· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Generatii de copii parinti.com >Generatia 2010 > Minunile anului 2010!! - Capitolul 240
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
subiect nou  raspunde
autor Minunile anului 2010!! - Capitolul 240     
claudis

Copii
M: 10 ani, 9 luni

12.05.2012 8:26     citat 

Neata

lavinia_ionela eu am noroc ca nu se tavaleste...inca foarte fericit ..

luara nu stiam ca niste vorbe pot avea asa impact..Eu doar cand ma musca ii spun ca m-a suparat si numai vb. cu el.. foarte fericit .. el vine si ma iubeste.....iar eu o tin pe a mea ca sunt suparata dar numai pot de drag.il las sa ma iubeasca.....ma bucur de iubirea lui dar ma fac ca sunt serioasa..si ii zic ca stiu ca ma iubeste..ca si eu il iubesc si stiu ca nu o sa mai faca....haha ( sper eu)

ralucutza15 asta observ si eu..atasamentul fata de mine...asta este si arma mea " eu plec...vii cu mine sau ramai aici ?"... vine plangand si se potoleste la mine in brate,,,

La mine e haios cand vreau sa il "pedepsesc" cu intratul in casa..daca suntem in curte...uneori pe strada....sau in parc...si ii zic " daca mai faci asa mergem acasa " ...la care el " acasa" ...

rad

ralu f bune informatiile... : zambet

Karina si eu la fel fac ca el de cele mai multe ori...o data pt ca nu il suport cand urla si a doua ...imi dau seama ca nu intelege exact de ce nu are voie ......plus ca il simt sensibil si imi e greu sa fac altfel decat pe plac foarte fericit
Mai astept sa putem comunica si atunci pot sa ii explic ce si cum...poate ne intelegem...si acum ii explic dar nu simt ca intelege el chiar tot....Sg. lucru care ma intereseaza acum este sa inteleaga ca nici lui nu i-ar placea sa ii ia un copil jucariile si ca daca vrea ceva sa faca schimb..in rest ..ce face cu noi acasa este o alta poveste foarte fericit
Am noroc ca si sotul si bunicii fac la fel ca mine...ca m-ar enerva sa aud pe cineva ca incearca sa il " educe" foarte fericit...Ii explicam...incercam sa oferim alternative...dar daca nu ne iese..inseamna ca ii iese lui rad ..insa ca in fiecare caz mai sunt si exceptii...

sus

Denunta
ralu-mada

Copii
D
S
E

12.05.2012 3:34     citat 

Ralucutza ce draguta esti ! Sunt sigura ca si tu ai fost o graviduta superba ! Toate burticutele au o stralucire aparte !
si multu' mult, mult de ganduri jenat sarut sarut sarut

Sweety, individ perfect, parinte perfect nu exista, pentru ca suntem oameni sageata gresim sageata imperfecti ! Dar regasim notiunea de lucruri perfecte, munca perfectionista si caracter perfectionist ..
In concluzie, perfectiunea nu exista, dar iluzia ei, da scot limba

sus

Denunta
cry_styna

Copii
Miruna Maria: 10 ani, 2 luni
Karina-Ioana: 7 ani, 11 luni

12.05.2012 8:51     citat 

La multi ani, Marius! Alina, sa va dea bunul Dumnezeu multa sanate si fericire!
sarut sarut sarut sarut sarut

sus

Denunta
luara

Copii
Lucas Daniel: 9 ani, 4 luni
Ana Leia: 10 ani, 7 luni

12.05.2012 9:32     citat 

Buna dragelor.

Ralu merci de informatie, unele lucruri le mai intuiesc, dar e bine cand primesti o informatie asa mai fundamentata stiintific. E clar ca fiecare din noi trebuie sa-si observe copilul si sa ia deciile functie de manifestari. Dar oricum orice informatie in plus e binevenita.

sus

Denunta
dincamsimona

Copii
Matei Alexandru: 13 ani
Victor Adrian: 10 ani, 7 luni

12.05.2012 10:34     citat 

Marius....., La Multi Ani pui mic si frumos. Sa fii sanatos toata viata, norocos si sa iti tii aproape familia, ca ai o mamica ffff puternica si care pentru voi va trece peste tot.

sus

Denunta
claudis

Copii

13.05.2012 3:13     citat 

Ba eu sunt cea mai varza....Am pus piscina in fct. pt Matei si pe seara a facut temperatura...Ce o fi fost in capul meu...De fapt stiu...am vrut sa il fac fericit.. era weekend...M-a luat valul.... fara sa ma gandesc la consecinte... trist trist trist ..Mai ales ca dupa un aliment nou nici nu imi placea cum facuse kk...deci din nou nu stiu exact ce pot sa ii dau pt. temperatura.....Nu mai stiu sigur ce i-am dat data trecuta....sper sa aflu maine...sau poate imi face Matei un kk bun si scap...Nu stiu cum se intampla mereu in weekend cand nu pot ajunge nici la doctor...
Si acum nu pot dormi...ca asa ma perpelesc eu dupa fiecare boacana...iar maine cu Matei in casa va fi extrem de greu...

La Multi ani sarbatoritului nostru scump sarut

sus

Denunta
alina25

Copii
miruna alexandra: 15 ani, 5 luni
Marius Adrian: 10 ani, 8 luni

13.05.2012 8:00     citat 

BYU sa va traiasca fetita sa fie sanatoasa,este o scumpa.Te pup sarut sarut sarut sarut sarut sarut

Ultima modificare efectuata de catre alina25 la 13.05.2012 8:03, modificat de 1 data in total

sus

Denunta
alina25

Copii
miruna alexandra: 15 ani, 5 luni
Marius Adrian: 10 ani, 8 luni

13.05.2012 8:00     citat 

Va multumesc mult de tot!
Noi suntem bine, Marius este foarte bine, un neastamparat mic care face numai pozne,chiar daca ma oboseste la maxim ma bucur ca se simte bine,Miruna este si ia bine. ne mai da glicemiile batai de cap dar le venim noi de hac si revenim pe linie dreapta.
Eu timp nu prea mai am deloc,dupa Marius sa ma tin ca face numai prosti,Miruna cu programul de masa si tatament fix ,plus ca stam la tara si am si o gradina de care trebuie sa ma ocup,seara pic franta .Dar ma bucur ca ei sunt bine, fericiti ca a venit vara se bucura de copilarie asa cum si trebuie sa fie....
Va pup si va doresc numai bine....

sus

Denunta
ralu-mada

Copii
D
S
E

13.05.2012 8:24     citat 

Neata'

La multi ani, Marius ! Sa ai o viata binecuvantata !

Luara, cu mult drag...si oricand cineva va avea nevoie de obiectivitate fondata pe principii de psihologie, sa nu ezite zambet

O duminica senina, tuturor !

sus

Denunta
Christa

Copii
Mona Julia: 14 ani, 6 luni

13.05.2012 8:29     citat 

Buna dimineata. scot limba

----------
claudis a scris:
Eu doar cand ma musca ii spun ca m-a suparat si numai vb. cu el.. foarte fericit .. el vine si ma iubeste.....iar eu o tin pe a mea ca sunt suparata dar numai pot de drag.il las sa ma iubeasca.....ma bucur de iubirea lui dar ma fac ca sunt serioasa..si ii zic ca stiu ca ma iubeste..ca si eu il iubesc si stiu ca nu o sa mai faca....haha ( sper eu)
----------

claudis, intamplator am luat mesajul tau, ca el a fost ultimul, dar am citit asta sau ceva asemanator de multe ori, si mi se pare ... nu stiu cum sa zic ... hai sa-i zic doar strigator la cer, ca sa nu jignesc parintele, sa pomenesti asa ceva in conditiile in care se tot afirma cat de "santajisti si manipulatori sunt astia mici". Adica atunci cand copilul plange, dar cand te vede se opreste din plans, e manipulator, dar daca tu ca parinte faci pe suparatul, desi in realitate te pufneste rasul, aia e ok. trist

Cum ziceam, nu o lua personal, puteam scrie multe alte nume in locul numelui tau, s-a nimerit ca afirmatia ta sa fie ultima in legatura cu acest subiect si am luat-o de citat. Dar ganditi-va si la asta!

sus

Denunta
Sweety_Karina

Copii
David: 12 ani, 5 luni
Eduard: 10 ani, 8 luni

13.05.2012 1:34     citat 

mmm, asta e...o facem de multe ori crezand ca e bine si incercand sa obtinem acea reactie scontata, asa cum fac si ei..cred ca e ceva..instinctual. nu mi se pare ceva rau....fiecare cu armele lui scot limba
Ca am zis noi la un mom dat ca sunt manipulatori,am zis cu dragoste,cu alint in cuvinte sarut

sus

Denunta
bilutza

Copii
Maria Daria: 14 ani, 9 luni
Andra Diana: 10 ani, 5 luni

14.05.2012 9:34     citat 

Hello, gagici!
O saptamana frumoasa la mamici si la puiuti!

sus

Denunta
geo_narcisa

Copii
Iuri Vladimir: 10 ani, 10 luni
Natalia Maria: 8 ani, 2 luni

14.05.2012 5:13     citat 

Salutare mamici,
Nu am avut prea mult de recuperat jenat , e tare aiurea ca nu am net la servici, as mai fi recuperat una alta, nici pt business-ul foarte fericit meu nu prea mai aloc timp la calculator si mai rarut altfel...asa e cu servici, casa, copil scot limba
Mi-a placut sa vad o atmosfera de altadata, mamici care nu au mai scris o perioada si discutii lungi si la subiect fara prea mari "divergente" scot limba.
Eu sunt bine, burtica creste vizibil, (toata lumea zice ca o sa am fata) inca nu am poze, ar trebui sa-mi trimita sormea una in costum de baie, insa acolo nu cred sa se vada mare lucru.
Vad ca nu numai noi avem "probleme" cu Iuri, la el nu e problema de socalizare, e de atata timp la cresa cu alti 31 de copilasi prostit , insa si de acolo cu ceva apucaturi. Adica el se joaca in felul lui, se amuza copios si cred ca problema e la noi, uneori nu mai avem rabdare trist, alteori ma feresc sa nu-mi loveasca burtica si el mai tare vrea sa sara, sa dea, sa...Daca vrea ceva, la fel urla pana obtine, de doua saptamani nu mai obtine chiar ce vrea si inca nu este invatat scot limba Cateodata 3 ore, cu pauze scot limba, bineinteles plange ca nu a primit ce a cerut...Sau ce merge cel mai bine, e ca cel "afectat" ii arata ca pleaca pentru ca e suparat si nu mai suporta, si nici nu apucam sa iesim din camera, ca urla si ne cheama inapoi, sa nu plecam si se cuminteste imediat.
Cu olita s-a invatat si nu 100%, face caca mereu, dar la pipi se mai scapa, deci nu am renuntat la pampers! jenat As vrea sa-l obisnuiesc numai in ideea ca il voi da la gradi de la toamna, dar inca nu stiu sigur, poate il mai las 1 an la cresa...
Va pup pe toate!!!
Mariusica, La Multi Ani pui frumos!!!

sus

Denunta
dincamsimona

Copii
Matei Alexandru: 13 ani
Victor Adrian: 10 ani, 7 luni

14.05.2012 9:32     citat 

Eu ii fac toate mofturile lui Victor.
Adica, vrea "bu-bu-bu" adica bun-bun-bun, ii dau (de obicei inseamna piscot sau "ealele" (cerealele) lui frac-su.
Vrea apa, ii dau
Vrea sa deschida geamul, il deshid
Vrea sa ne calarim..ne..
Vrea sa mearga 10 min prin casa tinandu-ne de manute..ne plimbam
Vrea ceva.. ce nu am EU CHEF sa ii dau in acel moment.. sau sa fac ceva ce vrea el.. ma "scutur" de lene/oboseala/nu... si ii dau/ fac
La inceput, ca Matei intelegea din prima acel nesuferit NU, luam foc. Ca nu stiam de ce asta mic e atat de incapatanat si diferit fata de frati-sau.
Si cand am vazut ca mai mult ne chinuim cu plansete, explicatii, tavaliri..etc..
Am zis ca cea mai simpla varianta e sa ii dau copilului si sa fac ce vrea el, atunci cand vrea
Si este minunat. Dar fff obositor
Si eu cand vreau sa ma uit la tv ma uit nu? (in fine, nu l-am mai deschis de vreo 2-3 saptamani..) Sau cand vreau sa ma joc la calc, sau sa citesc o carte, sau sa vb cu sotul meu (adica ma joc, cum vrea copilul cu mine).. fac ceea ce vreau nu? Si daca cineva imi zice,...NU..nu as lua foc???
Intr-adevar e mai greu afara cu copii ca ii musca si e f posesiv cu jucariile, dar.. asa sunt si eu cu lucrurile mele. foarte fericit
Merge cu schimbul..pt cateva secunde.

Ideea e ca eu am renuntat sa il mai invat ce inseamna NU. Adica..nu asa clar zambet
Si nu din punctul meu de vedere decat atunci cand este periculos pentru el.

Si pana la urma ce se poate intampla? Chiar sunt curioasa..

Ca pana acum tot nu am primit o explicatie serioasa la:
- ca l-am lasat singur sa se ridice in fund si s-a ridicat pe la 8 luni parca (de mi-au sarit pediatrele in cap) in loc de 6 luni..intre perne
- ca nu l-am ajutat sa mearga si a mers singur nesustinut la 1,5 luni..
- ca inca ii pun pampers si nu ma agit sa scap de el ca asa vreau eu.. (aici o sa vin cu continuarea dupa ce ma intorc de la tara foarte fericit )

Si asa am inceput sa fac si cu Matei. Fara interdictii, (aici nu e vb de programul la care tin f mult: orele de masa si somn), fara urlete, amenintari..
Vad ca intelege si se poarta f bine cand vede ca cere si i se da. Intr-adevar si eu cer si el imi da. Dar aici mai sunt si eu ...imi scapa cuvantul.. as zice manipulatoare.
Daca nu imi da ii atrag atentia ca eu i-am dat cand mi-a cerut.
Si data urmatoare cand imi cere nu ii dau ca nici el nu mi-a dat atunci
Nu stiu daca e ok ce fac sau nu, dar vad ca da roade.

Si parca suntem mai relaxati asa..
De-abia astept sa plec (poimaine) la tara, in aer liber, sa stam toata vara acolo ..

sus

Denunta
claudis

Copii

15.05.2012 3:59     citat 

----------
Christa a scris:
Buna dimineata. scot limba

----------
claudis a scris:
Eu doar cand ma musca ii spun ca m-a suparat si numai vb. cu el.. foarte fericit .. el vine si ma iubeste.....iar eu o tin pe a mea ca sunt suparata dar numai pot de drag.il las sa ma iubeasca.....ma bucur de iubirea lui dar ma fac ca sunt serioasa..si ii zic ca stiu ca ma iubeste..ca si eu il iubesc si stiu ca nu o sa mai faca....haha ( sper eu)
----------

claudis, intamplator am luat mesajul tau, ca el a fost ultimul, dar am citit asta sau ceva asemanator de multe ori, si mi se pare ... nu stiu cum sa zic ... hai sa-i zic doar strigator la cer, ca sa nu jignesc parintele, sa pomenesti asa ceva in conditiile in care se tot afirma cat de "santajisti si manipulatori sunt astia mici". Adica atunci cand copilul plange, dar cand te vede se opreste din plans, e manipulator, dar daca tu ca parinte faci pe suparatul, desi in realitate te pufneste rasul, aia e ok. trist

Cum ziceam, nu o lua personal, puteam scrie multe alte nume in locul numelui tau, s-a nimerit ca afirmatia ta sa fie ultima in legatura cu acest subiect si am luat-o de citat. Dar ganditi-va si la asta!
----------

Daca recitesti mesajul ai sa iti dai seama ca am facut un comentariu pe baza celor spuse de Luara si chiar ei ii era adresat cum ca fac un lucru pe care nu cred ca ar fi trebuit sa il fac...desi poate scris si cu atat mai mult subliniat a iesit departe de adevar oricum...Cred ca daca ai fi de fata ...ai tine jignirile pt tine...pt ca sunt convinsa ca nu le merit zambet
Dar oricum deja ma obisnuiesc sa fiu" ciuca bataii pe aici" ..se pare ca daca nu e vb. de mine nu e suficient de atractiv subiectul...
In primul rand " jocul " asta a venit de la el cand o data m-a muscat atat de tare incat mi-a venit sa plang si ca sa nu ma vada " m-am cuibarit" putand fi interpretat ca sunt suparata pe el...si cand am vazut ca doar asa are si el o reactie...alta decat a repeta figura......am facut jocul asta care este o chestie de un minut...nimik tramutizant ...El vine la mine spunand in felul lui ca ii pare rau ca m-a muscat iar eu nu sar sa il pup cum fac de fiecare data cu explicatiile de rigoare ( pt. ca asa nu a mers) ci stau mai serioasa pt. ca el sa inteleaga ca nu tb. sa faca asta..
Vad ca usor usor..isi reprima dorinta de a musca...vine spre mine sau alti copii tentat sa muste..apoi isi da seama si ia in brate persoana respectiva si zice "mai mai"
Tb. neaparat sa fac ceva pt. ca a inceput sa muste copii f. rau... si m-am adaptat in fct. de copilul meu..,,..
Asta a fost tot si nu inteleg de ce e asa un capat de tara ca am pomenit chestia asta,,

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: