· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Generatii de copii parinti.com >Generatia 2010 > Minunile anului 2010 - Capitolul 239
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
subiect nou  raspunde
autor Minunile anului 2010 - Capitolul 239     
krmnn

Copii
S: 10 ani, 8 luni
T: 8 ani, 4 luni

07.05.2012 9:05     citat 

neata, sunt fericita...Sofia a dormit toata noaptea...
sarut
cred ca incetul cu incetul de obisnuim fara ceai - de o saptamana nu mai bea ceai noaptea - iar apa a vrut in vreo 2 -3 nopti doar asa sa-si ude gura... acum cred ca in sfarsit nu mai are senzatia de sete noaptea... sarut sarut
daca reusesc cu faza asta apoi trec la fara pampers trag cu ochiul sarut prostit

sus

Denunta
bilutza

Copii
Maria Daria: 14 ani, 7 luni
Andra Diana: 10 ani, 3 luni

07.05.2012 9:46     citat 

La multi ani, Sebi!

sus

Denunta
lavinia_ionela

Copii
Octavian-Ioan: 10 ani, 4 luni
Sofia-Maria: 7 ani, 2 luni

07.05.2012 11:18     citat 

La multi ani, Sebi! Sa cresti mare si sanatos!

krmnn este un inceput bun, ca si la noi, deja de o sapt nu ii mai pun pampers noaptea. Face o singura data pe noapte in jurul orei 3, 3:30. Ziua inca mai lucram la faza cu cerutul la olita, pentru ca inca mai uita ca nu are nimic la fundulet. Dar suntem pe drumul cel bun, nu ne stresam prea mult pentru ca avem toata vara la dispozitie.

sus

Denunta
krmnn

Copii

07.05.2012 12:32     citat 

asa, e, avem toata vara la dispozitie... si eu de asta am inceput acum, vreau la toamna sa fie pregatita fara pampers deloc...
pana atunci, n-o stresez, doar o ajut...
iar ziua nu mai sta deloc cu pampers, decat cand doarme la pranz... in rest cand e afara spune ca vrea " pipi in iarba "...si face in iarba pe unde e, afara, e strada, etc...deci e ok trag cu ochiul

sus

Denunta
lavinia_ionela

Copii

07.05.2012 12:58     citat 

Fetitele sunt mai usor de invatat, baieteii mai greu cel putin asa am observat eu facand comparatie cu nepotica care are 3 ani si cu Octavian care are 2 ani. Nepotica cand se scapa pe ea venea plangand la mama ei ca a facut pisu pe ea si sa o schimbe repede, pe cand Octavian face pe el si nu zice nimic, trec minute bune pana il vad eu, intr-un cuvant e putin "nesi".

sus

Denunta
Sweety_Karina

Copii
David: 12 ani, 3 luni
Eduard: 10 ani, 7 luni

07.05.2012 3:02     citat 

Eu deja ma dau batuta cu facutul cacutei la oala. Nu vrea si pace.Pipi cere sa faca la oala, dar caca numai in pampers vrea sa faca..sau in pantaloni nervos

sus

Denunta
dincamsimona

Copii
Matei Alexandru: 12 ani, 10 luni
Victor Adrian: 10 ani, 5 luni

07.05.2012 3:41     citat 

rad
al meu nu cere nici caca nici pipi
Chiar acum 10 min se uita la mine, se screma si apoi.. "Dataaa" (adica gata)
Si i-am zis ..gata? ai facut? Si ce facem cum?!
Si imi arata cu mana si zice "baieee"
Adica ..eu am facut hai sa ma speli acum
Dar nu am incercat nimic intr-adevar. Si exact asta imi lipseste.. surprins
Azi am fost la spital la analize si a plans atata de acum e ragusit. Clar iar ramane fara voce ca maine mergem la urografie si o sa urle non stop trist

sus

Denunta
Raliu

Copii
Adina mica printesa: 10 ani, 5 luni

07.05.2012 3:58     citat 

Buna fetelor zambet ieri ne-am intors si noi din Ro, v-am simtit lipsa, nu am avut net si nici laptopu' nu l-am luat cu mn ca bleaga ca reuseam sa ''fur'' net de la vecini foarte fericit, a fost super acasa,Adinei ia placut tare mult ,a avut atata energie ca ma omorat,alergam dupa ea prin toata curtea,fugarea pisicile si gainile de mama focului,si-a facut multi prieteni,am noroc ca sunt multi copii la mn la tara si toti au indragit'o si s-au jucat cu mare grija cu ea,am o fata tare vorbareata si foarte sociabila zambet a inceput sa vb din ce in ce mai bn si sa faca fraze, la uimit pe taxu ieri cand s-a pus sa-i pov tot ce a facut ea la tara,acm pe 26 iunie vom merge la sormea in Anglia si apoi iar in RO 1 luna si 2 sapt,abia astept
Vreau sa urez si eu LA MULTI ANI plini de sanatate si bucurii tuturor sarbatoritilor pe care i-am ratat zambet
Am vazut ca vorbiti despre facut la olita,nici Adina nu face deocamdata,la vara am de gand sa o dezvat,cum zicea si Krmen e mai simplu vara,mai putine haine.
Si a mea fata inca bea lapte noaptea,in jur de un bibi jumate,sper ca la vara sa scapam si de obiceiul asta dar si de suzeta,sper eu dar parca vad ca de suzeta nu o sa fie asa simplu socat
Acm va las dar o sa fiu cu ochii pe voi,paa

sus

Denunta
Codrina

Copii
Iris Andreea - 10 dintisori, 4 maselute
10 ani, 6 luni

08.05.2012 8:53     citat 

La multi ani cu intarziere Sebi!!! sa fi sanatos puiut, sa cresti frumos, armonios, si sa fi cuminte! O viata plina cu bucurii!

Cry_styna...sa iti raspund la intrebare, cum ca de ce nu mai intru pe aici.
In primul rand nu am timp, chiar nu am, Iris imi ocupa chiar tot timpul. Acum ,de exemplu, suntem la proiectul "pisu si cacuta- nu in pantaloni" care da roade foarte bune, dar trebuie mereu sa fiu atenta la ea. In 2 saptamani am reusit sa facem foarte rar in pantaloni. Apoi Iris a inceput sa fie rea, si face numai prostii, trebuie sa fiu mereu cu ochii pe ea, ca altfel ori isi rupe oasele , ori distruge tot prin casa! si nu intelege deloc cand nu e voie, si ce nu e voie! O sa fac cu nervii........
In al doilea rand, au fost momente cand nu am avut ce sa zic, am citit, si cam atat. Bineinteles, nu am citit tot, caci timpul nu mi-a permis.
am sa incerc sa mai scriu, dar nu promit nimic, mai ales acum ca vine vara

In rest, toate bune si frumoase, atat cat se poate cu un copil de 2 ani!
pup

sus

Denunta
claudis

Copii
M: 10 ani, 7 luni

08.05.2012 9:46     citat 

Neata

Eu v-am citit dar prea obosita sa scriu...Am avut un weekend plin iar Matei continua sa se trezeasca noaptea..Chiar ieri noapte de la 2 dimineata pana la 5 s-a trezit continuu...mancase cu 1 ora inainte de somn...am zis ca de la mancare...dar aseara a mancat devreme si tot s-a trezit des..daca ii dau apa nu vrea si cere lapte ...dar nu pot sa ii dau asa des....off poate sa fi fost luna asta plina de vina...sau ultimul rand de maselute...vedem prostit

L-am lasat o zi fara pampers...dar n-are nici o treaba...face peste tot rad ...si nici nu spune dupa...Mai asteptam un pic... foarte fericit

La multi ani sarbatoritilor Iris si Sebi sarut sarut

ionelita felicitari lui Cosmin ca a scapat de pampers...pe caldura asta tb,. sa ii pice tare bine zambet

Simona si eu sper sa ceara ei pana la urma olita.. foarte fericit ..Eu ii repet mereu cand face ..ca tb sa faca la olita..si il tot intreb unde face mami si unde ar tb, sa faca Matei rad
O sa incerc si eu asta cu spalatul pe dinti dupa biberon sa vedem ce iese... foarte fericit ca si asa nu pot sa il spal cu mult timp inainte de somn ca vrea sa manance pasta de dinti...si tipa sa ii pun pasta de dinti pe periuta..

ralucutza15 bravo pt. vacanta..sa stii ca Matei mi-a baut lapte mult seara doar cand ii era foame...Poate tb, sa renunti la rontaieli inainte de masa de seara. La noi de cand cu regimul cand am renuntat la rontaieli si fac pauza 2-3 ore intre mese imi mananca f . bine,...( chiar si acum cand nu mananca cum manca el ...tot bine mananca)

Byu ma bucur sa aud ca toate sunt bune si frumoase la voi... sarut

cry_styna sanatate puiului tau....sa stii ca Matei care manca f.bine si-a mai pierdut din apetit zilele astea...daca mananca mai putin puiul tau poate fi si de la caldura

luara iti manca salate..nu poti " arunca " niste bucatele de carnita printre rosii si castraveti?
Mie cand nu imi manca Matei anul trecut schimbam forma...taiam legumele altfel...ne jucam de-a mancatul cu scobitoarea...sau ii puneam carnita si legumele pe bat si mancam amandoi" frigarui"

Karina si eu ii dadeam lui Matei intr-un timp paine din aia cu seminte de-i facea reclama Menci....dar cica copii tb. sa manance paine alba...dar ce mult mananca ai tai baieti..Matei are 2 gustari ( la trezire mic dejun si dupa somnul de pranz o gustare) si 2 mese consistente,..( inainte de somnul de pranz si inainte de somnul de seara)

Codrina la fel si Matei...nu ca nu intelege...ci nu il intereseaza.tb. sa faci ca el si pace...
Si daca inainte era " mai usor in casa" si mai greu afara ( pana la 1 an si ceva)....dupa ce a inceput sa mearga a fost usor cu el pe afara pana de curand...Daca in casa urla din orice..si vrea tot timpul altceva si altceva.....acum a inceput sa fie obraznic si afara
...vrea in curtile oamenilor...le tranteste portile...vrea toate jucariile copiilor..si pe ale lui si pe ale lor...ii musca daca cumva riposteaza......si tot timpul tipa...Sotul a fost la ORL si are probleme cu urechea interna de cand cu tipetele lui Matei in conditiile in care ei stau putin timp impreuna....Noroc ca rezist eu..cat oi mai rezista..singura arma este sa ma fac ca plang.......si vine si ma pupa...dar o ia de la capat la scurt timp...

sus

Denunta
lavinia_ionela

Copii

08.05.2012 10:13     citat 

claudis teoria o stiu foarte bine, cand il intreb pe Octavian unde trebuie sa faca caca si pisu imi zice la olita, dar cand trebuie sa puna si in practica tot pe el face rad, trebuie sa il urm aresc in permanenta.
Oricum, le vine si lor greu pentru ca sunt invatati cu pampersul si mai uita ca nu-l au la fund, daca sunt prinsi cu jocul nu se indura sa-l lase pentru 2 min ca sa faca la olita, ei nici nu inteleg de ce trebuie sa renunte la facutul pe ei, daca pana acum asa au procedat si nimeni nu-i certa.
Totul necesita timp, iar noi trebuie sa avem rabdare si sa perseveram.

Va spun o chestie pe care am vazut-o in oras la o fetita destul de mare, adica mai mare de 3 ani. Mergea cu mama ei de mana, eu eram in spatele lor, la care fetita catre mama: "Mami fac caca"; Mama: "Bine atunci dai drumul"; dupa putin timp a inceput sa miroasa in urma ei a rahat, singura explicatie pe care mi-am dat-o a fost ca fetita aceea avea pampers pe ea, ca doar nu facea in chilotel, putea sa i se scurga pe langa el. Mi s-a parut foarte foarte rusinos si nu din partea fetitei, ci din partea mamei, care din comoditate ia pus fetitei pampers.

Va doresc o zi buna!

sus

Denunta
krmnn

Copii

08.05.2012 12:15     citat 

eu va zic cum am convins-o pe Sofia sa nu mai faca pe ea...i-am spus ca plang chiloteii, plang ciorapeii si hainutele daca le murdareste, ca rad copiii cu care se joaca de ea...
a tinut faza si asa se supara si ea cand plangeau chiloteii... prostit scot limba luasem chilotei cu hello kitty, cu printese, cu tot felul de animalute...

acum daca se intampla , f f rar, sa faca pe ea, spune direct...promit sa nu mai fac niciodata...numai la olita...
iar ieri a convins-o tati sa faca pe wc cu capac adaptat...a fost foarte incantata ca a lasat-o sa traga apa, si a zis ca olita i-o lasa lui Tudor, ca e pt copii mici...acum sa vedem trag cu ochiul

sus

Denunta
dincamsimona

Copii
Matei Alexandru: 12 ani, 10 luni
Victor Adrian: 10 ani, 5 luni

08.05.2012 2:54     citat 

Fi-miu mic ieri s-a spalat pe dinti cu periuta inmuiata in wc, in urmele de kk ramase de la frac-su. Si a supt-o..vai ce mai sugea din periuta. Si cand l-am vazut eu (chestia asta a durat maxim 1 min, cat sa duc eu rufele spalate pana pe balcon si sa deschid geamurile) mi-a zis...mama....apa...aishea...si imi arata wc-ul surprins
Si era si maroniu la gura, pe nas,... no comment. surprins

Si in alta ordine de idei, azi am fost la urografie. Pe scurt...nu ne mai vedem niciodata la control cu dr foarte fericit
Adica e f bine si nu mai are nevoie decat de urmarirea mea, a pediatrilor... etc.
Nici un control...ca trebuie . Doar urmarire lejera
Gata!!!

Fug la ei

sus

Denunta
cry_styna

Copii
Miruna Maria: 10 ani, 1 luna
Karina-Ioana: 7 ani, 10 luni

08.05.2012 3:14     citat 

simo...baiatul tau o sa fie un norocos! zambet
ma bucur mult ca e f bine acum!
sarut sarut

sus

Denunta
ralucutza15

Copii
Dragos Andrei: 10 ani, 5 luni

08.05.2012 9:45     citat 

Simona ma bucur tare ca ati scapat de problema. Acuma te poti linisti si tu

Claudis nu au avut tu vreme sa scri dar si cand scri ne scri la toate. Te admir pt rabdarea pe care o ai.

Raliu ce pozne mai face adina?

Noi pe aici. La cluj ploua si e greu ca copilul in casa dar noroc ca am masina si mai merg in oras. Altele, sunt fara energie fara rabdare fara chef ma gandesc cu groaza ca incepe munca in o luna si ca voi pleca de langa sot la bistrita pana in septembrie sau mai mult nici nu stiu. Sper sa gasim totusi o rezolvare si sa pot lucra si eu in cluj. Va pup

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: