· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Generatii de copii parinti.com >Generatia 2010 > Minunile anului 2010!! - Capitolul 240
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
subiect nou  raspunde
autor Minunile anului 2010!! - Capitolul 240     
claudis

Copii
M: 10 ani, 9 luni

15.05.2012 5:39     citat 

----------
Christa a scris:
Buna dimineata. scot limba

----------
claudis a scris:
Eu doar cand ma musca ii spun ca m-a suparat si numai vb. cu el.. foarte fericit .. el vine si ma iubeste.....iar eu o tin pe a mea ca sunt suparata dar numai pot de drag.il las sa ma iubeasca.....ma bucur de iubirea lui dar ma fac ca sunt serioasa..si ii zic ca stiu ca ma iubeste..ca si eu il iubesc si stiu ca nu o sa mai faca....haha ( sper eu)
----------

claudis, intamplator am luat mesajul tau, ca el a fost ultimul, dar am citit asta sau ceva asemanator de multe ori, si mi se pare ... nu stiu cum sa zic ... hai sa-i zic doar strigator la cer, ca sa nu jignesc parintele, sa pomenesti asa ceva in conditiile in care se tot afirma cat de "santajisti si manipulatori sunt astia mici". Adica atunci cand copilul plange, dar cand te vede se opreste din plans, e manipulator, dar daca tu ca parinte faci pe suparatul, desi in realitate te pufneste rasul, aia e ok. trist

Ca!
----------

Comentariul asta nu l-am inteles absolut deloc...cine a spus ca " dica atunci cand copilul plange, dar cand te vede se opreste din plans, e manipulator dar daca tu ca parinte faci pe suparatul, desi in realitate te pufneste rasul, aia e ok"

Inca o data eu facusem referire la ceea ce s-a spus despre impactul emotional pe care il au niste vorbe...sau gesturi aparent inofensive...si spuneam ce am facut eu...nu ca ar fi un lucru ok..

Ca sa numai spun ca din punctul meu de vedere mai manipulatori sunt parintii decat copii,....iar in ceea ce il priveste pe Matei...el este sensibil si sufera daca este refuzat... foarte fericit..nu este manipulator dar normal ca se bucura cand vede ca daca isi doreste,primeste ca doar nu sta el sa analizeze ce efort am facut eu pt a ii face pe plac ..... ..iar daca e musai sa fie refuzat..atunci fac cumva sa il pacalesc cu altceva..,,,nu este si asta un soi de" manipulare" oare? scot limba( folosesc o tactica ascunsa ...din interes..iar scopul meu este sa fie liniste lol..)
Si ii fac pe plac atat de des ca rar daca se intampla sa il las sa planga un pic...cand il iau in brate se linisteste instant..ceva de genu " dupa plans numai iubirea lu mami si imi e de ajuns" hehe..dar mai exista exceptii si aici cand vede ca l-am luat in brate si o ia de la capat..

Iar ca sa fiu " rea" sau prea buna ( pt . ca normal am cel mai minunat copil din lume) .. scot limba doresc celor care ma critica un copil exact ca al meu...nici mai mult nici mai putin...si atunci mai discutam... foarte fericit ..

sus

Denunta
claudis

Copii

15.05.2012 7:25     citat 

In alta ordine de idei numar pe degete cate ore am dormit zilele astea ...si vad ca sunt foarte bine ..culmea.......
Sambata noapte nu am dormit ...am zis ca dorm duminica noapte dar si atunci Matei a vrut numai in brate...iar in seara asta am apucat 2 ore...cand a reusit el sa adoarma din nou mi-a fugit mie somnul... prostit
Sunt fericita ca am putut sa ii rezist ...fara sa ma supar pe el..Am mai zis eu..ziua face ce vrea din mine dar noaptea nu reusesc mereu sa ma adaptez...
Facem luna de cand intai o raceala..apoi recidiva..apoi se pare ca alergie la puf...si acum viroza intestinala.....
Dar sunt fericita ca am gasit un doctor care sa " ma coafeze" si scapam de fiecare data repede cu tratamentul corespunzator...

Simona cam asa si la noi.....de regula fac ca el...imi e mult mai simplu...acum ..ca sa il pot tine in casa cu viroza asta ultima...ne-am jucat cu medicamentele.....vitaminele..si homeopatele... rad si culmea...acum ca le are la indemana...numai da sa le bage in gura cum facea atunci cand prindea cate ceva din greseala.....ba mai mult ,zice fiecare pt ce e..la ce foloseste rad
Mai nou..sotul care mereu " ma certa" ca prea il las sa faca si aia si ailalta ...a ajuns la vorba mea...ca e mai bine asa...Si nu cred ca tb. sa ne facem griji inca ..avem timp si pt. educatie...La Matei am obs. si eu ca o data ce a inteles el ce si cum sau daca are libertate la lucruri interzise ...isi pierde interesul singur pt. acestea...

ralucutza15 ziceai tu de teama copilului de a ramane singur...dar oare daca s-a intamplat sa ii spun " daca nu faci nani cu mami te las in patut si faci nani singur " afecteaza? ca am zis asta de cateva ori scot limba

Si ai zis tu ca daca e prea cald eviti sa ii dai supa lui Dragos dar eu am informatia ca pe caldura tb , sa bei cald nu rece....ce e rece te ajuta pe moment dar mai multa sete iti face

lavinia_ionela eu inainte il luam cu forta pe Matei in casa cand nu prea ne intelegeam noi rad dar acum are atata libertate in casa ca vine [/b]singur...sau daca nu vine...ii spun ca ne jucam cu faina....sau ii dau ceva bun .....cand e vb. de facut mizerie sau cand e vb. de mancare e primul scot limba

alina25 ce ma bucur ca am auzit despre voi..ca sunteti bine sarut

narcisa mai aveti un pic si scapati de pampers si voi...Bravo...Mie Matei mi-a spus ieri ca face kk si eu nu l-am crezut...am zis ca deja a facut si pana m-am dezmeticit am pierdut ocazia... rad

sus

Denunta
ICEMOON

Copii
Atomicul: 14 ani, 9 luni
Zuza: 11 ani, 5 luni

15.05.2012 9:00     citat 

----------
claudis a scris:

Iar ca sa fiu " rea" sau prea buna ( pt . ca normal am cel mai minunat copil din lume) .. scot limba doresc celor care ma critica un copil exact ca al meu...nici mai mult nici mai putin...si atunci mai discutam... foarte fericit ..
----------

scot limba Claudis am si eu un berbec de genul in batatura scot limba si tot berbec e si cand mai creste, doar ca deja nu ti se mai pare nimic complicat foarte fericit
si apoi sa vezi ca vei pune de un bb2 si de-i ca zuza mea o sa te minunezi in fiecare zi cum de exista si astfel de copii. Eu am ajuns sa zic ca cine are copiii ca si Ksenia nu stie ca-i are trag cu ochiul si-i greu de inteles, dar ne facem noi mari nu?

sus

Denunta
ralucutza15

Copii
Dragos Andrei: 10 ani, 7 luni

15.05.2012 9:31     citat 

Claudia se poate ca pe matei sa il afecteze pentru simplul fapt ca e foarte atasat si dependent de tine. Si obisnuit sa doarma cu mami atunci faptul ca il"ameninti" ca il lasi singur pt el nu cred ca e bine. Oricum nu cred ca e relevant pt orice copil. De aceea ziceam ca din cate povestesti de mati da cred ca pe el l-ar afecta. Insa la fel cred ca ei uita foarte repede. Si de mancare. Cand e ffff cald afara la noi in casa sunt 24 de grade deocamdata si am observat ca nu vrea sa mai manance asa de bine si de aceea ma gandeam sa ii dau un iaurt la amiaz inainte de somn si supa dupa. Consider ca asa ar manca tot bolul de supa si seara la culcare sa ii dau felul doi. Ca altfel la caldura are asa un stil de nu mai vrea nimic. El din pacate nu vrea legume crude oricat am incercat si deci nici salatele nu merg. Fructe mananca dar in perioada asta nu prea sunt si nu imi prea place sa ii dau diverse fructe umflate de cine stie pe unde. Asa ca iaurtul ramane solutia mea:). Mi-a placut urarea ta cu cine critica sa aiba copil ca al tau!

Il alta ordine de idei la noi ieri a fost f frig. Mai mult de 8 grade nu a urcat termometrul. Si de duminica dragos are si ceva muci dar doar din cand in cand. Azi vad ca e soare totusi. Mergem la gara ca sta mama pana seara la noi. Suntem singuri toata saptamana caci tati e la bucuresti. Si e nasol ca e frig si ploua sa stam doar in casa. Ieri mi-a facut capul calendar desi amm mers pana la cora. Pupici

sus

Denunta
Sweety_Karina

Copii
David: 12 ani, 5 luni
Eduard: 10 ani, 8 luni

15.05.2012 5:37     citat 

Mereu vor fi discutii despre modul de a ne creste copilasii, dar pana la urma ne adaptam in functie de cum functioneaza si, bineinteles, analizam si efectele acelei metode, in timp.
Eu nu fac chiar tot ce le trece prin cap. Ii las sa se mai si tavaleasca, ca deh..cand eu vreau la mall si sotzul vrea in casa..ma enervez, dar ii dau dreptate pana la urma sa nu mai mergem, ptr ca....
Asa si cu ei....se tavalesc ei, dar se linistesc si uita, pt ca noi, spre deosebire de ei, stim mai bine efectele de dupa.
ma rog..acu depinde mult si de activitatile la care au acces sau nu si de ce..in fine.

sus

Denunta
cristina79

Copii
Claudia: 15 ani, 11 luni
Sebastian : 10 ani, 8 luni
Sabrina Petronela: 8 ani, 6 luni

16.05.2012 12:40     citat 

buna, fetelor!
am si eu o stare naspa astazi...sper sa-mi treaca...copiii imi incearca nervii, sotul a fost plecat o saptamana in Anglia la frate-su si a venit racit cobza, a dormit ieri toata ziua, de azi a plecat iar sa puna lucrurile la punct pentru noul serviciu, de luni incepe...eu mereu singura, burtica creste si ma oboseste
..si banii astia care nu mai ajung...
ieri am fost la ecograf si bebe e foarte bine, intors cu capul in jos, pregatit de nastere...e un pic mai slabuta decat trebuie, dar doar cu cateva zile...sper sa recupereze in urmatoarele saptamani...nici eu nu am pus prea multe kg

sus

Denunta
luara

Copii
Lucas Daniel: 9 ani, 4 luni
Ana Leia: 10 ani, 7 luni

16.05.2012 1:40     citat 

Cristina o sa fie bine, capul sus. Cu 2 copii nici ne-aveai cum sa pui multe kg. Ca e un pic mai mica, nu m-as impacienta. Masuratorile si evaluarile sint medii. La mine mereu au fost copiii cu o saptamana sub vartsa. Dar medicul mi-a spus, ca asta e din cauza, ca aparatul are valori setate pe medie, or eu am avut mereu ciclul de 35-40 de zile, respectiv si ovulatia intervina mai tarziu decat la altele, de aici si diferenta care aparea mereu intre vartsa ecografica si ginecologica a fatului.

sus

Denunta
cristina79

Copii
Claudia: 15 ani, 11 luni
Sebastian : 10 ani, 8 luni
Sabrina Petronela: 8 ani, 6 luni

17.05.2012 10:47     citat 

luara, sarut sarut
...azi parca mi-a trecut starea de descurajare...pai, daca acum nu ma descurc, ce o sa fac cu 3 copii? asa ca trebuie sa ma mobilizez si sa merg inainte..si sa mananc mai bine foarte fericit

sus

Denunta
cry_styna

Copii
Miruna Maria: 10 ani, 2 luni
Karina-Ioana: 7 ani, 11 luni

17.05.2012 10:49     citat 

bravo Cristina! asa trebuie sa gandesti mereu!
sarut sarut sarut

sus

Denunta
geo_narcisa

Copii
Iuri Vladimir: 10 ani, 10 luni
Natalia Maria: 8 ani, 2 luni

17.05.2012 4:02     citat 

Cristina sarut sarut sarut

sus

Denunta
Sweety_Karina

Copii

17.05.2012 11:10     citat 

Momente din astea avem din cand in cand , cred, mai toata lumea. Cauta persoane pozitive care sa-ti tina cmpanie, gandeste-te la cineva f drag si vesel, la cele mai placute momente din viata ta... sarut sarut
Ma bucur sa aud ca te-ai ambitionat si singurica, Cristino!

sus

Denunta
Sweety_Karina

Copii

17.05.2012 11:15     citat 

Azi mi-am luat tricou roz cu strumfi, ia ia iaoooooo si mi-s mandra rau cu el rad
Se uita Edi plictisit la mine de cat ma fatzaiam cu tricoul in fatza oglinzii si-mi zice "mamii, haiii, gataaa" scot limba
Azi a zis asa multe cuvinte noi, dragul de el..si mi le tot repeta ca sa-l tot laud.
Vazuse intr-o poza o femeie si un barbat si-mi zice"mamii, uite, nenea si doamna" sau "tati vine seviciu"(tati vine de la serviciu)si au mai fost , dar mi-e lene sa recapitulez.
El era asa lenes pana acum cu vorbitul, dar de o saptamana, si mai ales de vreo doua zile ma uimeste incontinuu sarut sarut

sus

Denunta
claudis

Copii

18.05.2012 7:35     citat 

Neata

Am reusit sa ma simt obosita dupa o saptamana aproape de nopti si zile agitate..
De sambata Matei nu prea mai bea lapte ( ca deh..doar asta imi doream sa incerc nu?! prostit )...Pentru viroza asta intestinala am primit un lapte care nu ii place ...noaptea se trezeste des si adoarme greu si din cauza lipsei laptelui
..Azi noapte "am reusit "sa ma rastesc la el o data...dupa ce am rabdat si rabdat si rabdat trist
Iar ziua are asa o stare proasta...si am observat ca e cam meteo-dependent foarte fericit

ICEMOON acum inteleg de la ce vine "atomicul" si da, da ...am mai vazut si eu " zuze " din astea la prietenele mele si ma minunez si asa...dapa-i daca as avea una a mea... foarte fericit

ralucutza15 am inceput sa ii zic ca il duc la tati...si culmea ..chiar vrea...deci probabil a inceput sa simta si el ca imi pierd rabdarea... prostit

cristina79 bravo ca ti-ai revenit din starea aia naspa

sarut

Sweety_Karina ce mai seamana Edi cu Matei...la fel si Matei..ma intrebam cand o sa vorbeasca...si acum vad ca a inceput si el cu mici fraze......si ma bucur ca spune multe cuvinte corect...dar le si poceste...cel mai frumos zice " picele" ( la picioare) rad ...si il intrebam mereu unde pupa tati...si el zice " a picele" ..si are un glas cristalin...de iti vine sa il papi nu? zambet sarut

sus

Denunta
luara

Copii
Lucas Daniel: 9 ani, 4 luni
Ana Leia: 10 ani, 7 luni

18.05.2012 12:03     citat 

Claudia si Ana mai poceste, in sensul ca mai mananca litere. oricum de cand s-a nascut eu am vorbit cu ea numai in cuvinte normale, nu prostii cum aud unele mamici ca vorbescu cu copkilarii sau in lor de r spun cuvinte cu l. Mi se pare o rpostie. Am vorbit cu ea mereu ca si cum ar fi mare si ar intelege tot ce spun. Vreau sa invete sa vorbeasca corect. Indiferent ce intelege sau nu eu ii explica si-i povestesc pas cu pas tot ce fac, cand e ea cu mine.
Banuiesc ca si tu faci la fel.

sus

Denunta
Sweety_Karina

Copii

18.05.2012 2:48     citat 

Nu mi se pare chiar o prostie..ne alintam zambet.
Eu mai fac asta, nu des..repet cuvantul pocit de el, razand, apoi, da, il corectez.
Si cand mai aud asta la alte mamici...iarasi nu mi se pare..o prostie confuz confuz .
Sincer nu am auzit la aceste mamici sa le foloseasca abuziv..totul e in joaca.

Nah...unghiul din care privesti tu pb asta pare asa dur prostit

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: