· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Generatii de copii parinti.com >Generatia 2012 > MINUNILE ANULUI 2012 (3)
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
subiect nou  raspunde
autor MINUNILE ANULUI 2012 (3)     
aalliinnuuttaa

Copii
Emma Maria : 12 ani, 1 luna
Robert Gabriel: 8 ani

23.04.2012 9:24     citat 

neatzaaaaa
pentru lactatie eu am notat niste pastilute recomandate de dr, ele se cheama galofor si se ia 2 tablete de 3x/zi. eu nu am luat deci nu stiu sa zic mai multe.
cauta pe net despre ele sau intreaba un dr
cat despre localul pentru botez eu vreau sa-l gasesc inainte sa nasc ca sa nu stau atunci sa caut si sa vizitez ..... noi oricum nu o sa fim foarte multi la botez si e mai greu cu localurile mici
aaaaa si eu la emma am avut un pitic pe creier sa nu plec la drum lung cu fata nebotezata.
poooooooooop

sus

Denunta
adrianaBuc

23.04.2012 10:32     citat 

Eu nu am putut sa iau galafor, m-am umplut de bube de la ele. Sincer, la Natalia nu am luat nimic pentru lactatie in afara de 1 singura cutie de Galactogil (la inceput) si vreo 2 zile de ceai de chimen+anason+fenicul (de la care m-am stricat rau la burta si am renuntat). Si am lapte suficient.

Cat despre botez, noi il facem pe 12 mai. Nimic pompos, biserica si masa simpla la restaurant pentru vreo 40 persoane. Nu imi arde de petreceri.

sus

Denunta
aalliinnuuttaa

Copii
Emma Maria : 12 ani, 1 luna
Robert Gabriel: 8 ani

23.04.2012 11:29     citat 

adriana la ce restaurant faceti botezul ??

sus

Denunta
adrianaBuc

23.04.2012 3:09     citat 

la Taverna Sarbului

sus

Denunta
luara

Copii
Lucas Daniel: 8 ani, 11 luni
Ana Leia: 10 ani, 2 luni

23.04.2012 3:33     citat 

Lord am vazut ca zici de cacuta. Eu am avut aceeasi problema, cu ambii copii. Faceau moale, dar greu, uneori o data la 2 zile. Cu ambii am avut problema cam de la 1 luna pana pe la 4 luni. Am trecut tare greu perioada asta, mai ales cu Ana, ca nu stiam ce si cum si ma panicam. La Lucas deja stiam ce am de facut. Doctorita a zis ca probabil am laptele mai gras. Ideea este ca-i ajutam cu supozitor de glicerina. Cum erau destul de mici, nu puneam unul intreg, ci il taiam in doua pe lungime. Le faceam si masaj la burtica, si gimnastica. Nu am scapat de problema pana nu le-am dat cam o saptamana un siropel de plante, se numeste Lass Baby. La Ana imi daduse doctorita o schema cum scapam de aceasta problema. Eu ziceam ca e constipata, iar doctorita imi spunea ca se considera constipatie numai daca copilul nu faca caca mai mult de 48 de ore. Schema aia avea 3 etape cu 3 tratamente diferite. Imi facuse prima faza, in ideea ca nu ajuta primul tratament dupa 10 zile de administrare trebuia sa trec pe altceva, parca pe Debridat, daca nu ma insel. ideea este ca am scapat cu primul tratament. La Lucas a fost mai usor si, spre deosebire de Ana el si acum face doar o data pe zi. De aia nu ma mai complic demult. Ana si pana acum face caca macar de 2 ori pe zi. Daca imi face numai o data inseamna ca ceva nu e bine. Chiar mi s-a constipat acum vreo 2 saptamani, dar foarte tare, ca plangea ca nu poate face caca. Si cum nu am gasit in farmacie Lass baby am luat direct Debridat. S-a rezolvat dupa prima doza, n-a fost nevoie mai mult. Sper sa-ti fi fost de folos. Apropos, stiu ca la verisoara mea mai rau ii facea Espumisanul, mai tare o constipa decat o ajuta cu colicii. Incearca altceva de colici.

sus

Denunta
gonzonica

Copii
Andreea Teodora: 12 ani, 1 luna
Denis Ciprian: 8 ani, 6 luni

23.04.2012 3:56     citat 

Sa va punem si cateva pozici proaspete:

Asa ma imbraca mami fetita rad

Cam asa zambim:

Cam asa se iubesc puii mei:

Cam asa e pozitia de adormit singur acum:

Si cam asa retraieste fi-mea bebeluseasca scot limba

sus

Denunta
gonzonica

Copii

23.04.2012 3:59     citat 

Noi botezul il facem pe 5 mai, abia astept scot limba . Deja am emotii jenat
La nasi noi le-am comandat o saltea dormeo ca nu am avut alta idee, e surpriza, sper sa nu citeasca forumul scot limba . Aia ii va astepta la intoarcerea acasa, aici o sa le dau niste maruntisuri.

Noi inca nu am iesit in afara Bucurestiului pentru ca am avut multe pe cap si nici vremea nu a fost asa ok, De 1 mai o sa mergem la un gratar la mosie, ca nu prea am chef de trambaneala. Prima iesire lunga va fi la mare pe 22 iunie.

sus

Denunta
Sweety_Karina

Copii
David: 11 ani, 11 luni
Eduard: 10 ani, 3 luni

23.04.2012 6:05     citat 

Gonzo, in a treia poza seamana cu Tea cand era mica!! Si David a facut la fel dupa ce l-am nascut pe Edi..se baga la el in patut, scancea ca un bebe si intindea mainile si vroia si el leganat la fel ca bebe..vroia si el la san alaptat la fel ca bebe rad
Sunt dulci dulci bebeii tai!!

sus

Denunta
gonzonica

Copii

23.04.2012 6:12     citat 

Asa e, Sweety, si mie mi se pare ca aduce cu Teea cand era mica in unele poze. Si live asa in unele situatii, e asa dulce sa ai senzatia deja vu... .

SI noi tto vreo 40 de persoane o sa facem, nu mai sunt vremuri de nebunie. SPer sa iasa bine. Vreau sa le iau si animatori la copiii ca vor fi si ceva pitici.

sus

Denunta
martinel

Copii
Stefan: 8 ani, 6 luni
Rares - Ionut: 6 ani, 4 luni

23.04.2012 9:23     citat 

si noi suntem pe aici, doar ca nu prea avem noutati... azi am facut vaccinul de 2 luni, a fost ok, e doar putin marait, preventiv i-am dat juma de paracetamol supozitor...
noi botezul il avem acum duminica, tot la max 40 persoane, e mai mult o masa , dar parca vad ca se lasa cu chef ca deja suntem "amenintati " foarte fericit . legat de cadou pt nasi, noi le luam o rama foto digitala si o sa o si incarcam cu poze din timpul botezului si le-o dam gata "aranjata " zambet
va pupam !

sus

Denunta
wildrose

Copii
Mihai: 16 ani, 11 luni
Amarilis: 8 ani, 6 luni

23.04.2012 10:01     citat 

Seara buna! Si hristos a inviat!
Pai cate am eu sa va spun...dar reusesc greu sa-mi fac timp
Noi botezul l-am scot limba facut deja de mult...adica de pe 9 martie scot limba aici asa se face...era un friiig...si-n biserica frig tare...dar n-a patit nimic micuta...ea si cand s-a nascut tot in frig s-a nascut...eu tremuram de frig pe masa...ea era vanata...de frig...si afara zapada de 1 m zambet noroc ca in salon era cald si bine
Dupa botez i-am pus cercelusi, acasa, cu acul...a doua zi nu se mai cunostea...n-a avut nicio problema.

Am citit tot...o sa scriu asa in mare...
avand in vedere ca la baiat am facut multe greseli, acum am fost relaxata...prima cantarire oficiala a fost azi, la vaccin...deci la aproape 3 luni..are 5,8 kg...eu zic ca bine...sunt relaxata ca am vazut ca a crescut...si am stat linistita. Laptele a venit greu, in maternitate a urlat de foame...sgea in gol mititica...dar asistentele de nota 10...mi-au spus s-o pun des la san...mi-au aratat cum...mi-am facut sfarcurile prastie ca deh tragea in gol...am luat galafor...greu tare...dar a venit...acum este exact reglat pe nevoile ei...am trecut si prin reversul medaliei...adica febra, frisoane, dureri si roseata in sani...dar tot fatuca m-a salvat...si foile de varza...acum suntem ok.
Noaptea a dormit bine din a 2-a zi acasa...si acum se trezeste o data sau de 2 ori sa pape, dar mananca si atat...15 min maxim...lumina e stinsa in camera, avem ilumnat public afara si se vede cat de cat...
Colici a avut, dar i-au trecut cu leganat si masat, nu i-am dat decat in mternitate Gripe la sfatul asistentelor, desi pana la urma chiar si ele s-au convins ca urla de foame...tot etajul stia de ea zambet
Acum am in casa infacol dar nu i-am dat.
Cu suzi a facut si ea cunostinta...ca altfel era mufata non stop la sanul meu si oricat as fi vrut, nu se putea...la 2 luni n-am mai rezistat...de obicei la somn o ia, adoarme si o da afara...
Noi am avut cojite pe fata dar i-am dat cu putin ulei de bebelusi...si e ok acum, iar la curut a fost iritata tare urat...i-a trecut cu o crema ieftina, din plante, preparata in farmacie...scrie pe ea Crema pt eritem fesier...minunata trag cu ochiul
Dezbracata ii place si ei...daca vrei sa castigi niste timp ii dai pantalonii jos, e ceva magic scot limba sarut
La baie ii place, i-a placut din prima zi, la masaj la fel, cand vine vremea de imbracat e jale foarte fericit
Manusi nu i-am pus deloc, chiar daca s-a mai zgariat, dar usor si treceau repede...unghiutele taiate si e ok.
Ii place la nebunie sa-i cant...sa-i vorbesti si-l urmareste cu atata drag pe frate-sau ca ma topesc eu...si Mihai e innebunit dupa ea...face ca toate maimutele, ea rade si el e asa bucuros...sta cu ea de drag, daca am sa intind rufe, sau sa spal vase, sau alta treaba...ii zic...ia intretine-o si tu pe Ama...si se descurca minunat....si cand ii zice ea cate un gu gu e in al 9-lea cer...
Afara nu doarme mereu, urmareste, mai si plange...

V-am povestit in mare, poate maine pun si niste poze.
Ma scuzati ca am scris asa greu si va multumesc ca nu m-ati dat afara.

Lord si Mari felicitari pentru puiuti, sa fie sanatosi si sa aiba parte numai de fericire in viata!

Ultima modificare efectuata de catre wildrose la 23.04.2012 10:05, modificat de 1 data in total

sus

Denunta
Christa

Copii
Mona Julia: 14 ani

23.04.2012 10:02     citat 

----------
gonzonica a scris:

----------

Scuze ca tot io vin cu comentariile negative scot limba, dar gonzo, mie mi se par cam periculoase aparatoarele alea, mai ales in poza asta cum sta cu nasul in ele. trist Exista si la noi aparatoare pentru "zabrele", dar sunt dintr-un material usor capitonat, nu asa practic ca o perna. Si as mai reduce masiv si din jucariile alea de plus din pat, din acelasi motiv ... Nu poti sti niciodata cum se intoarce copilul si unde-si baga nasul.

sus

Denunta
gonzonica

Copii

23.04.2012 10:26     citat 

Jucariile i le iau cand doarme, nu il las cu ele in pat nesupravegheat. De aparatori nu prea stiu ce sa zic, ce e drept Teea nu se baga in ele, pe de alta parte daca sunt prea subtiri se poate lovi de zabrele.
Voi cum le aveti? Cat de groase?

sus

Denunta
Christa

Copii
Mona Julia: 14 ani

23.04.2012 10:46     citat 

----------
gonzonica a scris:
daca sunt prea subtiri se poate lovi de zabrele.
----------

Eu zic ca daca a dat cu capul de zabrele de doua ori se invata si le ocoleste. trag cu ochiul Acum serios, ai auzit tu de capete sparte din cauza ca au dat copiii cu capul de zabrele? zambet Sigur, e neplacut, dar daca ai ceva mai subtire, de genul asta de ex.:
http://ecx.images-amazon.com/images/I/41CKHRg8KUL.jpg
atunci nu da cu capul direct de lemn, dar si riscul de sufocare e mult mai redus, dupa parerea mea. Noi am avut asa ceva, dar nu pentru ca am cumparat eu, ci pentru ca mi le-a bagat cumnata-mea pe gat foarte fericit, si Mona oricum nu stiu daca a dormit ca bebelus 5 nopti in patutul ei. rad

Unii spun chiar ca nu-s recomandate niciun fel de aparatori, si nici baldachinurile care se vand pentru unele patuturi, deoarece impiedica circulatia aerului si se mareste riscul de SIDS (Sudden Infant Death Syndrome).

sus

Denunta
Kurai_Lucy

Copii
cea mare: 12 ani, 11 luni
cea mica: 9 ani, 3 luni

24.04.2012 8:27     citat 

gonzo eu am pus o aparatoare f subtire (deci nu ca o perna, nu si-ar putea infunda nasul in ea) insa doar pe o latura a patutului, la perete.ca sa nu se loveasca de perete sa-si tot bage mainile pe acolo.in rest ce sa zic, lovituri cu capul de zabrele rar si numai cand deja erau maricele (ma refer la amandoua), cand se puteau foi in pat in toate directiile.(dupa varsta de 5 luni).dar in general noaptea cand se trezeste da prima data cu mainile in zabrele, asa ca nu mai ajunge sa dea si cu capul
scot limba
mai bine sa s eloveasca putin decat sa se afunde cu nasul si gura in aparatori (vad ca la tine sunt groase, pufoase) si sa nu mai stie cum sa iasa de acolo , sa nu mai aiba aer si sa se panicheze
printre altele la noi a fost mai ok fara aparatori ca sa poata copilul sa vada in jurul lui
lord_lesy nici eu nu m-as duce in locul tau scot limba
vremea e schimbatoare si la munte capricioasa
am fost cateva zile la mare cand avea asta-mica 2 luni si ceva dar na era cald (inceputul lui iulie) si in plus am stabilit de acasa un program, sotul se ocupa de cea mare eu de cea mica...asa ca afara cu ea stateam dimineata pe plaja putin, apoi dupa-amiaza tarziu, seara, la plimbare ..si in rest stateam in camera
daca e vb sa mergi de 1 mai presupun ca asta ar insemna sa stai la gratar afara toata ziua confuz
cand avea Anya 4 luni am fost la munte -dar era deja septembrie..la o cabana unde lumea statea in curte la gratar deci din nou, puteam sa ma retrag cu ea inauntru oricand, aveam camera etc...
----------
citat:
Cred ca e tare dezamagit sotul dar eu asa zic sa ne cumintim.
----------

anul trecut de 1 mai fii-mea avea fix 2 saptamani asa ca si noi am stat acasa.si nu s-a intamplat chiar nimic.pe masura ce a trecut timpul si s-a incalizt vremea, am putut sa tot iesim. foarte fericit

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: