· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Generatii de copii parinti.com >Generatia 2012 > MINUNILE ANULUI 2012 (3)
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
subiect nou  raspunde
autor MINUNILE ANULUI 2012 (3)     
lord_lesy

Copii
B. A. E.: 15 ani
Denis Costin: 8 ani, 4 luni

24.04.2012 8:29     citat 

ce flacau dulce sarut nici eu nu as lasa sa stea cu nasul in alea, mi se pare periculos.

fetele voi perna folositi? eu in maternitate am fost "indrumata" (obligata) sa ii ridic capul pe o perna sau o patura/prosop facut pernita. acum ii pun pernita subtirica pentru ca imi e teama de inecat. Denis vomita putin dupa ce mananca si pana acum a fost ok ca nu s-a inecat. Nu se intampla dupa masa ci in somn si nu sunt mereu langa si imi e teama sa il las fara perna.

christa cum e corect?
pop.

sus

Denunta
lord_lesy

Copii
B. A. E.: 15 ani
Denis Costin: 8 ani, 4 luni

24.04.2012 8:32     citat 

la o cabana vrem sa mergem. pot sta in casa dar tot e un drum de 4 ore plus ca ce farmec are daca eu stau in camera si restul se plimba afara ??? nu mai bine stam acasa si iesim in parc toti? scot limba

sus

Denunta
aalliinnuuttaa

Copii
Emma Maria : 12 ani, 1 luna
Robert Gabriel: 8 ani

24.04.2012 8:44     citat 

neatzaaaaaaaaa
gonzo copii tai sunt minunatzi minunatzi sarut sarut teo zici ca sta langa o papusica si pare asa mandra. denis e superb in poza in care doarme, abea astept si eu sa-mi vad feciorul cand vad pozele cu bebelusii vostri si citesc ce scrietzi retraiesc momentele cu emma bebelus si ard de nerabdare sa vine bebelinul pe lume, la termen bineinteles sarut
wildrose ma bucur ca sunteti bine si abea astept poze cu bebe sarut

sus

Denunta
Kurai_Lucy

Copii
cea mare: 12 ani, 11 luni
cea mica: 9 ani, 3 luni

24.04.2012 8:48     citat 

eu nu am folosit perna la fete, aveau si ele probleme cu regurgitarea dar le puneam pe o parte sa doarma si la spate eventual un prosob facut sul (ca sa nu se intoarca pe spate)
perna tarziu dupa varsta de 1 an..dar chiar si asa fii-mea cea mare tare tarziu a acceptat-o, prefera sa doarma fara
in plus aveam grija sa le pun la culcare numai dupa ce ragaiau bine (chiar daca asta uneori dura destul de mult...dar nu am vrut sa ma risc (am o ruda al carei bebelus a decedat inecat cu voma deci nu m-as risca pt nimic in lume)
----------
citat:
la o cabana vrem sa mergem. pot sta in casa dar tot e un drum de 4 ore plus ca ce farmec are daca eu stau in camera si restul se plimba afara ???
----------

rad asta asa e.
cum am zis, noi cand am mers la mare, am stiut din start cum va fi programul, si am mers in cunostinta de cauza.la noi drumul a fost de 9 ore.dificil, nu pot sa zic, dar na...depinde de mama si de fapt de ambii parinti daca sunt dispusi sa se inhame la o astfel de calatorie scot limba ai mai fost la cabana respectiva, stii ce conditii sunt acolo?
depinde doar de tine, pana la urma...sa te gandesti bine inainte ce presupune asta, e f posibil sa cam stai izolata cu bebe in timp ce restul se distreaza scot limba

sus

Denunta
gonzonica

Copii
Andreea Teodora: 12 ani, 1 luna
Denis Ciprian: 8 ani, 6 luni

24.04.2012 9:13     citat 

Eu nu am flosit perna, i-am inclinat putin patul la 15 grade, partea cu capul mai ridicata. Noi nu am avut probleme de regurcitare, dar se poate ineca si voma.
In primee sase saptamani ii puneam o pelinca pusa sul in spate ca sa stea pe o parte. Dupa aia a inceput sa se miste si nu mai statea lipit de pelinca si am renuntat la ea.

M-am uitat aseara la aparatori, sunt mai groase, dar totusi nu prea imi imaginez cum ar putea ramane blocat cu nasul acolo. Dar aveti dreptate, nu e de riscat, o sa ii caut ceva mai subtire pe laterala. La cat i le las pe cele groase ca se impinge in picioare si mai ajunge cu capul sus. Laterala dinspre camera oricum io iau ca sa mai poata si el vedea ziua una alta. Multumesc de avertizare, chiar nu ma gandisem.

sus

Denunta
aalliinnuuttaa

Copii

24.04.2012 9:31     citat 

gonzo imi poti spune unde o duci tu pe teo la inot ??? tot incerc sa o inscriu si pe emma dar imi spun ca trebuie sa aiba 4 ani si oricum nu au loc trist chiar daca e mai departe de casa tot as vrea sa o duc la bazin.
ieri am fost la facultatea de medicina carol davila unde au 1 bazin dar era cam aglomerat si oricum deocamdata nu au loc, si am plecat cu emma de acolo plangand rau ca ea vrea in apa cu copii ca si ea are costum si ochelari si vrea si ea la baie foarte fericit

sus

Denunta
gonzonica

Copii

24.04.2012 9:35     citat 

Alina, noi mergem la Bery Point, o sala de sport aproape de noi(zona Ianculu)i. E un pic departisor, parca tu locuiesti in Rahova sau ma insel?
Daca vrei iti dau toate datele pe privat si vorbesc cu Denisa, o ia sigur. Pe Teea mi-a luat-o la 2 ani si 8 luni. Atunci mi-a zis ca vedem cum se comporta cateva sedinte si apoi hotaram daca ii iau abonament sau mai asteptam. Nu au fost probleme.

sus

Denunta
adrianaBuc

24.04.2012 9:38     citat 

wild, ce bine ca ne mai dai de stire! sarut

gonzo, ce baiat mare ai! Si frumos! ce bine ii sta in roz scot limba

lord, eu nu am folosit perna la fete. Patulul in tin inclinat - am bagat carti la baza patului.

Si Natalia e toata un zambet

sus

Denunta
aalliinnuuttaa

Copii

24.04.2012 9:39     citat 

merci gonzo, asa e locuiesc cam departe dar pot face un efort de 2 ori pe saptamana sa o duc. tu de cate ori o duci pe saptamana? si cat e abonamentul imi poti spune te rog ?
da-mi tu mai multe detalii te rog

Ultima modificare efectuata de catre aalliinnuuttaa la 24.04.2012 9:46, modificat de 1 data in total

sus

Denunta
gonzonica

Copii

24.04.2012 9:46     citat 

Eu o duc de 2 ori pe saptamanna, abonamentul e 350Ron(8 sedinte) la initiere cu instructor.

sus

Denunta
adrianaBuc

24.04.2012 9:53     citat 

Aparatori la patut: eu am de la ikea, subtiri. Si-au facut treaba si la Rebeca.

sus

Denunta
luara

Copii
Lucas Daniel: 8 ani, 11 luni
Ana Leia: 10 ani, 2 luni

24.04.2012 11:21     citat 

Cu aparatorile, noi le-am folosit aceleasi si la Ana si la Lucas, pentru ca el doarme acum in patul Anei. Nu sint foarte groase si sint numai pe jumate din patuts in partea cu capul. La Ana n-am avut probleme, mereu s-a tinut departe de ele si nici cu capul de zabrele n-a prea dat. Cu Lucas e mai complicat. Ii place sa doarma pe burta si nu stiu cum face noapte ca se misca pana ajunge cu capul in aparatori. De lovit se loveste numai cand se trezeste, ca se intoarce p etoate partile si de-a curmezisul si incearca sa se ridice in 4 labe si da cu capul de ele mereu.
pernuta la el nu am, ca n-are nevoie. cand a avut mucusori, i-am ridicat salteluta sub unghi si atat. Si Anei i-am dat perna destul de tarziu, acum fara ea nici nu doarme, dar este foarte subtire, cred ca n-are mai mult de 3 cm. Stiu din literatura ca sint cazuri foarte clare cand se foloseste perna. altfel e mai bine pentru ei sa doarma pe orizontala.

Gonzo si noi il mai imbracam pe Lucas pe acasa in hainute roz sau cu floricele, ca aveam destule de la Ana, atata timp cat e in casa si nu vede nimeni nu cred ca ar trebui sa deranjeze. Ca doar nu ma apucam sa cumpar inca o garderoba ca nu-i plac cuiva floricelele. Are si hainute de baietel, afara il scot imbracat numai in hainute de baiat. Dar la ce salopete frumoase si bune a avut Ana, imi era mila sa le dau cuiva si sa cumpar altele. Chiar n-am vazut rostul as arunc banii pe geam.

sus

Denunta
gonzonica

Copii

24.04.2012 11:51     citat 

Eu i imbrac si de drag in hainute de la Teea, mi se pare ca o revad pe Teea mica. Oricum eu la Teea am avut destul de putine haine roz, au fost portocalii , verzi care merg si la el. Dar mi-e tare drag in rosu-roz scot limba.

sus

Denunta
aalliinnuuttaa

Copii

24.04.2012 1:58     citat 

gonzo merci de raspuns

sus

Denunta
Christa

Copii
Mona Julia: 14 ani

24.04.2012 6:51     citat 

----------
lord_lesy a scris:
christa cum e corect?
----------

E tampenie ce ti-au spus la maternitate. E corect ca in cazu in care regurgiteaza des se recomanda sa doarma cu capul mai sus, insa asa cum a spus gonzonica, ridici patul (respectiv salteaua, ii poti pune o perna SUB saltea), dar nu-i dai perna unui nou-nascut. prostit Mona f. tarziu a inceput sa doarma cu perna, am gasit o poza din aprilie 2009, deci 2 ani si 9 luni, unde avea prima perna, una foarte subtire, poate 1 cm grosime. Dar nici atunci n-a dormit mereu pe ea. Acum are una ceva mai groasa (dar tot nu din aia de adult), si din cand in cand tot fara perna doarme.

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: