ca s-au schimbat planurile zambet Maine il trimit pe Matei la tara cu ai mei pana marti si singura cu cel mic pot merge peste tot,...dar alerg dupa el surprins
Ca si acum..fug la ei zambet

sus

Denunta
lavinia_ionela

Copii
Octavian-Ioan: 10 ani, 5 luni
Sofia-Maria: 7 ani, 3 luni

27.04.2012 8:59     citat 

Byu felicitari si bun venit Irina!

MAda multa sanatate tatalui tau.

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: