· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Generatii de copii parinti.com >Generatia 2010 > Minunile anului 2010!! - Capitolul 240
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
subiect nou  raspunde
autor Minunile anului 2010!! - Capitolul 240     
luara

Copii
Lucas Daniel: 9 ani, 5 luni
Ana Leia: 10 ani, 7 luni

11.05.2012 11:09     citat 

Codrina nu cred ca are iris vreo problema. Schimbarile astea de comportament le aud frecvent de la mamici cu copii de asa varsta. Le avem si noi cu Ana. Intr-adevar sint niste mici manipulatori. Mai nou cand vrea sa faca scandal ii spun, ca "daca vrei sa plangi, stai si plangi cat ai tu nevoie ca sa te linistesti, dupa ce iti trece ne jucam sau facem ceva". Cand face isterica nu-i zic nimic, ma fac ca n-o bag in seama, desi stau cu ochii dupa ea, ca mai are momente cand se pune in genunchi si se lasa cu capul pe podea sau se culca pe podea lungita. Sub nici o forma nu folosesc expresii gen "daca plangi nu vorbesc cu tine sau nu ma joc cu tine". Asta ii marcheaza pe viata.
uite cred ca la capitolul asta a putea Ralu sa ne dea mai multe sfaturi sau alte fete care o au cu pedagogia sau psihologia copiiilor.
Cel putin eu incerc sa nu stau in doua labute la orice isterica de-a ei, ca ei se prind tare repede si apoi ne joaca cum vor.
CA un exemplu, mai cade uneori sau se impiedica fara sa pateasca ceva, primul lucru care-l face ridica capul sa vada reactia noastra. La care eu ii zic "hai sus, hai ca n-ai nimic, esti ok, ne jucam mai departe".

Claudia incearca sa iesi mai des cu el. Desi nepoata mea e scoasa in parc zilnic, oricum face destul de des asa cum si Matei. verisoara mea e mereu stresata sa fie cu ochii pe ea, ca ii face tot felul de probleme de genul asta. Depinde de copil. Eu n-am asa probleme cu Ana pentru ca pe ea am invatat-o sa se imparta cu jucariile cu Lucas si am tot invatat-o ca trebuie sa-l iubim, sa-l mangaiem frumos, sa nu-l loveasca. si se pare ca asta functioneaza si in comportamentul ei fata de ceilalti copii. Daca nu era Lucas posibil ca si la noi era la fel.

sus

Denunta
ralucutza15

Copii
Dragos Andrei: 10 ani, 7 luni

11.05.2012 12:46     citat 

Claudis eu il scot zilnic pe dragos afara la copii si tot asa face. Nu cred ca tine de faptul ca matei a stat in curte mai mult. E o etapa de dezvoltare si cu rabdare trecem si peste ea

Lavinia eu nu as recomanda sa il lasi chiar atat de mult de planga. Stiu ca erau doar lacrimi de crocodil dar totusi 30 minute singur plangand mi se pare prea mult. Si eu il mai las dar maxim 5 minute dupa care merg dupa el si vine cu mine fericit in casa. E foarte usor sa te joci cu psihicul lor si atasamentul fata de mama si frica de a ramane singur acuma e la punctul maxim. Nu stiu daca octavian a realizat ca l-ai lasat sa plange pt ca nu a vrut in casa sau s-a simtit singur si ii era frica

Luara tot degeaba am invatat 5 ani de psihologia copilului pt. Atunci cand e vb de al meu parca nimic nu mai merge. Tot simtul de mama primeaza si toata stiinta e data la o parte atunci cand il iubesti asa tare. Cum ziceam anterior desi cred si stiu ca in carti asa zice sa ii ignori si eu mai fac asta dar un timp destul de scurt si daca vad ca dupa 3-4-5 minunte nu isi revine incerc sa discut cu el si sa ii explic sau sa il momesc cu cine stie ce. De ex mergem sa ne jucam cu masinutele sau mergem sa bem apa sau mergem sa vedem catelul etc. Adica momeli pozitive nu ca mergem acasa ca altfel te cert.

Noi azi am fost si l-am inscris la cresa pe piticot. Copiii deja erau la masa si nu i-a vazut dar a fost cat de cat ok cu doamnele de acolo. Pana in septembrie vom vedea ce si cum. Azi nu i-am mai dat supa sa manance ci un iaurt pt ca mi se parea ce e mult prea incalzit pt a-i da ceva supa calda. Dupa masa incerc o salata cu ceva cartofi fierti si mai pe seara sper sa alic sa ii fac supa si sa i-o dau inainte de somn

Pupici. La noi e super cald acuma. Sa vedem daca nu ploua dupa masa

sus

Denunta
lavinia_ionela

Copii
Octavian-Ioan: 10 ani, 6 luni
Sofia-Maria: 7 ani, 4 luni

11.05.2012 1:02     citat 

De 2 ori am incercat sa il iau, ca sa nu mai planga si cand ma vedea ca vin sa il iau incepea si mai tare sa zbiere si striga nu vreau in casa nu vreau in casa, in plus ma putea vedea prin geamul de la usa scarii.

sus

Denunta
Sweety_Karina

Copii
David: 12 ani, 5 luni
Eduard: 10 ani, 9 luni

11.05.2012 1:21     citat 

Si cand ai doi care fac din astea..va zic ca e ff tare! scot limba ..se iau la intrecere intre ei care zbiara mai tare prostit rad nervos

sus

Denunta
luara

Copii

11.05.2012 1:36     citat 

Karina te inteleg. La mine deja se intrec la zbierat. am avut o situatie o data, inainte sa ies la serviciu. La un moment dat au vrut ambii lapte si erau si unul si altul suparati pe ceva. Zbierau amandoi, unul mai tare ca al doilea. Eu normal era sa merg sa fac cat mai repede laptele si sa-i linistsc, nu sa ma panichez. In timpul asta cat eu la bucatarie cu viteza luminii faceam laptele si vorbeam tare cu ei sa ma auda sa-i linistesc, intra in casa sotul si cu verisoara mea. Au facut amandoi niste ochi mari, ca aia zbierau, dar eu foarte calma le faceam laptele. Numai le-am dat laptele sa-u linistit ambii. Sotul ma intreba cum de eram asa linistita. Si i-am zis, ca daca ma panicam si ma apucam sa zbier si eu, nu rezolvam nimic. Asa ca mi-am pastrat cumpatul si in 2 minute i-am linistit pe ambii deodata.

[b]Ralucutza[/b] asta-i adevarat, ca si eu incerc la inceput sa-i distrag atentia cu altceva, dar sa fie constructiv, adica sa citim, sa vedem ceva. Categoric n-o las sa planag mai mult de cateva minute. Daca vad ca deja mai are putin si lesina o iau in brate, o pup, o imbratisez, dar asta e mai rar. Pentru ca in mod normal daca vede ca n-o bagi in seama isi cauta altceva de joaca si nu mai plange. Ce-i drept cateva minute o aud cum sub nas zice ceva cu ton de cearta, banuiesc ca ma cearta ea pe mine, ca nu fac cum vrea ea. Dar asta e, deocamdata eu sint mama. Si in momentele cand ma cearta e tare haioasa.

sus

Denunta
ralucutza15

Copii

11.05.2012 1:52     citat 

Lavinia eu credeam ca nu te vedea. Eu il mai bagam in scara si tot asa plangea si eu urcam scarile pana reuseam sa il vad si el nu pe mine. Cand nu mai auzea pasi tacea din gura si apoi cam dupa vreo 3 minute mergeam dupa el si venea fericit in casa. Si da l-am bagat si urland pe toata scara si apoi o vreme si in casa dar in casa e altceva eu ii ibcalzeam supa el tot suparat si apoi usor vedea ceva interesant plansul gata rapid si venea la mine la spalat mancat si somn. Asta de obicei cand e fffff obosit e asa marait. Si cand il iau de la copii bineinteles. Dar stiu ca ii trece repede si uita la fel de repede. Important pt el e sa fim acolo si sa ii dam de inteles ca suntem alaturi de el si il iubim

sus

Denunta
ralucutza15

Copii

11.05.2012 1:54     citat 

A si d zbierat. Cand is binedispusa zbier si eu cu el e ca la nebuni atunci la noi dar repede se apuca de ras si apoi continuam asa in duet sa tot urlam. Haha. Cand mergem la mama e ok ca sta la casa da la noi la bloc ne aude cred tot cartierul

sus

Denunta
Codrina

Copii
Iris Andreea - 10 dintisori, 4 maselute
10 ani, 8 luni

11.05.2012 1:58     citat 

Asta si eu am observat, ca daca o las sa se smiorcaie singura, sau sa urle, tipe, tavaleasca pe jos, ii trece mult mai repede decat daca as incerca sa o calmez.
Nu ma alarmez, doar ca imi e greu, si de multe ori am impresia ca acest coportament imi e pus mie in carca. Si asta e nasol.
Si eu ii spun... "cand te calmezi vi si ne jucam", sau "mergem la plimbare," sau "ne jucam cu iepurasul" Si pana nu se calmeaza nici nu vorbesc cu ea.
Stiu ca sunt copii care fac mai rau, dau cu capul de asfalt, podea, pereti etc in crizele acestea, sau musca. D-ne ajuta ca ea nu face asa ceva. Inca! Nu zic hop pana nu sar gardul.
Si ea cand e in preajma altor copii , vrea totul.. ei cred ca totul li se permite, ca totul le este atribuit lor. Are momente cand intelege, altele cand nu. depinde mult si de dispozitia ei din ziua respectiva. Daca se trezeste dimineata maraita, o tine asa toata ziua. deci se aplica faza la ea cu "s-a sculat cu dosu-n sus"
Asta e..rabdare, rabdare si iar rabdare. Calm si perseverenta. daca acum ii scapam.... tragedie mai tarziu.

sus

Denunta
lavinia_ionela

Copii
Octavian-Ioan: 10 ani, 6 luni
Sofia-Maria: 7 ani, 4 luni

11.05.2012 2:14     citat 

Am uitat sa precizez ca in astea 30 de min nu a urlat in continu doar maraia cu lacrimi si cum ma apropiam si ii spuneam "hai in casa ca iesim si maine", o lua de la capat cu urlatul, apoi iar se mai linistea si tot asa pana cand intr-un final a venit o babuta la el sa il compatimeasca crezand ca e singur si speriat.
Daca insistam sa il bag cu forta in casa, adica sa il iau in brate si sa urc cu el, pur si simplu se lasa moale ca o placinta de mai rau te enervezi, asa ca l-am lasat sa isi faca show-ul. Exact cum spunea si Luara trebuie sa ne pastram cumpatul ca altfel ei fac si mai tare.

O chestie care ma enerveaza cel mai tare este ca atunci cand ma duc cu el la bunici (fie parintii mei, fie parintii sotului) si imi face o scena de genul asta cu plans si tavalit, eu incerc sa il ignor ceea ce le-am spus si bunicilor sa faca, numa ca ei se duc imediat la el hai la mamaia, hai la tataia in momentul ala incepe si mai tare sa planga de parca l-ar fi batut careva. Plus ca se mai uita si cu niste ochi mari si inlacrimati la ei ca sa ii induioseze, ca intr-un final tot eu sa fiu de vina. Dar am spus ca o sa prind eu odata si odata ocazia in care ei il vor certa din diverse motive, iar el sa inceapa sa planga si eu sa ma duc "hai la mama" sa vad daca le va cadea bine. Am sa-l las sa le distruga prin casa ca sa vad atunci le mai convine? (ca doar de, "cum sa cert baietelul ca doar e la bunici si face ce vrea" asa imi zic de fiecare data cand il cert). Sau mai au o vorba: "Ca nu daia sunt bunicii, sa le strice educatia?"

sus

Denunta
ralucutza15

Copii

11.05.2012 2:27     citat 

Asa fa si ai mei. Ieri a fost mama la mine si asta a cazut din pat nu s-a lovit nu stiu ce. Eu zic lasa-l ca nu are nimic. Ea il ia in brate hai la buni il pupa il dragaleste. Si asa fac si acasa la ei. Ca doar sunt copii. Si ca noi suntem prea exigenti cu el. Apoi nici chiar sa mi se urce pe pereti ca el
Stie ca totul e permis. Ca masura dnle. Ca mai tarziu va fi jale. Vor vrea din ce in ce mai multe si atunci sa te tii. Eu nuvreau aia ca aialalta eu nu mananc aia nu ma imbrac cu aia eu stric ca oricum sunt iertat si doamne feri de altele. Eu am noroc ca al meu deocamdata nu a fOst agresiv cu nimeni. Dar am vazut si copii mai mici care lovesc pe mama pe alti copii. Of greu e cu ei dar fara ei e ingrozitor!

sus

Denunta
luara

Copii

11.05.2012 3:04     citat 

Of fetelor, voi parca povesiti de Ana mea. Face identic. Si cu mama mea, care e profesoara, tot am probleme, ca vezi Doamne nu ne ocupam de ea. si tot o ia, hai vina la bunica si face mai rau. Efectiv trebuide sa ridic tonul la mama sa nu o bage in seama, s-o late sa tipe daca are de tipat.. Si mie imi face scene cand mergem prin vizita, dar numai daca nu si-a facut somnul de pranz. Daca e odihnita, n-am probleme, important sa o ocup cu ceva, sa-i starnesc curiozitatea.

Faza cu urlatul o mai fac si eu. Cand o apuca crizele, daca nu doarme Lucas incep si eu sa fac fix ca ea si ea incepe sa rada. Crede ca ma maimutaresc si-i trece in cateva secunde. Bine, dar cand incepe sa rada ii zic, ca uite asa faci si tu, si e la fel de hilar.

sus

Denunta
ralu-mada

Copii
D
S
E

11.05.2012 3:36     citat 

----------
luara a scris:
...uite cred ca la capitolul asta a putea Ralu sa ne dea mai multe sfaturi sau alte fete care o au cu pedagogia sau psihologia copiiilor.
----------

Am sa incerc sa scriu catea pareri, caci fiecare mamica e libera sa aleaga comportamentul fata de propriul copil... Daca impunem copilasilor mici niste reguli si ii constrangem sa le respecte, putem naste conflicte. Pana in jur de 2 anisori este extrem de important pentru ei sa se miste liber si sa exploreze mediul inconjurator, sa stapaneasca anumite deprinderi mai degraba decat sa invete codul bunelor maniere.
Cred ca e important pentru noi, ca parinti, sa intelegem ca la aceasta varsta, micutul nu intelege ce conduita trebuie adoptata pentru a nu deranja anturajul. El considera ca tot ce vede este in mod automat al sau (precum jucariile copilasilor din parc, din exemplul Claudiei) si chiar recurge la un comportament violent pentru a obtine lucruri ce nu-i apartin …ramane un lucru absolut firesc in dezvoltarea sa .
Ce e de facut ? Eu zic ca trebuie explicat ferm , dar in acelasi timp cu tandrete , ca lucururile respective nu sunt ale sale si nu trebuie sa recurga la violenta….si continuat astfel, pana cand cuvintele vor avea un sens si pentru ei. Cu calm, rabdare si perseverenta nu o sa va ia prea mult timp zambet

Vizavi de crizele de isterie, trebuie mentionat ca ele nu sunt decat reactii de frustrare .
Sunt in perioada in care li se pare ca toata lumea e impotriva lor, deoarece incep sa-si manifeste dorinta de independenta de care evident, nu se mai pot bucura din cauza regulilor impuse de catre noi, parintii. Nu cred ca trebuie sa va ingrijorati ca vor deveni mici tirani. In plus, avand in vedere varsta, este putin probabil sa faca o criza de isterie numai pentru a fi manipulativi (Codrina), mai degraba poate fi tradusa printr-o cadere ca reactie a frustrarii, datorata dezvoltarii neuniforme a limbajului care ii impiedica sa se exprime .Si asa cum ati povestit voi, se manifesta diferit, incepand cu mici crize de isterie, trecand pe la aruncarea de obiecte sau lovirea parintilor si terminand (cum e cazul nepoatei mele) cu tinerea respiratiei trist...
Ce e de facut ? In general, in aceasta situatie este putin probabil ca micutul sa asculte explicatiile si in anumite cazuri, ii poate creste gradul de agresivitate . Depinde foarte mult de caracterul fiecaruia , si cand spun asta, ma refer la faptul ca sunt copii care nu trebuie lasati singuri in toiul crizei, deoarece suporta greu emotia prezenta si o imbratisare din partea voastra il poate reconforta si calma .
Si bineinteles sunt copii (precum Octavian), carora este mai bine sa le ignorati criza pana cand se calmeaza, in loc de le rasplati comportamentul negativ cu mangaieri si imbratisari .

Numai prin incercari repetate, fiecare dintre voi, poate afla care abordare corespunde propriului copil .

In cazul ambelor variante, un lucru trebuie retinut : indiferent cat de mult continua criza, indiferent daca sunteti tentate sa renuntati datorita faptului ca sunteti in public, nu cedati unor cereri absurde, nici nu negociati. Cel mai corect este sa va asigurati ca prioritate, plecarea, pana cand se calmeaza .

In cazul in care considerati ca " agresivitatea" lui intrece masura, duceti-l intr-un loc sigur (de ex. camera sa) si explicati –i cu aceeasi fermitate si afectivitate, de ce se afla acolo, asigurandu-l ca veti ramane cu el pana cand inceteaza sa se mai comporte astfel .

Sunt multe de spus, dar prefer sa ma opresc aici ...Cert, educatia si intelegerea nu se formeaza din tratate de psi , dar pas cu pas, putem gasi raspunsul intrebarilor noastre in ascultarea, comunicarea, rabdarea si implicarea in fiecare etapa din dezvoltarea lor !

Daca aveti nelamuriri, nu ezitati ...

sus

Denunta
ralu-mada

Copii
D
S
E

11.05.2012 3:50     citat 

Faza cu urlatul o mai fac si eu. Cand o apuca crizele, daca nu doarme Lucas incep si eu sa fac fix ca ea si ea incepe sa rada.

grija mare( nu zic ca e cazul vostru), dar e bine de stabilit ca parintii sunt modele, iar copilul este un bun observator si un MARE imitator !

Crede ca ma maimutaresc si-i trece in cateva secunde. Bine, dar cand incepe sa rada ii zic, ca uite asa faci si tu, si e la fel de hilar.
poate fi un super moment de complicitate mama/fiica , insa (la varsta aceasta) depinde de puterea ei de asimilare ...si de faptul ca nu trebuie exclusa varianta unei destabilizari sau disimulari a realitatii !
eu cred : cu cat mai putine situatii de genu', cu atat mai bine scot limba

sus

Denunta
Sweety_Karina

Copii
David: 12 ani, 5 luni
Eduard: 10 ani, 9 luni

11.05.2012 5:17     citat 

Eu,clar nu o sa reusesc vreodata sa devin perfecta plang sau sunt foarte trist .....de multe ori procedez fix invers, in sensul ca in loc sa il ignor cand face vreo criza pt ca nu a avut voie undeva unde nu e tocmai bine pt el, pana la urma cedez si il las iarasi sa faca ce nu avea voie, dar lasand treaba pe care o aveam de facut si stand cu el sa fiu pe faza sa evit pericolul ce presupune acea activitate si fac asta ptr ca nu mai suport sa-l aud cum urla...
Alteoristrang din dinti..si-llas sa zbiere, dar in momentul cand vine lamine si ma apuca de picioare sa-l iau in brate,il iau si-l linistesc ,ii vorbesc, ii arat altceva interesant, dar daca zbiara si se tavaleste..il las in pace pana ma striga sau ma solicita.
Cateodata ma prefac ca sunt un animal anume...un catel de exemplu..si latru..si merg in patru labe prin camera, ma scarpin cum fac cateii , rontai jucariile:)), fara sa-l bag in seama..si se opreste si se uita uimit la minesi ma striga sa se asigure ca nu am luat-o razna rad

sus

Denunta
ralucutza15

Copii

11.05.2012 11:24     citat 

Sweety eu cred ca toate suntem mama perfecta pentru copiii nostri pr ca noi i-am purtat in pantec le-am dat viata si ii ingrijim si ei au ales sa le fim mama tocmai pt ca suntem perfecte.
Si copilul meu perfect a adormit de-a ia acuma la 0.30. Ouf. Si e treaz de la 16 si dela 17 la 21 am stat doar afara cu copiii. S-a dat si cu motoreta a si alergat si se pare ca tot nu l-a obosit sau e prea obosit si excitat nervos de adoarme asa de greu. Desi inainte de somn era f linistit si se uita in ceva carti cu animale.

Ralu cum trag cu ochiul la gravi nu am putut sa nu observ minunatiile de poze. Esti frumoasa si sexy rau. Eu daca imi faceam poze in lenjerie la varsta aceea a sarcinii cred ca se speriau si ciorile rad)))

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: