· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Generatii de copii parinti.com >Generatia 2010 > Minunile anului 2010!! - Capitolul 240
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
subiect nou  raspunde
autor Minunile anului 2010!! - Capitolul 240     
Sweety_Karina

Copii
David: 12 ani, 5 luni
Eduard: 10 ani, 8 luni

24.05.2012 10:45     citat 

aa..si gelul de arnica nu se fol la taieturi, la rani deschise.
pt vanatai, umflaturi, tot apa rece e cea mai buna trag cu ochiul (garantat!!)

sus

Denunta
cristina79

Copii
Claudia: 15 ani, 11 luni
Sebastian : 10 ani, 8 luni
Sabrina Petronela: 8 ani, 6 luni

24.05.2012 10:59     citat 

multumesc de raspunsuri....eu mai folosesc crema de galbene si propolis la zgarieturi....si unguent baneocin la cele mai serioase...dar asta in casa...o sa intreb la farmacie de ceva dezinfectant, sa-l am la mine tot timpul.....sper sa nu fie nevoie, pana acum in afara de cate o vanataie nu au nimic

sus

Denunta
luara

Copii
Lucas Daniel: 9 ani, 4 luni
Ana Leia: 10 ani, 7 luni

24.05.2012 11:53     citat 

Buna dragelor.
Inainte de a aplica baneocin trebuie sa dezinfectati cu ceva. De ex, cu betadina. Trebuie sa stiti ca baneocinul usuca bine si inchide rana si daca acolo a ramas infectia o sa aveti o rana inchisa cu puroi. de aia dezinfectati bine si de dorit, macar o zi sa folositi un unguent care dezinfecteaza bine rana, de obicei aceste unguente nu dau voie sa se inchida rana pana nu e oprita infectia. incepeti a da cu baneocin cand vedeti ca rana e curata si are o culoare normala. Acum nu stiu cum as putea exact sa va descriu culoarea unei rani ne infectate, eu o cunosc, dar e greu de descris. Oricum iti dai seama imediat cand puroiaza si cand nu. Eu din casa cand ies am numai servetele umede si apa. Trusa cu medicamente o iau dupa mine numai cand plec din oras. Daca sint in oras, oricand pot gasi o farmacie sau in cel mai rau caz poti apela la urgente. Apa plata si servetelele umede le am. Si am mereu si un prosopel curat cu mine, plus ceva hainute, ca nu se stie niciodata. Am o gentuta cu de toate fara de care nu ies din casa.

sus

Denunta
ralucutza15

Copii
Dragos Andrei: 10 ani, 7 luni

24.05.2012 12:34     citat 

Hehe. Eu iau la mjne apa jucarii de nisip si eventual servetele umede, dar daca se termina pachetul evident ca uit sa cumpar altul si cand e nevoie intru in magazin si cumpar. Si mai iau masinutele care le vrea la el si seara o geaca si ceva rontaieli sa nu ceara mereu la magazin. Deci nici vorba de deInfectante si alte cele. Nici nu mi-am pus pana acuma problema ca ar putea sa se loveasca asa de rau. Noi ne plimbam cu tricicleta mult si stam in parc la nisip, la topogane si cam atat. Rareori in fata blocului.

Claudis bine ca ai zia ca nu doarme matei mai bine ca vroiam sa il stresez si eu pe dragos si sa il las fara lapte noaptea. Dar nu cred ca ar da roade nici la noi.

Va pupam

sus

Denunta
zuzalina

Copii
Thea Ana: 15 ani

24.05.2012 12:40     citat 

ma bag si eu ca musca in dosul calului, dar...
Thea a zis de la inceput Noameni, sa Pumperi/Pumparat, Doamna in loc de toamna...la inceput mi s-a parut amuzant si nu foarte important, dar ulterior am corectat-o si continui sa o corectez si azi, de fiecare data...discutii de genul:
-mami, imi Pumperi, te rog, cutare?
-Cumperi
-pai eu cum am spus?
-cu P, Pumperi...e Cumperi, cu C

avem zilnic...mai ales cind e neatenta si/sau obosita
asa ca parerea mea este sa luati masuri de la inceput si sa nu incurajati sub nici o forma stilceala cuvintelor...ca e greu de tot sa dez-invete...

gata interventia "musculoasa" zambet sanatate la pitici zambet

sus

Denunta
cristina79

Copii

24.05.2012 2:01     citat 

zuzalina, multumim zambet
am scris si eu pe un caiet cuvintele pe care le pronunta Sebi..am umplut o pagina deja...dar multe sunt stalcite..sau incomplete..de exemplu: ca-cau(Claudia), mama miau ham nana(mama, cainele si pisica fac nani), e pasionat de masina de gunoi, nu pleaca pana nu termina de incarcat gunoiul, cum o vede pe strada o recunoaste si striga:goe! cioaie(picioare) noe(noroi), vum(aspirator) , coco(bunica, bunicul) multe cuvinte si corecte:apa, papa, tata, calul....mai sunt multe dar nu va mai plictisesc, in fiecare zi aud cate un cuvant nou si vad ca incearca sa le lege in propozitii(2-3-4 cuvinte)

Eu mai am o intrebare, pentru cele care pot sa ma ajute:tocmai am fost sunata de la serviciu ca sa aduc saptamana viitoare de la Directia Muncii o adeverinta cu veniturile pe ultimele 6 luni, adica noiembrie 2011-aprilie 2012, ca sa-mi calculeze concediul medical....eu stiam ca este o alta baza de calcul, atunci cand din CIC treci in prenatal, dar cica asa stiu fetele de la salarizare
eu in ultimele 6 luni am primit indemnizatie+alocatie....imi dau 85% din aceste venituri?
Bianca, tie cum ti-au calculat prenatalul?

sus

Denunta
krmnn

Copii
S: 10 ani, 10 luni
T: 8 ani, 6 luni

25.05.2012 9:26     citat 

eu stiu ca cel medical de sarcina si lauzie e 75 % din media ultimelor 12 luni, dar nu mai mult de 12 salarii medii pe economie....
faza cu 6 luni n-o stiu de nicaieri...

iar la CIC...sa speram ca se modifica legea...eu inca mai sper sa revina , dupa cum spun in media, la 85 % din venitul net al ultimelor 12 luni, fara plafon...
cum mai sunteti ?
eu incep sa numar zilele in sens invers, si ma ingrozesc, caci inca nu-s pregatita cu mai nimic pt Tudor...decat cu hainute...mai am de terminat mobila, acum am dat comanda, mai tb sa cumpar perdea in camera lui, mocheta... care mi s-a parut crunt de scumpa...si cred ca renuntam la ea...plus ca tb sa ma gandesc la cheltuielile pe care le implica nasterea ...of, deja mi-e groaza prostit plang sau sunt foarte trist

sus

Denunta
cristina79

Copii

25.05.2012 12:33     citat 

Conform articolului 120 din legea nr. 19 / 2000, cuantumul lunar al indemnizatiei de maternitate este de 85% din baza de calcul ce se determina ca medie a veniturilor lunare din ultimele 6 luni, pe baza carora s-a stabilit contributia individuala de asigurari sociale in lunile respective.

asta era pana acum....oare s-a schimbat?

Carmen, mai ai putin, dar daca duci pana la termen, tot mai este mai mult de o luna sa te pui la punct cu toate...
nici eu nu mi-am facut bagajul pentru maternitate, am spalat hainutele Sabrinei, dar nu le-am calcat, astept intai sa ma mut ca sa aranjez camera si apartamentul, abia apoi sa pun la punct cele necesare pentru nastere
eu pe amandoi copilasii i-am nascut la 39 de saptamani, sper sa nu-mi faca Sabrina vreo surpriza si sa vina mai repede zambet

sus

Denunta
cristina79

Copii

25.05.2012 1:10     citat 

Gata, am gasit baza legala!!!!

Si e asa cum mi-au spus de la servici: se iau in considerare ultimele 6 luni in care am fost in CIC
Pun aici cateva din prevederi, poate intereseaza pe cineva:(acum sau in viitor)

. Din OUG 158/2005 privind concediile şi indemnizaţiile de asigurãri sociale de sãnãtate:
Art.8...
(2) Se asimileazã stagiului de cotizare în sistemul de asigurãri sociale de sãnãtate perioadele în care asiguratul beneficiazã de concediile şi indemnizaţiile prevãzute de prezenta ordonanţã de urgenţã.
(3) Se asimileazã stagiului de cotizare în sistemul de asigurãri sociale de sãnãtate şi perioadele în care asiguratul:
...
c) a beneficiat de concediu şi indemnizaţie pentru creşterea copilului în vârstã de pânã la 2 ani

Baza de calcul a indemnizatiilor se determina ca medie a veniturilor lunare din ultimele 6 luni pe baza carora se calculeaza, conform legii, contributia pentru concedii si indemnizatii, din cele 12 luni din care se constituie stagiul de cotizare.
In stabilirea celor 6 luni se utilizeaza si perioadele asimilate stagiului de cotizare (sunt perioadele in care nu se contribuie pentru concedii si indemnizatii de asigurari sociale de sanatate, dar care pot fi folosite la obtinerea unora dintre drepturile de asigurari sociale) , in cazul meu perioada in care am beneficiat de concediu si indemnizatie pentru cresterea copilului in varsta de pana la 2 ani, iar veniturile care se iau în considerare sunt indemnizaţia lunară pentru creşterea copilului în vârstă de până la 2 ani.

Conform OUG111/2010, art.2(5), cele 12 luni premergatoare nasterii pot fi formate si din perioadele in care persoanele s-au aflat in una sau mai multe dintre urmatoarele situatii:
- au beneficiat de concedii si de indemnizatii de asigurari sociale de sanatate prevazute de Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 158/2005;
- au beneficiat de concediu si indemnizatie lunara pentru cresterea copilului.

sus

Denunta
Sweety_Karina

Copii
David: 12 ani, 5 luni
Eduard: 10 ani, 8 luni

25.05.2012 5:31     citat 

Zuzi....stii ce e culmea? David cand era mic spunea corect multe cuvinte si nu pocea niciodata, insa acum, de distrat ce este, poceste destule de ma uimeste si culmea culmilor, de fiecare data il corecteaza pe frac-su cand poceste el, si il corecteaza bine prostit

sus

Denunta
ralucutza15

Copii

25.05.2012 9:20     citat 

Fetelor vreau sa fac un tort de pe lalena.ro insa in loc de crema sufleu de vanilie vreau sa fac sufleu de lamaie. Problema e ca trebuie facuta la rece. Adica sa se intareasca in frigider fara sa o bag la cuptor. Aveti careva ceva idei ?

sus

Denunta
cry_styna

Copii
Miruna Maria: 10 ani, 2 luni
Karina-Ioana: 7 ani, 11 luni

26.05.2012 11:46     citat 

nu stiu exact care-i reteta dar nu poti inlocui in reteta respectiva zaharul vanilat sau esenta de vanilie cu zeama de lamaie? confuz

sus

Denunta
ralucutza15

Copii

26.05.2012 1:54     citat 

Cris cred ca asa voi face. Voi adauga lamaie si voi pune mai putin zahar. Am incercat azi ceva reteta dar nu merge ca si crema ca se desparte on doua

sus

Denunta
Christa

Copii
Mona Julia: 14 ani, 6 luni

26.05.2012 2:43     citat 

----------
ralucutza15 a scris:
Fetelor vreau sa fac un tort de pe lalena.ro insa in loc de crema sufleu de vanilie vreau sa fac sufleu de lamaie. Problema e ca trebuie facuta la rece. Adica sa se intareasca in frigider fara sa o bag la cuptor. Aveti careva ceva idei ?
----------

Hmm, nu inteleg ce nu vrei sa bagi la cuptor, sufleul? Aici e o reteta de sufleu de lamaie la rece:
http://specialitaticulinare.ro/reteta+s...lamaie.php

Inca unul care insa ia mult mai mult timp (doar cu sare de lamaie):
http://www.gustos.ro/retete-culinare/su...anita.html

sus

Denunta
ana_348

Copii
M: 15 ani, 4 luni
D: 10 ani, 10 luni

26.05.2012 5:32     citat 

zambet

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: